چرا صهیونیست‌ها از کردهای سوریه حمایت می‌کنند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
چرا صهیونیست‌ها از کردهای سوریه حمایت می‌کنند؟

چرا صهیونیست‌ها از کردهای سوریه حمایت می‌کنند؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
کردهای سوریه تنها گروهی هستند که می توانند هدف تجزیه طلبی صهیونیست ها در سوریه را به نتیجه برسانند اما در همین حال ترکیه با هدف مقابله با استقلال طلبی کردها و از بین پایگاه های معارضان دولت ترکیه به مقابله با آنها پرداخته است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روز پنج شنبه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی حمله ارتش ترکیه به شمال سوریه و کردهای این کشور را محکوم کرد. از زمان آغاز بحران سوریه اردوغان ادعاهای واهی مختلفی را علیه سوریه ارائه کرده است و در برخی از آنها مدعی بخش هایی از خاک سوریه شد. در تمامی این مدت صهیونیست‌ها همواره این مدعیات را تأیید کردند اما حال شاهد آنیم که همین صهیونیست‌ها عملیات ارتش ترکیه در شمال سوریه علیه کردهای سوری را محکوم می‌کنند. سؤال اینجا است که چه رخ داده که صهیونیست‌ها از موضع حمایت از مخالفان دولت سوریه، به حملات ارتش ترکیه به شمال سوریه اعتراض کرده آن را محکوم می‌کنند و مقامات درجه اول این رژیم اعلام می‌کنند هر کمکی که بتوانند، به کردهای سوریه ارائه خواهند کرد؟

وضعیت کردهای سوریه در دوره بحران سوریه

کردهای سوریه از ابتدای بحران وارد معارضه نشدند اما به مرور تلاش کردند ماهی خود را از آب گل آلود بحران سوریه بگیرند. تلاش کردها در میان بحران، نزدیک شدن به استقلال بود. وضعیتی که به هیچ وجه نمی‌توانستند در دوره ثبات از آن سخن بگویند.

در این دوره با استقلال طلبی ضمنی کردها، در حالی که بخشی از سوریه در اختیار داعش، بخشی در اختیار معارضه مسلح و بخشی هم در اختیار دولت سوریه بود عملا سوریه به ۴ بخش تقسیم شده بود و آمریکایی‌ها به خواسته خود برای ایجاد خاورمیانه جدید رسیده بودند. این خواسته برای صهیونیست هایی که به دنبال ایجاد خاورمیانه‌ای متشکل از دولت‌های قومی و اقلیتی و کوچک بودند نیز مطلوب بود.

مخالفت ترکیه با استقلال کردهای سوریه

در میان تمامی این تغییرات ترکیه با وجود آنکه حامی معارضان بود اما به دلیل آنکه با کردهای ترکیه و استقلال طلبی آنها مبارزه می‌کرد با استقلال آنها حتی به صورت ایالتی در حدی که نزدیک به وضعیت کردهای عراق شود و آنها یک اقلیم خودمختار شوند مخالف بود. ترکیه می‌داند که اگر کردهای سوریه بتوانند حداقلی از استقلال طلبی را کسب کنند آنگاه در مرحله بعد این ترکیه است که با این موج مواجه خواهد شد. این نکته در اینجا نباید از نگاه مغفول ماند که کردهای سوریه ماهیت سوری ندارند و چند دهه قبل با فشاری که ترک‌ها به آنها آورده‌اند به خاک سوریه پناه برده‌اند. در این شرایط ترکیه با وجود آنکه پایگاه‌های انتقال داعش و آموزش معارضه سوری را در کشور خود مستقر کرده بود اما با کردهای سوریه و هرگونه قدرت گرفتن آنها مخالف بود. به ویژه که ترکیه از روابط کردهای سوریه با کردها ترکیه نیز ناخرسند بود. چرا که می‌دانست بسیاری از ناآرامی‌های مناطق کردنشین ترکیه از طریق کردهای سوری مدیریت می‌شد و آنها در مناطق کردنشین سوریه خود را مخفی کرده بودند.

حذف معارضه و داعش

با حمایت هایی که جبهه مقاومت از دولت سوریه انجام داد به مرور نظام سوریه توانست داعش و گروههای تروریستی را از میدان به در کند و بر تمامی مناطقی که این دو گروه حاکمیت یافته بودند، حاکمیت یابد. در این وضعیت تمام مخالفان مسلح به ادلب منتقل شدند و ادلب به محل تجمع این گروه تبدیل شد که جمعی از اضداد را در خود داشت. در این وضعیت عملا تنها کردهای سوریه بودند که می‌توانستند با پیش بردن پروژه استقلال طلبی، تجزیه سوریه را رقم بزنند.

بازگشت آمریکا برای کمک به تجزیه سوریه

هنگامی که معارضه به ادلب محدود شد و قدرتی برای استقلال و تجزیه سوریه نداشت، آمریکا که خروج خود را از سوریه اعلام کرده بود تلاش کرد با ایجاد پایگاه‌های لجستیک، حمایت از کردهای سوریه را بر عهده گیرد. آمریکا از سال ۲۰۱۸ با ایجاد بیش از ۲۰ پایگاه نظامی لجستیک که صرفا برای کمک لجستیک و بهره برداری اطلاعاتی به وجود آمده بود با کمک چند کشور اروپایی چون فرانسه و انگلستان کار تقویت و کمک به کردهای سوریه را دوباره آغاز کرد.

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

تعارض منافع ترکیه و رژیم صهیونیستی در سوریه

منافع ترکیه و رژیم صهیونیستی در سوریه از زمان آغاز بحران در یک جهت قرار داشت و دست کم با هم تعارضی نداشت. چرا که هر دو بر سر سقوط بشار اسد با هم توافق داشتند. اما آغاز کمک‌های آمریکا به کردهای سوریه و تلاش برای استقلال آنها که در راستای تجزیه عملی سوریه بود، برای صهیونیست‌ها به شدت مطلوب و برای ترک‌ها نامطلوب بود. ترک‌ها خواستار تجزیه سوریه بودند اما خواستار این نبودند که کردهای سوریه نیز مستقل شوند. این همان جایگاهی بود که منافع ترکیه و رژیم صهیونیستی را در تعارض قرار داد.

خروج آمریکا ضربه‌ای بر آخرین امیدها رژیم صهیونیستی

تعارض منافع ترکیه و رژیم صهیونیستی تا زمانی که آمریکایی‌ها در سوریه حضور داشتند عملا و در میدان به نفع صهیونیست‌ها رقم می‌خورد. اما خروج آمریکا از منطقه شمال سوریه تمامی محاسبات صهیونیست‌ها را به هم زد. تنها کسانی که صهیونیست‌ها می‌توانستند روی هم پیمانی و حمایت آنها حساب باز کنند، کردها بودند. صهیونیست‌ها از دهه‌های قبل با کردهای منطقه، روابط دامنه داری داشته و دارند. مثلا خانواده بارزانی از چند نسل قبل با موساد روابط تنگاتنگ داشته‌اند و صهیونیست‌ها در جریان هم پرسی کردهای عراق نقش مستقیمی ایفا کردند. در سوریه نیز آنها کمک‌های قابل توجهی به پ. ک. ک و پ. ی. د کرده‌اند. با خروج آمریکایی‌ها و حملات ترکیه، عملا آنچه در حال از بین رفتن است همین جریان‌های شبه تروریست هستند که ترکیه نیز می‌خواهد پایگاه‌های آنها را در وهله نخست از بین ببرد. در این شرایط آنچه برای صهیونیست‌ها جبران نشدنی است همین گروه هایی هستند که می‌توانستند برای صهیونیست‌ها هم پیمان محسوب شوند.

نابودی تنها ابزار مقابله با مقاومت

علاوه بر همه آنچه در فوق به آن اشاره شد باید این را افزود که صهیونیست در حال حاضر تنها کردها را برای مقابله با مقاومت در سوریه در اختیار داشتند و با از بین رفتن قدرت کردها آنها تقریبا در سوریه به طور کامل خلع سلاح می‌شوند و باید به حملات گه گاه خود دلخوش کنند که آن هم دیگر با قدرت یابی نظام سوریه و خط و نشان هایی که روسیه به آنها نشان داده است یک ابزار نیم بند محسوب می‌شود.

