اولین بحران آمریکا شکست سیاست‌های ضد ایرانی/ آل سعود در پی ناکامی در پادویی کردن برای آمریکا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سیاسی

اولین بحران آمریکا شکست سیاست‌های ضد ایرانی/ آل سعود در پی ناکامی در پادویی کردن برای آمریکا

خبرگزاری میزان- اولین نقطه بحرانی آمریکا، به شکست سیاست‌های ضد ایرانی عربستان بازمی‌گردد. ریاض و واشنگتن تقریباً در اینکه با حربه تحریم می‌توانند انقلاب اسلامی را به‌اصطلاح ساقط کنند، تردیدی نداشتند و طبق اذعان «برایان هوک»، رئیس گروه اقدام علیه ایران، یک بازه زمانی سه ماهه برای این اتفاق را مدنظر داشتند که در مقابل چشمان حیرت‌زده آن‌ها، این سیاست به بن‌بست رسید. تاریخ انتشار: 08:45 - 20 مهر 1398 - کد خبر: ۵۵۷۷۱۰

اولین بحران آمریکا شکست سیاست‌های ضد ایرانی/ آل سعود در پی ناکامی در پادویی کردن برای آمریکا - 1

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، روزنامه حمایت یادداشتی با عنوان کارت‌های سوخته ترامپ در منطقه منتشر کرد که در ادامه می‌خوانید:

تحولاتی که امروز در منطقه و جهان در حال وقوع است، بسیار شبیه به سال‌های پایانی جنگ تحمیلی است. صدام، سرمست از حمایت‌ها و پشتیبانی‌های بین‌المللی و منطقه‌ای، در این اندیشه بود که قادر است شطرنج معادلات منطقه را به نفع خود به پایان برساند، حال آنکه مدتی بعد وقتی‌که قافیه را تنگ دید و دریافت که آمریکا و اروپا پشت او را خالی کرده‌اند، به فکر مصالحه با ایران اسلامی افتاد و نامه‌هایی ملتمسانه و از سر عجز به مقامات کشورمان ارسال کرد.

هنوز چند سالی از «متجاوز» خوانده شدنش از سوی سازمان ملل نگذشته بود که آمریکا به‌عنوان بزرگ‌ترین حامی‌اش، اقدام به حمله نظامی کرد و با استفاده از پایگاه‌های نظامی کشور‌های همسایه از جمله کویت و عربستان، به عمر حکومتش پایان داد. این رویکرد آمریکا را می‌توان در خصوص سعودی در کسوت صدام عصر حاضر دید با این تفاوت که کاخ سفید از قدرت دو دهه پیش برخوردار نیست و نمی‌تواند همچون گذشته بر مناسبات منطقه تأثیرگذار باشد. در حال حاضر، واشنگتن در پنج نقطه دچار بحران شده و علاوه بر این، برای اولین بار در تاریخ آمریکا، رئیس‌جمهور این کشور در مظان استیضاح و برکناری است.

اولین نقطه بحرانی آمریکا، به شکست سیاست‌های ضد ایرانی عربستان بازمی‌گردد. ریاض و واشنگتن تقریبا در اینکه با حربه تحریم می‌توانند انقلاب اسلامی را به‌اصطلاح ساقط کنند، تردیدی نداشتند و طبق اذعان «برایان هوک»، رئیس گروه اقدام علیه ایران، یک بازه زمانی سه ماهه برای این اتفاق را مدنظر داشتند که در مقابل چشمان حیرت‌زده آن‌ها، این سیاست به بن‌بست رسید. عربستان به نیابت از آمریکا، درصدد بود که جمهوری اسلامی را درگیر شبکه‌ای از مشکلات اقتصادی و امنیتی کند و لذا با همراهی مرتجعین منطقه، مجموعه‌ای از روش‌های تخریبی برای هدف قرار دادن اقتصاد، ایجاد آشوب و ناامنی در مرز‌ها و کشاندن آن‌ها به داخل را کلید زد. در این میان، به دلیل راهبرد ترک‌خورده آمریکا که نقش مقوم هرم ضد ایرانی را داشت، دیگر اضلاع آن نیز دچار شکاف و سیاست «فشار حداکثری آمریکا» به اذعان کارشناسان این کشور با شکست مواجه شد. به‌عنوان نمونه، هفته گذشته اندیشکده شورای آتلانتیک در تحلیلی به قلم «جک گلدستون»، استاد دانشگاه «جورج میسون» با یادآوری اینکه سیاست دولت‌های متوالی آمریکا علیه نظام ایران در چهار دهه گذشته ناکام مانده، به سیاستمداران این کشور توصیه کرده که معطل تغییر نظام ایران نباشد.

