اخلاق و اخلاق‌گرایی کلیدی‌ترین عنصر رمزگشایی شعر حافظ است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
اخلاق و اخلاق‌گرایی کلیدی‌ترین عنصر رمزگشایی شعر حافظ است

اخلاق و اخلاق‌گرایی کلیدی‌ترین عنصر رمزگشایی شعر حافظ است

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
استاندار فارس با اشاره به جایگاه ادبی حافظ گفت: در حوزه اخلاقیات فردی و اجتماعی، حافظ اصلاح‌گر است و جامعه بشری آن زمان آسمانی و آرمانی می‌شود که اخلاق در آن بیشترین رشد را داشته باشد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، عنایت‌الله رحیمی در مراسم بزرگداشت حافظ اظهار داشت: سخن از حافظ در حقیقت سخن از ارزش‌های ماندگار میراث معنوی، اندوخته‌های تاریخی و فرهنگی یک تمدن بزرگ است که در آن کرامت با شیواترین شیوه ترسیم می‌شود.

وی با بیان اینکه امسال حافظ و انسان از سوی مرکز حافظ‌شناسی به عنوان موضوع علمی و محوری نشست‌ها و پژوهش‌های یاد روز حافظ تعیین شده است، گفت: در نگاه حکمت‌آمیز حافظ عشق گوهری‌ترین سرمایه انسان است و حافظ همواره از منظر عشق به انسان می‌نگرد و باز هم این عشق است که به او می‌آموزد تا آدمی در تنگنای زندگی همیشه راهی برای برون رفت از دشواری‌ها داشته باشد.

رحیمی بیان کرد: بر پایه همین نظریه مهرورزی و عاشقانه زیستن، حافظ آسایش دو گیتی را در مراقبت و مدارا می‌بیند و اگر امروز از سوی همگان عاشقانه و حافظانه به هستی نگاه می‌شد و اندیشه‌ها و مکتب‌ها و مذهب‌ها به این درک صمیمانه و دوستی‌ می‌رسیدند، چه دشمنی‌ها که به دوستی‌ها و چه جنگ‌ها که صلح ختم نمی‌شد.

استاندار فارس با بیان اینکه بشر جدید نیازمند عقلانیت، معنویت و عشق‌ورزی است عنوان کرد: بدون توجه به ارزش دوست داشتن آتش نفرین و خونریزی شعله‌ورتر می‌شود و برآوردن این حاجت به دست ادیبان، هنرمندان و فرهنگوران قرآنی است که از حافظ و سعدی می‌آموزند.

وی با بیان اینکه در نگاهی دیگر به شعر و اندیشه حافظ، کرامت انسانی دیده می‌شود گفت: انسانی که اصالت و شرافت او با معنویت و ملکوت معنا می‌یابد چرا در رسیدن به مقاصد فرودست ارزش‌های خود را پایمال می‌کند و ناباورانه برای ستیز با خوبی‌ها و زیبایی‌ها آماده می‌شود؟

رحیمی با بیان اینکه سبک زندگی حافظ نشان‌دهنده یکی از کلیدی‌ترین عناصر برای رمزگشایی از فلسفه اخلاق‌گرایی است، افزود: در حوزه اخلاقیات فردی و اجتماعی حافظ اصلاح‌گر است و جامعه بشری آن زمان آسمانی و آرمانی می‌شود که اخلاق در آن بیشترین رشد را داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رییسی به جمع راهپیمایان اربعین پیوست + فیلم

رکنارکنا10 ساعت قبل
به گزارش رکنا، آیت الله سیدابراهیم رییسی در عمود ۲۸۵ به جمع راهپیمایان اربعین حسینی پیوست. پیش از ظهر امروز فیلمی از رییس قوه قضاییه منتشر شد که نشان می‌دهد وی در مسیر راهپیمایی اربعین قرار دارد و در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد این حضور اشاره می‌کند که قصد انجام مصاحبه ندارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
ایسناایسنا12 ساعت قبل
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری زنجان گفت: در حال حاضر مهاجرت معکوس به روستاهای استان افزایش یافته است. وی افزود: در بسیاری از مواردی که روستاها خالی از سکنه شده‌اند، به دلیل این بود که رساندن امکانات رفاهی به این روستاها نه برای دولت و نه برای مردم بومی آن منطقه صرفه اقتصادی ندارد، به همین دلیل این روستاها تخلیه می‌شود. هادوی با اشاره به افزایش مهاجرت معکوس به روستاها، تصریح کرد: بالا رفتن هزینه‌های زندگی شهری عامل اصلی بازگشت روستائیان به روستای محل زندگی خود است، علاوه ‌بر آن رونق کشاورزی و افزایش ارزش محصولات کشاورزی دلیلی بر افزایش مهاجرت معکوس به روستاهای استان است. وی اظهار کرد: دولت نیز در سال‌های اخیر تسهیلات مناسبی در حوزه اشتغال و بهبود فضای کسب‌ و کار به روستائیان اعطا کرده که عامل بازگشت بسیاری از روستائیان بوده است. مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری زنجان خاطرنشان کرد: نبود اشتغال در شهر از دیگر عوامل برگشت روستائیان از شهر است و استفاده از پتانسیل روستا توسط دانشجویان تحصیل‌کرده و ایجاد واحدهای تولیدی در روستاهای خالی و کم‌جمعیت در راستای رونق تولید و کار از جمله مسائلی است که سبب بازگشت و مهاجرت معکوس به روستاها شده است.

نظارت بر نصب نرخ نامه نان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در چند سال اخیر نرخ نان ثابت بوده و بدلیل افزایش هزینه‌ها، نانوایان تقاضای افزایش قیمت نان را داشتند که از اول مهرماه بخشنامه جدید نرخ نان اعلام شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ در چند سال اخیر نرخ نان ثابت بوده و بدلیل افزایش هزینه‌هایی مانند دستمزد کارگر، قیمت‌های آب و برق و هزینه‌های سربار، نانوایان تقاضای افزایش قیمت نان را داشتند که از اول مهرماه بخشنامه جدید نرخ نان اعلام شد. برای ساماندهی قیمت نان بر روی نرخنامه نان قیمت انواع نان با گندم یارانه‌ای و آزاد به همراه وزن چانه مشخص شده است؛ نصب نرخنامه در نانوایی‌ها برای شفافیت قیمت‌ها و جلوگیری از گرانفروشی است که سازمان حمایت در اجرای آن نظارت دارد.

موج بازگشت زوار از مرز‌های چهارگانه اربعین/ ۱٫۷ میلیون زائر اربعین به کشور بازگشته‌اند/ ۷۷ زائر ایرانی جان باخته‌اند/ رییسی به جمع راهپیمایان اربعین پیوست/ فیلم: دعای برخی زائران برای ایران و ایرانیان

تابناکتابناک10 ساعت قبل
مسیرهای بازگشت زائران یکطرفه نشده استسردار سید کمال هادیانفر رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت ترافیکی محورهای اطراف چهارپایانه مرزی اربعین گفت: ‌ حدود سه میلیون زائر به کشور عراق سفرکرده‌اند که بالغ بر ۹۷ درصد این افراد از مرزهای زمینی تردد کرده‌اند و همین موضوع نیز نیازمند یک هماهنگی و عملیات وسیع بود که پلیس با اتخاذ تدابیر مناسب اقدام به مدیریت این افراد کرد. بیش از نیمی از زائران اربعین به کشور بازگشته‌اند و از طریق راه‌های مواصلاتی در حال بازگشت به شهرهای خود هستند و پلیس برای بازگشت این افراد نیز درآماده‌باش کامل است. رییس پلیس راهور ناجا در مورد وضعیت ترافیکی جاده‌های اطراف چهارپایانه مرزی اربعین نیز گفت: وضعیت ترافیک در محورهای رفت و برگشت به پایانه‌های مرزی خسروی، شلمچه و چذابه پرحجم اما روان است، در برخی از نقاط محورهای منتهی به مهران نیز شاهد ترافیک نیمه سنگین بازگشت از مهران هستیم که ماموران پلیس با حضور در محل اقدامات خود برای روانسازی ترافیک را در دستور کار قرار داده‌اند. وی در مورد اینکه آیا احتمال اعمال محدودیت تردد در برخی از محورهای پرترافیک وجود دارد یا خیر خاطرنشان کرد: ‌تاکنون نیازی به یکطرفه کردن مسیری وجود نداشته اما در صورتی که چنین نیازی باشد موضوع از قبل اطلاع‌رسانی شده و مسیر به صورت مقطعی با محدودیت ترافیکی روبه‌رو خواهد شد. هادیانفر در مورد تصادفات رانندگی نیز گفت: تقریبا ۶۵ درصد حوادث رانندگی مربوط به زائران اربعین در چند روز اخیر ناشی از خستگی و خواب آلودگی رانندگان است که منجر به واژگونی خودرو یا انحراف به چپ آن شده است، در همین راستا نیز توصیه ما به زائرانی که با خودروی شخصی به پایانه‌های مرزی رفته‌اند این است که پس از ورود به کشور خواب و استراحت کافی داشته باشند و پس از آن پشت فرمان خودرو بنشینند.

​تیزر جدید «پیلوت» منتشر شد / ببینید

برنابرنا21 ساعت قبل
با گذشت بیش از دو هفته از آغاز اکران «پیلوت»، تیزر جدید این فیلم سینمایی منتشر شد. به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، سومین فیلم سینمایی ابراهیم ابراهیمیان از اوایل مهر ماه در سینماهای کشور روی پرده رفت و به تازگی با افزایش مخاطبان و سانس‌هایش روبرو شده است. در فیلم «پیلوت» جواد عزتی، حمیدرضا آذرنگ، سعید آقاخانی، بهدخت ولیان، پریوش نظریه و بانیپال شومون ایفای نقش می‌کنند. ساخت تیزر: بهزاد طهماسبی

ترکیدن لاستیک لودر که فضایی مانند انفجار بمب ایجاد کرد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران18 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، پاره شدن و ترکیدن لاستیک چرخ ماشین‌های سنگین می‌تواند علاوه بر خسارت‌های مالی، آسیب جانی هم به افراد وارد کند. بیشتر بخوانید: نشست وحشتناک پل اصلی اسالم در اثر سیلابانتهای پیام/لحظه ترکیدن لاستیک غول آهنی + فیلم

نظرها

اخبار بیشتر