اربعین تداوم نهضت بیداری در جهان/ زوار اربعین الگوسازی را فراموش نکنند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
اربعین تداوم نهضت بیداری در جهان/ زوار اربعین الگوسازی را فراموش نکنند

اربعین تداوم نهضت بیداری در جهان/ زوار اربعین الگوسازی را فراموش نکنند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
نویسنده کتاب «سرای اربعین» گفت: اربعین مظهر تداوم بیداری، جهانی شدن و کمک به آزادی قدس، روز محرومین و نجات از سیطره ظلم و ستم و روز تمرین آمادگی ظهور، تبلور دست خدا در نشان دادن عظمت نهضت حسینی است که می توان این موارد را از ابعاد نهضت اربعین دانست.

به گزارش ایسنا، سید جوادهاشمی فشارکی نویسنده کتاب «سرای اربعین» (راهنمای طرح و تجهیز موکب‌های مراسم اربعین حسینی) است. این کتاب بنا به درخواست کمیته فرهنگی ستاد مرکزی اربعین در سال ۱۳۹۵ منتشر شد که در آن به بررسی ویژگی‌های مختلف مواکب و مباحث مرتبط با آن در ایام اربعین اشاره شده است.

سید جوادهاشمی فشارکی در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به این سوال که چرا برای امام حسین (ع) مراسم اربعین گرفته می‌شود ولی برای سایر ائمه اطهار چنین نیست، اظهار کرد: همه ائمه نور واحد و در مسیر هدایت امت در حال حرکت هستند چرا که به‌عنوان یک سفیر الهی به چشمه هدایت متصل می‌شوند و همه به جز امام عصر (عج) در این راه به شهادت رسیدند اما جنس قیام و شهادت امام حسین (ع) متفاوت است.

وی افزود: قیام و حماسه امام حسین (ع) برای اصلاح دین امت از کجی و انحراف زمانه بود و شهادت ایشان در اوج مظلومیت اتفاق افتاد ازاین‌رو طبیعی است که بزرگداشت مراسم شهادت آن حضرت با دیگر ائمه متفاوت است و در زیارت‌نامه‌ها و توصیه‌های مختلف بر آن تأکید شده که یکی از آن‌ها زیارت اربعین است.

نویسنده کتاب «سرای اربعین» در بیان اهمیت اربعین و علل پرداختن بدان گفت: پیاده‌روی اربعین یک اثر فردی و وضعی و آثار اجتماعی بر پیاده رونده به‌عنوان توشه دنیا و آخرت دارد و از سوی دیگر بار مذهبی نیز دارد و سفارش بسیار بر آن شده و اجر و پاداش فراوانی برای زیارت و پیاده‌روی اربعین در نظر گرفته‌شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر آن یک بار سیاسی برای زنده نگه‌داشتن قیام حسینی به رخ کشیدن عظمت پیروان اهل‌بیت (ع) در تداوم راه این نهضت خونین دارد و از سوی دیگر بار رسالت تداوم بخشی نهضت حسینی را به همراه دارد که می‌توان از آن به نام تداوم بیداری، جهانی شدن و کمک به آزادی قدس، روز محرومین و نجات از سیطره ظلم و ستم و روز تمرین آمادگی ظهور، تبلور دست خدا در نشان دادن عظمت نهضت حسینی نام برد و آن را از ابعاد نهضت اربعین دانست.

استاد دانشگاه امام حسین (ع) تصریح کرد: دشمنان می‌خواستند دین خدا را از بین ببردند و به مفهوم ظاهری در واقعه عاشورا پیروز صحنه شدند ولی در عمل نتیجه قیام عاشورا برعکس شد و ضمن احیای دین خدا، خط سرخ شهادت را تا به امروز تداوم داد و الگویی برای حیات امت اسلام از ظلم و ستم شده است.

اربعین تداوم نهضت بیداری در جهان/ زوار اربعین الگوسازی را فراموش نکنند - 7

اربعین؛ باشکوه‌ترین گردهمایی جهان

وی ویژگی‌های اربعین حسینی را بسیار متنوع دانست و تصریح کرد: نخستین ویژگی این حرکت خودجوش مردمی بودن است که هیچ نهاد و سازمانی عهده‌دار آن نیست و خود مردم عاشقانه در این مسیر هم خدمات رایگان می‌دهند و هم به این صفوف می‌پیوندند و همین امر موجب تجلی بسیاری از مظاهر دینی و انسانی بین برادران ایمانی نسبت به یکدیگر شود که این اوج ایثار و ایمان و ازخودگذشتگی و عشق آن‌ها را به یکدیگر نشان می‌دهد.

نویسنده کتاب «سرای اربعین» بیان کرد: شستشو و جلای روح در مسیر نجف تا کربلا را می‌توان از دیگر ویژگی‌های این حادثه بسیار بی‌نظیر در جهان دانست که حتی از مناسک حج و یا گردهمایی‌های سایر ادیان نیز باشکوه‌تر برگزار می‌شود. همچنین گستره باشکوه، بی حادثه و بی مسئله بودن و امنیت بالای آن در کشور ستم دیده عراق از دیگر ویژگی‌های بارز این مراسم است.

وی تأکید کرد: اربعین چشمه جوشان شفابخش و جلابخش روح و جسم انسان‌ها در بازگشت به فطرت انسانی و اکسیر زنده کردن انسان‌های مرده متحرک است و یادآور کسانی است که می‌خواهند زینبی باشند و مفهوم «کل یوم عاشورا» را متجلی کرده و آن را تسری بخشند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

این استاد دانشگاه با تأکید بر گسترده شدن نهضت اربعین حسینی در جهان عنوان کرد: حجم حاضران در این مراسم بسیار باشکوه است و حتی کسانی که بازمانده از این سفر هستند در برنامه‌هایی چون از «حرم تا حرم» در شهر و دیار خود شرکت می‌کنند که بسیار حائز اهمیت است و نشان از عظمت و گسترش این مراسم در جهان دارد.

نیازمند مجمع مواکب استانی، ملی و جهانی هستیم

وی برای اثرگذاری بیشتر اربعین پیشنهاد داد: سازمان‌ها و نهادهای دولتی که در تسهیل امور مشارکت دارند در این امر آن را وظیفه کاری ندانند بلکه وظیفه دینی خود دانسته و با نیت خالص کمک کنند که اثرگذاری بیشتری خواهد داشت. نهادهای دولتی نقش تسهیل‌گری دارند و باید مردمی بودن مراسم اربعین باقی بماند و خدشه‌ای به آن وارد نشود.

فشارکی بیان کرد: اختصاص شناسنامه هویتی صرف برای موکب‌ها کفایت نمی‌کند بلکه باید به سمت موکب‌داری تخصصی و سازماندهی‌شده حرکت کنیم و ضمن آموزش لازم به آن‌ها بحث نظارتی را تقویت کنیم تا کیفیت خدمات ارائه‌شده بهتر و کاربردی‌تر شود. همچنین باید به سمت مجمع مواکب استانی، ملی و جهانی حرکت کنیم و بین آن‌ها هماهنگی‌ و تبادل تجارب و اطلاعات صورت بگیرد و هماهنگی برای استمرار خدمات‌دهی انجام شود.

این نویسنده با بیان اینکه باید از این مقطع زمانی اربعین به‌عنوان یک توشه و بار محتوایی که مصرف یک ساله افراد را تأمین می‌کند و جامعه از آن عطرآگین باشد نهایت بهره را برد، ادامه داد: کیفیت امکانات و خدمات به زوار باید در حد ضرورت باشد و از لوکس سازی و اسراف و زیاده‌روی و هرگونه بدعت اجتناب شود.

ریل دوخطه از مرز غرب و جنوب تا شهر نجف و کربلا برقرار شود

وی برای سهولت امور خدمات زائرین بیان کرد: باید در حوزه زیرساختی ریل دوخطه از مرز غرب و جنوب تا شهر نجف و کربلا برقرار شود و تا مرزهای شمالی و شرقی کشور ادامه یابد که به این طریق علاوه بر زوار کشور خودمان زوار دیگر کشورها نیز از آن بهره‌مند شوند تا مسیری امن‌تر، سریع‌تر و ارزان‌تری برای آن‌ها ایجاد شود.

فشارکی خاطرنشان کرد: همچنین توسعه بزرگ‌راه‌های منتهی به مرز ایران و عراق، ایجاد اقامتگاه‌های دومنظوره برای خدمات‌دهی در ایام اربعین و هم در طول سال، ایجاد مراکز خدماتی بین‌راهی و ایاب و ذهاب برای زوار، ایجاد قابلیت اسکان موقت در مساجد، مدارس و حسینیه‌هایی که در مسیر زوار است، ایجاد اتحادیه‌های چندملیتی برای بهره‌مندی زوار در ایام مذهبی مختلف از دیگر موارد پیشنهادی است.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: نظارت مستمر بر نوع خدمات‌دهی و برگزاری نشست‌های جمع‌بندی نقاط ضعف و قوت برنامه‌های مختلف در حین و بعد از مراسم اربعین جهت ارتقاء امور در سال آینده بسیار ضروری است.

آماده‌سازی بستر برای حضور زوار از همه جهان

وی توصیه خود به زوار اربعین را چنین عنوان کرد: رفتارمان به گونه‌ای باشد که الگوسازی کند تا امور مختلف چون تردد، اسکان عمومی، انضباط، نظافت و بهداشت داخل مواکب و امنیت در اوج خود باشد؛ زوار روحیه تعاون، همکاری، همدلی و برادری را موردتوجه قرار دهند و در امور مختلف صبوری پیشه کنند و برای مواجهه با بحران‌های احتمالی آمادگی لازم را داشته باشند.

نویسنده کتاب «سرای اربعین» در پایان خاطرنشان کرد: با نگاه جهانی‌شدن نهضت اربعین و اتصال به مقوله ظهور باید فضا و بستر برای زائرین سایر کشورها باز و مهیا شود تا بتوانند از این فضا بهره حداکثری داشته باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

شورای شهر

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
امروز وزیر نیرو به شورای شهر آمد تا با همکاری مدیران شهری یک کار بزرگ را در تهران شروع کند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما با هشدار به شهردار تهران از وی خواسته شد تلاش کند قفل تحقق منابع غیر نقد در شهرداری باز بشه قفلی که با اعمال مدیریت هماهنگ و البته شجاعانه بازشدنی است.

دستگیری شرور شرق تهران

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
شرورترین فرد در شرق تهران دستگیر شد که هفت نزاع و تخریب و سرفت و حمل اسلحه در کارنامه‌اش بوده. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما شرورترین فرد در شرق تهران دستگیر شد که هفت نزاع و تخریب و سرفت و حمل اسلحه در کارنامه‌اش بوده. این سری هم اقدام به فحاشی و تخریب خودروهای مردم کرده است.

میوه فروشان مزاحم

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، مردم و کسبه منطقه ۱۵ نسبت به این موضوع اعتراض دارند و می‌گویند حدود ۴ سال است که میوه فروشان سیار مزاحم کسب درآمد شده‌اند. برخی شهروندان می‌گویند مکان‌های مناسبی برای ساماندهی میوه فروشان در این منطقه وجود دارد، اما متاسفانه تا الان اقدامی انجام نشده است. همچنین تردد خودرو‌های امدادی در این منطقه مشکل شده است.

فیلم/ عزاداری شیعیان نیجریه در کربلا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل
تسنیمتسنیم15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از تهران، مجتبی خانجانی صبح امروز در جلسه کارگروه اجتماعی، فرهنگی، زنان و خانواده با بیان اینکه رویکرد اصلی در کاهش آسیب‌های اجتماعی رویکردی پیشگیرانه است اظهار داشت: با توجه به تراکم جمعیتی بالا در شهرستان بهارستان اقدامات پیشگیرانه برای کاهش آسیب‌های اجتماعی در این شهرستان ضروری است که این امر مستلزم اتخاذ تدابیر درست و منطقی و تخصصی بودن برنامه‌هاست. وی سپس با اشاره به مزایای استقرار اورژانس اجتماعی در بهارستان تصریح کرد: این مرکز با اطلاعات ارزشمندی که در اختیار دارد بستر مناسبی برای رصد آسیب‌های اجتماعی، شناسایی کانون‌ها و مناطق آسیب‌زای اجتماعی است. فرماندار شهرستان بهارستان با تأکید بر لزوم همگرایی و هم‌افزایی همه دستگاه‌های مرتبط در مسیر اجرای طرح‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی افزود: باید با بهره‌گیری از همه روش‌ها، شیوه‌ها و ظرفیت‌های موجود برای اجرای طرح جامع کاهش آسیب‌های اجتماعی گام برداشته و زیرساخت‌های اورژانس اجتماعی در شهرستان بهارستان باید به طور جدی پیگیری شود. در پایان مقرر شد موضوع کارشناسی ایجاد اورژانس اجتماعی در این شهرستان در جلسه با حضور سازمان بهزیستی و مدیریت استان بررسی و در جلسه‌ای با حضور رئیس سازمان بهزیستی کشور تعیین تکلیف و احداث شود. انتهای پیام/ح
ایسناایسنا10 ساعت قبل
پیاده‌روی اربعین در سال ۹۸ نیز همچون سال‌های گذشته به پایان رسید و زائران حسینی در حال بازگشت به خانه‌هایشان هستند. بر همین اساس خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) نیز با انتشار نزدیک به ۲ هزار مطلب در قالب‌های گوناگون خبر، گفت‌وگو، گزارش میدانی، گزارش‌ تصویری، ویدئو و … در انعکاس این رویداد بزرگ جهان اسلام سهیم شده است. انعکاس اخبار پیاده‌روی اربعین در این خبرگزاری از نگاه حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، دینی و … انجام شده است. همچنین گزارش‌های میدانی، تصویری و فیلم از شهرهای مرزی و کشور عراق، پوشش خبری پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی، برگزاری مراسم اربعین در استان‌های مختلف ایران منتشر شده است. انعکاس اخبار پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی، حضور مسئولان کشوری و لشکری در حاشیه پیاده‌روی اربعین، تشریح اقدامات کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین، عزاداری هزاران نفر از دانشجویان در محضر رهبر معظم انقلاب، تمهیدات پلیس برای تسهیل تردد زائران اربعین و تعهدات زیرساختی اربعین برای سال‌های آینده نیز از دیگر موضوعات و رویدادهایی است که مورد بررسی قرار گرفته است.

نظرها

اخبار بیشتر