«دارالسلام» ‌؛ یک سایت گردشگری پنهان در ‌شیراز +تصاویر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سرگرمی
«دارالسلام» ‌؛ یک سایت گردشگری پنهان در ‌شیراز +تصاویر

«دارالسلام» ‌؛ یک سایت گردشگری پنهان در ‌شیراز +تصاویر

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
بسیاری از فعالان گردشگری شیراز را یک شهر موزه‌ای بزرگ می‌دانند که یک سایت گردشگری پنهان به نام «دارالسلام» در دل آن وجود دارد و ضروری است تا به آن پرداخته شود.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، قبرستان دارالسلام شیراز که معروف به دارالسلام است، به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین آرامستان‌های جهان به‌شمار می‌رود. این قبرستان با قرار گرفتن در میانه بلوار سیبویه اکنون در وسط شهر شیراز واقع شده و محل دفن بسیاری از بزرگان، عرفا، علماء، محققان و تاثیرگذاران فرهنگی، مذهبی و اجتماعی شیراز و استان فارس است.

براساس آمار موجود نخستین قبری که در دارالسلم شیراز قرار گرفته به سال ۲۴ هجری در زمان حیات پیامبراکرم (ص) باز می‌گردد و این قبرستان جزء سه قبرستان‌ قدیمی جهان محسوب می‌شود حتی برخی بر این معتقدند که سابقه این مکان به قبل از اسلام می‌رسد.

دارالسلام؛ آرامگاه بزرگان استان فارس و شیراز

مقبره‌های قدیمی با خط‌های ممتاز رقاع، کوفی، بنایی، ثلث، نسخ و نستعلیق کنده‌کاری شده و تصاویری از قیچی، شانه، آینه و ابزار شغل‌های در گور خفتگان بر این سنگ‌ها حک شده‌ است. مقبره‌ای با رنگ سبز در این گورستان به چشم می‌خورد که معروف به مقبره سرباز امام زمان است.

برخی از علما و شهدای قیام ۱۶ خرداد ۱۳۴۲ مردم شیراز نیز در این آرامستان دفن شده‌اند. آرامگاه شاه داعی‌الی‌الله و پسرش، از سادات حسینی که نسبتشان با ۱۹ پشت به زید بن علی بن حسین (ع) می‌رسد، آرامگاه محمود دهدار ریاضی‌دان اوایل قرن نهم هجری، آرامگاه ابوسائب، مشهور به شهره‌النبی و مقبره مشیر از وزرای فارس در اوایل قاجاریه در این محل قرار دارد.

«دارالسلام» ‌؛ یک سایت گردشگری پنهان در ‌شیراز +تصاویر - 7

بسیاری از ائمه جمعه شیراز از زمان زندیه تا قاجاریه نیز در این گورستان به خاک سپرده شده‌اند و گفته می‌شود شخصیت‌هایی مانند عبدالغفار خوی شبستری و نیز شیخ ابوصاحب که از یاران حضرت رسول (ص) است، در این قبرستان دفن هستند.

علاوه بر وجود سنگ مزار فضلا، عرفا، ادبا و دانشمندان قرن‌های پیشین، نقش‌های منقور و خوش‌نویسی ممتاز و تراش مرغوب سنگ‌‌ قبرها این گورستان را از دیگر گورستان‌ها متمایز می‌کند.

مرحوم آیت‌الله ایمانی، امام جمعه فقید شیراز بارها درباره ساماندهی این قبرستان به مسئولان شهری تذکر داده بود. وی گفته بود: «این قبرستان بعد از قبرستان بقیع و ابطح یکی از قدیمی‌ترین قبرستان‌های اسلامی بوده که بلاتکلیف رها شده است». مرحوم ایمانی با بیان اینکه این قبرستان بیش از یک‌هزار و ۳۰۰‌سال قدمت دارد، گفته بود «متاسفانه دارالسلام شیراز مورد بی‌مهری، کم توجهی و بی‌رغبتی همگان قرار گرفته در حالی که این یک سند تاریخی پر اهمیت است و باید در ساماندهی آن تسریع شود».

تخریب یا سرقت کتبیه قدیمی دارالسلام

پس از آن شهرداری و شورای شهر دوره پیشین شیراز خبرهایی در راستای ساماندهی این قبرستان اعلام کردند و اقداماتی نیز انجام شد اما این قبرستان آنچنان که شایسته آن است، ساماندهی نشده است. به گونه‌ای که هنوز بازدید از این قبرستان به تنهایی خطراتی را برای بازدیدکنندگان و خبرنگاران به همراه دارد.

«دارالسلام» ‌؛ یک سایت گردشگری پنهان در ‌شیراز +تصاویر - 13

این موضوع در حالی است که در یکی دو روز اخیر خبر سرقت کتبیه قدیمی این قبرستان در رسانه‌ها منتشر شد که علیرضا چراغی، مدیرعامل سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری شیراز به این خبر واکنش نشان داد و گفت: کتیبه گورستان تاریخی دارالسلام شیراز به سرقت نرفته است، بلکه افرادی آن را تخریب کرده‌اند و بقایای این کتیبه تخریب شده در محل وجود دارد.

هرچند چراغی از مرمت و بهسازی این کتبیه با استفاده از ظرفیت استادکاران و حکاکان استان خبر داده است اما این موضوع مانع از این امر نیست که عدم مراقبت و حفاظت از این قبرستان قدیمی عامل این تخریب بوده است. حفاظت میراث فرهنگی استان فارس نیز با این دلیل که شهرداری متولی قبرستان است، خود را از بحث حفاظت کنار کشیده است.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی

در کنار همه این اتفاقات عده‌ای از پژوهشگران و فعالان گردشگری اقدام به برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی «دارالسلام» کردند تا ظرفیت‌های این قبرستان قدیمی بیشتر شناسانده شود. علی نیری، سرپرست گردشگری و امور زیارتی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز از برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی با موضوع کورستان تاریخی «دارالسلام» با حضور متخصصان و علاقه‌مندان خبر داد.

شناسنامه‌دار کردن تمام قبور دارالسلام

وی که شیراز را یک شهر موزه‌ای بزرگ می‌داند، درباره این قبرستان قدیمی معتقد است که یک سایت گردشگری پنهان به نام «دارالسلام» در شیراز وجود دارد که ضروری است تا به آن پرداخته شود، گورستان تاریخی «دارالسلام» به دلیل داشتن پیشینه تاریخی می‌تواند به ظرفیتی قوی در صنعت گردشگری تبدیل شود.

«دارالسلام» ‌؛ یک سایت گردشگری پنهان در ‌شیراز +تصاویر - 20

به گفته نیری این گورستان سراسر دانش، فرهنگ و آموزش در حوزه هنر و تاریخ است که نقوش، سنگ قبرها، معماری تراشه‌ها، ادبیات نوشتاری در قبرها و دیگر قسمت‌های این گورستان هرکدام دارای ارزش است.

وی از برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی در این زمینه خبر می‌دهد و می‌گوید: مشاهیر بزرگی و چهره‌های شاخصی در این قبرستان دفن هستند که علاوه بر سایر جاذبه‌های این گورستان، می‌تواند سبب جذب گردشگر شود.

سرپرست گردشگری و امور زیارتی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز هدف این نشست‌ها را دریافت نظرات، پیشنهادات و تجمیع آنها و دستیابی به برنامه جامع اعلام می‌کند تا اقدامات بر اساس آن برنامه صورت گیرد. نیری می‌گوید: تاکنون برنامه‌هایی تدوین شده و در حال اجرا است که این نظرسنجی و برگزاری نشست‌ها برای جذب مشارکت‌ها برای رسیدن به برنامه‌های عملیاتی متنوع است.

وی خبری خوش در زمینه توسعه گردشگری این قبرستان قدیمی دارد و می‌افزاید: به سمت گردشگری الکترونیک در این گورستان در حال حرکت هستیم تا سیستم‌های «VR» و «AR» (واقعیت افزوده و واقعیت مجازی) را به این سیستم اضافه کنیم تا گردشگر بتواند به صورت مجازی، این سایت را بازدید کرده و با مشاهیر آشنا شود.

«دارالسلام» ‌؛ یک سایت گردشگری پنهان در ‌شیراز +تصاویر - 25

نیری از شناسنامه‌دار کردن تمام قبور این قبرستان خبر داد که مردم می‌توانند با مراجعه به این وبسایت اطلاعات را تکمیل کنند. وی همچنین از سفارش مقالات تخصصی در این حوزه به متخصصان، پژوهشگران، اساتید و اندیشمندان خبر داد تا اطلاعات جامعی از این قبرستان قدیمی تهیه شود.

وسعت این قبرستان در حدود ۱۰ هکتار است و حدود ۱۰ هزار سنگ قبر در آن وجود دارد و تا سال ۱۳۵۷ در آن مرده دفن می‌شده است. در کتاب تذکره هزار مزار از ۲۷ شخصیت مهم که جزء مشایخ و بزرگان تاریخ ایران بوده‌اند، نام برده شده است که در این خاکستان آرمیده‌اند. البته بعد از فوت نویسنده کتاب، نیز شخصیت‌های مهم دیگری نیز در این قبرستان دفن شده‌اند که نام آن‌ها در این کتاب ذکر نشده است.

در ساخت سنگ قبرها از نمادهای گوناگونی استفاده شده است که ۴ نماد آن بیشتر از سایر نمادها در این خاکستان دیده می‌شود که بیانگر فرهنگ و پیشینه فکری مردم شیراز است و احیای این قبرستان یک دایره‌المعارف از فرهنگ این شهر است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب20 ساعت قبل
بسیاری از افراد تصور می‌کنند که با رفتارهای پیشگیرانه یا کنترل شده می‌توانند با بیماری‌های مختلف مبارزه کنند اما این افراد نمی‌دانند که گاهی برخی از همین رفتارها منجر به بیماری می‌شود. عدم استفاده از کرم ضد آفتاب می‌تواند منجر به بیماری‌های پوستی و انواع مشکلات مثل سرطان پوست شود. بنابراین بنا بر توصیه پزشکان بهتر است برای حفاظت از پوست خود در تمام سال از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. از راه دهان به جای بینی تنفس می‌کنیدتنفس کردن از راه دهان یکی از اشتباهات رایج بسیاری از افراد است. تنفس از راه دهان منجر به بروز مشکلات متعددی می‌شود.
همشهریهمشهری22 ساعت قبل
قی چشم مخلوطی از ترشحات مخاطی، سلول‌های پوست، چربی پوست و اشک است که در طول خواب از چشم خارج شده است. اگر رنگ قی چشم سفید یا کرم‌رنگ باشد، طبیعی است، اما اگر ترشجات به رنگ سبز یا زرد باشند، غیر طبیعی شمرده می‌شوند و ممکن است نشانه‌ای از التهاب ملتحمه یا عارضه مزمن چشمی باشند. اگر قی چشم شما به این رنگ‌ها باشند، باید به متخصص چشم مراجعه کنید.
همشهریهمشهری16 ساعت قبل
این مطالعه شامل ۴۲۰ شرکت کننده دارای اضافه وزن و چاق بوده که به دو گروه افرادی که زود غذا می‌خوردند و افرادی که دیر غذا می‌خوردند، تقسیم شده بودند. افرادی که زود غذا می‌خوردند پیش از ساعت ۳ بعدازظهر و افرادی که دیر غذا می‌خوردند پس از ساعت ۳ بعدازظهر ناهار می‌خوردند. افرادی که دیر غذا می‌خوردند هم‌چنین به نسبت افرادی که زود غذا می‌خوردند صبحانه‌های کم‌کالری‌تری خورده یا بیشتر از خوردن صبحانه صرف نظر می‌کردند. در نتیجه اگر قصد کاهش وزن دارید سعی کنید تا حد ممکن کالری مورد نیاز خود را در ساعات اولیه روز دریافت کنید. برای وعده شام میزان غذای خود را نصف کنید یا از میزان کربوهیدرات در این وعده بکاهید.
انتخابانتخاب1 روز قبل
اما جالب است بدانید که بدن شما در صورت پیر شدن به شما هشدار می‌دهد که باید مراقب باشید. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، برخی علائم به شما می‌گویند که علی رغم این که سن بالایی ندارید اما سن بدنتان از شما پیشی گرفته است. ریزش مو داریدبه نظر می‌رسد ریزش مو یک تهدید جدی برای سلامتی به نظر می‌رسد. البته گاهی ریزش مو به عللی مثل کمبود ویتامین، استفاده از برخی داروها، شیمی درمانی یا حتی استرس و افسردگی مرتبط است اما اگر بی دلیل ریزش مو دارید یا موهایتان نازک و سفید شده‌اند بهتر است بیشتر از ویتامین‌ها استفاده کنید و مراقب سلامتی خود باشید. چروک شدن پوستیکی از رایج‌ترین علامتهای پیر شدن پوست این است که پوستتان چروک شود.
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر