با تصویب قانون مالیات بر سرمایه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. اقتصادی

با تصویب قانون مالیات بر سرمایه

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
تغییرات قیمت ارز در ســال گذشته که نرخ آن را یکباره از ۳ هزار و ۵۰۰ تومان به بیش از ۱۵ هزار تومان افزایش داد و کاهش قیمت دلار تا مرز ۱۱ هزار تومان پس از نوسان‌های ارزی منجر به جایگزینی ارزش شرکت‌ها شد.

مصطفی صفاری، کارشناس بورس/

تغییرات قیمت ارز در سال گذشته که نرخ آن را یکباره از ۳ هزار و ۵۰۰ تومان به بیش از ۱۵ هزار تومان افزایش داد و کاهش قیمت دلار تا مرز ۱۱ هزار تومان پس از نوسان‌های ارزی منجر به جایگزینی ارزش شرکت‌ها شد.

در اقتصاد دو مقوله به نام ارزش بازاری یک کارخانه به ارزش جایگزینی آن این‌گونه تبیین شده که با افزایش نرخ دلار ارزش جایگزینی شرکتهای اقتصادی بالا میرود، بنابراین مثبت شدن شاخص بورس تنها به معنای سودآوری بورس نیست؛ بلکه افزایش ارزش جایگزینی این شرکت‌ها منجر به رشد شاخص بورس شده است.

افزایش نرخ دلار به شدت منفعت شرکت‌های صادرات محور را ارتقا داد؛ پتروشیمی و فولادی‌ها از جمله شرکت‌هایی به شمار می‌روند که سود دو چندانی از بالا رفتن نرخ دلار بدست آوردند؛ سودآوری در کنار افزایش ارزش جایگزینی کارخانه‌های بزرگ اقتصادی دستاوردهای بالا رفتن نرخ دلار برای این دسته از شرکت‌ها بوده است.

از این رو میتوان گفت ارتقای شاخص‌های سود و اول شدن آن تنها به دلیل تغییر قیمت ارزی سال گذشته در اقتصاد ایران است. در حالی که ارزش بورس در سال گذشته و اوایل سال ۹۷، ۱۰۰ میلیارد دلار بود، افزایش نرخ ارز از ۳ هزار تومان به ۱۱ هزار تومان نیز نتوانسته تغییری در عدد ۱۰۰ میلیارد تومان ارزش سال گذشته و ارتقای آن ایجاد کند؛ یعنی در حالی که از نظر شاخص‌ها ارتقا یافته‌ایم اما بورس کشور از لحاظ دالاری ارزشی معادل اوایل سال گذشته را یدک می‌کشد.

در خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

بورس، سرمایه‌گذاری تولیدی است؛ در حالی که انتظار می‌رود سرمایه‌ها به سمت بازارهای بورس هدایت شود اما بخش عمدهای از مردم و سرمایه‌داران به سمت بازارهای دلالی و سفته‌گری روی می‌آورند؛ خرید سکه و طلا، ارز، خودرو یا مسکن بیانگر نبود توجه و آگاهی‌رسانی عمومی ارزش بورس است.

۵۵ درصد خریداران مسکن در سال گذشته مصرف‌کننده واقعی نبودند و بسیاری از کسانی که ثبت نام خودرو داشتند نیز دلال بودند. تصویب قانون مالیات بر سرمایه روش مطلوبی در جلوگیری از سفته‌بازی و هدایت سرمایه‌های سرگردان به بازار بورس است؛ افزایش سرمایه بازار بورس به معنای افزایش تولید است.

در حالی که تقویت بورس سیاست بسیاری از کشورهای دنیاست اما هدایت سرمایه‌ها به بانک یا بانک‌محوری، سیاست ضدتولیدی در ایران بوده است. سیاستی که متأسفانه بانک‌ها با عدم تخصیص درست منابع به سمت تولید، ارکان تولید را متلاشی کرده و کشور به توسعه مطلوب نرسیده است؛ در حالی که تقویت بورس و هدایت سرمایه‌ها به این بخش نقش کلیدی در رشد اقتصادی به دنبال دارد.

نزدیک به یک چهارم درآمد ملی ایران در بورس سرمایه‌گذاری شده است؛ موضوعی که می‌تواند گواه روشنی بر اهمیت سرمایه‌گذاری در بورس باشد. هدایت سرمایه‌گذاری در بورس به صورت بلند مدت رونق اقتصادی و افزایش تولید را به دنبال خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

زورگیری وسط دریاچه ارومیه +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، حمید یوسف زاده: در حالی که ۷ ماه از سال می‌ گذرد، تعرفه عوارض آزادراه نیمه کاره تبریز - ارومیه با افزایش زیادی مواجه شده است. افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه ارومیه - تبریز قابل قبول نیستنادر قاضی‌پور اظهار کرد: وزیر راه وشهرسازی باید مبنای قانونی افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه احداث نشده ارومیه - تبریز را تبیین کند چراکه این افزایش قابل قبول نیست. پیشرفت فیزیکی قطعه سوم آزاد راه ارومیه تبریز اصلا مطلوب نیستسرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: پیشرفت فیزیکی آزاد راه ارومیه تبریز به ویژه قطعه سوم آن اصلا مطلوب نیست و برای ساخت قطعات پنج، شش و تکمیل قطعات یک تا چهار به ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. پیمان آرامون اظهار کرد: این روزها دریاچه ارومیه به عنوان یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های توریستی حال و روز قابل قبولی پیدا کرده بنابراین رسیدگی به آزادراه ارومیه تبریز که از میانه این دریاچه می‌گذرد بسیار پر اهمیت است. پروژه آزادراه ارومیه-تبریز اواخر سال ۹۹ افتتاح می‌شودسیدهادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت ۱۵۰ میلیارد تومان از سهم خود را در پروژه آزادراه ارومیه-تبریز به کار می‌گیرد تا اواخر سال آینده این پروژه به بهره‌برداری برسد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: تعادل در قیمت خودرو‌های داخلی و مونتاژی، مراجعه مشتریان را برای خرید این کالا افزایش داده است. آقای سعید موتمنی، با اشاره به اینکه در چند ماه گذشته، بازار ارز نوسان قیمت نداشته است افزود: بر این اساس، در بازار خودرو نباید شاهد نوسان قیمت بود. وی با اشاره به ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار خودرو گفت: قیمت خودرو‌های مونتاژی به تعادل رسیده است و حتی در برخی موارد، کمتر از قیمت کارخانه، در بازار عرضه می‌شود. رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با بیان اینکه در بازار خودرو‌های داخلی نیز بجز برخی موارد، تعادل قیمت وجود دارد افزود: در یک ماه گذشته بازار خودرو آرام بوده است، ​ البته در انواعی از خودرو‌ها مثل سمند و پژو ۲۰۶ به دلیل کاهش عرضه، با نوسان قیمت مواجه بودیم. آقای موتمنی درخصوص قیمت برخی خودرو‌های پر فروش داخلی گفت: هم اکنون پراید ۱۳۱، ۴۳ میلیون تومان، ​ پراید ۱۱۱، ۴۷ میلیون تومان، تیبا ۵۱ میلیون تومان، پژو ۴۰۵، ​ ۷۳ میلیون تومان، سمند ۷۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، ​ پژو پارس ۹۱ میلیون تومان و پژو ۲۰۶ ساده تیپ ۵ نیز ۹۳٫۵ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود. وی افزود: در گروه خودرو‌های مونتاژی، ​خودرو ۲۰۰۸، ۳۰۵ میلیون تومان، سراتو ۲۸۱ میلیون تومان و جک سری ۵ نیز ۲۶۰ میلیون تومان در بازار داد و ستد می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای محمد کشتی آرای در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ با اشاره به اینکه هر انس طلا امروز در بازار‌های جهانی، ۱۴۸۹ دلار عرضه شد گفت: امروز هرمثقال طلا یک میلیون و ۷۵۶ هزار تومان در بازار‌های داخلی به فروش رسید. وی گفت: هر قطعه سکه تمام بهار آزادی امروز ۳ میلیون و ۹۷۵ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۳۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۲۳۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز ۸۴۰ هزار تومان معامله شد. نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تاکید کرد حباب سکه به ۸۰ هزار تومان رسیده استوی گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۰۵ هزار و ۳۰۰ تومان به فروش رسید. آقای کشتی آرای با اشاره به کاهش تقاضا در بازار و افت قیمت ارز در یک هفته گذشته گفت: این رویه سبب ثبات قیمت در بازار طلا و سکه شده و البته این شرایط در طول یک هفته، رکورد جدیدی در بازار است. وی با اشاره به ادامه روند ثبات قیمت در بازار طلا و سکه افزود: داد و ستد‌ها هم اکنون در حالت حداقلی است و با توجه به مناسبت‌های پیش رو، این رویه ادامه دار است.

تحریم دارویی کره جنوبی؟

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- دکتر مهر علیان مدیر کل داروی سازمان غذا و دارو: شرکت‌های تجاری کره از ادامه فعالیت و همکاری در ارسال دارو به ایران ممانعت کرده‌اند.

نوسان در بازار‌های مالی

صدا و سیماصدا و سیما38 دقیقه قبل
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، ​ آخرین آمار منتشر شده وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد تعداد جواز تاسیس صنعتی در ۵ ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، حدود ۱۹ درصد رشد داشته است. تعداد جواز تاسیس صنعتی در ۵ ماه نخست امسال، ۱۰ هزار و ۵۵۱ مورد با پیش‌بینی سرمایه ۱۱۱ هزار و ۸۹۶ میلیارد تومان و پیش بینی اشتغال بیش از ۲۴۸ هزار نفر صادر بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، افزایش حدود ۱۹ درصدی در تعداد، ​ حدود ۲۳ درصد در سرمایه‌گذاری و حدود ۲۰ درصد در اشتغال را نشان می‌دهد. از این تعداد جواز تاسیس، بیشترین تعداد مربوط به گروه محصولات غذایی و آشامیدنی با ۱۳۶۳ جواز و محصولات کانی غیرفلزی با هزار و ۱۹۲ فقره جواز است. بالاترین سهم پیش بینی سرمایه گذاری در گروه‌های صنعتی مربوط به گروه کک و فرآورده‌های حاصل از نفت با بیش از ۲۰ درصد از کل سرمایه گذاری جواز‌ها است. بر این اساس، بیشترین تعداد جواز تاسیس در استان‌های یزد سمنان و خراسان رضوی بوده است. همچنین در این مدت، مجوز گواهی امضای الکترونیکی بیش از ۵۱ درصد و جواز تاسیس مرکز پژوهش‌های صنعتی و معدنی ۵۰ درصد رشد داشته است. از نظر میزان اشتغال مجوز‌های صادر شده تعداد اشتغال پروانه‌های بهره برداری نرم افزار با بیش از سه و نیم برابر رشد از ۱۶۶ نفر در ۵ ماهه اول سال گذشته به بیش از ۷۶۰ نفر در پنج ماهه نخست امسال رسیده است. بر اساس این آمار در پنج ماهه نخست امسال، حدود ۲۴۰۰ فقره پروانه بهره برداری با سرمایه گذاری ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی و اشتغال بیش از ۳۸ هزار نفر صادر شده است که از نظر تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۸ و نیم درصد افزایش را نشان می‌دهد. بیشترین تعداد پروانه بهره برداری مربوط به استان آذربایجان شرقی و اصفهان و کمترین مربوط به جنوب کرمان است. بالاترین سرمایه گذاری در طرح‌های بهره برداری متعلق به استان تهران با ۴ هزار و ۴۱۰ میلیارد تومان و سهم بیش از ۲۵ درصدی از کل کشور است. متوسط سرمایه گذاری برای ایجاد یک واحد در این دوره، ۷ و سه دهم میلیارد تومان و بالاترین اشتغال ایجاد شده نیز مربوط به مناطق آزاد و ویژه و استان آذربایجان شرقی است.

نظرها

اخبار بیشتر