جنگل‌های راش سوادکوه، زیبایی زیبایی‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. سیاسی

جنگل‌های راش سوادکوه، زیبایی زیبایی‌ها

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |
جنگل‌های راش سوادکوه، زیبایی زیبایی‌ها - 0

بزرگنمایی:

پیام مازند - ساری - وقت آن است که از شهر، روزمرگی‌ها و خستگی‌ها دور شویم و لحظاتی را در دامان طبیعت به سر ببریم. شما هم معطل نکنید و با ما به جنگل راش بیایید تا افسون زیبایی‌های آن شوید.

مناظر زیبایی که مجموعه‌ای از درختان کوچک و بزرگ در کنار یکدیگر خلق می‌کنند، همواره مورد توجه بسیاری از دوستداران طبیعت هستند. همه می‌دانیم که خطه سرسبز شمال ایران بویژه استان مازندران با اینگونه جلوه‌های تماشایی، بسیاری از گردشگران را به سوی خود می‌کشاند و به دلیل داشتن آب و هوای معتدل نمونه‌های بسیاری از جنگل‌های بکر را در خود جای داده است.

اگر بخواهیم فهرستی از زیباترین جنگل‌های ایران برای گشت و گذار و به قول امروزی‌ها «ارامش مطلق» تهیه کنیم، جنگل راش سوادکوه در این فهرست جایگاهی ویژه خواهد داشت. جنگلی که با نام‌های دیگری همچون جنگل «مرسی سی» و جنگل «سنگده» هم شناخته می‌شود و شما را راهی دنیای بهشتی می‌کند.

جنگل راش محل رشد و نمو یکی از گونه‌های کمیاب درختان به نام راش است. این جنگل با طبیعت بسیار زیبای خود می‌تواند لحظاتی سرشار از آرامش را برای تان به ارمغان بیاورد.

در این جنگل آبشار زیبایی وجود دارد که جلوه‌ای زیبا از طبیعت را پیش روی تان قرار می‌دهد. اگر از طرفداران پروپا قرص پاییز و برگ ریزان هزار رنگش هستید نیز جنگل راش گزینه خوبی برای سفر خواهد بود.

خوش بحالتان است زیرا اکنون بهترین زمان برای سفر به جنگل‌های راش است زیرا، مهمان هوایی معتدل و خنک، همراه با چشم انداز سرسبز و تشعشع بی نظیر آفتاب در میان برگ‌های درختان سر به آسمان رسیده هستید.

بار سفر بسته و حرکت کنید

فرقی نمی‌کند که از مازندران یا تهران و سمنان و هر جای دیگر کشور راهی روستای سنگده شوید، به هر حال سروکارتان با جاده فیروزکوه و چشم‌اندازهای تماشایی آن است. بیایید زیبایی‌های این جاده را کنار بگذاریم چرا که جلوه‌های رویایی دیگر انتظارتان را می‌کشد. همین که از این جاده به سمت روستای سنگده خارج شوید، کم کم پای تان را از روی پدال گاز بر می‌دارید؛ حسی وصف نشدنی وجودتان را می‌گیرد و دوست ندارید این جاده به پایان برسد.

هنوز نرسیده به روستای سنگده و جنگل راش، طبیعت کار خودش را می‌کند و حال و هوای تان دگرگون می‌شود. می توانیم ساعت‌ها در مورد هنرنمایی طبیعت در این جاده حرف بزنیم اما همین بس که بدانید شما در جاده تماشایی سنگده هستید؛ جاده‌ای که از دو سو با درختان احاطه شده است. در بهار و تابستان با سرسبزی به استقبال تان می‌آید، در پاییز، هزار رنگ به خود می‌گیرد و در زمستان پیراهن عروس بر تن درختان خودنمایی می‌کند.

هنوز اما تا جنگل راش راه باقیست

کافیست مسیرتان را از هر جای ایران به سمت جاده سوادکوه کج کنید و خودتان را به روستایی به نام سنگده در سایه سار قله «نرو» برسانید تا یکی از زیباترین و ارزشمندترین جاذبه‌های طبیعی ایران را ببینید.

قله نرو به ارتفاع ۳۶۰۲ متر واقع در خط الراس به نام «نرو» می‌باشد که مرز بین استانهای سمنان و مازندران به شمار می‌آید. شروع این خط الرأس از منطقه خطیرکوه و انتهای آن به منطقه فینسک یا سی استل - بندبن چهاردانگه که آخرین قله این خط الراس هم به همین نام می‌باشد، ‌ختم می‌شود.

جنگل راش یا مرسی سی در جوار روستا سنگده جای خوش کرده و دلربایی را از دوردست‌ترین چشم انداز آغاز می‌کند. آنچه که به این جنگل اهمیتی دوچندان می‌بخشد، حضور درختان زیبای راش است که گونه‌ای کمیاب در مناطق کم ارتفاع شمال کشور به شمار می‌رود و ارزش طبیعی بسیاری دارد.

چیزی که در جنگل راش نصیب@تان می‌شود، قدم زدن در مسیری رویایی و لذت بردن از چشم اندازهای زیبای ان است. قدم‌هایی که شاید هر کدام خاطراتی به بلندای یک عمر برایتان رقم بزنند.

مسیر کوهستانی و جنگلی رسیدن به روستای سنگده (درست مانند خود این روستا) زیبا، غنی، باطراوت و بسیار فرح‌بخش است. از روستا تا ابتدای مسیر پیاده‌روی در جنگل راش، جاده خاکی است که می‌توان برای پیمودن آن از ماشین‌های محلی استفاده کرد.

در مسیر پیاده‌روی، درختان بلند قامت راش را می‌بینید که با آرایشی خاص در کنار یکدیگر صف کشیده‌اند، زمین پر است از برگ‌های سرخ و زرد و منظره‌ای هزار و یک رنگ پیش چشمانتان تصویر می‌کند که از فرط زیبایی قابل توصیف نیست.

در نزدیکی جنگل راش، با درختانی که ارتفاع آنها به ۴۰ متر هم می‌رسد، جاذبه‌های طبیعت‌گردی دیگری نیز وجود دارد که در بین آن‌ها می‌توان به دریاچه شورمست، جنگل ارفع ده و سایت ستاره‌نگری آلاشت اشاره کرد. به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر فرصت کافی دارید حتما از این جاذبه‌ها نیز بازدید کنید.

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

اگر خستگی را به جان بخرید و هر چه بیشتر در جنگل پیش بروید عیش‌تان با دیدن آبشار زیبای این جنگل که نامش «اوبن» است، کامل می‌شود. شاهکار خلقت را در سنگده و جنگل زیبایش به نظاره بنشیند، برگ هایی هزار رنگ که همه جا را پوشانده‌اند و تصویری به یادماندنی را به شما هدیه می‌دهند. در جنگل‌های راش سوادکوه مقصدی وجود ندارد و به هر طرف بنگرید آنقدر از شما دلبرایی می‌کند که گویی همه جا مقصدتان است.

البته باید یک تذکر هم بدهیم و آن این است که حتما در جنگل راش سوادکوه به صورت گروهی و با استفاده از یک راهنما حرکت کنید و در زمان مه گرفتگی از گروه خود جدا نشوید زیرا به راحتی راه را در میان پوشش انبوه گیاهی گم خواهی کرد.

دیدنی‌ها و تفریحات جنگل راش

جنگل راش امکانات تفریحی چندانی ندارد و همین به بکر ماندن آن کمک می‌کند. هارمونی رنگ‌ها، بوی خاص طبیعت، نسیم ملایم و خنک، صدای آب و موسیقی پرندگان همه و همه شما را از هر امکانات به اصطلاح تفریحی و گردشگری بی‌نیاز می‌کند.

مهم‌ترین چیزی که در سفر به این جنگل نصیب‌تان می‌شود، حال و هوای خوش و استفاده از آغوش طبیعت برای کسب آرامش است. آرامشی که ممکن است با هر امکانات تفریحی دیگر بشکند و یا از بین برود. اما بدون امکانات تفریحی هم می‌توان در این جنگل خوش گذراند و از دیدنی‌های آن لذت برد. با انجام دادن فعالیت‌ها و تماشای جاذبه‌های زیر لحظاتی فراموش نشدنی را در جنگل راش برای خود خلق کنید.

اما جنگل نوردی و پرسه در میان درختان تنومند و بلند قامت راش یکی از فرح بخش‌ترین تفریحات است. همین که قدم به جنگل راش می‌گذارید درختان سر به فلک کشیده احاطه تان می‌کنند و شما مسحور زیبایی آنها می‌شوید.

خیلی عجله نکنید، در قدم به قدم این جنگل زیبایی هایی وجود دارند که ممکن است آنها را از قلم بیندازید. قدم زدن در میان این جنگل مانند گذر از مسیری رویایی است که برای لحظاتی، آرامش را برای شما به ارمغان می‌آورد، البته برخی هم با اتومبیل بخش هایی از این جنگل را طی می‌کنند و به نوعی دیگر از زیبایی‌ها لذت می‌برند.

صدای رود را دنبال کنید

همان طور که در جنگل راش قدم می‌زنید، به صدای طبیعت گوش جان بسپارید تا در میان جنگل صدای گذر آب شما را همراهی کند. این نوای زیبا خستگی را برای شما بی معنا می‌سازد. این رودخانه با عبور از میان جنگل راش طراوت فضا را چندین برابر کرده و موجب تماشایی‌تر شدن آن شده است. همچنان صدای رودخانه را دنبال کنید تا به شیرین رود برسید که یکی از سرچشمه‌های رودخانه تلار و از گوارا‌ترین رودخانه‌های مازندران است.

