من الغریب الی الشهید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. اجتماعی

من الغریب الی الشهید

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
مسئول ستاد اربعین آستان قدس رضوی معتقد است: بازسازی صحن انقلاب اسلامی در مرز مهران و در مسیر زائران اربعین، اتفاقی نمادین است که نشان از ارائه خدمات، ذیل نام مقدس حضرت رضا(ع) است.

آرزو مستأجر حقیقی/

مسئول ستاد اربعین آستان قدس رضوی معتقد است: بازسازی صحن انقلاب اسلامی در مرز مهران و در مسیر زائران اربعین، اتفاقی نمادین است که نشان از ارائه خدمات، ذیل نام مقدس حضرت رضا (ع) است.

محسن منصوری می‌گوید: تمامی خدمات ستاد اربعین آستان قدس رضوی با نام و نشان حضرت امام علی بن موسی الرضا (ع) و آستان قدسی آن امام رئوف ارائه می‌شود، عطر و حال و هوای ملکوتی آن بارگاه شریف در تمامی برنامه‌ها و خدمات نمایان است.

وی مجموعه خدمات آستان قدس رضوی به زائران اربعین را هم تشریح کرده است.

نقش آستان قدس رضوی در میزبانی از زائران حسینی و برگزاری هر چه باشکوه‌تر پیاده‌روی اربعین چیست؟

ستاد اربعین آستان قدس رضوی با توجه به سیاست‌ها و اهداف کلان و راهبردی خود، از جایگاه حمایتی و معنوی خود صیانت و مراقبت خواهد کرد. در حقیقت این ستاد، نه در جایگاه و مسئولیت دستگاه‌های اجرایی و حکومتی حاضر می‌شود و نه در اقدامات و برنامه‌های فعالان مردمی ورود می‌کند، بلکه ضمن حفظ جایگاه تکلیفی و حمایتی خود، با ساماندهی و هدایت فعالان مردمی، عمده قوای خود را در نقاط خلأ و به اصطلاح زمین‌مانده متمرکز خواهد کرد و در هر نقطه‌ای هم که ورود اجرایی و عملیاتی داشته، به علت ضعف و خلأ در آن نقطه بوده است. ارزیابی عملکرد، گزارش فعالیت‌ها و سرفصل‌های برنامه‌ای و سیاستی ستاد اربعین آستان قدس رضوی به روشنی این نگاه و سیاست را تأیید می‌کند.

ستاد اربعین آستان قدس رضوی چه خدماتی را به زائران اربعین ارائه می‌کند؟

این ستاد همچون سال‌های گذشته عملیات خدمت‌رسانی خود را در مرزهای ایران با ارائه خدماتی مانند طبخ و توزیع غذای گرم، اسکان، پذیرایی با میان‌وعده، خدمات فرهنگی و … در بنیاد کرامت رضوی انجام خواهد داد. ارائه این خدمات متنوع با همکاری سازمان‌ها و مراکز وابسته به آستان قدس رضوی مانند سازمان اقتصادی رضوی و شرکت‌های تولیدی این آستان مقدس، سازمان فرهنگی حرم مطهر رضوی، دفتر نمایندگی استان‌ها و … صورت می‌گیرد. همچنین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران این ستاد را در ارائه هر چه بهتر خدمات و اجرای برنامه‌ها یاری می‌کنند.

میزبانی از زائران کربلا در چه بازه زمانی و در کدام مناطق مرزی ایران و عراق انجام می‌شود؟

زمان رسمی عملیات خدمت‌رسانی از ۱۶ مهر ۱۳۹۸ تا ۶ روز پس از اربعین حسینی یعنی جمعه سوم آبان سال جاری در دو مرز مهران و خسروی خواهد بود. البته اقدامات زیرساختی و آماده‌سازی برای راه‌اندازی و شروع خدمات از اول مهرماه آغاز شده و قرارگاه‌های ستاد اربعین این آستان مقدس در نقاط مأموریتی مستقر هستند.

با توجه به پیش‌بینی حضور بیش از ۲میلیون زائر در مرز مهران، راه‌اندازی آشپزخانه مرکزی با پخت بیش از ۱۵۰ هزار پرس غذا در هر روز، ارائه بسته‌های پذیرایی میان‌وعده با بیش از ۲میلیون بسته پذیرایی، اعزام مبلغان برای ارائه خدمات فرهنگی تبلیغی، بازسازی صحن جمهوری اسلامی حرم مطهر رضوی در نقطه صفر مرزی، حضور خادمان آستان قدس رضوی برای بدرقه زائران، برنامه‌های خدماتی متعدد مانند نقل و انتقال سالمندان با صندلی چرخدار، حمل بار زائران، برگزاری مراسم‌های مذهبی، حمایت از فعالان موکب‌های مردمی حاضر در مرز مهران و خدمات سلامت پیش‌بینی شده است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

میزبانی از زائران در مرز خسروی با محوریت دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در کرمانشاه صورت می‌گیرد. با توجه به بازگشایی مرز خسروی در اربعین امسال برای نخستین سال، خدمات فرهنگی و خدماتی شامل تغذیه و پذیرایی، اسکان، حضور تیم‌های سلامت و … ارائه می‌شود. به طور نمونه طبخ بیش از ۱۵هزار پرس غذای گرم در هر روز در آشپزخانه این مرز پیش‌بینی شده است.

علاوه بر این‌ها خدمت‌رسانی فرهنگی و خدماتی به زائران پاکستانی اربعین حسینی با اهدای بسته‌های غذایی و پذیرایی و ارائه خدمات فرهنگی و سلامت در مرز میرجاوه در جنوب شرق کشور انجام می‌شود. ارائه خدمات پذیرایی و فرهنگی در سایر مرزهای ورودی زائران خارجی (بازرگان، آستارا، دوغارون و …) نیز با محوریت و حمایت دفاتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان‌های مرزی صورت می‌گیرد.

خدمات فرهنگی و مذهبی ستاد اربعین آستان قدس رضوی شامل چه خدماتی می‌شود؟

از آنجا که تمامی خدمات ستاد اربعین آستان قدس رضوی با نام و نشان حضرت امام علی بن موسی الرضا (ع) و آستان قدسی آن امام رئوف ارائه می‌شود، عطر و حال و هوای ملکوتی آن بارگاه شریف در تمامی برنامه‌ها و خدمات نمایان است. به ویژه بازسازی صحن جمهوری اسلامی حرم مطهر رضوی در نقطه صفر مرزی مهران که به صورتی نمادین زائران اربعین را در پناه خود گرفته است. خادمان افتخاری فعال در ستاد اربعین آستان قدس رضوی نیز با شعار «من الغریب الی الشهید» و پوشش یک‌شکل انجام وظیفه خواهند کرد.

معتقدیم تمامی خدمات این ستاد حتی پذیرایی و تغذیه زائران نیز یک اقدام فرهنگی و اثرگذار است. در مجموع ستاد اربعین آستان قدس رضوی، اجرای برنامه‌های تخصصی فرهنگی، ارائه خدمات فرهنگی تبلیغی اعم از برگزاری نمازهای جماعت، اهدای بسته‌های ویژه به کودکان و نوجوانان، برگزاری مراسم‌های مذهبی، اهدای بسته‌های تبرکی و … را در دستور کار دارد.

چه برنامه‌های دیگری در ایام اربعین حسینی امسال در دستور کار این ستاد قرار دارد؟

برنامه‌هایی مانند حمایت از موکب‌ها، تیم‌ها و گروه‌های پزشکی و سلامت برای امدادرسانی به زائران اربعین حسینی در داخل و خارج از کشور، طرح ویژه تکریم و قدردانی از بیش از ۷۰۰ موکب‌دار و میزبانان منازل عراقی در اربعین امسال برای سومین سال متوالی در پرتو پرچم منور آستان قدس رضوی و اهدای بسته‌ها و هدایای فاخر به آنان، راه‌اندازی و اعزام کاروان بین‌المللی از شخصیت‌ها و چهره‌های شاخص فرهنگی، هنری و اجتماعی از اروپا و آمریکا برای حضور در ایام اربعین حسینی برای بازتاب رسانه‌ای و جریان‌سازی میان‌فرهنگی ملت‌ها و همچنین جریان‌سازی فکری در حوزه اندیشه‌ای و نخبگانی اربعین با تولید برنامه‌های تلویزیونی، اعزام نخبگان، نشست‌های علمی، گفت‌وگوهای تخصصی و … پیش‌بینی شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

موج بازگشت زوار از مرز‌های چهارگانه اربعین/ ۱٫۷ میلیون زائر اربعین به کشور بازگشته‌اند/ ۷۷ زائر ایرانی جان باخته‌اند/ رییسی به جمع راهپیمایان اربعین پیوست/ فیلم: دعای برخی زائران برای ایران و ایرانیان

تابناکتابناک1 روز قبل
مسیرهای بازگشت زائران یکطرفه نشده استسردار سید کمال هادیانفر رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت ترافیکی محورهای اطراف چهارپایانه مرزی اربعین گفت: ‌ حدود سه میلیون زائر به کشور عراق سفرکرده‌اند که بالغ بر ۹۷ درصد این افراد از مرزهای زمینی تردد کرده‌اند و همین موضوع نیز نیازمند یک هماهنگی و عملیات وسیع بود که پلیس با اتخاذ تدابیر مناسب اقدام به مدیریت این افراد کرد. بیش از نیمی از زائران اربعین به کشور بازگشته‌اند و از طریق راه‌های مواصلاتی در حال بازگشت به شهرهای خود هستند و پلیس برای بازگشت این افراد نیز درآماده‌باش کامل است. رییس پلیس راهور ناجا در مورد وضعیت ترافیکی جاده‌های اطراف چهارپایانه مرزی اربعین نیز گفت: وضعیت ترافیک در محورهای رفت و برگشت به پایانه‌های مرزی خسروی، شلمچه و چذابه پرحجم اما روان است، در برخی از نقاط محورهای منتهی به مهران نیز شاهد ترافیک نیمه سنگین بازگشت از مهران هستیم که ماموران پلیس با حضور در محل اقدامات خود برای روانسازی ترافیک را در دستور کار قرار داده‌اند. وی در مورد اینکه آیا احتمال اعمال محدودیت تردد در برخی از محورهای پرترافیک وجود دارد یا خیر خاطرنشان کرد: ‌تاکنون نیازی به یکطرفه کردن مسیری وجود نداشته اما در صورتی که چنین نیازی باشد موضوع از قبل اطلاع‌رسانی شده و مسیر به صورت مقطعی با محدودیت ترافیکی روبه‌رو خواهد شد. هادیانفر در مورد تصادفات رانندگی نیز گفت: تقریبا ۶۵ درصد حوادث رانندگی مربوط به زائران اربعین در چند روز اخیر ناشی از خستگی و خواب آلودگی رانندگان است که منجر به واژگونی خودرو یا انحراف به چپ آن شده است، در همین راستا نیز توصیه ما به زائرانی که با خودروی شخصی به پایانه‌های مرزی رفته‌اند این است که پس از ورود به کشور خواب و استراحت کافی داشته باشند و پس از آن پشت فرمان خودرو بنشینند.

رییسی به جمع راهپیمایان اربعین پیوست + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، آیت الله سیدابراهیم رییسی در عمود ۲۸۵ به جمع راهپیمایان اربعین حسینی پیوست. پیش از ظهر امروز فیلمی از رییس قوه قضاییه منتشر شد که نشان می‌دهد وی در مسیر راهپیمایی اربعین قرار دارد و در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد این حضور اشاره می‌کند که قصد انجام مصاحبه ندارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فرصت مغتنم زیارت اماکن متبرکه در عراق در آستانه اربعین + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، اربعین فرصت مغتنمی برای زیارت اماکن متبرکه در عراق است. بسیاری از زائرانی که در نجف اشرف هستند به کوفه می‌روند و در مسجد این شهر به دعا و نیایش می‌پردازند. بیشتر بخوانید: حال و هوای این روزهای کربلای معلی/ آخرین وضعیت زائران در حرم مطهر سیدالشهدا (ع) + فیلمانتهای پیام/حضور زائران اربعین در مسجد کوفه + فیلم

هماهنگی خوبی میان عراقی‌ها و ستاد اربعین وجود دارد

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
روی هم رفته نسبت به سال قبل شاهد افزایش ۱ میلیون زوار اربعین حسینی هستیم. سفیر ایران در عراق با اشاره به امنیت خوب مراسم اربعین ادامه داد: اطلاع رسانی و هماهنگی دقیق و درست میان عراقی‌ها و ستاد اربعین از دیگر نکات قابل توجه در گردهمایی اربعین امسال به شمار می‌رود. سید حمید الحسینی یکی از موکب داران عراق نیز حضور پر تعداد زوار ایرانی در راهپیمایی اربعین در عراق و در کنار شیعیان عراقی سبب دلگرمی و قوت قلب و همچنین احساس قدرت در دل عراقی‌ها ایجاد می‌کند. الحسینی با بیان اینکه به منزل بردن یک زائر برای هر عراقی یک غنیمت است افزود: اگر یک عراقی نتواند در ایام اربعین زائری را به منزل خود ببرد و منزلش را از زائر پر نکند احساس خسران می‌کند. عراقی‌ها بر این باورند که اگر زائری به خانه ببرند در آن سال فقر و مریضی نداریم و در امنیت به سر می‌بریم.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از باستانی‌ترین و قدیمی‌ترین شهرها در جنوب غربی کشور، شهر شوشتر است، که به دلیل قدمت بالای تاریخی و طبیعت‌گردی دارای جاذبه‌های گردشگری فوق‌العاده زیبایی است.

در مسیر پیاده‌روی توسل پیدا کردم و تدوینگر شدم/ حس شنیدن صدای قدم‌های زائران

3+
فارسفارس1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر