سیب‌هاروی دست کشاورزان اهری ماند/صنایع تبدیلی حلقه مفقوده سیب اهر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
سیب‌هاروی دست کشاورزان اهری ماند/صنایع تبدیلی حلقه مفقوده سیب اهر

سیب‌هاروی دست کشاورزان اهری ماند/صنایع تبدیلی حلقه مفقوده سیب اهر

مهرخبرگزاری مهر |
تبریز- تعرفه گمرکی، پای صادرات سیب در شهرستان اهر را لنگ گذاشته است به گونه‌ای که باغ‌داران اهری در فروش محصولات سیب، بلاتکلیف مانده‌اند.

خبرگزاری مهر،گروه استان‌ها – آناهیتا رحیمی : روز و شب تلاش می‌کنند تا محصول به بار بنشیند، با هر سختی، دست و پنجه نرم می‌کنند تا بهترین محصول را به بازار عرضه کنند، اما وای از آن روزی که گره بر گره افزوده شده و سد راه کشاورزانی می‌شود که با هزار امید و آرزو، منتظر فصل چینش می‌مانند.

این روزها باغات سیب در شهرستان اهر، وضعیت مطلوبی ندارد؛ کشاورزان از افزایش قیمت جعبه، سموم، سنگینی مخارجی که روی دوش آنها بوده و مهم‌تر از آن، عدم نبود شرایط برای صادرات به شدت گله مند هستند و مجبور شده‌اند سیب‌های برداشت شده از باغات خود را راهی سردخانه‌ها کرده و از صادرات محصولات خود چشم پوشی کنند.

ظرفیت نگهداری ۲۰۰ هزار تنی سردخانه‌ها در استان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی، شهرستان‌های اهر، مراغه و میانه را قطب تولید سیب در استان معرفی و به خبرنگار مهر می‌گوید: میزان تولید این محصول در استان، ۵۰۰ هزار تن می‌باشد که از ۳۵ هزار هکتار باغ به عمل می‌آید.

سیب‌هاروی دست کشاورزان اهری ماند/صنایع تبدیلی حلقه مفقوده سیب اهر - 5

اکبر فتحی بیان می‌کند: ظرفیت نگهداری سردخانه‌ها ۲۰۰ هزار تن است که حدود ۸۰ تن سیب در سردخانه‌ها نگهداری شده و مابقی در تجارت خارجی و بازار به فروش می‌رسد که البته خرید تضمینی وجود ندارد و به صورت توافقی به فروش می‌رسد.

پشتیبانی از اتحادیه‌ها در راستای خرید محصولات

او توضیح می‌دهد: سیبی که از کیفیت مطلوب برخوردار بوده و برای صادرات تولید می‌شود صادر می‌گردد و حتی سیاست‌های تشویقی نیز وجود دارد

که به ازای هر کیلو موز، ۳ کیلو سیب با تعرفه ۵ درصدی برای واردکنندگان حساب می‌شود اما بحث اینجاست که در سال جاری، تولید سیب با توجه به اینکه در سال گذشته دچار سرمازدگی شده بودند، امسال افزایش یافته است.

فتحی اضافه می‌کند: در حال حاضر سیب‌هایی که در دست کشاورزان مانده است باید در تهیه آبمیوه و کنسانتره مورد استفاده قرار گرفته و در داخل مدیریت شود.

وی با اشاره بر اتخاذ تصمیمی مبنی بر پشتیبانی از اتحادیه‌ها در راستای انجام خرید محصولات به خبرنگار مهر می‌گوید: پشتیبانی مالی از اتحادیه‌ها مخصوصا در سه شهرستان نام برده شده انجام گرفته تا وارد خرید شده و قراردادی نیز برای تبدیل محصولات منعقد شده است.

سیب‌هاروی دست کشاورزان اهری ماند/صنایع تبدیلی حلقه مفقوده سیب اهر - 13

رئیس سازمان جهاد کشاورزی ادامه می‌دهد: صادرات با وجود کاهش، نسبت به سال گذشته انجام می‌گیرد؛ باغ‌داران بزرگ هیچگونه مشکلی نداشته و حتی می‌توانند محصولات خود را وارد سردخانه‌ها کنند.

اما متأسفانه باغ‌دارانی که قطعات کوچک دارند و تولید آنها به میزانی نیست که بتوانند در حالت مجزا برای خود سردخانه داشته باشند که در این حالت، نقش تعاون روستایی و اتحادیه برجسته‌ می‌شود.

تعرفه گمرکی، مانعی برای عدم صادرات است

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر در گفت و گو با خبرنگار مهر می‌گوید: با وجود تعرفه گمرکی ۳۴۰۰ هزار تومانی که محصولات سیب به عراق و روسیه صادر می‌شد متأسفانه تجار و صادر کنندگان را در رقابت با صادر کنندگان خارجی غیر ممکن ساخته است که در نتیجه محصولات، صادر نشده و در دست کشاورزان می‌ماند.

برداشت بالای ۹۵ هزار تن سیب در شهرستان اهر

محمد اسدی، با اشاره بر اینکه بیش از ۹۵ هزار تن سیب در شهرستان اهر برداشت می‌شود، ادامه می‌دهد: متأسفانه در اثر خسارت طوفان، ۴۰ هزار تن سیب‌ در باغات این شهرستان بر زمین ریزش کرده است.

در سایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر می‌افزاید: این شهرستان دارای ۲۷۵۰ هکتار باغ است که ۷۰ درصد آن را باغات سیب تشکیل می‌دهد و سیب قره قرمز که یکی از محصولات بومی این شهرستان به شمار می‌آید حدود ۵۰۰ هکتار را شامل می‌شود که علاوه بر این، سیب لبنانی زرد و قرمز نیز در این شهرستان وجود دارد.

اسدی به خبرنگار مهرمی‌گوید: افزایش قیمت تعرفه باعث شده است تا صادرکنندگان نتوانند محصولات را صادر کنند؛ قیمت سیب‌های زیر درختی قبل از طوفان، ۷۰۰ تومان بود که در حال حاضر ۴۰۰ تومان به فروش می‌رسد. افزایش قیمت جعبه، علاوه بر افزایش قیمت تولید، ضرر و زیان را برای کشاورزان به دنبال داشته است.

سیب‌هاروی دست کشاورزان اهری ماند/صنایع تبدیلی حلقه مفقوده سیب اهر - 24

وی در پایان اضافه می‌کند: سیب‌های زیر درختی برای فرآوری کمپوت سازی، تولید چیپس میوه، و کنسرو مورد استفاده قرار می‌گیرد که در حال حاضر سیب‌های لبنانی زرد و قرمز روی دست کشاورزان مانده است.

حتی یک کیلو هم سیب نفروخته‌ام

یک باغ دار اهری به خبرنگار مهر می‌گوید: ۲۵ هکتار در این شهرستان باغ دارم و تقریبا ۱۳۰۰ تن سیب برداشت می‌کنم که طی سال‌های گذشته، محصول باغ را به صادرکنندگان می‌فروختم اما در سال جاری با قرار دادن تعرفه ۳۴۰۰ هزار تومانی از سوی دولت عراق، دیگر امکان صادر کردن محصولات وجود ندارد و در حال حاضر، سیب‌ها را در سردخانه نگهداری می‌کنیم.

قلی احمدزاده، از خسارت طوفان که موجب ریخته شدن سیب‌های رسیده در باغات این شهرستان شد یاد کرده و ادامه می‌دهد: درست است که محصولات سال گذشته نیز دچار سرمازدگی شده بود اما اوضاع، نسبت به امسال خوب بود.

این باغ دار به خبرنگار مهر می‌گوید: از ۱۳۰۰ تن محصول باغ، حدود ۸۰۰ تن را صادر می‌کردم و مابقی را در بازارهای داخلی به فروش می‌رساندم اما امسال از محصول پاییزی خود، حتی یک کیلو هم نفروخته‌ام و افزایش قیمت جعبه موجب شد تا جعبه‌ها را اجاره و محصول باغ خودم را در سردخانه نگهداری کنم.

مورد حمایت قرار دادن کشاورزان

او ادامه می‌دهد: در سال ۹۷ و ۹۸، هیچگونه صادراتی انجام نگرفته و این در حالی است که هزینه کارگر، سبد و سردخانه افزایش یافته است. در باغ، ۱۲ نفر کارگر دائمی دارم که در فصل چینش تعداد کارگران به ۷۰ نفر می‌رسد. فصل چینش سیب‌های بومی از ۱۵ مرداد تا ۱۵ شهریور و فصل چینش سیب‌های صنعتی نیز از ۲۰ شهریور تا ۵ آبان ادامه دارد.

سیب‌هاروی دست کشاورزان اهری ماند/صنایع تبدیلی حلقه مفقوده سیب اهر - 32

احمدزاده اضافه می‌کند: قره قرمز، سیب مخصوص شهرستان اهر است. اما باید گفت تنها راه حلی که برای مشکلات به وجود آمده وجود دارد، حذف تعرفه گمرکی، خرید تضمینی از کشاورزان و حمایت مسئولان ذی ربط از کشاورزان است.

