اعتلای عدالت‌خواهی از آموزه‌های زیارت اربعین است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اجتماعی
اعتلای عدالت‌خواهی از آموزه‌های زیارت اربعین است

اعتلای عدالت‌خواهی از آموزه‌های زیارت اربعین است

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
اگر تمامی این قرون را نگاه کنیم که از واقعه عاشورا می‌گذرد دهه و به دهه و سال‌به‌سال به عاشقان و محبان خاندان نبوت(ص) و مخصوصاً سیدالشهدا(ع) افزوده و وعده الهی محقق شده است.

کلام را با این آیه شریفه آغاز می‌کنم که فرمود: إن الذین آمنوا وعملوا الصالحات سیجعل لهم الرحمن ودا به این معنا که: همانا کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده‌اند به‌زودی خدای رحمان برای آنان محبتی (در دل‌ها) قرار می‌دهد.

آنچه از تاریخ برمی‌آید و از اولین زیارت اربعینی که جابربن عبدالله انصاری در سال ۶۱ هجری انجام داده تا امروز که میلیون‌ها انسان خود را برای زیارت اربعین به کربلای معلا می‌رسانند، همه حکایت از افزایش مهر و محبت خاندان اهل‌بیت (ع) در دل مردم دارد.

جابربن عبدالله انصاری در کهن‌سالی در کوچه‌های مدینه عصا می‌کشید و می‌فرمود: ای گروه انصار! فرزندانتان را با عشق علی ادب بیاموزید … این آموزه او این حکمت را داشت که عشق به حضرت علی (ع) عشق و ادب ولایت‌پذیری است. ولایت‌پذیری و ولایت مداری از ارکان درس محبت به اهل‌بیت (علیهماالسلام) و واقعه عاشورا تا اربعین حسینی است. امروز که ما سیل مشتاقان امام حسین (ع) از مسلمان و غیرمسلمان را در حرکت عظیم اربعین مشاهده می‌کنیم، جلوه آموزه ولایت مداری است. مهر و محبت مردم به خاندان نبوت (ص) ریشه در تربیت ولایت‌پذیر مردم دارد. ولایت مداری یعنی ایمان و اعتقاد به تمام سجایای نیکوی اخلاقی و الهی، یعنی درس توحید، شجاعت و شهادت درراه حق و حقیقت، این‌ آموزه­ها درس‌ مکتب تشیع است که انسان وارسته پرورش می‌دهد. زیارت اربعین گام برداشتن در این مسیر پرفیض و برکت است.

خبری: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

اینکه امروزه مشاهده می‌کنیم انسان‌ها از فرق مسلمان تا مرام‌ها و مکاتب مختلف و متفاوت خود را به زیارت اربعین می‌رسانند تبلور این معنا است که عشق به آموزه‌های عمیق این مکتب فراتر از مرزها در قلوب انسان‌ها نفوذ کرده و آن‌ها را به وحدت در کلمه توحید و حق و حقیقت رسانده است. شکوه این مراسم حیرت همگان را برانگیخته است؛ مخصوصا اینکه مردم از جای‌جای عالم خود را به این زیارت می‌رسانند تا سهم و نقشی در این آیین انسان‌ساز داشته باشند.

از منظر سیاسی نیز این واقعه بسیار پر اهمیت مخصوصا اینکه جهان اسلام امروز در شرایط سختی است و جنگ و خونریزی تحمیل‌شده بر مسلمانان نیاز به نماد و نشان ظلم‌ستیزی دارد. زیارت اربعین از این منظر که این‌همه مسلمان در کنار هم یاد ظلم‌ستیزی سیدالشهدا را زنده نگه می‌دارند و در زمان غیبت امام معصوم با عنایت به رهنمودهای ولی‌فقیه در کنار یکدیگر هستند، آشکار نشان قدرت جامعه اسلامی است. امروز که مطابق با اعتراف سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی کودکان مظلوم یمنی به خاک و خون کشیده می‌شوند، جمعیت عظیم حاضر در زیارت اربعین بر این نکته تأکیددارند که در کنار مظلوم هستند و همچون ید واحده در مقابل ظالمان جهان می‌ایستند. یکی از برکات زیارت اربعین اعتلای آموزه عدالت‌خواهی است و به طلبکاران جهان تأکید می‌کند نمی‌شود با پول نفت خون مظلومان را پایمال کرد.

*مدرس حوزه و دانشگاه

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
انجام اولین پرواز رفت و برگشت تهران_ مشهد با دو خلبان زن، که به عنوان اتفاقی تاریخی در صنعت هوایی کشور به ثبت رسیده است، سوژه طنز شهرونگ شد.
عصر ایرانعصر ایران5 ساعت قبل
اولین جشنواره شهر و رسانه توسط اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تبریز برگزار می‌شود. وی افزود: قالب آثار ارسال شده برای این جشنواره شامل خبر، گزارش، گفتوگو، یادداشت و سرمقاله، عکس خبری، کاریکاتور، اینفوگرافی - موشن گرافی، طنز شهری و ویدئو است. به گفته مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تبریز، محورهای این جشنواره برای ارسال آثار نیز شامل آموزش شهروندی، حملونقل عمومی، محیط زیست، بازآفرینی شهری، آسیب‌های اجتماعی، گردشگری، خدمات شهری، فرهنگ، هنر و ورزش و تبریز شهر ایمان و غیرت است. حاجی‌زاده تشریح کرد: بخش ویژه این جشنواره شامل نقد برتر (جایزه ویژه شهید مهدی باکری)، آتش سوزی بازار تبریز (سرای ایکی قاپیلی)، پیاده روی اربعین (روایت سفر عشق)، نقش نظام بانکی در تحقق شهر هوشمند است. علاقه‌مندان برای شرکت در این جشنواره می‌توانند آثار خود را تا ۳۰ آبان ماه امسال به دبیرخانه این جشنواره واقع در خیابان آزادی، چهارراه ابوریحان، شهرداری مرکز، طبقه اول، اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تبریز به صورت حضوری ارائه کنند.

خطا در حذف یارانه بگیران، کمتر از ۷ درصد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای محمد شریعتمداری در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره حذف یارانه برخی از یارانه بگیران افزود: اگر در این خصوص اشتباهی صورت گیرد، تلاش می‌کنیم به حداقل ممکن کاهش یابد ضمن اینکه این اشتباهات قابل جبران است. وی با بیان اینکه حذف یارانه مربوط به چند درصد از دهک‌های بالای درآمدی است که در این دوره اتفاق افتاد، گفت: در این خصوص گزارش‌های به ما رسیده است که آن‌ها نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد و بعد از بررسی‌ها هر خطا و اشتباهی باشد، رفع می‌شود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: اما این درصد کم و ضریب خطای پایینی که وجود دارد نشان می‌دهد که دولت با استفاده از همه امکاناتش با دقت بیشتری عمل می‌کند تا هیچ خطایی سر نزند. وی گفت: همان طور که اشاره شد دولت با درک صحیح از شرایط جامعه و فشار نظام سلطه بر ایران با دقت کامل تلاش می‌کند با حداقل انحراف فقط نسبت به حذف یارانه افراد متمکن که دارای درآمد‌های بالا هستند اقدام کند و به هیچ وجه دولت و مجلس قصد حذف یارانه هیچ یک از افرادی را که دارای زندگی متوسط هستند، ندارد. آقای شریعتمداری با بیان اینکه تلاش ما این است که با دقت کامل عمل کنیم، گفت: یارانه ۱۶۶ هزار خانوار که بالغ بر ۷۰۰ هزار نفر می‌شود حذف شده است که آن‌ها نیز با بررسی‌های متعددی که صورت گرفته است، دارای تمکن مالی مناسبی هستند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مدت زمان رسیدگی به شکایت افرادی که یارانه ان‌ها حذف شده است اشاره کرد و افزود: خطا‌های صورت گرفته بر اساس شکایت‌های رسیده کمتر از ۷ درصد از کل افرادی بودند که یارانه آن‌ها حذف شده است. ضمن اینکه به شکایت آن‌ها نیز رسیدگی می‌شود و معمولا ظرف یک ماه و نیم تا دو ماه به شکایت افراد جواب داده می‌شود، اما این آمار پایین نشان از دقت بالا دارد. وی درباره اصلاح برخی از مواد قانون تجارت نیز گفت: امیدوار هستیم با اجرای این قانون و نظارت بر آن رتبه جمهوری اسلامی در فضای کسب و کار حداقل ده رتبه افزایش پیدا کند.
ایسناایسنا6 ساعت قبل
معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهور گفت: زن روستایی در چرخه تولید مواد غذایی به عنوان اولین گام این فرآیند نقش اصلی را دارد و بسیار قدرتمند با تاب آوری بالا و با همت عالی در کنار همسران خود فعالیت می‌کنند. وی تصریح کرد: در حال حاضر کشوری در دنیا وجود ندارد که قوانین و مقررات در مورد محیط زیست نداشته باشد چرا که برنامه، مدیریت‌ها، قوانین و استراتژی راهبردی بخشی از برنامه توسعه کشورها است. نژادی افزود: ارتقای آگاهی مردم جامعه باید در اطلاع کلی همه افراد در حفاظت و تخریب محیط زیست، مصرف گرایی و هماهنگی در مورد اهمیت زمین صورت گرفته شود. نژادی یادآور شد: میانجی رابط، بالا بردن آگاهی‌های جمعی و کارکرد ایجاد فشار از سه کاردکرد یک جنبش اجتماعی است. وی با بیان اینکه اصلاح فرهنگ مصرف اثرات مثبت زیادی را برای کشور دارد، یادآورشد: حفظ و خدمت به محیط زیست، اقتصاد خانوار، صرفه جویی در مصرف آب و انرژی همه اثرات مثبت است.

سفری که همدلی را از همزبانی فراتر می‌برد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور14 ساعت قبل
یک نوزاد زودرس دختر، پس از گذشت دو روز از مدفون شدن در قبر، به طرز معجزه آسایی زنده ماند. دفن نوزاد دختر، توسط اعضای خانواده‌ در قبر، برای اینکه بمیرد از جمله رفتار‌هایی است که در ایالت‌های شمالی هند مانند اوتار پرادش و بیهار انجام می‌شود. روز گذشته نیز، یک نوزاد دختر که در قبر دفن شده بود به طرز معجزه آسایی پس از دو روز زنده پیدا شد. دفن نوزاد دختر، توسط اعضای خانواده‌ در قبر، برای اینکه بمیرد از جمله رفتار‌هایی است که در ایالت‌های شمالی هند مانند اوتار پرادش و بیهار انجام می‌شود. روز گذشته نیز، یک نوزاد دختر که در قبر دفن شده بود به طرز معجزه آسایی پس از دو روز زنده پیدا شد.

نظرها

اخبار بیشتر