چه بر سر نتانیاهو خواهد آمد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
چه بر سر نتانیاهو خواهد آمد؟

چه بر سر نتانیاهو خواهد آمد؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
با کلید خوردن ۳ پرونده قضایی نتانیاهو و شمارش معکوس برای اعلام حکم نهایی آنها و بن بست سیاسی موجود همگی نشان می دهند نتانیاهو به پایان عمر سیاسی اش نزدیک می شود.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، با پایان آخرین جلسه استماع پرونده‌های فساد بنیامین نتانیاهو- که به منظور تفهیم اتهام و ارائه دلایل از سوی متهم تشکیل می­شود- او باید منتظر حکم دادگاه در هفته اول دسامبر ۲۰۱۹ باشد. نتانیاهو طی دو هفته در ۴ جلسه «استماع» شرکت کرد. این جلسات مربوط به پرونده‌های موسوم به۱۰۰۰، ۲۰۰۰و ۴۰۰۰ است. حال سؤال افکار عمومی این است که در این شرایط، وضعیت بنیامین نتانیاهو چگونه خواهد شد؟

وضعیت قضایی نتانیاهو

نتانیاهو در حال حاضر دارای ۳ پرونده در دستگاه قضایی رژیم صهیونیستی است. این پرونده‌ها که تحت عنوان پرونده ۱۰۰۰، پرونده ۲۰۰۰ و پرونده ۴۰۰۰ شناخته می‌شوند. همگی این پرونده‌ها در ۴ جلسه استماع بررسی شده‌اند. استماع به جلساتی گفته می‌شود که دادستان اتهامات مربوط به متهم را به وی اعلام می‌کند و متهم تفهیم اتهام می‌شود. متهم نیز دلایل، شواهد و مستندات خود را در رد اتهامات مربوطه ارائه می‌کند.

پرونده ۱۰۰۰

نخستین پرونده نتانیاهو در دستگاه قضایی رژیم صهیونیستی که با نام پرونده ۱۰۰۰ شناخته می‌شود مربوط به دریافت هدایای گرانبها از سوی نتانتیاهو و خانواده اوست. در این پرونده نتانیاهو متهم است که هدایای گرانبهایی مثل سیگار، جواهرات گرانقیمت و مشروبات گرانقیمت موسوم به شامپاین را به قیمت ۷۰۰ هزار شیکل (۲۴۰هزار دلار) از افراد متمول دریافت کرده است. مشهورترین این افراد آرنو میلکان، تهیه کننده مشهور و جیمز بیکر میلیاردر استرالیایی است.

پرونده ۲۰۰۰

در این پرونده نتانیاهو متهم است برای پوشش رسانه‌ای به نفع خودش در پر فروش‌ترین روزنامه صهیونیستی یعنی «یدیعوت آحرونوت» با «آرنون موزیس» صاحب این روزنامه زد و بند کرده است. در مقابل نتانیاهو تلاش کرده است قانونی را به نفع این روزنامه علیه روزنامه رایگاه «یسرائیل هایوم» تصویب کند که انتشار روزنامه مذکور را محدود کند.

پرونده ۴۰۰۰

این پرونده در رسانه‌های رژیم صهیونیستی خطرناک‌ترین پرونده نتانیاهو معرفی شده است. در این پرونده نتانیاهو متهم است با «شاؤول ایلوویچ»، مدیر عامل مجموعه «بیزیک»، بزرگترین مجموعه ارتباطی رژیم صهیونیستی- که مدیر سایت عبری «والا» نیز هست- تسهیلات دولتی اعطا کرده است. به موجب این تسهیلات، آلوویچ درآمدهای میلیون دلاری کسب کرده است تا در مقابل پوششی رسانه‌ای برای نتانیاهو در رسانه‌های رژیم صهیونیستی به وجود آورد.

تیم وکلای نتانیاهو

براساس قانون قضایی رژیم صهیونیستی، در جلسات «استماع»، حضور نخست وزیر ضروری نیست و او می‌تواند وکلای خود را به این جلسات بفرستد. در ۴ جلسه‌ای که طی دو هفته گذشته تشکیل شد نتانیاهو تیم وکلای خود را متشکل از ۱۰ وکیل، به جلسات استماع فرستاد. پس از برگزاری این جلسات، دیگر هیچ سند جدیدی از جانب نتانیاهو قابل قبول نیست و دادگاه تا هفته اول دسامبر حکم نهایی خود را در خصوص اتهامات نتانیاهو اعلام خواهد کرد.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

رأی دادگاه و آینده نتانیاهو

براساس قانون قضایی رژیم صهیونیستی نخست وزیر در صورتی که لایحه اتهامی علیه او مطرح شود بر خلاف وزیران دولت مجبور به استعفا نیست و می‌تواند در پست خود باقی باشد اما می‌تواند برای دفاع از اتهامات مطرح شده، ۱۰۰ روز از پست نخست وزیری موقتا استعفا دهد. اما نتانیاهو با استعفا مخالفت کرده است و در حال ادامه وظایف نخست وزیری است.

اما اگر نتانیاهو در هر یک از این پرونده‌ها محکوم شود و حکمی قضایی علیه او صادر شود باید از پست نخست وزیری استعفا داده و احکام قضایی او اجرا شوند. این حکم تا اوایل دسامبر اعلام خواهد شد و می‌تواند آینده سیاسی نتانیاهو را خاتمه دهد.

وضعیت سیاسی نتانیاهو

نتانیاهو در عرصه سیاسی در وضعیت نامناسبی قرار دارد. او در انتخابات آوریل ۲۰۱۹ نتوانست ائتلاف دولت را به وجود آورد و در انتخابات سپتامبر هم وضعیتی بدتری پیدا کرد و امکان تشکیل کابینه را ندارد. دو جلسه با بنی گانتز برگزار کرده است و گانتز حاضر نشده در دو جلسه دیگر با نتانیاهو برای تشکیل دولت وحدت حاضر شود. حالا او می‌خواهد مأموریت واگذار شده به او برای تشکیل ائتلاف دولت را به رئیس رژیم صهیونیستی باز گرداند. در این وضعیت احتمالا بنی گانتز مأمور تشکیل کابینه خواهد شد و اگر نتواند طی ۲۸ روز کابینه را تشکیل دهد، باز توپ به زمین نتانیاهو باز خواهد گشت و او مسئول تشکیل کابینه خواهد شد.

جمع بندی

بنیامین نتانیاهو در حالی که در عرصه سیاسی در یک بن بست سیاسی گرفتار آمده است در عرصه قضایی نیز در پرونده‌های در حال محکوم شدن است که اگر هر کدام از اتهاماتش اثبات شوند او مجبور خواهد بود از پست خود استعفا داده و حکم قضایی علیه او اجرا شود. خانواده او نیز در این شرایط قضایی همچون او متهم هستند. با این وضعیت به نظر می‌رسد نتانیاهو در ۷۰ سالگی به روزهای پایانی عمر سیاسی خود نزدیک شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد ایران به اصلاح ساختار نیاز دارد

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
فسادهای اقتصادی که به طور سریالی در کشور پدید می‌آید هم مورد توجه همگان است. مهدی غضنفری وزیر اسبق صمت هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مشکلات اقتصادی فعلی بیانگر ناتوانی در این بخش است گویا سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حد یک شعار باقی مانده است. رسیدن به اهداف سیاست‌های مقاومتی یک شیوه حکمرانی منظم می‌خواهد که متاسفانه درکشور وجود ندارد و شیوه مورد استفاده ما درحال حاضر فاقد یک ساختار منسجم است. دیگر کشورهای دنیا قبل از ما به اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی رسیده‌اند و وام را به عرضه مسکن می‌دهند. آقای سعدوندی هم در سوی دیگر استودیو گفت: یکی از مشکلات بزرگ در ساختار نظام این است که کسانی که قرار است سیاست‌های اقتصادی را اصلاح کنند منادیان حفظ وضع موجودند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
رئیس‌جمهور ترکیه طی سخنرانی در جمع نمایندگان حزب عدالت و توسعه، بحران و جنگ سوریه را نتیجه نقشه غربی‌ها برای تغییر شکل مناطق غرب آسیا و شمال آفریقا دانست. اعتمادآنلاین| «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز «چهارشنبه» گفت جنگی که در سوریه رخ داد، بخشی از تلاش‌های غربی برای تغییر شکل منطقه غرب آسیا بود. بحران سوریه، محصول تلاش‌ها برای بازطراحی و تغییر شکل شمال آفریقا و خاورمیانه بود. اردوغان با انتقاد شدید از اظهارات کشورهای عضو اتحادیه عرب درباره عملیات ترکیه در شمال سوریه، گفت: «نمی‌خواهیم اینگونه بگویم ولی اتحادیه عرب اصلا در حدی نیست که بخواهد درباره بحران سوریه اظهار نظر کند. اردوغان با انتقاد از درخواست رؤسای جمهور آمریکا و فرانسه برای توقف تهاجم نظامی به شمال سوریه، اظهار داشت: «کشورهای غربی هر روز با ما تماس می‌گیرند و می‌گویند این عملیات را متوقف کنیم.

آقای نماینده! واقعی می‌گویید یا با ما شوخی دارید؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا در مقطع دکتری، تدریس به زبان انگلیسی انجام می‌شود. چه دانشجویان خارجی چه دانشجویان مقیم، باید زبان انگلیسی را بلد باشند. مقالات معتبر و علمی جهان به زبان انگلیسی نوشته می‌شود. جاسوس‌ها در کنار زبان مادری، انگلیسی بلد هستند چون با زبان انگلیسی در همه جای دنیا کارشان راه می‌افتد. کاش نمایندگان محترم مجلس برای مخالفت خود با زبان انگلیسی، دلایل بهتری می‌آوردند.

خطا در حذف یارانه بگیران، کمتر از ۷ درصد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای محمد شریعتمداری در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره حذف یارانه برخی از یارانه بگیران افزود: اگر در این خصوص اشتباهی صورت گیرد، تلاش می‌کنیم به حداقل ممکن کاهش یابد ضمن اینکه این اشتباهات قابل جبران است. وی با بیان اینکه حذف یارانه مربوط به چند درصد از دهک‌های بالای درآمدی است که در این دوره اتفاق افتاد، گفت: در این خصوص گزارش‌های به ما رسیده است که آن‌ها نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد و بعد از بررسی‌ها هر خطا و اشتباهی باشد، رفع می‌شود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: اما این درصد کم و ضریب خطای پایینی که وجود دارد نشان می‌دهد که دولت با استفاده از همه امکاناتش با دقت بیشتری عمل می‌کند تا هیچ خطایی سر نزند. وی گفت: همان طور که اشاره شد دولت با درک صحیح از شرایط جامعه و فشار نظام سلطه بر ایران با دقت کامل تلاش می‌کند با حداقل انحراف فقط نسبت به حذف یارانه افراد متمکن که دارای درآمد‌های بالا هستند اقدام کند و به هیچ وجه دولت و مجلس قصد حذف یارانه هیچ یک از افرادی را که دارای زندگی متوسط هستند، ندارد. آقای شریعتمداری با بیان اینکه تلاش ما این است که با دقت کامل عمل کنیم، گفت: یارانه ۱۶۶ هزار خانوار که بالغ بر ۷۰۰ هزار نفر می‌شود حذف شده است که آن‌ها نیز با بررسی‌های متعددی که صورت گرفته است، دارای تمکن مالی مناسبی هستند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مدت زمان رسیدگی به شکایت افرادی که یارانه ان‌ها حذف شده است اشاره کرد و افزود: خطا‌های صورت گرفته بر اساس شکایت‌های رسیده کمتر از ۷ درصد از کل افرادی بودند که یارانه آن‌ها حذف شده است. ضمن اینکه به شکایت آن‌ها نیز رسیدگی می‌شود و معمولا ظرف یک ماه و نیم تا دو ماه به شکایت افراد جواب داده می‌شود، اما این آمار پایین نشان از دقت بالا دارد. وی درباره اصلاح برخی از مواد قانون تجارت نیز گفت: امیدوار هستیم با اجرای این قانون و نظارت بر آن رتبه جمهوری اسلامی در فضای کسب و کار حداقل ده رتبه افزایش پیدا کند.
الفالف23 ساعت قبل
هر روز اخبار مهمی در رسانه‌ها در حوزه‌های مختلف منتشر می‌شود. به نظر می‌رسد ماحصل این گفت‌وگو و شاید علت برگزاری این جلسه، دفاع تمام‌قد از عملکرد شش‌ساله بود. ***درخواست حسین فریدون از قوه قضائیهحسین فریدون امروز برای اجرای حکم به دادسرا مراجعه و به زندان منتقل شد. سخنگوی دولت ادامه داد: این سایت برای فروپاشی ذهنی جامعه فعالیت می‌کرد که در راستای عملیات روانی بود. بیشتر بخوانید: سخنگوی دولت: دستگیری «زم» موجب اتهام زنی‌های جدید نشود/ تحت تحریم گفت‌وگو نمی‌کنیم***

فیلم | روحانی: دعوا سر برجام نیست، دعوا مسئله بالاتری است

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
همیشه قصه‌های ایرانی همراه با لطافت، شور و پند آموزی بوده است اما جریان این قصه ایرانی بسیار متفاوت‌تر است، هم لطیف است، هم شورانگیز است و هم پندآموز اما فرق اساسی آن با سایر قصه‌ها و افسانه‌ها، واقعی بودن آن است. تبریز از قدیم‌الایام شهر بسیار بزرگ و تاثیرگذاری در ایران بوده است. شهری که یکی از طویل‌المدت‌ترین پایتخت‌های ایران بوده است و اتفاقات بسیاری را در دل خود دارد که جاذبه‌های معروف آن خود گواه این پیشینه هستند.

نظرها

اخبار بیشتر