اگر همت کنید و چند ساعت پیاده روی را به جان بخرید، با پیشروی در جنگل صدای ریزش آب به گوش می‌رسد که حکایت از نزدیک شدن به آبشار دارد. آبشار زیبای «اوبن» که به فارسی به معنی زیر آب است که در دل جنگل راش خودنمایی می‌کند و بر زیبایی طبیعت اطراف تان می‌افزاید.

این آبشار از چشمه‌های طبیعی بالا دست خود و از قله‌های نروا و نرو سرچشمه می‌گیرد و پس از سرازیر شدن در میان جنگل به رود تجن می‌ریزد. ارتفاع آبشار از سطح آبهای آزاد در حدود ۱۸۰۰ متر است و محیط آن به واسطه سایه جنگلی و ارتفاع زیاد سرد و خنک است.

آنچه می‌بینید به تصویر بکشید

اگر دوست دارید که خاطراتی خوش را برای خود و همسفران تان خلق کنید، پیک نیک و خوشگذرانی در جنگل راش را فراموش نکنید. در گوشه و کنار جنگل می‌توانید بساط پیک نیک خود را برپا کنید و از این مناظر بهشت گونه لذت ببرید. فقط یادتان باشد که به طبیعت و زیبایی هایش آسیب نزنید و زباله‌های ریخته شده را در جنگل رها نکنید.

به هر طرف که نگاه کنید سوژه‌ای برای ثبت با دوربین عکاسی پیدا می‌کنید. از درختان سر به فلک کشیده گرفته تا رقص آب در میان جنگل و ریزش آب از آبشار، همه و همه می‌توانند تبدیل به تصاویری ماندگار در آلبوم عکس‌های شما شوند. سعی کنید اگر در جنگل آتش روشن کردید از خاموش شدن آن مطمئن شوید. همچنین از یادگاری نوشتن بر روی درختان چند میلیون ساله آن خودداری کنید زیرا خود درختان یادگار طبیعت هستند.

۹۹۱۹/۱۸۹۹

جنگل‌های راش سوادکوه، زیبایی زیبایی‌ها - 38

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | هدیه ویژه‌ پوتین به پادشاه عربستان

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.

لحظه شلاق خوردن زنان جوان برای در امان ماندن از شر شیطان+ فیلم / هند

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، زنان و دختران جوان هند در یک مراسم مذهبی که هر سال در جنوب هند برگزار می‌شود، برای دور ماندن از شیطان صف کشیده‌اند. برای دیدن این کلیپ با ما همراه باشید. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آقای نماینده! واقعی می‌گویید یا با ما شوخی دارید؟

عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا در مقطع دکتری، تدریس به زبان انگلیسی انجام می‌شود. چه دانشجویان خارجی چه دانشجویان مقیم، باید زبان انگلیسی را بلد باشند. مقالات معتبر و علمی جهان به زبان انگلیسی نوشته می‌شود. جاسوس‌ها در کنار زبان مادری، انگلیسی بلد هستند چون با زبان انگلیسی در همه جای دنیا کارشان راه می‌افتد. کاش نمایندگان محترم مجلس برای مخالفت خود با زبان انگلیسی، دلایل بهتری می‌آوردند.

فیلم/ ترور به سبک خاشقچی در سریال تلویزیونی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

اظهارات ظریف درباره حضورش در فضای مجازی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای محمدجواد ظریف در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه دیدارش با فعالان فضای مجازی افزود: در عین حال بعضی کارهاست که نیاز به فکر و کار بیشتری دارد که آن‌ها را در منزل و یا زمان کاری انجام می‌دهم، اما بیشترین حضورم در فضای مجازی، زمانی است که در ماشین هستم. وی در خصوص مدت زمانی که صرف توئیت کردن می‌کند، گفت: معمولا کمتر از چهار پنج ساعت طول نمی‌کشد، اما زمانی هم هست که توئیت باید فورا انجام شود که سعی می‌کنم آن چهار پنج ساعت را در چندین دقیقه متمرکز کنم. آقای ظریف در خصوص سخنانش در این نشست درباره استعفا نیز افزود: من واقعیت را گفتم همان زمان هم اعلام کردم که آنچه من باید انجام دهم به عنوان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران است و زمانی که ببینم نمی‌توانم انجام دهم انجام نمی‌دهم.

این فیلم نشت نفت از کشتی SABITI را تکذیب می‌کند

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
همیشه قصه‌های ایرانی همراه با لطافت، شور و پند آموزی بوده است اما جریان این قصه ایرانی بسیار متفاوت‌تر است، هم لطیف است، هم شورانگیز است و هم پندآموز اما فرق اساسی آن با سایر قصه‌ها و افسانه‌ها، واقعی بودن آن است. تبریز از قدیم‌الایام شهر بسیار بزرگ و تاثیرگذاری در ایران بوده است. شهری که یکی از طویل‌المدت‌ترین پایتخت‌های ایران بوده است و اتفاقات بسیاری را در دل خود دارد که جاذبه‌های معروف آن خود گواه این پیشینه هستند.

نظرها

اخبار بیشتر