چرا نباید از عبارت «این مشکل شماست!» استفاده کنیم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
چرا نباید از عبارت «این مشکل شماست!» استفاده کنیم؟

چرا نباید از عبارت «این مشکل شماست!» استفاده کنیم؟

مهرخبرگزاری مهر |
برخی افراد به‌ویژه در ادارات دولتی، در مواجه با درخواست کمک دیگران به سرعت می‌گویند: «این مشکل شماست!» که ترجمه تحت اللفظی عبارت (It's your problem) است.

خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ: نظام بهرامی کمیل

یکی از مقدمات همدلی؛ همزبانی است. همزبانی به معنایی همراهی کلامی با فرد یا افراد دیگر است. در واقع تفاوت همزبانی با همدلی در عمق و کیفیت آنها نهفته است. یعنی اگر نمی‌توانیم خود را جای دیگری گذاشته و او را از ته قلب درک کنیم؛ دست‌کم به شکل شفاهی و با زبان، همراهی خود با او را نشان دهیم.

یکی از آسیب‌های جدی در این حوزه، موضوع گرته‌برداری از زبان‌های بیگانه است. این کار هم به شکل و زیبایی ظاهری زبان آسیب می‌رساند و هم ساختار محتوایی زبان به‌عنوان مهمترین وسیله ارتباطی با دیگران را تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای مثال برخی افراد به‌ویژه در ادارات دولتی، در مواجه با درخواست کمک دیگران به سرعت می‌گویند: «این مشکل شماست.» که ترجمه تحت اللفظی عبارت (It's your problem) است. این جمله گرته‌برداری از زبان بیگانه است و امروز برخی افراد فکر می‌کنند بیان آن نوعی افتخار بوده و قدرت و توانایی آنان را نمایش می‌دهد!

پرسش ساده‌ای که از چنین افرادی می‌شود این است که: «اگر این مشکل برای شما پیش می‌آید چه کار می‌کردید؟» اگر جواب دهند: «ما هم نمی‌توانستیم کاری انجام دهیم.» پس در واقع به ناتوانی خود اعتراف کرده‌اند و منطقی‌تر بود از ابتدا می‌گفتند: «متأسفانه نمی‌توانم به شما کمک کنم.» همان‌طور که برخی انگلیسی زبان‌ها می‌گویند: (I am sorry I can't help you) به عبارت دیگر لازم نبود برای فرار از این حقیقت که در برخی موارد ناتوانیم، عقده‌های خود را بر سر طرف مقابل ریخته و بگوییم: «این مشکل شماست!»

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

اما اگر جواب این باشد که: «ما در چنین وضعیتی می‌توانیم مشکل خود را حل کنیم.» به‌طور تلویحی به معنای این است که: «با وجود اینکه می‌توانیم مشکل را حل کنیم اما چون مشکل، مشکل شماست؛ پس به ما ربطی ندارد.» در چنین حالتی ما پی‌می‌بریم در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که هنوز قوانین و مقررات شفاف و دقیقی وجود ندارد که دو فرد در وضعیت یکسان به دو راه مختلف کشیده می‌شوند؛ یکی می‌تواند مشکلش را حل کند و دیگری نمی‌تواند!؟ در چنین جامعه‌ای قدرت افراد در حل مشکلاتشان نشانه توانایی آنها نیست؛ نشانه فساد و پایمال کردن حقوق دیگران است.

به خود قول دهیم از این به بعد، هیچ‌وقت از این عبارت استفاده نکنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | خیمه سنگین اختاپوس‌ها روی بقایای یک نهنگ

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
امور مربوط به مهاجرت، درخواست ویزا، فرآیند گرفتن ویزا، اقامت و … از جمله موضوعاتی است که دارای حساسیت بالایی بوده و گاهی انجام اشتباهات جزئی در انجام آن‌ها باعث بروز مشکلات جبران‌ناپذیر برای افراد می‌شود. اگر قصد مهاجرت به خارج از کشور برای کار و تحصیل را دارید یا می‌خواهید برای اهداف کوتاه مدت نظیر تفریح و دیدار خانواده به کشورهای خارجی سفر کنید بسیار مهم است که انجام امور سفر خود را به موسسات باسابقه و معتبر بسپارید.

حسین (ع)، آغاز زندگی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

زوارالحسین در مسیر اربعین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
اکنون جهانیان اسلام را به نام اباعبدالله الحسین می‌شناسند؛ به پاس صبر، عزت و پایداری حضرت زینب (س) به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمده‌اند به یک قرار جمعی …راهشان پیدا؛ درست مثل خورشیدی که نظاره‌گر بود. هر کسی به طریقی سعی می‌کرد خادمان زائران اربعین باشد؛ موکب به موکب. حالا جهانیان اسلام را به نام اباعبدالله الحسین می‌شناسند؛ به پاس صبر، عزت و پایداری حضرت زینب (س). در مسیر معرفت حسینی می‌شود درس اخلاق، ایثار و آزادگی را فراگرفت. یا اباعبدالله الحسین (ع) در این مسیر قدم‌هایمان را استوار دار.

عاشقانی که جا نماندند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، عاشقان اباعبداالله الحسین (ع) که از حضور در راهپیمایی نجف تا کربلا جا مانده‌اند امروز صبح به نیابت از زیارت مرقد مطهر امام حسین (ع) و به قصد رجاء از میدان‌های پنجگانه تهران پیاده‌روی خود را به سوی حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی (س) آغاز کردند.
الفالف20 ساعت قبل
هرکسی از نگاه خود و با سلیقه شخصی دیگری را که ممکن است در هر زمینه‌ای کاری را انجام دهد، مورد حمله و آماج قرار می‌دهد. پسر چشم آبی سینمای ایران خیلی زود معروف شد، شاید زودتر از چیزی که خودش فکر می‌کرد! اما گلزار به جز بازیگری، موسیقی را هم با جدیت دنبال می‌کرد و قبل‌ از دیده شدن در قاب سینما گیتاریست گروه موسیقی آریان بود. کنسرت در سالن اسکاراما مورد تازه‌ای که پیرامون گلزار و کنسرت جدیدش رخ داده، کمی عجیب‌تر از بقیه موارد است. کنسرتی که سه هفته آینده است و شصت درصد بلیت‌هایش فروش رفته، چگونه قضاوت شده که موفق بوده یا نبوده؟!

نظرها

اخبار بیشتر