ترکیه بازنده میدان است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سیاسی

ترکیه بازنده میدان است

خبرگزاری میزان- آمریکای ناراضی از رفتار‌های متمرد و سرکشی‌های متعدد ترکیه که به ویژه از نزدیکی این کشور و روس‌ها آشکارا به خشم آمده است، با فرستادن ارتش ترک‌ها به این جاده لغزنده، قصد تنبیه و کنترل بیشتر دولت مستقر در آنکارا را دارد. اگر کنترل هم نشد با تضعیف موقعیت سیاسی و استراتژیک ترک‌ها یا گسترش مشکلات و تضاد‌های داخلی، آن‌ها را از موقعیت بازیگر بزرگ و اثرگذار به کشوری پرمشکل و بلااثر تقلیل دهد. تاریخ انتشار: 09:23 - 20 مهر 1398 - کد خبر: ۵۵۷۷۳۳

ترکیه بازنده میدان است - 1

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، به نقل از روزنامه اطلاعات، دستبرد نظامی ترکیه به کردستان دستاوردی برای دولت اردوغان نخواهد داشت، اما دستاویزی برای ایده‌های بلندپروازانه در میان برخی از کادر‌های دولت مستقر در آنکاراست. هدفی که از مدت‌ها پیش در نظر گرفته و به تناوب در پیرامون آن تبلیغات و هیاهو کرده‌اند.

دولت ترکیه درحالی که هیچگاه نتوانست گرد اتهام از همکاری و دادن سلاح به داعش و حمایت از تردد اعضای آن گروه شبه نظامی را در خاک خود بزداید، اما همیشه با زدن انگ تروریست به کرد‌ها و یک کاسه کردن تشکل‌ها و جوامع و جمعیت‌های کرد با حزب کارگران کردستان، راه خود را برای حمله به مناطق کردنشین و کردتبار هموار کرده است.

وزارت خارجه ایران با درایت و به روشنی در مخالفت با اقدام ترکیه مبنی بر حمله به شمال سوریه، بیانیه‌ای صادر کرد و این اقدام را خلاف مصالح منطقه و صلح و آرامش در سوریه قلمداد کرد. تمام دول آزاد جهان هم این اقدام را به مثابه تجاوز و حملة غیر ضروری و سرانجام ضدیت با صلح احتمالی و حتی شروع یک دور غیر قابل باور از نسل‌کشی در قرن بیست و یکم قلمداد کردند.

هرچند پاسخ اردوغان و دولت ترکیه هیچ تناسبی با اصل موضوع نداشت و ندارد. اروپایی‌ها را تهدید به بازکردن راه میلیون‌ها پناهجو کرد و در چند دور گفتگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و ترکیه هم بعید می‌دانم منطق و درایتی از سوی چاووش اوغلو ابراز شده باشد.

درحالی که سوریه با احتمال صلح و آرامش و قطعیت شکست داعش و بنیادگرایان سلفی به سوی تغییر مسیری آشکار از جنگ داخلی به بازسازی می‌رفت، این بازی جدید نظامی، نوعی به هم زدن بازی و قواعد پذیرفته از سوی تمام بازیگران است و بس!

نمی‌خواهم به گذشته‌های تلخ و عبرت‌های تضاد قومی و خشونت بی‌مهار و پاکسازی تبار‌ها اشاره کنم، اما ناچارم باز به تاریخ بازگردم و نکتة آموزنده‌ای را تذکر دهم که بازی‌های قرن نوزدهم نتوانسته است به پان‌های توران‌گرا درس مناسبی دهد. ولی شک دارم در مقابل ارادة آزمودة اقوام کرد به نتایج دلخواه برسند. این مسیر باتلاقی را امریکا و برخی رقبای ترک اردوغان جلو پای او و سیاستمردان و نظامیان متمایل به حزب حاکم عدالت و توسعه گذاشته‌اند و عاقبت ورود شبانگاهی به باتلاق برای هیچ کس خوشایند نبوده و نخواهد بود.

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

ترکیه درهر صورت بازندة این بازی خواهد بود، اگر زیان‌های هنگفت و تضاد‌های فراگیر دامن آنکارا و استانبول و کل اقتصاد ترکیه را در بر نگیرد و بحران‌های بزرگ به ظرفیت‌های توریسم و تجارت و ترانزیت و کشاورزی ترکیه صدمه نزند!

امریکای ناراضی از رفتار‌های متمرد و سرکشی‌های متعدد ترکیه که به ویژه از نزدیکی این کشور و روس‌ها آشکارا به خشم آمده است، با فرستادن ارتش ترک‌ها به این جاده لغزنده، قصد تنبیه و کنترل بیشتر دولت مستقر در آنکارا را دارد. اگر کنترل هم نشد با تضعیف موقعیت سیاسی و استراتژیک ترک‌ها، یا گسترش مشکلات و تضاد‌های داخلی، آن‌ها را از موقعیت بازیگر بزرگ و اثرگذار به کشوری پرمشکل و بلااثر تقلیل دهد.

در این جریان البته فقط ترکیه زیان نخواهد کرد؛ ایران و عراق و بیش ازهمه سوریه هم در گرداب مشکوک حمله به شمال سوریه متضرر خواهند شد.

ماجرای کردها، اما بیش از هر امر دیگری یک موضوع انسانی و بشردوستانه هم هست. کرد‌ها که همین سال‌های اخیر با حماسة بی همتای کوبانی و مبارزاتی همه جانبه با داعش، نشان دادند چه نقش ویژه و استواری در جنگ‌های متقارن و نامنظم دارند و به هیچ وجه حتی در شرایطی که مبارزانشان از راه معمول در ترکیه نتوانستند به همرزمان ملحق شوند، دشمن غدار و تا دندان مسلح را درهم شکستند؛ اینک نیز بعید است اجازه دهند ارتش ترکیه و بدون تلفات و ضربه‌های جدی به اهدافشان برسند یا بافت جمعیتی و بومی منطقه را تغییر دهد.

اما باید به خاطر داشته باشیم که بازیگران دیگری هم فالگوش ایستاده و منتظرند تا از این آب گل آلود ماهی بگیرند و وارد فضا‌های احتمالی برای خودنمایی و افزایش ضریب نفوذ شوند. ازجمله داعش و گروه‌های پرتعدادی که متحدشان بوده‌اند …

پس با این هشدار منتظر آینده و اخبار تازه خواهیم نشست، ولی مطمئن باشید که کرد‌ها یک گروگان دست بسته که زیر چرخ تانک افتاده نیست، یک رود توفنده است که در شرایط نامناسب طغیان می‌کند و سیلاب هم خواهد شد. به‌زودی و در وضع متفاوتی این موضوع را تحلیل می‌کنیم. ‏

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لحظه فرار داعشی‌ها از زندان سوریه + فیلم

رکنارکنا2 روز قبل
به گزارش رکنا، بازگشت تروریست‌های داعش به سمت شهرهای سوریه می‌تواند عواقب ناگواری برای مردم این کشور داشته باشد و ترکیه با حملات خود به مناطق مختلف تاکنون کمک بزرگی به این تروریست‌ها کرده است و در واقع آنها را روانه نقاط مختلف سوریه کرده است. به جرات می‌توان گفت یکی از بزرگترین مخاطرات مربوط به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه وضعیت زندانیان داعش در محدوده تحت کنترل نیرو‌های دموکراتیک سوریه است. این روزها ناآرامی‌ها در اردوگاه الحول با افزایش حمله ترکیه به راس العین و تل ابیض در شمال سوریه شدت یافته است. در فیلم زیر کمپی از محل نگهداری داعشی‌ها را مشاهده می‌کنید که پس از حمله ترکیه به اطراف این محل و آماده کردن بستر فرار آنها، این تروریست‌ها به اطراف کمپ پراکنده شده و در تلاشند تا خود را بار دیگر به شهرها برسانند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم | روحانی: دعوا سر برجام نیست، دعوا مسئله بالاتری است

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
همیشه قصه‌های ایرانی همراه با لطافت، شور و پند آموزی بوده است اما جریان این قصه ایرانی بسیار متفاوت‌تر است، هم لطیف است، هم شورانگیز است و هم پندآموز اما فرق اساسی آن با سایر قصه‌ها و افسانه‌ها، واقعی بودن آن است. تبریز از قدیم‌الایام شهر بسیار بزرگ و تاثیرگذاری در ایران بوده است. شهری که یکی از طویل‌المدت‌ترین پایتخت‌های ایران بوده است و اتفاقات بسیاری را در دل خود دارد که جاذبه‌های معروف آن خود گواه این پیشینه هستند.

ورود ارتش سوریه به عین العرب

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه چندرسانه‌ای خبرگزاری میزان، نیرو‌های ارتش سوریه وارد عین العرب (کوبانی) در مرز با حومه شمالی حلب شدند. نیرو‌های سوری همچنین وارد چندین روستای جدید در حومه شهرک تل تمر شده در شمال غرب شهر حسکه شدند. ارتش سوریه دو روز قبل وارد شهر تل تمر و صوامع الأغبیش در حومه حسکه، شهر منبج در حومه شمال شرقی حلب، شهرک عین عیسی، شهر الطبقه و فرودگاه نظامی الطبقه در حومه رقه شد. ارتش سوریه طی چند روز گذشته کنترل مساحتی بالغ بر یک‌هزار کیلومترمربع را در اطراف منبج در شمال کشور به دست گرفته است. ارتش ترکیه پس از اعلام تصمیم دولت ترامپ برای خارج کردن نیرو‌های آمریکایی از شمال شرقی سوریه، نیرو‌ها و ادوات نظامی خود را در مرز مشترک با سوریه مستقر کرد و از بعد از ظهر روز چهارشنبه هفته گذشته نیز عملیات نظامی خود علیه نیرو‌های کرد متحد آمریکا را آغاز کرد.

فیلم| مراحل ساخت و پرواز جت آموزشی یاسین

فارسفارس1 روز قبل
جت آموزشی تمام ایرانی «یاسین» صبح امروز با حضور وزیر دفاع در پایگاه شهید نوژه همدان رونمایی و عملیاتی شد. فیلم| مراحل ساخت و پرواز جت آموزشی یاسینبه گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، جت آموزشی تمام ایرانی «یاسین» صبح امروز با حضور وزیر دفاع در پایگاه شهید نوژه همدان رونمایی و عملیاتی شد. در این فیلم مراحل طراحی، ساخت و پروازهای آزمایشی جت آموزشی یاسین را خواهیم دید.

چرا باید ماجرای «حذف زبان انگلیسی» و «رفع حصر از آن» را جدی نگرفت و رها کرد؟!

تابناکتابناک1 روز قبل
از «زبان انگلیسی، زبان خیلی از منابع علمی دنیاست و هیچ وقت حذف نخواهد شد» تا «در زمان طاغوت زبان انگلیسی اجباری بود که از دید ما ضرورتی ندارد و معتقدیم باید انتخاب زبان را آزاد بگذارند»، در مناظره این نمایندگان استدلال‌های متفاوت و مختلفی بیان می‌شود، اما آنچه جالب توجه است، بی اطلاعی مخالف و برگزار کننده مناظره از اصل طرح است! مجادله‌هایی که ماجرا را به شبکه‌های اجتماعی و بستر جامعه کشانده و به صف کشی موافقان و مخالفان منجر شده است. ایراداتی که ظاهرا طرح فوق موجب شده همه بر آن‌ها چشم بپوشند. رویکردی که مجابمان می‌کند بیشتر در ماجرا دقیق شده و تلاش کنیم چرایی مهم شدن این طرح را بررسی کنیم. نگرانی عمیقی که در خبرگزاری مجلس شورای اسلامی نیز بازتاب یافته و از قضا به نمایش رویدادی جالب توجه منجر شده است.

زورگیری وسط دریاچه ارومیه +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل
به گزارش مشرق، حمید یوسف زاده: در حالی که ۷ ماه از سال می‌ گذرد، تعرفه عوارض آزادراه نیمه کاره تبریز - ارومیه با افزایش زیادی مواجه شده است. افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه ارومیه - تبریز قابل قبول نیستنادر قاضی‌پور اظهار کرد: وزیر راه وشهرسازی باید مبنای قانونی افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه احداث نشده ارومیه - تبریز را تبیین کند چراکه این افزایش قابل قبول نیست. پیشرفت فیزیکی قطعه سوم آزاد راه ارومیه تبریز اصلا مطلوب نیستسرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: پیشرفت فیزیکی آزاد راه ارومیه تبریز به ویژه قطعه سوم آن اصلا مطلوب نیست و برای ساخت قطعات پنج، شش و تکمیل قطعات یک تا چهار به ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. پیمان آرامون اظهار کرد: این روزها دریاچه ارومیه به عنوان یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های توریستی حال و روز قابل قبولی پیدا کرده بنابراین رسیدگی به آزادراه ارومیه تبریز که از میانه این دریاچه می‌گذرد بسیار پر اهمیت است. پروژه آزادراه ارومیه-تبریز اواخر سال ۹۹ افتتاح می‌شودسیدهادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت ۱۵۰ میلیارد تومان از سهم خود را در پروژه آزادراه ارومیه-تبریز به کار می‌گیرد تا اواخر سال آینده این پروژه به بهره‌برداری برسد.

نظرها

اخبار بیشتر