نیروهای ویژه آمریکا زیر آتش حملات ترکیه در سوریه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. سیاسی

نیروهای ویژه آمریکا زیر آتش حملات ترکیه در سوریه

تابناکخبرگزاری تابناک |
تنها چند روز پس از آنکه رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ به همتای ترک خود اعلام کرد که نیروهای آمریکایی از برخی مواضع خود در سوریه خارج خواهند شد، یگان نیروهای ویژه ایالات متحده در حملات ترکیه به مواضع کردهای تحت حمایت آمریکا مورد حمله قرار گرفته است. یک مقام ارشد پنتاگون در این باره گفت: حجم آتش توسط نیروهای ترکیه به حدی سنگین بوده است که پرسنل ایالات متحده، برای دفاع از خود قصد اقدام به آتش متقابل داشتند.

تنها چند روز پس از آنکه رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ به همتای ترک خود اعلام کرد که نیروهای آمریکایی از برخی مواضع خود در سوریه خارج خواهند شد، یگان نیروهای ویژه ایالات متحده در حملات ترکیه به مواضع کردهای تحت حمایت آمریکا مورد حمله قرار گرفته است. یک مقام ارشد پنتاگون در این باره گفت: حجم آتش توسط نیروهای ترکیه به حدی سنگین بوده است که پرسنل ایالات متحده، برای دفاع از خود قصد اقدام به آتش متقابل داشتند.

به گزارش «تابناک» در همین خصوص نشریه نیوزویک از طریق یک مقام اطلاعاتی کرد عراقی و همچنین یک مقام ارشد پنتاگون مطلع شده است که نیروهای ویژه آمریکا که مشغول خدمت در تپه «مشتنور» در شهرکوبانی با اکثریت کرد نشین هستند، در زیر آتش توپخانه نیروهای ترکیه قرار گرفته‌اند که چندی است عملیات موسوم به «بهار صلح» را علیه نیروهای کرد مورد حمایت ایالات متحده که دولت ترکیه آنها را یک گروه تروریستی میداند، شروع کرده. هیچ تلفاتی در اثر این حمله گزارش نشده است.

نیروهای ویژه آمریکا زیر آتش حملات ترکیه در سوریه - 3

بر اساس این گزارش، پس از اتمام اصابت گلوله‌های خمپاره، نیروهای ویژه به جای تبادل آتش اقدام به عقب نشینی از مواضع خود کرده‌اند. قوانین فعلی در مورد درگیری نیروهای آمریکایی همچنان بر محور دفاع از خود متمرکز است و هنوز هیچ دستوری از طرف پنتاگون برای خروج کامل از سوریه صادر نشده است.

یک مقام پنتاگون اظهار داشته که نیروهای ترکیه باید از مواضع نیروهای آمریکا «در مسیر عملیات» آگاه باشند. این مقام مسئول تعداد دقیق پرسنل حاضر حین این حمله را مشخص نکرده، اما اظهار داشته که «تعداد اندکی» از این نیروها در این منطقه حضور داشته‌اند، و بنابراین میتوان گفت که بین ۱۵ تا ۱۰۰ سرباز آمریکا در حین حمله زیر آتش خمپاره‌های ارتش ترکیه بوده‌اند.

وزارت دفاع ترکیه بیانیه‌ای را در پاسخ به گزارش نیوزویک صادر کرده و طی آن هرگونه حمله ارتش این کشور به نیروهای آمریکایی را تکذیب کرده است. وزارت دفاع ترکیه تأیید کرده که «پاسگاههای مرزی ترکیه در جنوب سوروک زیر آتش دوشکا و خمپاره هایی قرار گرفته‌اند که از تپه هایی واقع در فاصله ۱۰۰۰ متری جنوب غربی یک پست نیروهای ایالات متحده شلیک شده است».

در خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

در این بیانیه آمده است: «در این حمله نیروهای ترکیه در دفاع از خود دست به آتش متقابل بر مواضع تروریست‌ها زدند. ترکیه به هیچ وجه حمله‌ای علیه پست دیدبانی ایالات متحده انجام نداده است. قبل از حمله همه اقدامات احتیاطی انجام شد تا آسیبی به پایگاه ایالات متحده وارد نشود. هرگونه ادعا در خصوص مورد هدف قرار گرفتن نیروهای آمریکایی یا نیروهای ائتلاف را تکذیب و رد میکنیم.»

اما پنتاگون بعدا گزارش حمله را تایید کرد و بروک د والت، سخنگوی نیروی دریایی آمریکا گفت: «نیروهای آمریکایی در مجاورت کوبانی تقریبا در ساعت ۹ شب به وقت محلی زیر آتش توپخانه ارتش ترکیه رفتند.»

در بیانیه ارتش آمریکا آمده است: «ایالات متحده مخالف عملیات ارتش ترکیه در خاک سوریه بوده و به ویژه به عملیات ترکیه در خارج از محدوده مکانیسم امنیتی و در مناطقی است که می‌دانند نیروهای آمریکایی در آن حضور دارند اعتراض دارد. ایالات متحده خواستار آن است که ترکیه از اقداماتی که می‌تواند منجر به واکنش‌های دفاعی فوری شود جلوگیری کند.»

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از مدتها پیش هشدار داده بود که برای ایجاد منطقه به اصطلاح «امن» در مرزها اقدام به عملیات در خاک سوریه خواهد کرد و پس از آن که روز یکشنبه کاخ سفید اعلام کرد که نیروهای آمریکا مانع ارتش ترکیه نخواهند شد، اوایل هفته جاری این عملیات آغاز شد.

به شکلی جالب توجه روز یکشنبه «دونالد ترامپ» و «رجب طیب اردوغان» روسای جمهوری آمریکا و ترکیه طی یک تماس تلفنی درباره طرح منطقه امن در شمال سوریه گفت‌ وگو کردند.

اردوغان دراین گفت وگو گفت که ایجاد منطقه امن اقدامی کلیدی برای از بین بردن تهدید پ. ک. ک و یگان‌های مدافع خلق (ی. پ. گ) و فراهم کردن شرایط بازگشت آوراگان سوریه به کشورشان است. به گزارش ایرنا ترامپ، طی این گفتگو اردوغان را به آمریکا دعوت کرد و دو طرف توافق کردند تا ماه آینده در واشنگتن دیدار کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خطا در حذف یارانه بگیران، کمتر از ۷ درصد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای محمد شریعتمداری در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره حذف یارانه برخی از یارانه بگیران افزود: اگر در این خصوص اشتباهی صورت گیرد، تلاش می‌کنیم به حداقل ممکن کاهش یابد ضمن اینکه این اشتباهات قابل جبران است. وی با بیان اینکه حذف یارانه مربوط به چند درصد از دهک‌های بالای درآمدی است که در این دوره اتفاق افتاد، گفت: در این خصوص گزارش‌های به ما رسیده است که آن‌ها نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد و بعد از بررسی‌ها هر خطا و اشتباهی باشد، رفع می‌شود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: اما این درصد کم و ضریب خطای پایینی که وجود دارد نشان می‌دهد که دولت با استفاده از همه امکاناتش با دقت بیشتری عمل می‌کند تا هیچ خطایی سر نزند. وی گفت: همان طور که اشاره شد دولت با درک صحیح از شرایط جامعه و فشار نظام سلطه بر ایران با دقت کامل تلاش می‌کند با حداقل انحراف فقط نسبت به حذف یارانه افراد متمکن که دارای درآمد‌های بالا هستند اقدام کند و به هیچ وجه دولت و مجلس قصد حذف یارانه هیچ یک از افرادی را که دارای زندگی متوسط هستند، ندارد. آقای شریعتمداری با بیان اینکه تلاش ما این است که با دقت کامل عمل کنیم، گفت: یارانه ۱۶۶ هزار خانوار که بالغ بر ۷۰۰ هزار نفر می‌شود حذف شده است که آن‌ها نیز با بررسی‌های متعددی که صورت گرفته است، دارای تمکن مالی مناسبی هستند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مدت زمان رسیدگی به شکایت افرادی که یارانه ان‌ها حذف شده است اشاره کرد و افزود: خطا‌های صورت گرفته بر اساس شکایت‌های رسیده کمتر از ۷ درصد از کل افرادی بودند که یارانه آن‌ها حذف شده است. ضمن اینکه به شکایت آن‌ها نیز رسیدگی می‌شود و معمولا ظرف یک ماه و نیم تا دو ماه به شکایت افراد جواب داده می‌شود، اما این آمار پایین نشان از دقت بالا دارد. وی درباره اصلاح برخی از مواد قانون تجارت نیز گفت: امیدوار هستیم با اجرای این قانون و نظارت بر آن رتبه جمهوری اسلامی در فضای کسب و کار حداقل ده رتبه افزایش پیدا کند.

لحظه فرار داعشی‌ها از زندان سوریه + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، بازگشت تروریست‌های داعش به سمت شهرهای سوریه می‌تواند عواقب ناگواری برای مردم این کشور داشته باشد و ترکیه با حملات خود به مناطق مختلف تاکنون کمک بزرگی به این تروریست‌ها کرده است و در واقع آنها را روانه نقاط مختلف سوریه کرده است. به جرات می‌توان گفت یکی از بزرگترین مخاطرات مربوط به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه وضعیت زندانیان داعش در محدوده تحت کنترل نیرو‌های دموکراتیک سوریه است. این روزها ناآرامی‌ها در اردوگاه الحول با افزایش حمله ترکیه به راس العین و تل ابیض در شمال سوریه شدت یافته است. در فیلم زیر کمپی از محل نگهداری داعشی‌ها را مشاهده می‌کنید که پس از حمله ترکیه به اطراف این محل و آماده کردن بستر فرار آنها، این تروریست‌ها به اطراف کمپ پراکنده شده و در تلاشند تا خود را بار دیگر به شهرها برسانند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم | روحانی: دعوا سر برجام نیست، دعوا مسئله بالاتری است

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
همیشه قصه‌های ایرانی همراه با لطافت، شور و پند آموزی بوده است اما جریان این قصه ایرانی بسیار متفاوت‌تر است، هم لطیف است، هم شورانگیز است و هم پندآموز اما فرق اساسی آن با سایر قصه‌ها و افسانه‌ها، واقعی بودن آن است. تبریز از قدیم‌الایام شهر بسیار بزرگ و تاثیرگذاری در ایران بوده است. شهری که یکی از طویل‌المدت‌ترین پایتخت‌های ایران بوده است و اتفاقات بسیاری را در دل خود دارد که جاذبه‌های معروف آن خود گواه این پیشینه هستند.

آقای نماینده! واقعی می‌گویید یا با ما شوخی دارید؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا در مقطع دکتری، تدریس به زبان انگلیسی انجام می‌شود. چه دانشجویان خارجی چه دانشجویان مقیم، باید زبان انگلیسی را بلد باشند. مقالات معتبر و علمی جهان به زبان انگلیسی نوشته می‌شود. جاسوس‌ها در کنار زبان مادری، انگلیسی بلد هستند چون با زبان انگلیسی در همه جای دنیا کارشان راه می‌افتد. کاش نمایندگان محترم مجلس برای مخالفت خود با زبان انگلیسی، دلایل بهتری می‌آوردند.

فیلم | رهبر کره شمالی سوار بر اسب در کوه مقدس

همشهریهمشهری1 روز قبل

اقتصاد ایران به اصلاح ساختار نیاز دارد

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
فسادهای اقتصادی که به طور سریالی در کشور پدید می‌آید هم مورد توجه همگان است. مهدی غضنفری وزیر اسبق صمت هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مشکلات اقتصادی فعلی بیانگر ناتوانی در این بخش است گویا سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حد یک شعار باقی مانده است. رسیدن به اهداف سیاست‌های مقاومتی یک شیوه حکمرانی منظم می‌خواهد که متاسفانه درکشور وجود ندارد و شیوه مورد استفاده ما درحال حاضر فاقد یک ساختار منسجم است. دیگر کشورهای دنیا قبل از ما به اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی رسیده‌اند و وام را به عرضه مسکن می‌دهند. آقای سعدوندی هم در سوی دیگر استودیو گفت: یکی از مشکلات بزرگ در ساختار نظام این است که کسانی که قرار است سیاست‌های اقتصادی را اصلاح کنند منادیان حفظ وضع موجودند.

نظرها

اخبار بیشتر