پاییز مازندران در جنگل‌های راش سوادکوه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. سیاسی

پاییز مازندران در جنگل‌های راش سوادکوه

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |
پاییز مازندران در جنگل‌های راش سوادکوه - 0

بزرگنمایی:

پیام مازند - ساری - تصور کنید در محیطی با درختان راش سر به فلک کشیده ایستاده‎اید که فرشی به رنگ سرخ و زرد با تار و پود خاک و برگ زیر پای شما گستره شده و در همان حال مه غلیظ را به نظاره نشسته‎اید که با ریتم سکوت درختان در حال فتح منظره است. اینجایی که ایستاده‎اید جنگل راش سوادکوه است.

جنگل راش سوادکوه، یکی از زیباترین اثر هنری طبیعت است که طرح و نقش و نگارش هیچگاه برای آدمی تکرار نمی‌شود و همواره سحر و جادویی عمیق در خود دارد که جسم را به روح آدمیت پیوند می‌زند.

منظره زیبای این منطقه را مجموعه‌ای از درختان کوچک و بزرگ در کنار یکدیگر خلق می‌کنند، منظره‌ای که همواره مورد توجه آدمی بوده و خواهد بود چون خطه سرسبز شمال ایران بویژه استان مازندران با اینگونه جلوه‌های تماشایی، بسیاری از گردشگران را به سوی خود می‌کشاند.

علاوه بر این مازندران به دلیل داشتن آب و هوای خاص نمونه‌های بسیاری از جنگل‌های بکر را در خود جای داده است. برخی از این جنگل‌ها به دلیل اینکه نوع خاصی از درختان را شامل می‌شود اهمیت ویژه‌ای دارند و دارای ارزش زیادی از نگاه زیباشناسی و گردشگری دارند.

اگر بخواهیم فهرستی از زیباترین جنگل‌های ایران و مازندران تهیه کنیم، جنگل راش سوادکوه یا به گفته ساکنین آن جنگل «مرس سی» در این فهرست جایگاهی ویژه خواهد داشت. جنگلی که با نام‌های دیگری مانند جنگل «سنگده» هم شناخته می‌شود و ورود به آن روح هر گردشگری را راهی دنیای بهشتی می‌کند.

دیدن از جنگل راش را به چند دلیل برای فصل پاییز پیشنهاد می‌کنیم؛ علاوه بر اینکخ جنگل راش محل رشد و نمو یکی از گونه‌های کمیاب درختان به نام راش است، این جنگل با طبیعت بسیار زیبای خود می‌تواند لحظاتی سرشار از آرامش را به بازدید کننده ارمغان بدهد.

همچنین در این جنگل آبشار زیبایی وجود دارد که جلوه‌ای زیبا از طبیعت را پیش روی قرار می‌دهد و اگر کسی از طرفداران پر و پا قرص پاییز و برگ ریزان هزار رنگش باشد، جنگل راش گزینه خوبی برای سفر خواهد بود.

علاوه بر این درختان جنگل مرس سی یا جنگل راش، بخشی از جنگل باستانی هیرکانی هستند که عمر آن به دوره ژوراسیک و تا ۴۰ میلیون سال قبل بر می‌گردد. نام باستانی این منطقه هیرکانیا (به معنای سرزمین گرگ‌ها) بوده و از این رو این جنگل‌ها را جنگل هیرکانی می‌نامند.

آشنایی با مسیر راه

کافیست راهتان را به سمت جاده فیروزکوه کج کنید و خودتان را به روستایی به نام سنگده در سایه سار قله «خرونرو» برسانید تا یکی از زیباترین و ارزشمندترین جاذبه‌های طبیعی ایران را ببینید. جنگل راش یا مرسی سی در جوار این روستا جای خوش کرده و دل بسیاری را برده است. آنچه که به این جنگل اهمیتی دو چندان می‌بخشد، وجود درختان زیبای راش است که درختی کمیاب در مناطق کم ارتفاع شمال کشور به شمار می‌رود و ارزش طبیعی بسیاری دارد.

چیزی که در جنگل راش نصیب تان می‌شود، قدم زدن در مسیری رویایی و لذت بردن از چشم اندازهای زیباست. اگر خستگی را به جان بخرید و هر چه بیشتر در جنگل پیش بروید عیش‌تان با دیدن آبشار زیبای این جنگل که نامش «اوبن» است، کامل می‌شود. در کنار اینها در فصل پاییز می‌توان شاهکار خلقت را در سنگده و جنگل زیبایش به نظاره نشست؛ برگ هایی هزار رنگ که همه جا را پوشانده‌اند و تصویری به یادماندنی را به شما هدیه می‌دهند.

لوازم مورد نیاز

بسته به اینکه چه مدت بخواهید در جنگل‌های راش اقامت کنید وسائل متفاوتی را لازم دارید که شامل چادر مسافرتی، ابزار کمک‌های اولیه، غذا، لباس گرم، ابزاری برای روشن کردن آتش و از همه مهم‌تر دوربین عکاسی یا گوشی با ویژگی عکاسی خوب لازمتان می‌شود.

همچنین به همراه داشتن کوله پشتی، کیسه زباله، کفش پیاده روی، پاور بانک و دفترچه بیمه از دیگر ملزومات این سفر خواهد بود.

جنگل راش در گذرگاه رشته کوه البرز قرار دارد و فرقی نمی‌کند که از کجا به سوی این طبیعت خاص حرکت می‌کنید، زیرا به هر حال سر و کارتان با جاده فیروزکوه است.

آنچه را در مسیر زیبایی‌های سوادکوه تجربه خواهی کرد به شما می‌سپاریم زیرا خود مسیر بهتر وصل حال می‌کند تا کلمات. جنگل راش در محدوده روستای سنگده واقع شده و مطمئن باشید که در این جنگل جلوه‌ای رویایی انتظارتان را می‌کشد.

جنگل راش در استان مازندران و در بخش دودانگه شهر ساری و در نزدیکی روستای سنگده واقع شده و فاصله‌ی زمانی سنگده تا تهران کم و بیش ۳ ساعت و نیم است و از قائمشهر تا آن ۷۰ کیلومتر فاصله دارد.

همین که از این جاده سوادکوه به سمت روستای سنگده خارج شوید، کم کم پایتان را از روی پدال گاز بر می‌دارید؛ حسی وصف نشدنی وجودتان را می‌گیرد و دوست ندارید این جاده به پایان برسد. هنوز نرسیده به روستای سنگده و جنگل راش، طبیعت کار خودش را می‌کند و حال و هوای تان دگرگون می‌شود.

می‌توانیم ساعت‌ها در مورد هنرنمایی طبیعت در این جاده حرف بزنیم اما همین بس که بدانید شما در جاده تماشایی سنگده هستید؛ جاده‌ای که از دو سو با درختان احاطه شده است. در بهار و تابستان با سرسبزی به استقبال تان می‌آید، در پاییز، هزار رنگ به خود می‌گیرد و در زمستان پیراهن عروس بر تن درختان خودنمایی می‌کند.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

اما با وجود ترافیک وصف ناشدنی هنرنمایی طبیعت و عبور ناتمام زیبایی، هنوز تا جنگل راش راه باقیست. نمی‌گوییم تا روستای سنگده چقدر راه است زیرا باور کنید اصلا متوجه گذر زمان نخواهید شد و اهمیتی نیز ندارد. مسیر را ادامه دهید تا به روستاهای «وزملا» و «درزیکلا» و در نهایت به روستای سنگده برسید. از روستای سنگده جاده‌ای خاکی وجود دارد که شما را به ابتدای جنگل می‌رساند. برای عبور از این جاده می‌توانید از محلی‌ها کمک بگیرید.

دیدنی‌ها و تفریحات

آنچه جنگل راش را خاص کرده بکر بودن آن است، پس خودتان را خسته نکنید و به دنبال امکانات نگردید. مهم‌ترین چیزی که در سفر به این جنگل نصیبتان می‌شود، حال و هوای خوش و استفاده از آغوش طبیعت برای کسب آرامش است، اما باز هم می‌توان در این جنگل خوش گذراند و از دیدنی‌های آن لذت برد.

در جنگل‌های راش خبری از شهر بازی، رستوران‌های ستاره دار، امکانات گردشگری و غیره و غیره نیست و فقط و فقط شما هستید و آنچه طبیعت خلق کرده است.

همین که قدم به جنگل راش می‌گذارید درختان سر به فلک کشیده احاطه اتان می‌کنند و شما محصور و مسحور زیبایی آنها می‌شوید. خیلی عجله نکنید، در قدم به قدم این جنگل زیبایی هایی وجود دارند که ممکن است آنها را از قلم بیندازید.

قدم زدن در میان این جنگل مانند گذر از مسیری رویایی است که برای لحظاتی، آرامش را برای شما به ارمغان می‌آورد. البته برخی هم با اتومبیل بخش هایی از این جنگل را طی می‌کنند و به نوعی دیگر از زیبایی‌ها لذت می‌برند.

همان طور که در جنگل قدم می‌زنید، به صدای طبیعت گوش جان بسپارید تا در میان جنگل صدای گذر آب شما را همراهی کند. این نوای زیبا خستگی را برای شما بی معنا می‌سازد. این رودخانه با عبور از میان جنگل راش طراوت فضا را چندین برابر کرده و موجب تماشایی‌تر شدن آن شده است.

اگر همت کنید و چند ساعت پیاده روی را به جان بخرید، با پیشروی در جنگل صدای ریزش آب به گوش می‌رسد که حکایت از نزدیک شدن به آبشار دارد. آبشار زیبای اوبن در دل جنگل راش خودنمایی می‌کند و بر زیبایی طبیعت اطراف تان می‌افزاید. این آبشار از چشمه‌های طبیعی بالا دست خود سرچشمه می‌گیرد و پس از سرازیر شدن در میان جنگل به رود تجن می‌ریزد.

ثبت خاطرات

اگر دوست دارید که خاطراتی خوش را برای خود و همسفرانتان خلق کنید، پیک نیک و خوشگذرانی در جنگل راش را فراموش نکنید. در گوشه و کنار جنگل می‌توانید بساط پیک نیک خود را برپا کنید و از این مناظر بهشت گونه لذت ببرید. فقط یادتان باشد که به طبیعت و زیبایی هایش آسیب نزنید.

به هر طرف که نگاه کنید سوژه‌ای برای ثبت با دوربین عکاسی پیدا می‌کنید. از درختان سر به فلک کشیده گرفته تا رقص آب در میان جنگل و ریزش آب از آبشار، همه و همه می‌توانند تبدیل به تصاویری ماندگار در آلبوم عکس‌های شما شوند.

در کنار به تصویر کشیدن خاطراتتان، با وجود آن که در جنگل راش امکاناتی برای اجاره دوچرخه وجود ندارد، اما کسانی که به دنبال تفریحی متفاوت و دوچرخه سواری خاطره انگیز هستند، با دوچرخه هایشان راهی این جنگل می‌شوند و آرامش و خوشگذرانی را طور دیگری تجربه می‌کنند. اگر شما هم از این دست افراد هستید، دوچرخه خود را به همراه ببرید و تجربه دوچرخه سواری در میان درختان زیبای این جنگل را از دست ندهید.

راش در ارتفاع نسبتا بالایی قرار دارد و آب و هوای کوهستانی بر آن حکمفرماست پس بهترین زمان برای بازدید از جنگل راش، اواسط بهار تا اوایل زمستان است اما پاییز این جنگل شهرت زیادی دارد.

کمپ به جای هتل

در جنگل راش اقامتگاهی وجود ندارد اما برای اقامت می‌توانید کمپینگ در طبیعت را امتحان کنید و شبی را در زیر آسمان پرستاره به صبح برسانید. برای این کار حتما مواد غذایی فاسد نشدنی، کیسه خواب، پتو، چراغ، داروی مسکن و سایر وسایل را به همراه داشته باشید و بی گدار به آب نزنید. اگر در جنگل بودید و باران شروع به باریدن کرد حتما در صورت در دسترس بودن چادر، آن را برپا کنید و مقداری چوب خشک در آن بگذارید چرا که دما به شدت کاهش خواهد یافت و احتمالا نیاز به روشن کردن آتش دارید.

اگر اهل این نوع اقامت نیستید و یا وسایل لازم را ندارید، از خانه‌های محلی، مهمانسراها و هتل‌های شهرهای اطراف استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که در سفر به جنگل راش مراقب طبیعت باشید. ریختن زباله و یادگاری نوشتن بر روی درختان تنها این سرمایه ارزشمند را از آیندگان می‌گیرد و فایده دیگری ندارد.

حتی الامکان از روشن کردن آتش خودداری کنید و اگر مجبور به این کار شدید دو نکته را مد نظر قرار دهید: چوب درختان را برای روشن کردن آتش نشکنید و قبل از ترک محل از خاموش شدن آتش اطمینان حاصل کنید.

همچنین توصیه می‌شود در نخستین سفر به جنگل راش، بهتر است با گروه وارد جنگل شوید تا کمتر در معرض خطرات احتمالی قرار گیرید.

۹۹۱۹/۱۶۵۴

پاییز مازندران در جنگل‌های راش سوادکوه - 45

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | هدیه ویژه‌ پوتین به پادشاه عربستان

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.

فیلم/ ترور به سبک خاشقچی در سریال تلویزیونی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

لحظه شلاق خوردن زنان جوان برای در امان ماندن از شر شیطان+ فیلم / هند

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، زنان و دختران جوان هند در یک مراسم مذهبی که هر سال در جنوب هند برگزار می‌شود، برای دور ماندن از شیطان صف کشیده‌اند. برای دیدن این کلیپ با ما همراه باشید. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

اظهارات ظریف درباره حضورش در فضای مجازی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای محمدجواد ظریف در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه دیدارش با فعالان فضای مجازی افزود: در عین حال بعضی کارهاست که نیاز به فکر و کار بیشتری دارد که آن‌ها را در منزل و یا زمان کاری انجام می‌دهم، اما بیشترین حضورم در فضای مجازی، زمانی است که در ماشین هستم. وی در خصوص مدت زمانی که صرف توئیت کردن می‌کند، گفت: معمولا کمتر از چهار پنج ساعت طول نمی‌کشد، اما زمانی هم هست که توئیت باید فورا انجام شود که سعی می‌کنم آن چهار پنج ساعت را در چندین دقیقه متمرکز کنم. آقای ظریف در خصوص سخنانش در این نشست درباره استعفا نیز افزود: من واقعیت را گفتم همان زمان هم اعلام کردم که آنچه من باید انجام دهم به عنوان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران است و زمانی که ببینم نمی‌توانم انجام دهم انجام نمی‌دهم.

این فیلم نشت نفت از کشتی SABITI را تکذیب می‌کند

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
همیشه قصه‌های ایرانی همراه با لطافت، شور و پند آموزی بوده است اما جریان این قصه ایرانی بسیار متفاوت‌تر است، هم لطیف است، هم شورانگیز است و هم پندآموز اما فرق اساسی آن با سایر قصه‌ها و افسانه‌ها، واقعی بودن آن است. تبریز از قدیم‌الایام شهر بسیار بزرگ و تاثیرگذاری در ایران بوده است. شهری که یکی از طویل‌المدت‌ترین پایتخت‌های ایران بوده است و اتفاقات بسیاری را در دل خود دارد که جاذبه‌های معروف آن خود گواه این پیشینه هستند.
الفالف1 روز قبل
آخرین خبر از این ماجرا دخالت دیوان عدالت اداری به نفع استفاده‌کنندگان از این رانت است. جالب اینکه گویا شکایت، به فاصله یک روزمطرح و رأی دیوان عدالت نیز صادر و دادنامه تنظیم شده است. البته گویا وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، طی نامه‌ای به رئیس دیوان عدالت اداری رفع اثر از دستور موقت صادره را درخواست کرده است. احمد توکلی در نامه‌ای به رئیس دیوان عدالت اداری خواستار لغو این حکم توسط دیوان شد. هرچند رئیس جمهور به روشنی به مختصات آن جلسه اشاره‌ای نمی‌کند، شواهد حالیه و مقالیه حاکی از این است که جلسه‌ای که رئیس جمهور از آن صحبت می‌کند، جلسه‌ای داخلی نیست و احتمالا حضور وی در یک جلسه مذاکراتی با رئیس جمهور آمریکاست؛ اما در چه حالتی ممکن است مذاکره رئیس جمهور ایران با رئیس جمهور آمریکا در حکم قربانی شدن رئیس جمهور ایران تلقی شود؟!

نظرها

اخبار بیشتر