شهرستان اهر یکی از قطب‌های تولید کننده سیب در استان آذربایجان شرقی است اما در حال حاضر باغ‌داران اهری از وضعیت کنونی بازار فروش برای محصولات خود، گله مند و خواستار حمایت مسئولان ذی ربط از کشاورزان هستند و معتقد هستند برای بهتر شدن این وضعیت، باید تعرفه گمرکی از میان برداشته شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | فرمول محاسبه خسارت تصادفات چه تغییری کرد؟

همشهریهمشهری1 روز قبل

جزئیاتی از طولانی‌ترین پرواز جهان | نیویورک تا سیدنی بدون توقف

همشهریهمشهری1 روز قبل
بلومبرگ نوشت: این پرواز آزمایشی ۲۰ ساعته از رکورد پرواز سنگاپور به نیویورک که تاکنون طولانی‌ترین پرواز بدون توقف جهان بود، عبور خواهد کرد. این هواپیما که ساعت ۹ جمعه شب (به وقت شرق آمریکا) نیویورک را ترک می‌کند و ساعت ۷ صبح یکشنبه (به وقت استرالیا) به سیدنی می‌رسد، حامل شمار زیادی از پزشکان و دانشمندان خواهد بود. هواپیمایی کانتاس همچنین در نظر دارد پرواز دیگری را از لندن به سیدنی انجام دهد که یک ساعت بیشتر از پرواز نیویورک-سیدنی طول می‌کشد. در حال حاضر هیچ هواپیمایی قادر نیست چنین مسیرهای طولانی را بدون توقف و با ظرفیت کامل مسافران و بار طی کند. اما دو هواپیمایی که شرکت‌های ایرباس و بوئینگ در حال تکمیل آن‌ها هستند، قرار است این توانایی را داشته باشند.

:: قاسم زاده- همایش فرصت‌های روابط بازرگانی ایران و انگلیس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، در نشست هیات اعزامی از اتاق بازرگانی ایران و انگلیس (متشکل از شرکت‌های ایرانی)، اعضای اتاق بازرگانی انگلیس و ایران (شرکت‌های انگلیسی)، شماری از بازرگانان ایرانی ساکن در انگلیس، ‌ نمایندگانی از وزارت تجارت بین الملل انگلیس و هیاتی از گروه تجارت وزارت خارجه، چالش‌های توسعه روابط بازرگانی دو کشور و چشم انداز آن را بررسی کردند. در این نشست که به دعوت حمید بعیدی نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلیس برگزار شد، هیات ایرانی متشکل ۳۵ شرکت در زمینه خوراک دام، طیور و آبزیان که برای همکاری با شرکت‌های انگلیسی به لندن سفر کرده است، در جریان سیاست‌های اقتصادی دو کشور قرار گرفت. -باصداها به ترتیب):۱ – لرد لامونت – رئیس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران۲- ریچارد دالتون – قائم مقام اتاق بازرگانی انگلیس و ایران۳ – حمید بعیدی نژاد – سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلستان
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
اقتصادنیوزاقتصادنیوز16 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، لکسوس NX در حال حاضر تنها در نمونه‌های دست دوم قابل خریداری است چراکه واردات آن همراه با ممنوعیت واردات خودرو به کشور متوقف شد. حالا دروازه بان مشهور فوتبال ایران نیز یک نمونه از این خودرو را خریداری کرده است. علیرضا بیرانوند بازیکن ملی پوش باشگاه پرسپولیس این روزها با یک خودرو لکسوس NX۲۰۰ رفت و آمد می‌کند. قیمت این خودرو در بازار نزدیک به یک میلیارد تومان است.
جام نیوزجام نیوز14 ساعت قبل
آنچه مشخص است بازار خودرو طی رویه یک‌سال گذشته با تاثیرپذیری از دو بازار سکه و ارز با نوسان همراه می‌شد به‌طوری‌که با هر تغییری در نرخ ارز و سکه قیمت‌ها در بازار خودرو نیز با تحولاتی همراه می‌شد. ریشه این موضوع نیز تا حدودی به سرمایه‌گذاری دلالان در بازار خودرو مرتبط بود. در مورد دلایل افزایش قیمت با توجه به عرضه مناسب خودروها از سوی خودروسازان بسیاری از فعالان بازار اظهار بی‌اطلاعی ‌کردند. اما اگر خودروساز در افزایش قیمت‌ها دست نداشته باشد، چه دلیل دیگری برای این اتفاق مطرح است. در این زمینه برخی از فعالان بازار از ورود دوباره دلالان به بازار خودرو سخن می‌گویند و اینکه واسطه گران با ناامیدی از تلاطمات دوباره سکه و ارز بار دیگر به بازار خودرو روی آورده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر