چالش در اجرای یک مصوبه/ قصور شهرداری‌ها در پرداخت سهم کتابخانه‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سیاسی
چالش در اجرای یک مصوبه/ قصور شهرداری‌ها در پرداخت سهم کتابخانه‌ها

چالش در اجرای یک مصوبه/ قصور شهرداری‌ها در پرداخت سهم کتابخانه‌ها

مهرخبرگزاری مهر |
اراک- اجرای مصوبه قانونی پرداخت سهم نیم درصد درآمد شهرداری ها به نهاد کتابخانه های عمومی از ابتدای تصویب و ابلاغ تاکنون با مشکل مواجه بوده و عموما شهرداری ها در اجرای این مصوبه قصور می کنند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: وجود کتابخانه‌های عمومی در راستای ارتقای فرهنگ از اهمیت بسیار برخوردار است و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای این که فرهنگ کتابخوانی حفظ و غنی‌تر شود برای اداره این کتابخانه‌ها به منابعی نیاز دارد.

در این خصوص سال۹۳ نمایندگان مجلس شورای اسلامی با طرح واریز نیم درصد از درآمد شهرداری‌ها به حساب نهاد کتابخانه‌های عمومی هر شهر موافقت کردند. از طرفی در تبصره این قانون آمده است در صورت امتناع هر یک از شهرداری‌ها از پرداخت ۰٫۵ درصد سهم مذکور، وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است بر اساس فهرست اعلامی از طرف دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مبالغ مربوطه را از سر جمع اعتبارات مربوط به درآمد شهرداری‌ها و یا درآمد قانون مالیات بر ارزش افزوده از سهم همان شهر کسر و نسبت به پرداخت آن در وجه کتابخانه‌های عمومی آن شهر اقدام کند.

سال ۹۵ بر اساس تفاهم نامه منعقد شده بین سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، روند واریز نیم درصد درآمدهای شهرداری به حساب انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرها مشخص شد و شهرداری‌ها موظف شدند نیم درصد درآمد خود به استثنای درآمدهای ناشی از وام و تسهیلات، اعتبار تملک سرمایه‌ای که دولت در اختیار شهرداری‌ها قرار می‌دهد، اوراق مشارکت، تهاتر و … را به حساب نهاد کتابخانه‌های عمومی واریز کنند.

به موجب بند یک این تفاهم نامه به منظور تسهیل در اجرای ماده ۱۷ آیین نامه قانون تأسیس و نحوه اداره کتابخانه‌های عمومی کشور، شهرداری‌ها باید حداکثر تا نیمه هر ماه به صورت علی الحساب نیم درصد یاد شده ماه قبل را محاسبه و به حساب انجمن کتابخانه‌های عمومی شهر مربوطه واریز کرده و نسخه‌ای از مدارک پرداختی را به دبیرخانه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهر و اداره کل کتابخانه‌های استان ارسال کنند و این روند در بسیاری از شهرهای کشور در حال اجرا است.

در استان مرکزی چندین کتابخانه عمومی و به ویژه سطح شهر اراک چند کتابخانه بزرگ و یکی در حال احداث وجود دارد که هزینه، وقت و انرژی بسیاری برای ایجاد این کتابخانه‌ها صرف شده است و به تبع نگهداری، تجهیز این کتابخانه‌ها و … برای نهاد کتابخانه‌های عمومی استان هزینه در بر دارد. یکی از وظایف مهم شهرداری‌های استان پرداختن به موضوعات فرهنگی، به ویژه موضوع کتابخوانی در شهر است که با پرداخت سهم نیم درصد درآمدها به نهاد کتابخانه‌های عمومی می‌تواند گره مشکلات این حوزه باشد، اما چند سالی است که برخی شهرداری‌ها در استان از پرداخت این سهم و انجام این تکلیف قانونی سرباز زده‌اند.

چالش در اجرای یک مصوبه/ قصور شهرداری‌ها در پرداخت سهم کتابخانه‌ها - 6

مشکلات مالی توجیه شهرداری‌ها برای عدم پرداخت سهم نیم درصدی کتابخانه‌ها

در این رابطه معاون سیاسی اجتماعی فرماندار شهرستان اراک در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تاکنون جلسات متعددی در خصوص واریز نیم درصدی درآمد شهرداری‌ها به حساب نهاد کتابخانه‌های عمومی برگزار شده است و چندین بار نیز مکاتباتی صورت گرفته و باید گفت این موضوع که به صراحت در قانون بیان شده بایستی اجرا شود.

علیرضا زارعی ادامه داد: اگر شهرداری‌ها این مبلغ را واریز نکنند، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به طور مستقیم از حساب شهرداری‌ها این مبلغ را برداشت می‌کند، بنابراین بهتر است که در زمان خود توسط شهرداری‌ها این مهم صورت پذیرد.

معاون سیاسی اجتماعی فرماندار شهرستان اراک بیان کرد: نکته مهم و قابل توجه این است که این نیم درصد بودجه باید در خود شهر هزینه شود، اما وقتی در زمان خود واریز نشود و توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از حساب سازمان شهرداری‌ها برداشت شد، مشخص نیست در کدام شهر یا استان دیگر هزینه می‌شود.

زارعی بیان کرد: در حال حاضر شهرداری‌های شهرهای کوچک بیشتر مشکلات مالی را برای پرداخت نکردن این سهم نیم درصدی مطرح می‌کنند، البته شهرداری اراک به دلیل مسایل مالی از اوضاع بهتری برخوردار بوده و کمابیش در این خصوص اقدام کرده است.

معاون سیاسی اجتماعی فرماندار شهرستان اراک اظهار کرد: شهرداری‌ها باید درآمدهای خود را افزایش و درآمدهای پایدار برای خود ایجاد کنند در این صورت قادر به پرداخت این نیم درصد خواهند بود و به این ترتیب زمینه برای توسعه کتابخانه‌های عمومی و ارتقای فرهنگ کتابخوانی در جامعه به عنوان یک اصل مهم فراهم می‌شود.

خبری: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

چالش در اجرای یک مصوبه/ قصور شهرداری‌ها در پرداخت سهم کتابخانه‌ها - 15

فرسوده شدن پروژه احداث کتابخانه مرکزی استان در انتظار بودجه

در این رابطه سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: از سال ۹۲ تاکنون نیم درصد سهم درآمد شهرداری اراک به حساب نهاد کتابخانه‌های عمومی استان واریز نشده است، البته شهرداری‌های برخی شهرها در استان این مبلغ را کمابیش واریز کرده‌اند.

مجید رستگاری گوهر بیان کرد: بارها در این خصوص با شهرداری اراک مکاتبه شده است. شهرداری‌ها باید تا پایان روز پانزدهم هر ماه، نیم درصد درآمد خود را محاسبه و به حساب انجمن کتابخانه‌های عمومی استان واریز کنند، در غیر این صورت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور خود برای این امر اقدام می‌کند.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی به روند فرسایشی پروژه ساخت کتابخانه مرکزی استان به عنوان یک پروژه نیمه تمام اشاره کرد و بیان داشت: در حال حاضر با مشکل بودجه در پروژه کتابخانه مرکزی مواجه هستیم. سال ۸۴ قرار داد واگذاری زمین کتابخانه مرکزی استان آغاز شد و در سال ۹۳ با تاکید استاندار وقت کلنگ زنی گردید، اما مجددا متوقف شد.

رستگاری گفت: سال ۹۳ یک شرکت پیمانکار قرار بود با اعتباری نزدیک به ۲۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان این پروژه را به اتمام برساند و تاکنون برای کتابخانه مرکزی نزدیک به ۱۵ میلیارد تومان هزینه شده است.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی افزود: مقرر شده مبلغ ۵ میلیارد تومان توسط وزارت ارشاد، ۱۰ میلیارد تومان از محل سازمان برنامه و بودجه پرداخت شود و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان آن را تقبل کند که اگر عملیاتی شود گام مهمی در اتمام این پروژه است و در این زمینه همکاری شهرداری‌ها در پرداخت نیم درصد درآمد خود به کتابخانه‌ها می‌تواند اثرگذار باشد.

چالش در اجرای یک مصوبه/ قصور شهرداری‌ها در پرداخت سهم کتابخانه‌ها - 23

واگذاری واحدهای تجاری ازسوی شهرداری به جای پرداخت نیم درصد سهم کتابخانه‌ها

در ادامه شهردار اراک در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: شهرداری در ساخت کتابخانه‌ها وارد نمی‌شود و بر اساس قانون، بخشی از عوارض اخذ شده از نوسازی را باید به کتابخانه‌های عمومی اختصاص دهیم که در این خصوص نیز مکاتباتی انجام شده که به طور شش ماهه به این نهاد پرداخت می‌شود.

محمد کریم شفیعی افزود: در پروژه کتابخانه مرکزی استان تعدادی واحدهای تجاری وجود دارد که در مالکیت شهرداری است و آمادگی داریم که بخش تجاری را به ازای پرداخت این مبلغ به نهاد کتابخانه‌های عمومی استان واگذار کنیم.

شهردار اراک بیان کرد: شهرداری اراک پرداخت حق و حقوق نهاد کتابخانه‌های عمومی استان را در دستور کار دارد و بر اساس آنچه که در قانون تصریح شده، در حال انجام آن است.

این سخنان شهردار اراک در حالی است که سال گذشته فرماندار اراک، در نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان اراک به موضوع اختصاص نیم درصد درآمد شهرداری‌ها به انجمن کتابخانه‌های عمومی اشاره و تاکید کرده بود؛ «براساس قانون باید شهرداری‌ها نیم درصد از درآمد خود را به نهاد کتابخانه‌های عمومی اختصاص دهند که متاسفانه شهرداری اراک در اجرای این برنامه همراهی و همکاری لازم را انجام نداده و موضوع کمبود درآمد را مطرح می‌کند و در مجموع در این زمینه ارتباط تنگاتنگی بین شهرداری و نهاد کتابخانه‌های عمومی برقرار نیست.»

با توجه به آنچه عنوان شد، در سال‌های اخیر با وجود الزامات قانونی برای پرداخت نیم درصد از درآمد شهرداری‌ها به کتابخانه‌های عمومی استان، چالشی در انجام این تکلیف قانونی وجود داشته، اما شهرداری‌ها باید توجه کنند که این بخشی از وظایف و تکالیف قانونی و از سوی دیگر اقدامی در راستای وظایف فرهنگی و آموزشی مدیریت شهری است که باید در شهر به انجام برساند و نباید مورد غفلت و بی توجهی قرار گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

استقبال کردهای سوریه از ارتش سوریه

تابناکتابناک1 روز قبل
کردهای ساکن مناطق مرزی سوریه و ترکیه امشب مناطق تحت کنترل خود را به ارتش سوریه تحویل دادند. این اقدام کردها با هدف جلوگیری از پیشروی ارتش ترکیه و رفع بهانه ترکیه برای اشغال این مناطق به بهانه اقدامات تروریستی بود. کردهای سوریه پس از وقوع جنگ داخلی، بخش قابل توجهی از سوریه را تحت کنترل خود درآورده بودند و با پشتیبانی آمریکا، حاضر به پذیرش اعمال حاکمیت دولت مرکزی سوریه نبودند اما رویدادهای اخیر باعث شد آنها ترجیح دادند تحت حاکمیت مرکزی قرار گیرند تا آنکه برای همیشه تحت حاکمیت ترکیه باشند. حرکت نیروهای ارتش ترکیه در این مناطق و همچنین استقبال شبانه کردها از ارتش سوریه در منبج را می‌بینید.

شکار ویژه … جعبه سیاه جنگ روانی دشمن در اختیار ایران

الفالف19 ساعت قبل
شکار ویژه … جعبه سیاه جنگ روانی دشمن در اختیار ایرانگروه سیاسی الف، ۲۲ مهر ۱۳۹۸، ۲۰:۳۶ ۳۹۸۰۷۲۲۱۶۴۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

فیلم | حیرت کارشناس شبکه ایران اینترنشنال از عملیات دستگیری روح الله زم

همشهریهمشهری20 ساعت قبل

اولین اظهارات و تصاویر روح الله زم بعد از دستگیری: نباید به فرانسوی‌ها اعتماد می‌کردم

عصر ایرانعصر ایران18 ساعت قبل
از اعتماد به دولت‌ها بخصوص فرانسه پشیمانم. فرانسه ابتدا از من حفاظت کرد ولی دستگیر شدم که فکرش را نمی‌کردم. عصر ایران - روح الله زم در نخستین اظهاراتش که از تلویزیون ایران پخش شد، از اعتمادی که به دولت فرانسه داشت، ابراز پشمانی کرد. -از اعتمادبه دولت‌ها بخصوص فرانسه پشیمانم. فرانسه ابتدا از من حفاظت کرد ولی دستگیر شدم که فکرش را نمی‌کردم.

فیلم/ عیادت رهبر انقلاب از آیت‌الله مکارم‌شیرازی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم | اسکورت پوتین در عربستان سعودی | پوتین پس از ۱۲ سال وارد ریاض شد

همشهریهمشهری23 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر