نگاهی به مطالب ستون نویس‌های ترکیه| ترکیه و از دست دادن همراهی ۱۰۰ کشور جهان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
نگاهی به مطالب ستون نویس‌های ترکیه| ترکیه و از دست دادن همراهی ۱۰۰ کشور جهان

نگاهی به مطالب ستون نویس‌های ترکیه| ترکیه و از دست دادن همراهی ۱۰۰ کشور جهان

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
قدرتمندانه‌ترین سیاست خارجی حزب حاکم٬ فقط تا سال ۲۰۱۱ میلادی ادامه پیدا کرد. ما در سال ۲۰۰۸ برای عضویت در شورای امنیت سازمان ملل ۱۵۱ رای گرفتیم اما در سال ۲۰۱۴ میلادی فقط توانستیم رای مثبت ۵۱ کشور را بگیریم.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ستون‌نویس‌های روزنامه‌های ترکیه که در زبان ترکی از آنها به «گوشه‌نویس» یاد می‌شود٬ بخشی از فعالان رسانه‌ای توانمند و اثرگذار هستند که معمولا یادداشت‌هایشان تاثیر قابل توجهی بر افکار عمومی و معادلات حزبی ترکیه می‌گذارد.

تسنیم تلاش می‌کند تا با انتخاب گزینه‌های قابل توجهی از نوشته‌های ستون‌نویس‌های ترکیه تصویری کوچک از تحولات سیاسی٬ فعالیت‌های رسانه‌ای و هدایت افکار عمومی این کشور را به دست دهد.

وقتی چاووش اوغلو کماندو می‌شود

مهمت ی. ییلماز پایگه خبری تحلیلی تی ۲۴

ترکیه به بهانه ایجاد یک نوار امن در شمال سوریه دست به عملیات نظامی زده و خیلی‌ها می‌خواهند از این اقدام حمایت کنند. یکی از این افراد٬ مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه است که به منظور روحیه دادن به نظامیان ترکیه٬ لباس کماندویی پوشید٬ با آن لباس و عینک آفتابی عکس گرفت و آن را در صفحه شخصی اینستاگرام خود منتشر کرد.

نمی‌دانم چرا باید وزیر امور خارجه و رئیس دستگاه دیپلماسی یک کشور غیرنظامی٬ لباس کماندویی بر تن کند. قطعا متخصصین علم روانشناسی می‌توانند در این مورد نظر دهند.

نگاهی به مطالب ستون نویس‌های ترکیه| ترکیه و از دست دادن همراهی ۱۰۰ کشور جهان - 8

عکس چاووش اوغلو با لباس کماندویی و در مقام وزیر امور خارجه ترکیه٬ تیپ و قیافه طارق عزیز وزیر امور خارجه حکومت صدام حسین را به یادمان می‌آورد. فقط سیاست‌مداران بعثی هستند که از این کارها خوششان می‌آید.

طارق عزیز با آن لباس نظامی و با طپانچه‌ای که به کمر بسته بود٬ تا چه اندازه توانست جهانیان را اقناع کند٬ جناب مولود بیگ هم در همان قد و قواره ظاهر شده و به باور من٬ از ۱۰ نمره این درس٬ نمره صفر را کسب کرده است. چرا که لازم نیست سیاست‌مدار یک کشور عادی و غیرنظامی٬ دست به چنین کارهایی بزند.

وظیفه چاووش اوغلو٬ کار نظامی نیست. او باید در حوزه دیپلماسی فعال باشد و دنیا را اقناع کند. اما ببینید این یک نمونه از سخنان او را که در مورد عملیات شرق فرات بیان شده است: «قاعدتا ما انتظار داشتیم که واکنش‌هایی به عملیات ما نشان داده شود. اما برخی از واکنش‌ها سورپرایز بود. نمی‌دانستیم پ. ک. ک این قدر خاطر خواه دارد.»

در تحلیل این سخنان عجیب چاووش اوغلو باید گفت: پ. ک. ک تشکیلاتی است که در بسیاری از کشورهای جهان٬ نیروهای خود را سازماندهی کرده است. شکی ندارم دیپلمات‌های ما هم در همه آن کشورها گزارش‌هایی برای آنکارا نوشته و در مورد آن تحرکات٬ وزارت امور خارجه را خبردار کرده‌اند. اما شواهد نشان می‌دهد که جناب وزیر٬ آن گزارش‌ها را نخوانده و غافلگیر شده است.

ترکیه و از دست دادن همراهی ۱۰۰ کشور جهان

طاها آک یول/ روزنامه قرار

عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه موسوم به چشمه صلح٬ از لحاظ منطق سیاسی و نظامی٬ به مراتب مهم‌تر و پیچیده‌تر از دو عملیات پیشین ترکیه یعنی سپر فرات و شاخه زیتون است و قاعدتا این عملیات٬ طولانی‌تر خواهد بود.

همه دعا می‌کنیم که عملیات هر چه زودتر به پایان برسد، اما واقعیت این است که اهداف و منطق نظامی و سیاسی این عملیات به گونه‌ای است که نیروهای ما ناچارند حتی پس از پایان عملیات هم تا مدتی مدید و تا زمانی که تغییراتی در قانون اساسی سوریه به وجود بیاید٬ در آنجا بمانند.

خبری: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

میدان عملیات مورد اشاره ما٬ دست کم سه برابر مساحت میادین قبلی اقدامات نظامی ترکیه در سوریه است و تصور می‌کنم نیازی نیست که در مورد ابعاد اقتصادی مهم و هزینه‌های عملیات٬ چیزی بگویم. این عملیات٬ در جهان بازتاب فراوانی داشته و از اهمیت سیاسی بالایی برخوردار است.

در شرایط فعلی٬ نیروهای ی. پ. گ ناچار می‌شوند به سوی جنوب فرار کنند و احتمالا آمریکا تکلیف آنها را روشن خواهد کرد اما تصمیمات آتی دمشق نیز٬ ارتباط دقیقی با هدایت‌ها و خواسته‌های مسکو دارد.

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه کشورمان در آخرین گفت‌وگوی تلویزیونی خود در مورد واکنش‌های جهانی به عملیات نظامیان ما در شمال سوریه گفته است: «سورپرایز شدیم. باور نمی‌کردیم که پ. ک. ک تا این اندازه٬ عاشق و خاطرخواه داشته باشد.»

حرف چاووش اوغلو صحیح است. اما حالا باید از خودمان بپرسیم: ما در صحنه سیاست خارجی و برقراری روابط دیپلماتیک چه کرده‌ایم و از کجا به کجا رسیده‌ایم. در سال ۲۰۰۸ میلادی با رای ۱۵۱ کشور از ۱۹۲ کشور جهان٬ ما عضو موقت شورای امنیت سازمان ملل شدیم. اما حالا در کجای میدان دیپلماسی هستیم و چند کشور جهان کنار ما ایستاده‌اند؟

استفاده از ادبیات حماسی و بیان این که «فقط ترک‌ها دوست ترک‌ها هستند» ٬ دردی را دوا نمی‌کند و نمی‌تواند ضامن امنیت ما باشد.

بگذارید شفاف بگویم٬ عاقلانه‌ترین و قدرتمندانه‌ترین سیاست خارجی حزب حاکم٬ فقط تا سال ۲۰۱۱ میلادی ادامه پیدا کرد. ما در سال ۲۰۰۸ برای عضویت در شورای امنیت سازمان ملل ۱۵۱ رای گرفتیم اما در سال ۲۰۱۴ میلادی فقط توانستیم رای مثبت ۵۱ کشور را بگیریم. یعنی در عرض ۶ سال٬ همراهی یکصد کشور جهان را از دست دادیم و نمی‌دانم الان حتی آن ۵۱ کشور سال ۲۰۱۴ هم کنار ما مانده‌اند یا خیر.

در پایان باید بگویم در قدرت نظامی سربازان قهرمان ترکیه تردید نیست. اما در میدان سوریه٬ نمی‌توانیم صرفا با اتکا به قدرت نظامی به جایی برسیم. قدرت دیپلماتیک هم لازم است و باید ایماژی که از ترکیه به جهان نشان می‌دهیم٬ پذیرفتنی باشد.

من نمی‌دانم واقعا لازم است همچنان با مصر بدون رابطه باشیم؟ لازم است با اروپا سرد و بی‌رابطه باشیم؟ وقت آن فرا نرسیده که در تداوم اهداف خود در مورد سوریه٬ با دولت دمشق هم ارتباط برقرار کنیم؟

تمامیت ارضی سوریه

علی سیرمن/ روزنامه جمهوریت

این روزها٬ رسانه‌های ما و مقامات سیاسی کشورمان٬ مداوما از تمامیت ارضی سوریه حرف می‌زنند. اساسا چیزی به نام تمامیت ارضی سوریه٬ معنا و مفهوم روشنی دارد که با تمامیت ارضی کشور ما هم بی ارتباط نیست.

اما بگذارید از شما بپرسم: مگر می‌شود به تمامیت ارضی یک کشور احترام گذاشت اما حاکمیت سیاسی آن کشور و حق تسلط آن کشور بر مرزهایش را نادیده گرفت؟ این چه تناقضی است که ادعا می‌کنیم به تمامیت ارضی یک کشور عقیده داریم اما در عین حال به آن کشور نیرو می‌فرستیم؟ تمامیت ارضی٬ احترام به حاکمیت سیاسی و تسلط بر مرزها و پرهیز از هر گونه مداخله نظامی خارجی٬ مفاهیم و اصولی هستند که در هم گره خورده‌اند و نمی‌توان این تعاریف را تغییر داد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خطا در حذف یارانه بگیران، کمتر از ۷ درصد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای محمد شریعتمداری در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره حذف یارانه برخی از یارانه بگیران افزود: اگر در این خصوص اشتباهی صورت گیرد، تلاش می‌کنیم به حداقل ممکن کاهش یابد ضمن اینکه این اشتباهات قابل جبران است. وی با بیان اینکه حذف یارانه مربوط به چند درصد از دهک‌های بالای درآمدی است که در این دوره اتفاق افتاد، گفت: در این خصوص گزارش‌های به ما رسیده است که آن‌ها نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد و بعد از بررسی‌ها هر خطا و اشتباهی باشد، رفع می‌شود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: اما این درصد کم و ضریب خطای پایینی که وجود دارد نشان می‌دهد که دولت با استفاده از همه امکاناتش با دقت بیشتری عمل می‌کند تا هیچ خطایی سر نزند. وی گفت: همان طور که اشاره شد دولت با درک صحیح از شرایط جامعه و فشار نظام سلطه بر ایران با دقت کامل تلاش می‌کند با حداقل انحراف فقط نسبت به حذف یارانه افراد متمکن که دارای درآمد‌های بالا هستند اقدام کند و به هیچ وجه دولت و مجلس قصد حذف یارانه هیچ یک از افرادی را که دارای زندگی متوسط هستند، ندارد. آقای شریعتمداری با بیان اینکه تلاش ما این است که با دقت کامل عمل کنیم، گفت: یارانه ۱۶۶ هزار خانوار که بالغ بر ۷۰۰ هزار نفر می‌شود حذف شده است که آن‌ها نیز با بررسی‌های متعددی که صورت گرفته است، دارای تمکن مالی مناسبی هستند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مدت زمان رسیدگی به شکایت افرادی که یارانه ان‌ها حذف شده است اشاره کرد و افزود: خطا‌های صورت گرفته بر اساس شکایت‌های رسیده کمتر از ۷ درصد از کل افرادی بودند که یارانه آن‌ها حذف شده است. ضمن اینکه به شکایت آن‌ها نیز رسیدگی می‌شود و معمولا ظرف یک ماه و نیم تا دو ماه به شکایت افراد جواب داده می‌شود، اما این آمار پایین نشان از دقت بالا دارد. وی درباره اصلاح برخی از مواد قانون تجارت نیز گفت: امیدوار هستیم با اجرای این قانون و نظارت بر آن رتبه جمهوری اسلامی در فضای کسب و کار حداقل ده رتبه افزایش پیدا کند.

لحظه فرار داعشی‌ها از زندان سوریه + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، بازگشت تروریست‌های داعش به سمت شهرهای سوریه می‌تواند عواقب ناگواری برای مردم این کشور داشته باشد و ترکیه با حملات خود به مناطق مختلف تاکنون کمک بزرگی به این تروریست‌ها کرده است و در واقع آنها را روانه نقاط مختلف سوریه کرده است. به جرات می‌توان گفت یکی از بزرگترین مخاطرات مربوط به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه وضعیت زندانیان داعش در محدوده تحت کنترل نیرو‌های دموکراتیک سوریه است. این روزها ناآرامی‌ها در اردوگاه الحول با افزایش حمله ترکیه به راس العین و تل ابیض در شمال سوریه شدت یافته است. در فیلم زیر کمپی از محل نگهداری داعشی‌ها را مشاهده می‌کنید که پس از حمله ترکیه به اطراف این محل و آماده کردن بستر فرار آنها، این تروریست‌ها به اطراف کمپ پراکنده شده و در تلاشند تا خود را بار دیگر به شهرها برسانند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آقای نماینده! واقعی می‌گویید یا با ما شوخی دارید؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا در مقطع دکتری، تدریس به زبان انگلیسی انجام می‌شود. چه دانشجویان خارجی چه دانشجویان مقیم، باید زبان انگلیسی را بلد باشند. مقالات معتبر و علمی جهان به زبان انگلیسی نوشته می‌شود. جاسوس‌ها در کنار زبان مادری، انگلیسی بلد هستند چون با زبان انگلیسی در همه جای دنیا کارشان راه می‌افتد. کاش نمایندگان محترم مجلس برای مخالفت خود با زبان انگلیسی، دلایل بهتری می‌آوردند.

اقتصاد ایران به اصلاح ساختار نیاز دارد

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
فسادهای اقتصادی که به طور سریالی در کشور پدید می‌آید هم مورد توجه همگان است. مهدی غضنفری وزیر اسبق صمت هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مشکلات اقتصادی فعلی بیانگر ناتوانی در این بخش است گویا سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حد یک شعار باقی مانده است. رسیدن به اهداف سیاست‌های مقاومتی یک شیوه حکمرانی منظم می‌خواهد که متاسفانه درکشور وجود ندارد و شیوه مورد استفاده ما درحال حاضر فاقد یک ساختار منسجم است. دیگر کشورهای دنیا قبل از ما به اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی رسیده‌اند و وام را به عرضه مسکن می‌دهند. آقای سعدوندی هم در سوی دیگر استودیو گفت: یکی از مشکلات بزرگ در ساختار نظام این است که کسانی که قرار است سیاست‌های اقتصادی را اصلاح کنند منادیان حفظ وضع موجودند.

فیلم | رهبر کره شمالی سوار بر اسب در کوه مقدس

همشهریهمشهری1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
رئیس مجلس شورای اسلامی پس از سفری ۴ روزه به صربستان به کشور بازگشت. رئیس مجلس شورای اسلامی در بدو ورود به کشور و در جمع خبرنگاران گفت: در این اجلاس هیئت همراه در کمیته‌های مختلف درباره موضوع‌های گوناگون صحبت و تبادل اطلاعات کردند. وی با اشاره به موضوع اصلی اجلاس مبنی به احترام به حقوق بین المللی ادامه داد: بسیاری از کشورها درباره رفتار آمریکا و اسرائیل و همین طور بهم ریختگی رفتاری آنها، تذکرات خوبی دادند. وی افزود: به نظر می‌رسد بیشتر کشورها از رفتار آمریکایی‌ها نسبت به عدم تعهدنامه هسته‌ای، ناراضی هستند و به همکاری‌های اقتصادی با ایران علاقه دارند. آقای لاریجانی تصریح کرد: از دیگر مباحث مطرح شده در حاشیه این اجلاس، علاقه مندی دیگر کشورها درخصوص اتفاقات عراق و سوریه و تمایل به شفافیت و بحث به سر آنها محسوس بود.

نظرها

اخبار بیشتر