جمع بندی

رژیم صهیونیستی در جریان بحران سوریه اهداف مختلفی را در سوریه مورد نظر داشت که این اهداف با تعریف مقابله با مقاومت هدف قرار می‌گرفتند. در آن شرایط منافع ترکیه و رژیم صهیونیستی به دلیل مقابله با نظام سوریه در یک راستا قرار داشت. اما با تغییر میدان در سوریه و قدرت گرفتن نظام سوریه، ترک‌ها اولویت خود را از مقابله با نظام به مقابله با قدرت گرفتن و استقلال طلبی کردها تغییر دادند. اما کردها تنها گروهی هستند که صهیونیست‌ها امیدوار بودند بتوانند با آنها هم پیمان شوند و سوریه و دیگر کشورهای کردنشین را با کمک آنها تجزیه کنند. حال با حملات ترکیه که در راستای مقابله با استقلال طلبی کردها و عدم تجزیه سوریه رقم می‌خورد منافع صهیونیست‌ها به دلیل ضربه خوردن کردها در خطر قرار گرفته است. به همین دلیل آنها به شدت از کردها حمایت می‌کنند و اعلام کرده‌اند هرگونه کمکی که بتوانند به آنها ارائه خواهند کرد.

اما این کردها هستند که باید از رها شدن توسط آمریکایی‌ها درس گیرند. کردها در زمانی که نظام معارضه را در ادلب محدود می‌کرد به سمت آمریکایی‌ها و ترک‌ها رفتند و نظام سوریه را رها کردند تا دم از استقلال بزنند اما حالا آمریکا آنها را رها کرده‌اند و به تیغ ترک هایی سپرده‌اند که به خون آنها تشنه‌اند. حال این باید درس عبرتی برای آنها باشد که فریب حمایت‌های صهیونیست‌ها را نخورند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور3 ساعت قبل
نماینده مردم آستارا در مجلس گفت: سازوکار لازم برای برخورد با مسئولانی که از ثبت اموال و اسناد خود در سامانه ثبت اموال و اسناد مسئولان، خودداری کنند یا اطلاعات اشتباه ثبت کنند، دیده شده است. ولی داداشی نماینده آستارا در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه در آینده‌ای نزدیک شعبه‌ای از سامانه ثبت اموال و اسناد مسئولان در پارلمان مستقر می‌شود، گفت: نمایندگان نیز طبق قانون نسبت به ثبت اموال و دارایی‌های خود و فرزندان و همسرانشان اقدام می‌کنند. وی ضمن لزوم شفاف‌سازی اموال مسؤولان کشور، افزود: ‌ سامانه اعلام اموال و دارایی مسئولان یکی از اقدامات مطلوب بوده که بر اساس مطالبه عمومی به منظور شفافیت بیشتر شکل گرفته است. نماینده مردم آستارا در مجلس با تاکید بر اینکه شفافیت از فساد جلوگیری می‌کند، ادامه داد: مردم نامحرم نیستند و باید از موضوعات مطلع شوند. دادشی تصریح کرد: در این قانون سازوکار لازم برای برخورد با افرادی که از ثبت اموال و اسناد خود خودداری کنند یا اطلاعات اشتباه در سامانه ثبت کنند دیده شده است و مجلس شورای اسلامی بر اجرای درست قانون تأکید دارد.

آقای نماینده! واقعی می‌گویید یا با ما شوخی دارید؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا در مقطع دکتری، تدریس به زبان انگلیسی انجام می‌شود. چه دانشجویان خارجی چه دانشجویان مقیم، باید زبان انگلیسی را بلد باشند. مقالات معتبر و علمی جهان به زبان انگلیسی نوشته می‌شود. جاسوس‌ها در کنار زبان مادری، انگلیسی بلد هستند چون با زبان انگلیسی در همه جای دنیا کارشان راه می‌افتد. کاش نمایندگان محترم مجلس برای مخالفت خود با زبان انگلیسی، دلایل بهتری می‌آوردند.

فیلم | روحانی: دعوا سر برجام نیست، دعوا مسئله بالاتری است

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
همیشه قصه‌های ایرانی همراه با لطافت، شور و پند آموزی بوده است اما جریان این قصه ایرانی بسیار متفاوت‌تر است، هم لطیف است، هم شورانگیز است و هم پندآموز اما فرق اساسی آن با سایر قصه‌ها و افسانه‌ها، واقعی بودن آن است. تبریز از قدیم‌الایام شهر بسیار بزرگ و تاثیرگذاری در ایران بوده است. شهری که یکی از طویل‌المدت‌ترین پایتخت‌های ایران بوده است و اتفاقات بسیاری را در دل خود دارد که جاذبه‌های معروف آن خود گواه این پیشینه هستند.

فیلم| مراحل ساخت و پرواز جت آموزشی یاسین

فارسفارس10 ساعت قبل
جت آموزشی تمام ایرانی «یاسین» صبح امروز با حضور وزیر دفاع در پایگاه شهید نوژه همدان رونمایی و عملیاتی شد. فیلم| مراحل ساخت و پرواز جت آموزشی یاسینبه گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، جت آموزشی تمام ایرانی «یاسین» صبح امروز با حضور وزیر دفاع در پایگاه شهید نوژه همدان رونمایی و عملیاتی شد. در این فیلم مراحل طراحی، ساخت و پروازهای آزمایشی جت آموزشی یاسین را خواهیم دید.
ایلناایلنا12 ساعت قبل
رئیس‌جمهوری آمریکا در نامه‌ای، که ادبیاتی توهین‌آمیز و خارج از عرف دیپلماتیک دارد، به همتای ترک خود نسبت به پیامدهای عملیات نظامی آنکارا در شمال شرقی سوریه هشدار داده و گفته است: «کله‌شق نباش.» به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در نامه‌ای به «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه، نسبت به پیامدهای عملیات نظامی آنکارا در شمال شرقی سوریه هشدار داده است. ترامپ این نامه را در تاریخ ۹ اکتبر (۱۷ مهرماه) نوشته است یعنی روزی که ترکیه عملیات نظامی خود را در شمال شرق سوریه علیه مواضع شبه‌نظامیان کرد آغاز کرد. ترامپ در این نامه نوشته است: «بیایید برای دستیابی به یک توافق خوب همکاری کنیم. بعدا با شما تماس می‌گیرم.» کاخ سفید اصالت این نامه را تایید کرده است که به نظر می‌رسد این تایید و انتشار نامه از سوی کاخ سفید با هدف کاستن از انتقادات از ترامپ منتشر شده است. در حالی‌که مقام‌های ترکیه هنوز اظهارنظری درباره نامه ترامپ به اردوغان نکرده‌اند.

چرا باید ماجرای «حذف زبان انگلیسی» و «رفع حصر از آن» را جدی نگرفت و رها کرد؟!

تابناکتابناک9 ساعت قبل
از «زبان انگلیسی، زبان خیلی از منابع علمی دنیاست و هیچ وقت حذف نخواهد شد» تا «در زمان طاغوت زبان انگلیسی اجباری بود که از دید ما ضرورتی ندارد و معتقدیم باید انتخاب زبان را آزاد بگذارند»، در مناظره این نمایندگان استدلال‌های متفاوت و مختلفی بیان می‌شود، اما آنچه جالب توجه است، بی اطلاعی مخالف و برگزار کننده مناظره از اصل طرح است! مجادله‌هایی که ماجرا را به شبکه‌های اجتماعی و بستر جامعه کشانده و به صف کشی موافقان و مخالفان منجر شده است. ایراداتی که ظاهرا طرح فوق موجب شده همه بر آن‌ها چشم بپوشند. رویکردی که مجابمان می‌کند بیشتر در ماجرا دقیق شده و تلاش کنیم چرایی مهم شدن این طرح را بررسی کنیم. نگرانی عمیقی که در خبرگزاری مجلس شورای اسلامی نیز بازتاب یافته و از قضا به نمایش رویدادی جالب توجه منجر شده است.

نظرها

اخبار بیشتر