رنگین کمان‌های فراری در قلاب گردشگران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. اجتماعی

رنگین کمان‌های فراری در قلاب گردشگران

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |
رنگین کمان‌های فراری در قلاب گردشگران - 0

بزرگنمایی:

پیام مازند - ساری- این روزها حضور صیادان قلاب به دست در بخش هایی از مسیر رودخانه هراز در مازندران توجه بسیاری از گردشگران و حتی بومیان استان را جلب کرده و قصه این است که این افراد در حال صید ماهیان فراری ای هستند که از استخرهای پرورشی حاشیه رودخانه راهی مسیر تندآب شدند تا شاید از دام صیادان رهایی یابند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این ماهی‌ها به قزل‌آلای رنگین کمان مشهورند، گونه ‌ای غیربومی که مصرف خوراکی دارد و در سال‌های گذشته مجوز تکثیر آن برای واحدهای پرورش ماهی در حاشیه رودخانه هراز صادر شد.

بخشی از این گونه ماهی در سال‌های اخیر به دلایل مختلف از جمله بی توجهی در نگهداری و یا سیلاب‌های پس از بارندگی از استخرهای پرورش ماهی فراری و به داخل رودخانه هدایت شدند تا زمینه سرگرمی و معیشت عده‌ای را فراهم آورند.

وجود این گونه ماهی پرورشی در بخش هایی از رودخانه هراز به حدی زیاد شده و صید آنها با قلاب رواج یافته است که محیط زیست مازندران هم دست به کار شده و برای صیادان جواز صید روزانه در این محدوده‌ها صادر می‌کند.

مسئولان محیط زیست مازندران علت صدور مجوز برای صید این گونه غیر بومی را حفاظت از قزل آلای خال قرمز اعلام کرده‌اند، گونه‌ای از ماهی بومی رودخانه هراز که تحت حفاظت قرار دارد.

کارشناسان محیط زیست هم می‌گویند که قزل آلای رنگین کمان گونه‌ای مهاجم در رودخانه هراز محسوب می‌شود و نسل گونه بومی قزل آلای قرمز را به لحاظ تامین غذایی و آشیانه تهدید می‌کند.

قزل‌آلای خال‌ قرمز (Salmo trutta fario) گونه‌ای از ماهی است که در آب شیرین و رودخانه و دریاچه زیست می‌کند. معروف‌ترین رفتار این گونه مهاجرتش در فصل پاییز برای تخم‌ریزی به سرچشمه‌های رودخانه هاست که سبب می‌شود بر عکس جریان آب شنا کند.

این ماهی از خانواده آزاد ماهیان است و نسبت به تغییرات دما و مواد غذایی حساسیت خاصی از خود نشان می‌دهد و هنگامی که پناهگاه مناسبی برای خود دید به راحتی آنجا را از دست نمی‌دهد و از نوع رنگین کمان باهوش‌تر است، همچنین به خاطر شرایط زیستی هیچ وقت به صورت پرورشی تکثیر نمی‌شوند و از دست انسان غذا نمی‌خورد و به همین علت بسیار کمیاب است.

در ایران قزل‌آلای خال‌ قرمز در منطقه دشت لار از توابع استان مازندران به وفور دیده می‌شود و از گونه‌های حمایت شده کشور محسوب می‌شود.

یکی از شاخصه‌های این گونه آبزی که جزو ماهیان سردابی و شاخصی برای سلامت اکوسیستم هستند، برای زیست احتیاج به آب سرد با اکسیژن بالا دارند به همین دلیل است که در بالادست رودخانه‌ها از جمله هراز و کرج زندگی می‌کنند.

در وبسایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب | پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

هرچند این ماهی پرجنب و جوش است و خیلی حرکات سریع دارد ولی نسبت به آلودگی و ناهنجاری اکولوژیکی فوق العاده حساس است به طوری که با کاهش اکسیژن و افزایش دمای آب شرایط زیست خودش را از دست می‌دهد که در این صورت گونه‌های گرمابی به راحتی می‌توانند جایگزین این گونه شوند.

محدودیت و نظارت

البته صدور مجوز روزانه برای صید با قلاب ماهیان فراری استخرهای پرورشی تنها شامل بخشی از مسیر رودخانه هراز یعنی از محدود هردرود تا منطقه تاکر در پنج کیلومتری شهر بلده می‌شود و دارای محدودیت صید برای هر صیاد است چون هر نفر بیشتر از پنج قطعه نمی‌تواند صید کند.

رئیس اداره حیات‌ وحش حفاظت محیط زیست مازندران روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا گفت که علاقه مندان به ماهیگیری با اخذ مجوز در محدوده هردرود تا تاکر می‌ توانند در روز با پرداخت ۲۰ هزار تومان و گرفتن پروانه صید، گونه رنگین‌کمان را تا پنج قطعه صید کنند.

کوروس ربیعی افزود: متقاضیان صید هر روز با پر کردن فرمی که در آن مشخصات فردی و دستورالعمل‌های زیستی محیطی نوشته شده و ملزم به رعایت آن هستند، می‌توانند مجوز صید روزانه را با قلاب دریافت کنند.

وی با بیان اینکه محیط بانان به صورت دائمی در این محدوده حضور دارند و افراد را شناسایی می‌کنند، گفت: با ماهیگیران بدون مجوز برخورد جدی می‌شود.

رئیس اداره حیات‌ وحش حفاظت محیط زیست مازندران از ماهیگیران خواست تا در صورت صید ماهی بومی قزل آلا، آن را رها کنن.

وی گفت: از آنجایی که متقاضیان ماهیگیری بیشتر برای تفریح و لذت این کار را انجام می‌دهند، به طور یقین نسبت به مقررات و دستورالعمل‌های زیست محیطی مطابق با پروانه صید عمل می‌کنند.

ربیعی افزود: پارسال حدود ۲ هزار پروانه روزانه برای صید ماهی رنگین کمان در محدوده مشخص شده رودخانه هراز صادر شده بود.

بر اساس آمارهای رسمی شیلات مازندران، سه هزار و ۴۰۰ واحد پرورش آبزیان در استان وجود دارد که از این تعداد ۲۷۶ واحد مربوط به پرورش ماهیان سردآبی و ۱۴ واحد هم ماهیان خاویاری است و بیش از سه هزار واحد دیگر در زمینه تولید ماهیان گرم آبی فعالیت دارند.

سفید، کپور، آزاد و انواع قزل آلا (رنگین کمان و سالمون) از گونه‌های ماهیان گرم آبی و سرد آبی در مازندران است.

۶۹۹۰ /۱۶۵۴

رنگین کمان‌های فراری در قلاب گردشگران - 28

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | هدیه ویژه‌ پوتین به پادشاه عربستان

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.

بازگشت زوار شدت گرفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
حسینی‌ها در مسیر عاشقیچهار روز تا اربعین، حسینی‌ها در مسیر عاشقی قرار گرفتند. بازگشت زوار شدت گرفتهمزمان با آخرین روزهای عزیمت زائران اربعین حسینی به عراق، بازگشت زوار به کشور هم شدت گرفته است. : باوجود تردد بی سابقه در ورودی و خروجی‌های منتهی به مهران، ترافیک، روان و همه مسیرهای منتهی به این شهر، باز است. تعطیلی مدارس مهرانبا توجه به حجم بالای تردد زائران، همه مقاطع مدارس مهران در استان ایلام هم از فردا تا دوشنبه تعطیل شد. مرز چذابهزائران پس از زیارت کوتاه، سریعتر در مسیر بازگشت قرار گیرندمرز چذابه در خوزستان، یکی از پایانه‌های مرزی چهارگانه با کشور عراق است که این روزها پذیرای کربلایی هاست.

گشت مشترک تعزیرات و دادستانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
کوچه شهرستانی، بازار انواع مواد غذایی؛ با گشت ویژه تعزیرات و دادستانی امروز در میدان امام حسین (ع) محصولات فاسد و غیرقابل استفاده در محل معدوم شد و پرونده به مراجع قضایی ارجاع شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ امروز به کوچه شهرستانی، بازار انواع مواد غذایی در میدان امام حسین (ع) با گشت ویژه تعزیرات و دادستانی سری زدیم و پس از بازدید، محصولات فاسد و غیرقابل استفاده در محل معدوم و پرونده‌ها به مراجع قضایی ارجاع شد.

فیلم/ ترور به سبک خاشقچی در سریال تلویزیونی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

جلسه شورای شهر تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
صد و هفتاد و یکمین جلسه علنی شورای شهر تهران امروز برگزار شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، انتقاد عضو شورای شهر از اجرا نشدن قانون در مجتمع پالادیوم، توافق برای کاهش ساخت و ساز در پادگان ۰۶ تهران و … در جلسه امروز شورای شهر تهران مطرح شد.

لحظه شلاق خوردن زنان جوان برای در امان ماندن از شر شیطان+ فیلم / هند

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، زنان و دختران جوان هند در یک مراسم مذهبی که هر سال در جنوب هند برگزار می‌شود، برای دور ماندن از شیطان صف کشیده‌اند. برای دیدن این کلیپ با ما همراه باشید. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر