«خزر» آب می‌رود/تبخیر سالانه ۳۸۰ میلیارد مترمکعب آب دریا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
«خزر» آب می‌رود/تبخیر سالانه ۳۸۰ میلیارد مترمکعب آب دریا

«خزر» آب می‌رود/تبخیر سالانه ۳۸۰ میلیارد مترمکعب آب دریا

مهرخبرگزاری مهر |
ساری - تراز آب دریای خزر هرسال منفی است و نوسانات آن با سرعت بیش از ۱۰۰ برابر اقیانوس‌ها رخ می‌دهد، این مسئله مدیریت منابع آبی در نوار ساحلی را پیچیده کرده است.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: تبخیر سالانه بیش از یک متر از سطح آب دریای خزر، افت تراز و بیلان منفی آب، کاهش بارندگی‌ها و تغییر اقلیم مدیریت منابع آبی در نوار ساحلی خزر را حساس و دشوار کرده است.

سازه‌های آبی و مهندسی رودخانه، هیدرولوژی و سیلاب، مدیریت یکپارچه منابع آب، آب‌های زیرزمینی، محیط‌زیست، تغییر اقلیم و خشک‌سالی، آبیاری و زهکشی، حریم پهنه‌های آبی و مسائل حقوقی آن، نوسانات تراز آب و اثرات آن و انتقال آب بین حوضه‌ای ضرورت توجه به مدیریت منابع آبی در نوار ساحلی را الزامی می‌سازند.

معصومه بنی‌هاشمی سرپرست مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر مستقر در ساری با اظهار اینکه ایران سهم دوم را در خطوط ساحلی بعد از قزاقستان دارد گفت: ازنظر حوزه آبریز دریای خزر، پنج کشور حاشیه خزر به همراه چهار کشور دیگر در حوزه آبریز سهم دارند و ویژگی نوسانات تراز آب دریای خزر همواره ساحل‌نشینان را درگیر کرده است.

کاهش تراز آب دریای خزر

وی به خبرنگار مهر می‌گوید: طبق آمار ایستگاه‌های سخت‌افزاری دریای خزر در یک بازه ۹۹ ساله تراز آب دریای خزر ۲۵ متر بیلان منفی داشته است و از سال ۱۹۳۰ که دوره شروع سدسازی‌ها بود کاهش تراز آب به طول سه متر رخ‌داده است.

«خزر» آب می‌رود/تبخیر سالانه ۳۸۰ میلیارد مترمکعب آب دریا - 6

بنی‌هاشمی یادآور شد: همچنین ساخت‌وسازها، شهرک‌سازی‌ها و سکونتگاه‌ها در حاشیه دریای خزر بدون آگاهی از تراز آب دریای خزر صورت گرفته و خسارت‌های چشمگیری در سواحل کشورها به بار آورده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در حال حاضر دریای خزر روند خود را به سمت کاهش تراز آب تغییر داده است و ویژگی نوسانی دریای خزر از ویژگی‌های مهم آب‌شناختی است که باید موردتوجه قرار گیرد.

بنی‌هاشمی بابیان اینکه نوسان دریای خزر با سرعت بیش از ۱۰۰ برابر اقیانوس‌ها رخ می‌دهد و می‌تواند کلیدی برای مطالعه اقیانوس‌ها باشد ادامه داد: سالانه یک متر از سطح آب دریای خزر معادل ۳۸۰ میلیارد مترمکعب براثر تبخیر از دست می‌رود و این میزان تبخیر در سواحل جنوبی خزر بیشتر از دیگر مناطق خواهد بود.

بنی‌هاشمی گفت: بر اساس مؤلفه‌های بیلان آبی و مطالعات تغییرات پارامترها در دریای خزر، رودخانه‌های شمالی ۸۵ درصد آب‌های ورودی به دریای خزر را تأمین می‌کنند و رودخانه ولگا ۸۰ درصد سهم معادل ۲۵۰ میلیارد مترمکعب در سال را تأمین می‌کند.

این کارشناس یادآور شد: طبق آمارهای غیررسمی ذخایر رود ولگا در سدهای روسیه بیش از ۱۸۰ میلیارد مترمکعب است و نشان از مدیریت حجم آب این رودخانه دارد و سهم کشور ما از آن کم است.

وی به تغییرات آبدهی رودخانه ولگا اشاره کرد و گفت: به‌موازات کاهش آب دهی ولگا شاهد کاهش تراز آب دریای خزر بوده‌ایم و این زنگ خطری برای خلیج‌های حاشیه ازجمله خلیج گرگان است.

بنی‌هاشمی یکی از نگرانی‌های کاهش تراز آب دریای خزر را بحران‌های سیاسی و اقتصادی برشمرد و گفت: شور شدن آب‌های ساحلی و غرقاب شدن چاه‌های نفتی و پیامدهای آن از بر تالاب‌ها و دخل و تصرف در اراضی ساحلی ازجمله مشکلات فراروی است.

همچنین محمدشاه نظری استاد دانشگاه نیز در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تعیین حریم منابع آبی در نوار ساحلی گفت: در سال ۵۷ پایین‌ترین عمق آب در دریا را شاهد بودیم و در سال ۷۴ تراز آب به منفی ۲۷ رسیده و حد حریمی که در نظر می‌گیریم منفی ۲۴ است.

دریای خزر عقب نشینی کرد

وی با اشاره به اینکه از سال ۷۴ به بعد شاهد عقب‌نشینی آب دریای خزر هستیم گفت: اگر نوسانات دوره‌ای آب را در نظرگیریم در دوره ۱۵۰ ساله شاهد دو تراز بحرانی آب در دریای خزر هستیم.

این استاد دانشگاه بابیان اینکه پارامترهای مختلفی برای حفاظت از نوار ساحلی مدنظر قرارگرفته است گفت: حد بستر دریا در همه کشور بر اساس بالاترین میزان آب ایجادشده موردتوجه است.

وی افزود: در حوزه دریای خزر، طبق قوانین باید خط حریم مرزی موردتوجه قرار گیرد و روش‌های دقیقی برای برآورد تغییرات ساحلی ایجادشده داشته باشیم تا حریم دریا را مشخص کنیم.

وی درباره حریم رودخانه‌ها نیز گفت: در هر منطقه دریایی باید بحث‌های مختلفی نظیر زمین‌شناسی، ریخت‌شناسی و مطالعات مختلف را موردتوجه قرار دهیم زیرا این بحث‌ها بر دریا اثر می‌گذارند و حریم را متغیر می‌کنند.

این استاد دانشگاه یادآور شد: مسائل اقتصادی، اجتماعی و توسعه‌ای منطقه نیز بر تعیین حریم دریا و رودخانه‌ها در نوار ساحلی تأثیرگذار است و با توجه به تجارت موجود در منطقه، حریم باید به گونه‌ای شود تا مناطق ساحلی از فرسایش و شستشو حفظ و تغییرات اقلیمی اثر کمتری روی آن داشته باشد.

«خزر» آب می‌رود/تبخیر سالانه ۳۸۰ میلیارد مترمکعب آب دریا - 23

همچنین اسدالله تیموری رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری در سومین همایش ملی مدیریت منابع آب در نواحی ساحلی گفت: در استان‌های شمالی در برابر بحران جدی آب قرار داریم ولی متأسفانه به آن کم‌توجهی می‌شود. مسائل حقوقی آن، نوسانات تراز آب و اثرات آن و انتقال آب بین حوضه‌ای باید در مدیریت نوار ساحلی موردتوجه قرار گیرد

رئیس دانشگاه بابیان اینکه رعایت اصول فنی در آبیاری نیازمند به توجه، سرمایه‌گذاری ویژه‌ای است تا راندمان مدیریت آب بیشتر شود افزود: با توجه به بهای ارزان آب، این نگاه برای اقتصاد منطقه خطرآفرین است، چون اقتصاد با منابع آبی گره‌خورده است.

تیموری با اشاره اهمیت ویژه اکوسیستم خزری عنوان داشت: باید با تلاش و دقت کافی در این زمینه این اکوسیستم را به خطر نیندازیم.

علی‌اصغر یوسف نژاد عضو هیئت‌رئیسه مجلس و نماینده مردم ساری و میان درود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه آب‌وخاک در کنار هم از مسائل مهم کشور است اظهار داشت: از سیلاب باید به‌عنوان یک فرصت استفاده کرد نه تهدید و دانشگاه‌ها و سازمان‌های مربوطه در این حوزه باید باهم هماهنگ باشند تا معضلات حل شود.

یوسف نژاد به اهمیت آمایش سرزمینی اشاره کر و گفت: حتما باید پیوست موضوع منابع آب داشت، متأسفانه از دریای خزر که یک سرمایه ملی است هیچ استفاده‌ای نکرده‌ایم، نه در تجارت، نه در گردشگری نه در شیلات و نیاز به یک بازنگری اساسی در اهداف دستگاه‌ها و پژوهش اصولی است.

عواملی مانند وقوع سیلاب، رشد روزافزون جمعیت، لزوم توسعه پایدار صنعت و کشاورزی، کمبود منابع آب و در معرض تنش آبی بودن ایران، سبب شده که نیاز به مدیریت منابع آب بیش از گذشته موردتوجه قرار گیرد، همچنین حریم پهنه‌های آبی و مسائل حقوقی آن، نوسانات تراز آب و اثرات آن و انتقال آب بین حوضه‌ای، سازه‌های آبی و مهندسی رودخانه، هیدرولوژی و سیلاب، مدیریت یکپارچه منابع آب، آب‌های زیرزمینی، محیط‌زیست، تغییر اقلیم و خشک‌سالی، آبیاری و زهکشی، حریم پهنه‌های آبی و مسائل حقوقی آن، نوسانات تراز آب و اثرات آن و انتقال آب بین حوضه‌ای باید در مدیریت نوار ساحلی موردتوجه قرار گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور14 ساعت قبل
به گزارش نامه نیوز، به گفته این منبع، این کامیون‌ها و خودروهای زرهی آمریکایی برای بازگرداندن سلاح‌ها و تجهیزات نظامی از پایگاه‌های آمریکایی از اقلیم کردستان عراق وارد خاک سوریه شدند. این اقدامات در پی خروج نیروهای آمریکایی صورت می‌گیرد. مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در این رابطه اظهار کرد، احتمالا ۱۰۰۰ سرباز خارج شده از سوریه به غرب عراق منتقل شوند. وزیر دفاع آمریکا افزود، با همتای عراقی خود درباره نیروهای اضافی صحبت کرده است. نیروهای آمریکایی خارج شده از شمال سوریه به بیش از ۵۰۰۰ سرباز آمریکایی مستقر در خاک عراق به بهانه مقابله با داعش خواهند پیوست.
فردا نیوزفردا نیوز17 ساعت قبل
روزنامه خراسان: عامل جنایت خونین پارک ارم که شش سال فراری بود پس از بازداشت در یک قدمی مجازات قصاص قرار گرفت. یکی از این شاهدان گفت: ما در خانه یکی از دوستانمان مشروب خورده و مست بودیم که برای تفریح به پارک ارم رفتیم. اعترافاین مرد به قتل اعتراف کرد و گفت: من و همسرم در صف ایستاده بودیم تا سوار اسکیت هوایی شویم، اما چند پسر مست بدون نوبت وارد صف شدند. اما آن‌ها چند دقیقه بعد در حالی که چوب در دست داشتند وارد صف شدند و دعوا را از سر گرفتند. من صبح روز بعد دوباره به پارک ارم رفتم و پرس و جو کردم و متوجه شدم پسر جوان در بیمارستان جان سپرده است.

فیلم/ عاقبت لایی کشیدن در خیابان!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل

عملیات امدادرسانی به مصدومان پس از شکستن وحشتناک سد در سیبری + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، بر اثر ریزش و شکست یک سد در منطقه سیبری روسیه ۱۳ تن کشته و ۱۷ نفر مفقود شدند. بر اساس گزارش روسیه ٢۴، سد روستای شتینکینو منطقه کوراگین در استان کراسنویارسک (در سیبری) ساعت ۲ دیروز (شنبه) به دلیل فرسودگی فروریخت. در پی ریزش این سد، مکان ویژه استخراج طلا دچار آب گرفتگی شد و دو خوابگاه عمومی در این روستا زیر آب رفت. در زمان حاضر ۲۷۰ نفر در حال امدادرسانی هستند. بیشتر بخوانید: نشست وحشتناک پل اصلی اسالم در اثر سیلابانتهای پیام/وقوع حادثه‌ای ترسناک + فیلم

عجیب‌ترین اعتصاب تاریخ فوتبال/ ما پول نگرفتیم؛ بیا گل بزن+فیلم و عکس

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز14 ساعت قبل
در چهارچوب رقابت‌های لیگ برتر فوتبال مکزیک، بازیکنان یکی از تیم‌های این کشور درپی عدم تامین مالی از طرف مسئولانشان تصمیم عجیبی گرفتند که تا به حال در هیچ جایی دیگر شاهد آن نبودیم. وقتی درگیر فوتبال باشی دیگر برای اینکه سرت را گرم کنی و یا برای اینکه وقتت را پر کنی دیگر مشکل خاصی ندارید. حتی ممکن است یک شبانه روزهم برای پرداختن به اتفافات ریز و درشت آن کافی نباشد و شما دچار کمبود وقت شوید. شاید یکی از دلایل فراگیر بودن فوتبال، بروز اتفاقات عجیب و غریبی است که حتی در مخیله هیچ کسی نمی‌گنجد. بدون شک اخبار زیادی را در روزهای آینده در خصوص این دیدار از سری مسابقات لیگ مکزیک خواهیم شنید و تنها می‌توانیم ابراز امیدواری کنیم چنین تصمیماتی را در نقاط دیگر دنیا خصوصا در فوتبال خودمان شاهد نباشیم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل
* مهندسی که بدون تخصص سرپرست شددوره ۴ ساله مجید کیهانی در فدراسیون دوومیدانی شهریورماه به پایان رسید. قرار بود طبق صحبت‌های قبلی مسئولان وزارت ورزش، تا پایان دوره ۴ ساله برای این فدراسیون پرمدال، سرپرست معرفی و شرایط برای برگزاری انتخابات فراهم شود. با وجود اینکه مسئولان وزارت ورزش بارها اشاره کرده بودند که این سرپرستان فقط شرایط را برای برگزاری انتخابات فراهم می‌کنند اما این اتفاق رخ نداد. در فدراسیون تنیس، سرپرست معرفی شده از سوی وزارت ورزش دست به تغییرات گسترده‌ زده و حالا، چالش جدید برای فدراسیون دوومیدانی است. با توجه به سوابق قبلی، به نظر می‌رسد انتخابات فدراسیون دوومیدانی که وزارت هم روی آن خیلی حساسیت دارد (!)

نظرها

اخبار بیشتر