آل سعود در پی ناکامی در پادویی کردن برای آمریکا، دچار کابوس بزرگ انصار الله و ارتش یمن هم شد. این، دومین بحرانی بود که رئیس‌جمهور آمریکا از ناحیه عربستان متحمل و هنوز از اتخاذ تصمیم درست درباره برون‌رفت از مخمصه فعلی سردرگم است. قبیله سعودی با گمان فتح چندهفته‌ای یمن، وارد باتلاقی شده‌اند که هر چه بیشتر دست و پا می‌زنند، بیشتر در آن فرو می‌روند. حمله یمنی‌ها به تأسیسات نفتی آرامکو و عملیات بزرگ «نصر من الله»، باعث شده که ریاض ناامید از کمک آمریکا، برای خروج از مهلکه دست به دامن ایران شود. مستأجر کاخ سفید رسما به سعودی‌ها گفته است که اگر خواستار امنیت هستند، باید هزینه بیشتری پرداخت کنند و از سوی دیگر، به نظر می‌رسد که نه آمریکا و نه عربستان، مراودات صمیمانه‌ای همچون گذشته ندارند و حساب طلایی خود برای یکدیگر را بسته‌اند. از این رو با توجه به دور جدید گسترش اختلافات داخلی در میان شاهزاده‌های سعودی که هفته گذشته خبر آن منتشر شد و پایان قریب‌الوقوع تاریخ‌مصرف این رژیم، ابتلای آل سعود به سرنوشت صدام و کمرنگ‌تر شدن حمایت‌های آمریکایی – غربی از ریاض، ابدا بعید به نظر نمی‌رسد.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

سومین بحران، آمریکا به تزلزل اوضاع سیاسی در سرزمین‌های اشغالی بازمی‌گردد. همین چند هفته پیش بود که مقامات واشنگتن پس از ناتوانی «بنیامین نتانیاهو» در تشکیل کابینه ائتلافی، صراحتا اعلام کردند که آمریکا متحد اسرائیل است نه نتانیاهو. این موضع رسمی در حالی اتخاذ شده که ترامپ تقریبا همه کارت‌های خود را برای پیروزی و ادامه حیات سیاسی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی سوزاند. انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس، به رسمیت شناختن بلندی‌های جولان به نفع تل‌آویو، مشارکت و همراهی در توسعه سامانه پدافندی «آرو-۳» و سرازیر کردن میلیون‌ها دلار از جیب مالیات‌دهندگان آمریکایی به جیب نخست‌وزیر این رژیم، نمونه‌هایی از سرمایه‌گذاری سنگین آمریکا روی نخست‌وزیر اسرائیل است که همگی هباء منثورا شد. علاوه بر این، در تاریخ رژیم صهیونیستی، برگزاری دو دور متوالی انتخابات کنست بدون مشخص شدن وضعیت کابینه بی‌سابقه است.

خروج نیرو‌های تروریست آمریکا از سوریه نیز چهارمین پاشنه آشیل این کشور به شمار می‌آید. رهبران و سیاستمداران هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات آمریکا، مخالف تصمیم ترامپ هستند و بالاتفاق آن را به نفع ایران و جبهه مقاومت می‌دانند. رئیس‌جمهور آمریکا پیش از این تصریح کرده بود که کشورش ۷ هزار میلیارد دلار را در منطقه غرب آسیا به هدر داده و تصمیم گرفت که برای متوقف کردن بخشی از این هزینه‌های بیهوده، از ائتلاف نانوشته خود با ترکیه خارج شده و سوریه را ترک کند. ترکیه نیز با ورود به سوریه کار آمریکا را دشوارتر کرد، چراکه با چراغ سبز روسیه به این معرکه وارد شد و این احتمال وجود دارد که با تحریم آنکارا از سوی بروکسل (پایتخت اتحادیه اروپا)، ادامه عضویت ترکیه در ناتو با مشکل مواجه شود و در نتیجه، این کشور به یکی از متحدین روسیه در حوزه نظامی – امنیتی بدل گردد.

از سوی دیگر؛ شرکای اصلی آمریکا در فرانسه و انگلیس نیز دچار مشکلات عدیده داخلی هستند. «بوریس جانسون» که به ترامپ انگلیس شهره است، نیامده با پارلمان این کشور بر سر برگزیت گلاویز شده و تنش‌های بسیار جدی و سختی با مخالفانش دارد. این تنش‌ها به ویژه پس از حکم دادگاه عالی انگلیس مبنی بر غیرقانونی بودن تعطیلی پارلمان شدت گرفت و کماکان ادامه دارد. «امانوئل مکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه همچنان با بحران جلیقه زرد‌ها رو به روست و این اعتراضات، به کابوسی برای الیزه تبدیل شده. گرفتار شدن مکرون و جانسون در بحران‌های داخلی که پنجمین معضل آمریکا به شمار می‌آید، ثابت می‌کند که معادلات هماهنگ شده کاخ سفید در اقصی نقاط جهان به بن‌بست و به عبارتی، ماه‌عسل محور ضد ایرانی به پایان رسیده و از سوی دیگر، کفه تحولات به نفع ایران، جبهه مقاومت و متحدانش سنگین‌تر شده است.

با توجه به تغییرات بنیادی در سطح کنشگری بازیگران منطقه‌ای و جهانی، تردیدی وجود ندارد که برنده این میدان، جمهوری اسلامی و عمق راهبردی آن است و پازل منطقه به سمتی در حرکت است که کشورمان با هماهنگی دقیق میان ارکان و اجزاء محور مقاومت در غرب آسیا مهندسی کرده است.

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لحظه فرار داعشی‌ها از زندان سوریه + فیلم

رکنارکنا2 روز قبل
به گزارش رکنا، بازگشت تروریست‌های داعش به سمت شهرهای سوریه می‌تواند عواقب ناگواری برای مردم این کشور داشته باشد و ترکیه با حملات خود به مناطق مختلف تاکنون کمک بزرگی به این تروریست‌ها کرده است و در واقع آنها را روانه نقاط مختلف سوریه کرده است. به جرات می‌توان گفت یکی از بزرگترین مخاطرات مربوط به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه وضعیت زندانیان داعش در محدوده تحت کنترل نیرو‌های دموکراتیک سوریه است. این روزها ناآرامی‌ها در اردوگاه الحول با افزایش حمله ترکیه به راس العین و تل ابیض در شمال سوریه شدت یافته است. در فیلم زیر کمپی از محل نگهداری داعشی‌ها را مشاهده می‌کنید که پس از حمله ترکیه به اطراف این محل و آماده کردن بستر فرار آنها، این تروریست‌ها به اطراف کمپ پراکنده شده و در تلاشند تا خود را بار دیگر به شهرها برسانند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم| مراحل ساخت و پرواز جت آموزشی یاسین

فارسفارس1 روز قبل
جت آموزشی تمام ایرانی «یاسین» صبح امروز با حضور وزیر دفاع در پایگاه شهید نوژه همدان رونمایی و عملیاتی شد. فیلم| مراحل ساخت و پرواز جت آموزشی یاسینبه گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، جت آموزشی تمام ایرانی «یاسین» صبح امروز با حضور وزیر دفاع در پایگاه شهید نوژه همدان رونمایی و عملیاتی شد. در این فیلم مراحل طراحی، ساخت و پروازهای آزمایشی جت آموزشی یاسین را خواهیم دید.

چرا باید ماجرای «حذف زبان انگلیسی» و «رفع حصر از آن» را جدی نگرفت و رها کرد؟!

تابناکتابناک1 روز قبل
از «زبان انگلیسی، زبان خیلی از منابع علمی دنیاست و هیچ وقت حذف نخواهد شد» تا «در زمان طاغوت زبان انگلیسی اجباری بود که از دید ما ضرورتی ندارد و معتقدیم باید انتخاب زبان را آزاد بگذارند»، در مناظره این نمایندگان استدلال‌های متفاوت و مختلفی بیان می‌شود، اما آنچه جالب توجه است، بی اطلاعی مخالف و برگزار کننده مناظره از اصل طرح است! مجادله‌هایی که ماجرا را به شبکه‌های اجتماعی و بستر جامعه کشانده و به صف کشی موافقان و مخالفان منجر شده است. ایراداتی که ظاهرا طرح فوق موجب شده همه بر آن‌ها چشم بپوشند. رویکردی که مجابمان می‌کند بیشتر در ماجرا دقیق شده و تلاش کنیم چرایی مهم شدن این طرح را بررسی کنیم. نگرانی عمیقی که در خبرگزاری مجلس شورای اسلامی نیز بازتاب یافته و از قضا به نمایش رویدادی جالب توجه منجر شده است.

فیلم | روحانی: دعوا سر برجام نیست، دعوا مسئله بالاتری است

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
همیشه قصه‌های ایرانی همراه با لطافت، شور و پند آموزی بوده است اما جریان این قصه ایرانی بسیار متفاوت‌تر است، هم لطیف است، هم شورانگیز است و هم پندآموز اما فرق اساسی آن با سایر قصه‌ها و افسانه‌ها، واقعی بودن آن است. تبریز از قدیم‌الایام شهر بسیار بزرگ و تاثیرگذاری در ایران بوده است. شهری که یکی از طویل‌المدت‌ترین پایتخت‌های ایران بوده است و اتفاقات بسیاری را در دل خود دارد که جاذبه‌های معروف آن خود گواه این پیشینه هستند.

زورگیری وسط دریاچه ارومیه +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل
به گزارش مشرق، حمید یوسف زاده: در حالی که ۷ ماه از سال می‌ گذرد، تعرفه عوارض آزادراه نیمه کاره تبریز - ارومیه با افزایش زیادی مواجه شده است. افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه ارومیه - تبریز قابل قبول نیستنادر قاضی‌پور اظهار کرد: وزیر راه وشهرسازی باید مبنای قانونی افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه احداث نشده ارومیه - تبریز را تبیین کند چراکه این افزایش قابل قبول نیست. پیشرفت فیزیکی قطعه سوم آزاد راه ارومیه تبریز اصلا مطلوب نیستسرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: پیشرفت فیزیکی آزاد راه ارومیه تبریز به ویژه قطعه سوم آن اصلا مطلوب نیست و برای ساخت قطعات پنج، شش و تکمیل قطعات یک تا چهار به ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. پیمان آرامون اظهار کرد: این روزها دریاچه ارومیه به عنوان یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های توریستی حال و روز قابل قبولی پیدا کرده بنابراین رسیدگی به آزادراه ارومیه تبریز که از میانه این دریاچه می‌گذرد بسیار پر اهمیت است. پروژه آزادراه ارومیه-تبریز اواخر سال ۹۹ افتتاح می‌شودسیدهادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت ۱۵۰ میلیارد تومان از سهم خود را در پروژه آزادراه ارومیه-تبریز به کار می‌گیرد تا اواخر سال آینده این پروژه به بهره‌برداری برسد.

روز جهانی غذا در این کشور متفاوت است!

مهرمهر1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر