سلامت روان خود را تضمین کنید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سلامت
سلامت روان خود را تضمین کنید

سلامت روان خود را تضمین کنید

ایسناخبرگزاری ایسنا |
با توجه به ظهور و نفوذ مدرنیته و دشوار شدن زندگی، و در شرایط تنش‌زای امروز حفظ و ارتقاء سلامت روان یک موضوع مهم و حیاتی است. شکاف بین نسلی، شرایط اقتصادی، پدیده‌های نوظهور، آلاینده‌های محیطی و بسیاری عوامل دیگر باعث پایین آمدن کیفیت زندگی و در نتیجه از بین رفتن سلامت روان می‌شود.

به گزارش ایسنا، در شرایط امروز و با توجه به آنچه بر انسان می‌رود، حتی موارد کوچکی چون صدای بوق ماشین‌ها، یک برگ قبض جریمه و یا آلودگی هوا می‌تواند روز خسته کننده‌ای را برای آدم‌ها رقم بزند. بسیاری از ما خسته از کار روزانه و تنش‌ها، تمام انرژی خود را برای وصل کردن روز به شب خرج کرده و دیگر زمانی برای رسیدن به خود باقی نمی‌گذاریم در حالی که بیشترین نیاز ما حفاظت از سلامت روان و توجه به تعادل و جلوگیری از افت انرژی آن در کنار توجه به سلامت جسم و گذران زندگی است.

همه ما انسان‌ها به سلامت روانی نیاز داریم، پس باید سعی کنیم تنش‌های دریافتی از محیط را کاهش دهیم و راهکارهایی برای سلامت توامان جسم و روح پیدا کنیم.

کسانی که اطلاعی از دردشان ندارند

ژولیت رودینی، مشاور و روانشناس کشورمان و دانشجوی دوره فوق دکترای روانشناسی -مقیم آلمان- در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: تحقیقات علمی نشان داده که مشکلات روانی می‌تواند ۲۰ سال از عمر انسان را کاهش داده و تقریبا در جهان از هر ۴ نفر، یک‌ نفر دچار مشکل سلامت روان است که ۸۵ درصد از این آمار، ساکن کشورهایی با درآمد متوسط و رو به پایین هستند و متاسفانه بیشتر این افراد اطلاعی از دردشان ندارند و نمی‌دانند باید به کجا مراجعه کنند.

وی می‌گوید: یادمان‌ نرود که بچه‌های ما نیز دچار مشکلات سلامت‌ روان مانند افسردگی، استرس، اختلال پس از سانحه و … می‌شوند، پس از آنها نیز نباید غافل نشویم.

از شکست‌ها هدف بسازید

این روانشناس بیان کرد: نباید از شکست هایی که در مراحل مختلف زندگی مان پیش می‌آید بترسیم و باید از آنها هدف بسازیم.

رودینی با اشاره به اهمیت قدم زدن در هوای تازه افزود: برای داشتن روانی سالم سعی کنیم هر روز از خانه بیرون بزنیم و در هوای پاک و سالم قدم بزنیم.

این مشاور با ارائه راه حل هایی برای پیشگیری و درمان مشکلات روان، اظهار ‌کرد: بهتر است مراقبه، مدیتیشن و دعا را در برنامه روزانه خود قرار دهیم، چرا که این موارد با منحرف کردن افکار منفی و ناسالم به درمان افسردگی و اضطراب کمک می‌کنند.

دانش آموخته‌ی علوم تربیتی و روان‌شناسی کشورمان ورزش را توصیه جدیدی ندانست و بیان کرد: تحقیقات علمی نشان داده که فعالیت جسمی به سلامت روان کمک فراوانی می‌کند.

سخاوتمند و بخشنده باشید

ژولیت رودینی معتقد است که بخشنده بودن نقش موثری در سلامت روان دارد، وی در پاسخ به اینکه این امر چه‌ نقشی در سلامت روان دارد، بیان‌ کرد: وقتی چیزی را می‌بخشیم و داده‌ای را که داریم به اشتراک می‌گذاریم باعث می‌شود احساس خشنودی و شادی در وجود ما بالا رفته و همین امر به سلامت‌ روان ما کمک‌ می‌کند.

این روانشناس با بیان اینکه باید دنبال معنویت باشیم تا لذت، گفت: کسانی را که وقت خود را صرف کارهای با مفهوم می‌کنند از کسانی که فقط به خوشگذرانی و لذت جویی می‌پردازند، شادتر هستند.

خودتان را به چالش بکشید

وی تاکید کرد: سعی کنید خودتان را به چالش کشیده و یک مهارت جدید کسب کنید، یا در یک چالش جدید برای رسیدن به هدف قرار بگیرید، چرا که این‌ امر به تناسب اندام ذهنی شما کمک می‌کند و در حالی که برای رسیدن به اهداف خود، با ایجاد مهارت و اعتماد به نفس در تلاش هستید، این تلاش به شما حس پیشرفت و موفقیت می‌دهد.

رودینی با توصیه به استراحت، خاطرنشان کرد: رفتن به رختخواب در یک زمان‌ مشخص و تمرین برای عادت به آن باعث داشتن یک خواب راحت می‌شود، خواب سبب بازیابی ذهن و بدن شماست، پس باید خواب کافی و مفید داشته باشید.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار کوتاه سلامت

این مشاور یادآور شد: به اکنون و حال توجه کنید و سعی کنید نور خورشید و باد را بر صورت خود احساس کنید و متوجه هوایی که آن را نفس می‌کشید باشید، این کار بهتر از فکر کردن درباره گذشته و برنامه ریزی برای آینده‌ای نامعلوم است. تمرین تمرکز حواس یک‌ راه خوب برای انجام این‌کار است.  

درخواست کمک کنید

دانشجوی دوره فوق دکترای روانشناسی با تاکید بر اینکه برای داشتن سلامت‌ روان درخواست کمک داشته باشید، افزود: از دوستان و اطرافیان خود بخواهید در کارهایتان به شما کمک کنند، تا بتوانید وقتی را برای خودتان بگذرانید. زندگی بدون نگرانی وجود ندارد، سفر زندگی پر از دست انداز است، بنابراین افراد و اطرافیان می‌توانند به شما کمک کنند تا از این موانع عبور کنید، اگر شما نیاز خود به کمک دیگران را نادیده بگیرید نمی‌توانید در داشتن روانی سالم موفق شوید.

از نگرانی و احساس گناه رها شوید

ژولیت رودینی با بیان اینکه رهایی از نگرانی، استرس و احساس گناه اهمیت بالایی دارد، گفت: به عنوان نمونه اگر حسی از نگرانی به شما هجوم آورد آن را به تاخیر بیندازید و با خودتان بگویید ۲ ساعت دیگر به آن فکر می‌کنم، به این طریق می‌توانید آن را کنترل کنید.

وی تصریح کرد: برای داشتن سلامت‌ روان باید احساس امنیت داشته باشید، داشتن احساس تعلق خاطر و روابط سازنده با یک‌ گروه و اجتماع، به شما احساس آرامش می‌بخشد.

بدانید مصیبت‌های زندگی گذراست

این مشاور اضافه کرد: هر مصیبت و ضایعه‌ای که برای شما اتفاق می‌افتد با خودتان بگویید: آیا ۵ سال دیگر این اتفاق دیگر اهمیتی خواهد داشت یا نه؟

رودینی با تاکید بر اینکه مقایسه نکنید، گفت: هرگز زندگی خود را با دیگران مقایسه نکنید، چون با مقایسه سطح شادی و رضایت شما از زندگی کاهش پیدا می‌کند. انرژی خود را صرف افکار منفی نکنید، سعی کنید انرژی خود را صرف موضوعات گذشته، افکار منفی و چیزهایی که از کنترل شما خارج است نکنید، در عوض انرژیتان را صرف جنبه‌های مثبت زمان‌ حال یا حاضر سازید.

با سالمندان و کودکان وقت بگذرانید

او با بیان اینکه برای داشتن سلامت روان با دو گروه سالمندان بالاتر از ۷۰ سال و کودکان وقت بگذرانید، به ایسنا گفت: وقت گذراندن با بچه‌ها و آدم‌های سالخورده باعث می‌شود میزان رضایت از زندگی به شدت بالا رود، زیرا وارد شدن به دنیای این دو گروه یعنی کودکان و سالخوردگان در واقع سختی‌ کمتری داشته و انسان احساس راحتی و آزادی بیشتری می‌کند و به خاطر انرژی مثبتی که می‌گیرد، برای انسان ارتباط با این دو گروه، دلنشین‌تر و عمیق‌تر است.

صلح با خداوند و شکرگزاری

این روانشناس اظهار کرد: برای داشتن سلامت روان به هر زبان و با هر دینی از خداوند شکرگزار باشید، هر چقدر با خدای خود، در صلح بیشتری باشید، آرامش بیشتر و در نتیجه روان سالم‌تری خواهید داشت.

رودینی علاوه بر موارد بالا، فعال بودن و خوب غذا خوردن و استفاده از میوه‌ها و سبزیجات سالم را به دلیل ارتباط بین جسم و روح، مرتب و تمیز نگه داشتن محل زندگی، باغبانی و پرورش گل‌های آپارتمانی، موقتی دانستن وضعیت‌های خوب و بد زندگی، تلفن زدن به افراد خانواده و ابراز احساس به آنها، و صلح با گذشته خود را از دیگر موارد لازم‌ برای داشتن سلامت‌ روان دانست.

گفتنی است، روز ده اکتبر مصادف با ۱۸ مهر روز جهانی سلامت روان نامگذاری شده، تا ما انسان‌ها از این بعد وجودمان غافل نشده و بدانیم همانطور که جسم‌مان به غذا، آب، استراحت و مراقبت نیاز دارد، روح و روان‌مان نیز نیازمند توجه و مراقبت است که در غیر این صورت کارکرد ما در زندگی شخصی و اجتماعی دچار بحران خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری1 روز قبل
برای مثال، در پژوهشی دریافتند که اضافه کردن تخم‌مرغ به سالاد باعث افزایش میزان جذب ویتامین E دریافتی از سالاد می‌شود. افزایش میزان کلسترول خوب جلوی اثرات منفی کلسترول بد را می‌گیرد. (آیا بزرگسالان سالم‌تر در چین بیشتر تخم‌مرغ می‌خورند یا خوردن تخم‌مرغ باعث می‌شود که آنها سالم‌تر باشند؟) این موضوع البته باعث سردرگمی است. تخم‌مرغ خوبهمچنان که این پژوهش‌ها با شور و حرارت به بررسی اثرات کلسترول تخم‌مرغ بر سلامت ما می‌پردازند، ما می‌دانیم که تخم‌مرغ از راه‌هایی برمیزان خطر ابتلای ما به بیماری اثر می‌گذارد. «اما کولین تخم‌مرغ جذب می‌شود و به رودهٔ بزرگ نمی‌رود و در نتیجه خطر بیماری‌های قلبی را افزایش نمی‌دهد».
الفالف1 روز قبل
مراقبت‌های خانگی بعد از پیاده روی اربعینگروه سلامت الف، ۲۷ مهر ۱۳۹۸، ۲۳:۴۰ ۳۹۸۰۷۲۷۰۷۲بعد از شرکت در مراسم پیاده روی اربعین ممکن است برخی از زائران دچار بیماری شوند، در این اینفو گرافیک با مراقبت‌های بعد از اربعین آشنا خواهید شد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
اختلال دوقطبی (BD)، که افراد زمانی آن را افسردگی مانیک می‌نامیدند، از حدود ۲۰ سالگی شروع می‌شود. به عنوان مثال، لوودوپا – دارویی از پارکینسون که گیرنده‌های دوپامین را فعال می‌کند – می‌تواند در بعضی از افراد باعث تحریک شیدایی شود. علائم بیماری پارکینسون به علت مرگ سلول‌های تولید کننده دوپامین در قسمتی از مغز به نام جوهره نیگرا رخ می‌دهد. "یافته‌های این بررسی منظم و متاآنالیز نشان می‌دهد که در مبتلایان به BD بعدا احتمال ابتلا به بیماری پارکینسون به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. آن‌ها توضیح می‌دهند که این تشخیص ممکن است به دلیل تشخیص نادرست پارکینسون ناشی از دارو به عنوان بیماری پارکینسون باشد، و همچنین متذکر می‌شوند که در این مطالعه و در تحلیل آن‌ها بین پارکینسون و پارکینسونیزم تفاوت قائل نیستند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ورزش مرتب شما را در وزن استاندارد نگه می‌داردفرقی نمی‌کند اضافه وزن یا کاهش وزن داشته باشید؛ ورزش به شما کمک می‌کند به وزن مناسب برسید. با ورزش می‌توانید کالری بسوزانید و عضلات خود را تقویت کنید. البته هیچ‌وقت نزدیک وقت خواب ورزش نکنید، زیرا تازه فعالیت کرده‌اید و هنوز هیجان دارید. به طور کلی ورزش و فعالیت‌های فیزیکی بهترین روش برای افزایش قدرت بدنی و بهبود وضعیت روحی هستند.۱۵۰ دقیقه ورزش متعادل در هفته یا ۷۵۰ دقیقه ورزش قدرتی یا ترکیبی از هر دوی آن‌ها، مدت زمان استاندارد ورزش در هفته می‌باشد. در واقع روزانه ۳۰ دقیقه ورزش کافی است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴14 ساعت قبل
ساعت ۲۴-سلامت ما به مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که به طور روزانه مصرف می‌کنیم، بستگی دارد. خوردن صبحانه سالم یک گام ضروری به سوی یک زندگی طولانی و سالم است. برای داشتن یک صبحانه سالم سعی کنید از خوردن مواد غذایی زیر برای صبحانه اجتناب کنید:۱- انواع آبمیوه‌های غیرطبیعیبه افرادی که به شما می‌گویند باید برای صبحانه آب‌میوه بنوشید، اعتماد نکنید. به طور کلی هر چقدر صبح‌ها مواد غذایی و نوشیدنی‌های شیرین شده کمتر مصرف کنید، در طول روز احساس بهتری خواهید داشت. همه این‌ها تنها یک چرخه معیوب است، مگر اینکه پروتئین و مواد غذایی فیبردار را جایگزین این شیرینی‌ها بکنید. ۴- غلات صبحانه (کورن فلکس) مملو از شکرچه کسی یک کاسه کورن فلکس را برای صبحانه دوست ندارد؟ این ماده غذایی سال‌هاست که برای صبحانه مصرف می‌شود.

حقایقی در باره تخم‌مرغ؛ بالاخره خوب است یا مضر؟

4+
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز23 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر