مشروح گفتگوی آقای ظریف با تی آر تی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

مشروح گفتگوی آقای ظریف با تی آر تی

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، مشروح گفتگوی آقای ظریف با تلویزیون دولتی ترکیه (تی آر تی) به شرح زیر است …

وزیر امورخارجه ایران راهکار منطقه‌ای و گفتگو را بجای حضور نظامی آمریکا، راه حل مشکلات خاورمیانه توصیف کرد.

آلیکان آیانلر خبرنگار بخش برون مرزی شبکه تلویزیونی تی آر تی ترکیه با حضور در تهران و ساختمان وزارت امورخارجه ایران با محمدجواد ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران به گفتگو پرداخت تا در این مصاحبه اختصاصی دیدگاههای او را درباره تحولات بین المللی و منطقه‌ای جویا شود.

خبرنگار تی آر تی گفت: قبل از اینکه به نحوه رسیدگی شما به مسائل پیش آمده بین شما و عربستان سعودی و ایالات متحده بپردازم می‌خواهم به اتفاقی بپردازم که چهاردهم سپتامبر رخ داد یعنی حمله به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی. یکی از مقامات وزارت امورخارجه آمریکا گفته است عربستان سعودی این رویداد به منزله یازده سپتامبر خودش تلقی می‌کند. شما گفته‌اید که ایران در این قضیه هیچ دخالتی نداشته است. به نظر شما چه کسانی عامل این حمله بوده‌اند؟

ظریف در پاسخ گفت: اولا یازده سپتامبر کار خودشان (سعودی‌ها) بود زیرا یازده نفر از پانزده هواپیماربای آن قضیه از شهروندان سعودی بودند. پس این سخن درست نیست که بگویند این رویداد اخیر، یازده سپتامبر آنها (سعودی‌ها) بوده است زیرا خود آنها یازده سپتامبر را شروع کردند. (ثانیا) برخی فراموش کرده‌اند که برای مدت چهار و نیم سال مردم یمن هدف بمباران مستمر قرار داشته‌اند، کودکان کشته شده‌اند یا قطع عضو شده‌اند، زنان و افراد کهنسال نیز قربانی شده‌اند. غیرنظامیان قربانی شده‌اند. اکثر قربانیان در یمن غیرنظامی هستند. صدها هزار نفر کشته شده‌اند. بیش از دو میلیون و سیصد هزار نفر به وبا مبتلا شده‌اند. بیش از بیست میلیون نفر که بخش اعظم جمعیت یمن را تشکیل می‌دهد به سوء تغذیه مبتلا هستند. انتظار دارند افرادی که به شدت هدف حملات قرار داشته باشند راحت ساکت بشینند و پاسخی ندهند؟! دستکم پاسخ آنها این بوده است که افراد بیگناه را نکشته‌اند بلکه به یک پالایشگاه نفتی حمله کرده‌اند. سوالی که باید پرسیده شود این است که چرا برای مدت چهار و نیم سال، جهانیان درباره جنایات رخ داده در یمن ساکت بوده‌اند؟ گویا مردم از نفت کم اهمیت‌تر هستند زیرا در این رویداد اخیر حتی یک نفر هم کشته نشد. آنها می‌خواهند این رویداد را به ایران نسبت بدهند زیرا آنها می‌خواهند این واقعیت را فراموش کنند که خودشان اساسا به کشتار دسته جمعی یمنی‌ها مشغول بوده‌اند و جنایات جنگی در یمن مرتکب شده‌اند. اما از آنجا که آنها می‌خواهند از این واقعیت چشم پوشی کنند و می‌خواهند این وضعیت را به عوامل بیربط ارتباط بدهند، ایران را متهم می‌کنند که این کار را انجام داده است.

خبرنگار شبکه گفت: شما بلافاصله به یمن اشاره کردید. دستگاههای اطلاعاتی بسیاری وجود دارند که می‌گویند حوثی‌ها (انصارالله) این توانایی را ندارند که چنین حمله پیچیده‌ای را علیه مجتمعی بسیار پیشرفته انجام بدهند که سامانه هشدار سریع دارد و پدافند ضدهوایی دارد. در عین حال این اتهام را نیز مطرح می‌کنند که ایران به حوثی‌ها آموزش و سلاح می‌دهد. آنها می‌گویند ایران به حوثی‌ها موشکهای بالستیک کوتاه برد و پهپاد و تجهیزات دیگری می‌دهد که گفته می‌شود در حمله به تاسیسات نفتی آرامکو از آنها استفاده شده است.

ظریف در پاسخ گفت: ببینید، اولا باید توجه داشته باشید که حوثی‌ها خودشان مسئولیت این کار را برعهده گرفته‌اند. (ثانیا) با نسبت دادن این مسئله به حوثی‌ها، مسئله یمن را ساده سازی می‌کنند. یمن دولتی داشت که تسلیحات بسیاری داشت. همه این تسلیحات با پول سعودی‌ها خریداری شده بود. بازهم تاکید می‌کنم این تسلیحات با پول سعودی‌ها خریداری شده بود. با انداختن تقصیرات به گردن دیگران، مشکلات حل نمی‌شود. مسئله این است که خرید سلاح، امنیت را به ارمغان نمی‌آورد. اگر عربستان سعودی می‌خواهد امنیت داشته باشد بهترین کار این است که به جنگ یمن پایان بدهد، روابط خوبی را با همسایگانش شروع کند و به ایالات متحده اعتماد کند. حتی آمریکایی‌ها روی پول خود نوشته‌اند، به خدا توکل می‌کنیم. پس عربستان سعودی نباید بگویم که به ایالات متحده توکل می‌کند! عربستان سعودی باید به خودش متکی باشد. عربستان سعودی باید به همسایگانش اعتماد کند. عربستان سعودی باید به خدا توکل کند.

خبرنگار شبکه گفت: ما درباره این مسئله صحبت خواهیم کرد که ایالات متحده در منطقه چه نقشی ایفا می‌کند اما فعلا می‌خواهیم درباره وضعیتی صحبت کنیم که در حال حاضر در آن قرار داریم. تنشها بسیار شدت گرفته است. البته می‌دانیم که ایران و عربستان سعودی برای کاستن تنشها کارهایی انجام می‌دهند ازقبیل دیپلماسی در پشت پرده یا درگیر کردن کشورهای دیگری ازقبیل پاکستان و عراق. این گفتگوها در چه وضعی قرار دارد؟ این بحثها به کجا رسیده است؟

ظریف در پاسخ گفت: ما همواره آماده بوده‌ایم درباره همه مسائل با عربستان سعودی صحبت کنیم. عربستان سعودی همسایه ما است. ما برای همیشه در کنار هم در این منطقه خواهیم بود. پس بغیر از گفتگو با هم، چاره دیگری نداریم. ما آماده بوده‌ایم با عربستان سعودی به صورت مستقیم یا ازطریق واسطه‌ها گفتگو کنیم. ما هرگز هیچ واسطه‌ای را برای این منظور رد نکرده‌ایم ازجمله نخست وزیر پیشین پاکستان که به ایران آمد و ما او را با آغوش باز پذیرفتیم و همچنین وزیر امورخارجه اندونزی که همان زمان به ایران آمد. ما همواره از میانجیگری استقبال کرده‌ایم. ما همواره برای گفتگوی مستقیم با همسایه سعودی خود آماده بوده‌ایم. جناب رئیس جمهور حسن روحانی در نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد، طرحی برای این منظور پیشنهاد کرد. وی در این طرح از همه هشت کشور حوزه خلیج فارس خواست تا به تلاشهایی ملحق شوند که از طریق گفتگو، صلح را در منطقه به ارمغان بیاورد. این طرح را به صورت مختصر به زبان انگلیسی طرح امید HOPE نامیده‌ایم که (به زبان انگلیسی) مخفف این عبارت است طرح صلح هرمز. ما امیدواریم این طرح پیش برود و بتوانیم درباره آن بحث کنیم و همسایگانمان ان را تقویت کنند.

خبرنگار شبکه گفت: یکی از عبارتهایی که حسن روحانی رئیس جمهور ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت این بود که راه حل مناقشه شبه جزیره عربی باید از منطقه باشد و امنیت این منطقه زمانی حاصل می‌شود که نیروهای نظامی امریکایی از منطقه خارج شوند. سوال مطرح این است که این طرح خیلی خوب به نظر می‌رسد اما وقتی منطقه‌ای همانند خاورمیانه داریم که حدود پنجاه درصد از نفت جهان از آنجا تامین می‌شود و پنجاه درصد از گاز طبیعی جهان نیز از همین منطقه تامین می‌شود، این طرح تا چه اندازه واقع بینانه به نظر می‌رسد؟ تا چه اندازه این انتظار واقع بینانه است که انتظار داشته باشیم آمریکا از این منطقه خارج شود؟

ظریف در پاسخ گفت: آمریکا از حدود سی سال پیش با شمار بالای نیروهای نظامی خود در این منطقه بوده است. قبل از آن نیز آمریکا ازطریق عمال خودش ازقبیل رژیم شاه و سعودی‌ها و دیگران در این منطقه بود. اما آیا در این مدت امنیت داشته‌ایم؟ آیا الان امنیت داریم؟ این روش اشتباه بوده است. اگر می‌خواهیم از منظر واقع بینی صحبت کنیم باید بگوییم که بی تردید این شیوه (کنونی) واقع بینانه نیست زیرا این روش را تجربه کرده‌ایم و دیده‌ایم که شکست خورده است. تجربه دیگری هم وجود دارد که دیگران آن را امتحان کرده‌اند و آن اینکه ازطریق تعامل و همکاری مسائل را حل کرد. در اروپا این روش اجرا شده است. در اروپا انواع جنگ‌ها رخ داده است اما کشورهای اروپایی حالا به جایی رسیده‌اند که حتی نمی‌توانند به جنگ فکر کنند زیرا انها به یکپارچگی اقتصادی رسیده‌اند و اقداماتی برای اعتمادسازی انجام داده‌اند. آنها فرایند هلسینکی را اجرایی کرده‌اند که در سال هزار و نهصد و هفتاد و پنج شروع شد. این رویکرد، کشورهای اروپایی را قادر ساخته است تا پیش بروند. ما همین رویکرد را پیشنهاد می‌کنیم. به هرحال، رویکرد کنونی در منطقه شکست خورده است. این رویکرد شکست خورده است. اما ما رویکردی را پیشنهاد می‌کنیم که در جاهای دیگر موفق بوده است. این رویکرد در مناطقی موفق بوده است که سابقه (طولانی) در جنگ داشته‌اند. چرا به این رویکرد اعتماد نمی‌کنیم و آن را امتحان نمی‌کنیم؟

وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد رویکرد ترامپ درباره اعمال فشار برای رسیدن به اهداف در بخش ملک و ساختمان جواب می‌دهد اما درباره تعامل با کشورهای دیگر و بویژه ایران، شکست خورده است.

آلیکان آیانلر خبرنگار تلویزیون دولتی ترکیه (تی آر تی) در بخش دیگری از مصاحبه اختصاصی با محمدجواد ظریف از او پرسید: نظر شخصی شما درباره ترامپ رئیس جمهور آمریکا چیست؟

وزیر امورخارجه ایران در پاسخ گفت: فکر می‌کنم این به مردم آمریکا مربوط است که درباره رهبران کشورشان نظر داشته باشند. اما درباره وی به عنوان دولتی که نماینده مردم است و باید با دولتهای دیگر تعامل داشته باشد باید عرض کنم که رئیس جمهور ترامپ نمی‌خواهد وارد جنگ شود. وی نمی‌خواهد تنشها را تشدید کند. اما این تلقی در وی وجود دارد که می‌تواند از طریق اعمال فشار به اهدافش دست یابد. شاید این روش در بخش ملک و ساختمان جواب داده باشد اما در تعامل با کشورهای دیگر جواب نمی‌دهد. بی تردید، این شیوه در تعامل با کشوری جواب نمی‌دهد که هفت هزار سال سابقه تمدنی دارد.

خبرنگار شبکه گفت: شما می‌فرمایید که رئیس جمهور ترامپ جنگ نمی‌خواهد. حال آیا ایران هم هرکاری که بتواند انجام می‌دهد تا از وقوع جنگ جلوگیری کند؟ آیا ایران جنگ می‌خواهد؟

ظریف در پاسخ گفت: ما جنگ نمی‌خواهیم. ما هرگز شروع کننده جنگ نبوده‌ایم. در دستکم دویست و پنجاه سال اخیر، ما فقط از خودمان دفاع کرده‌ایم و نه اینکه شروع کننده جنگ بوده باشیم. ما از خودمان دفاع می‌کنیم. اگر به استقلال و تمامیت ارضی ما تعدی شود، ما از خودمان دفاع می‌کنیم. ما معتقدیم که در جنگ، همه بازنده هستند. در جنگ، هیچکس برنده نیست. مسئله این است که یک طرف، کمتر زیان می‌بیند و طرف مقابل، بیشتر زیان می‌بیند. ما برد و باخت را در جنگ اینگونه مقایسه می‌کنیم. به نظر ما، هیچکس در جنگ برنده نمی‌شود. هیچ فرد دارای عقل سالمی نباید به سمت جنگ برود. ما می‌خواهیم از جنگ فرار کنیم اما اگر جنگی بر ما تحمیل شود، تنها راه مقابله با آن این خواهد بود که مبارزه کنیم.

خبرنگار شبکه گفت: حالا می‌خواهم به توافقنامه هسته‌ای ایران در سال دو هزار و پانزده بپردازم. یکی از جدیدترین سخنانی که در این خصوص بیان شده ازجانب بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس بوده است. وی گفته است این توافقنامه خوب نیست و اگر کسی باشد که بتواند به توافقنامه بهتری برسد، او کسی نیست بجز دونالد ترامپ. نظر شما درباره این گفته نخست وزیر انگلیس چیست که گفته است این توافقنامه خوب نیست؟

ظریف در پاسخ گفت: به نظرم، این سخن، سخنی فی البداهه بوده است و مقامات انگلیسی هرگز آن را تکرار نکردند. به نظرمن، انگلیس می‌داند که نمی‌توان به توافقنامه بهتری رسید. ممکن است همه ما نظراتی درباره توافقنامه بهتر داشته باشیم اما باور کنید که این نظرات در زمان مذاکرات به ذهن ما هم آمد. ما بهترین مذاکرات را برای همه طرفها داشتیم اما قشنگی مذاکرات این است که هیچیک از طرفها در مذاکرات به همه خواسته‌های خودش نمی‌رسد. ما در طول مذاکرات متوجه شدیم که نمی‌توانیم همه مشکلات را حل کنیم و به همین علت، بر مسئله‌ای متمرکز شدیم که می‌توانستیم به آن رسیدگی کنیم. این واقعیت که ما به برخی مسائل نپرداختیم به معنای آن نیست که ما از این مسائل چشم پوشی کردیم بلکه ما درک واقع بینانه‌ای داشتیم مبنی بر اینکه اگر بخواهیم به همه مسائل بپردازیم قادر نخواهیم بود حتی به یک مسئله بپردازیم.

خبرنگار شبکه گفت: به نظرشما، چرا دونالد ترامپ از این توافقنامه خارج شد؟

ظریف در پاسخ گفت: به نظرم، او را گمراه کردند تا به این باور برسد که این توافقنامه، بد بوده است. این کار را کسانی انجام دادند که به هیچ وجه نمی‌خواهند توافقی حاصل شود. فکر می‌کنم کارنامه عملکرد آقای بولتون روشن است. وی هرگز خواهان توافق نبوده است. وی در اوایل سال دو هزار که معاون وزیر امورخارجه آمریکا در حوزه خلع سلاح بود، نیز با توافق مخالف بود. وی در آن زمان از انعقاد توافقی جلوگیری کرد که در آن زمان می‌توانست برای ایالات متحده بسیار بهتر باشد. او تلاش کرد از این توافقنامه (برجام) نیز جلوگیری کند. او از سازمانی حقوقی می‌گیرد که خواهان تغییر رژیم در ایران است. فکر می‌کنم او (ترامپ) به افراد نادرست گوش کرد.

خبرنگار شبکه گفت: آیا به نظر شما، طرفهای اروپایی حاضر در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) می‌توانستند برای نجات این توافقنامه کارهای بیشتری انجام بدهند؟ اصلا اینطور بپرسم که آیا به نظر شما، این توافقنامه قابلیت نجات یافتن را داشت؟

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

ظریف در پاسخ گفت: به نظرم، این توافقنامه به نفع جامعه بین المللی است. به نظرم، طرفهای اروپایی حاضر در این توافقنامه برای نجات یکپارچگی خودشان بایستی بیشتر تلاش می‌کردند. آنها برای اینکه نجات خودشان و برای اینکه به صورت مستقل از ایالات متحده موجودیت داشته باشند بایستی بیشتر تلاش می‌کردند. به نظرم، ایران می‌تواند بدون توافقنامه هسته‌ای به حیات خودش ادامه بدهد اما آیا اروپا می‌تواند با این تلقی به حیات خود ادامه بدهد که طرفی قابل اعتماد برای توافق نیست و اینکه هر توافقی که می‌خواهید با اروپایی‌ها داشته باشید باید با ایالات متحده به توافق برسید؟

خبرنگار شبکه گفت: اما ایالات متحده به حیات خودش ادامه داده است، مگر اینطور نیست؟

ظریف در پاسخ گفت: ایالات متحده به حیات خودش ادامه داده است زیرا دولت ایالات متحده دیگر کشورهای جهان را تحت فشار قرار داده است تا قلدری اش را بپذیرند. اما سوال مطرح این است که آیا اروپا می‌تواند با این وضعیت به حیات خودش ادامه بدهد؟ سخنم این نیست که بدون توافقنامه هسته‌ای به حیات خودش ادامه بدهد بلکه منظورم این است که آیا اروپا می‌تواند با این تلقی شکل گرفته درباره اروپا در جهان به حیات خودش ادامه بدهد که لزومی ندارد با اروپا به تعامل پرداخت بلکه فقط باید با ایالات متحده به تعامل پرداخت زیرا اروپا دنباله روی آمریکا است و هرکاری که ایالات متحده انجام بدهد، اروپا در آن تغییری بوجود نمی‌آورد اعم از اینکه این تغییر برای حرکت به سمت بهتر شدن یا بدتر شدن مسئله‌ای باشد.

خبرنگار شبکه گفت: ایالات متحده، آنها (اروپایی‌ها) را رها کرده است.

ظریف در پاسخ گفت: بله ایالات متحده آنها را رها کرده است. به همین علت است که می‌گویم که آنها باید خودشان تصمیم بگیرند. به نظرم، منافع ملی همگان به صورت حیاتی در این نکته نهفته است که توافقنامه هسته‌ای حفظ شود. منافع ملی اروپایی‌ها به صورت یک قاره در این نکته نهفته است که نشان بدهد می‌تواند در توافقنامه‌های بین المللی، خودش یک شریک باشد که مستقل از ایالات متحده باشد.

خبرنگار شبکه گفت: شما از همه طرفهای حاضر در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) می‌خواهید که بار دیگر خودشان را به این توافقنامه متعهد کنند. آیا این سخن به معنای آن است که شما حاضر نیستید درباره توافقنامه جدید مذاکره کنید؟

ظریف در پاسخ گفت: آشکارا ما معتقدیم این توافقنامه که نتیجه سالها ژست گیری همه طرفها در ابتدای کار و مذاکرات جدی همه طرفها پس از آن برای مدت دو سال است، قابل مذاکره مجدد نیست. می‌توان این توافقنامه را تقویت کرد. اما تقویت یک توافقنامه با مذاکره درباره یک توافقنامه تفاوت دارد. ما هرگز درهای خود را به روی مذاکره نبسته‌ایم. ما هرگز از میز مذاکرات خارج نشدیم. میز مذاکرات هنوز همانجاست. شش کشور جهان و یکی از سازمانهای بین المللی در اطراف آن میز نشسته‌اند. قبلا تعداد این کشورها هفت کشور بود. ما هرگز از میز مذاکرات جدا نشدیم. یک کرسی که در اطراف این میز خالی است، صندلی ایران نیست بلکه صندلی ایالات متحده است.

خبرنگار شبکه گفت: شما می‌گویید که ایران از گفتگوهای هسته‌ای خارج نشده است. اما در ماههای اخیر، سازمان انرژی اتمی ایران با غنی سازی اورانیوم به میزانی که بسیار فراتر از حدود مشخص شده در زمینه ذخایر مشخص شده در توافقنامه است، برخی از تعهداتش را درقبال برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نقض کرده است. چرا ایران این کار را کرده است؟

ظریف در پاسخ گفت: زیرا وقتی ما درباره این توافقنامه مذاکره می‌کردیم، ​با چشمان باز مذاکره می‌کردیم و نه اینکه مذاکره ما مبتنی بر اعتماد کور باشد. یکی از زیبایی‌های این توافقنامه نیز همین است. به همین علت است که معتقدم نمی‌توان این توافقنامه را به صورت گسترده‌ای بهبود بخشید. یکی از مفادی که ما در این توافقنامه گنجاندیم این بود که اگر یکی از طرفها، تعهداتش را نقض کند طرف مقابل می‌تواند چه کارهایی انجام بدهد. گروه پنج بعلاوه یک گفت که اگر ایران مفاد توافقنامه را نقض کند، آنها می‌توانند پرونده ما را بار دیگر به شورای امنیت سازمان ملل متحد ببرند و از سازوکار بازگشت فوری تحریمها استفاده کنند. این نکته در توافقنامه آمده است. اما این توافقنامه، تفاهمی دوجانبه بود. ما به این نکته پرداختیم که اگر آنها به توافقنامه پایبند نباشند، ایران چه کار می‌تواند بکند. راهکاری که در خود توافقنامه گنجانده شده است که در این صورت، با اجرای یک فرایند، ما می‌توانیم اجرای برخی از تعهداتمان را متوقف کنیم. ما این فرایند را دهم ماه مه دو هزار و هجده شروع کردیم. ما به اروپایی‌ها یک سال کامل فرصت دادیم تا به تعهداتشان عمل کنند. ما می‌خواهیم اروپا به تعهدات خودش عمل کند. ما نمی‌خواهیم اروپا به تعهدات آمریکا عمل کند. اروپا در این توافقنامه، تعهداتی مستقل دارد. این تعهدات در خود توافقنامه آمده است. درعین حال، اروپایی‌ها پس از خروج ایالات متحده (از برجام) نیز تعهداتی داشته‌اند. در هجدهم نوامبر۲۰۱۸، بنده در نامه‌ای به کشورهای اروپایی و درواقع به همه چهار عضو دیگر شورای امنیت بعلاوه آلمان نوشتم که ما این فرایند را کاملا طی کرده‌ایم و حالا می‌توانیم مسیر خودمان را در پیش بگیریم. پس ما توافقنامه را نقض نکردیم بلکه از راهکارهایی استفاده کردیم که در خود توافقنامه امده است. این سخن مثل این است که شما فردی را که قتل مرتکب شده است زندانی کنید. شما با این کار، آزادی فرد مذکور را نقض نمی‌کنید بلکه از رویه‌های قانونی استفاده می‌کنیم که قانون مشخص کرده است تا به یک کار اشتباه قبلی رسیدگی کنید.

خبرنگار شبکه گفت: فارغ از اینکه تحولات در مسیر آتی چگونه پیش برود، آیا ایران اصلا به دنبال سلاح هسته‌ای خواهد رفت؟

ظریف در پاسخ گفت: خیر. ما در بالاترین سطح مقامات کشور به صراحت اعلام کرده‌ایم که تسلیحات هسته‌ای در وهله نخست، غیرانسانی و برخلاف آموزه‌های اسلامی است. رهبر معظم ما یک حکم دینی درباره حرام بودن این تسلیحات صادر کرده است. درعین حال می‌گوییم که سلاح هسته‌ای سبب تقویت امنیت ما نمی‌شود. پاسخ ما کاملا روشن است و رهبر معظم ما این پاسخ را داده است. وی در دیدار با آبه شینزو نخست وزیر ژاپن نیز این پاسخ را داد. ایشان به دفعات تکرار کرد که ایران نمی‌خواهد از سلاح هسته‌ای استفاده کند یا حتی سلاح هسته‌ای بسازد. آبه شینزو نیز این حرف را در سخنرانی خود در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد تکرار کرد.

خبرنگار شبکه گفت: ما چند هفته تا یکمین سالروز اعمال مجدد تحریمهای سنگین اقتصادی علیه ایران فاصله داریم. می‌خواهم بدانم که این تحریمها چه تاثیری بر مردم ایران داشته است؟ چقدر بار این تحریمها متوجه مردم شده است و در حوزه هایی ازقبیل یافتن کار مشهود است؟

ظریف در پاسخ گفت: واقعیت این است که ما در یک سال گذشته توانسته‌ایم چهل درصد ارزش واحد پولی خود را احیاء کنیم. ما بار دیگر در وضعیت مثبت قرار گرفته‌ایم. ما تورم را کاهش داده‌ایم. اما تحریمها فشار سنگینی بر مردم ایران وارد کرده است. به همین علت است که ما معتقدیم، تحریم به معنای جنگ است. ایالات متحده جنگی را علیه ایران شروع کرده است. فشار حداکثری عبارتی با حسن تعبیر برای تروریسم اقتصادی است.

خبرنگار شبکه گفت: شما این عبارت را بارها استفاده کرده‌اید.

ظریف در پاسخ گفت: بله این کار، تروریسم اقتصادی است.

خبرنگار شبکه گفت: چرا؟

ظریف در پاسخ گفت: مایک پمپئو به صورت علنی گفته و این گفته به تیتر نشریه نیوزویک تبدیل شده است و آن اینکه اگر ایران می‌خواهد مردمش غذا داشته باشند باید به گفته‌های آمریکا چشم بگوید! وقتی تعریف شناخته شده تروریسم را در همه کتابها و در همه فرهنگ لغتهای حقوقی بخوانید و حتی اگر این عبارت را در اینترنت جستجو کنید می‌بینید که نوشته شده است تروریسم عبارتست از اقدامات قهری یا استفاده از خشونت علیه غیرنظامیان برای نیل به اهداف و مقاصد سیاسی. باتوجه به گفته‌های مقامات آمریکایی و باعنایت به این سخن وزیر امورخارجه آمریکا که گفته است اگر ایران می‌خواهد مردمش غذا داشته باشند، مشخص می‌شود که این اقدام قهری علیه مردم عادی است. آمریکا می‌خواهد با این کار، طرف مقابل سیاست خودش را تغییر بدهد. این اقدام، اقدام قهری علیه غیرنظامیان بیگناه به منظور تغییر دادن سیاست طرف مقابل است. این اقدام، تروریستی است. درواقع، باتوجه به اینکه این اقدام به مرز گرسنگی کشاندن افراد می‌رسد، جنایت جنگی است. وزیر امورخارجه آمریکا باید وکیل خوبی را برای خودش استخدام کند!

آلیکان آیانلر گفت: فکر می‌کنید که چه کسی بزرگترین دشمن ایران است؟

ظریف: من فکر می‌کنم اسرائیل بزرگترین تهدید برای منطقه ما و همچنین برای جهان است؛ تنها دارنده سلاح اتمی در منطقه که همسایگانش را هدف تهاجم قرار می‌دهد و جاه طلبی تصاحب کل منطقه را دارد و سیاست هایش توسعه و صلح را در منطقه به مخاطره انداخته است و هم اکنون نه تنها به سوریه و لبنان حمله می‌کند بلکه دامنه تهاجم و حملاتش را به عراق نیز گسترش داده است. لذا اسرائیل بزرگترین تهدید علیه منطقه و صلح جهان است.

آلیکان آیانلر: شما با اسرائیل چطور برخورد خواهید کرد؟

ظریف: ما با دفاع از خودمان با اسرائیل برخورد و سعی می‌کنیم که طرحهای بدخواهانه این رژیم را برملا کنیم.

آلیکان آیانلر: اگر شما به اظهاراتی که نتانیاهو طی ۱۰ سال گذشته عنوان کرده نگاه کنید می‌بینید که او هم درباره شما همین مسائل را می‌گوید.

ظریف: خب. ظاهر مهم است ولی حقیقت بسیار مهمتر از آن است. اوضاع فلسطین، حملات روزمره به فلسطینی‌ها، تهاجم به غزه، کرانه باختری، لبنان، سوریه، عراق و داشتن سلاح اتمی، خودداری از عضویت و مشارکت در هیچیک از پیمان‌های خلع سلاح مانند کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی، ان پی تی و …همه اینها واقعیات و حقایقی است که وجود دارد. به طوری که شما اصلا لازم نیست با نشان دادن تصاویر کارتونی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، سعی کنید که تصویر نادرستی از منطقه نشان بدهید. واقعیت مشهود است. و باید بر اساس همین واقعیات قضاوت کرد. با این حال، خب دولت هایی هم در این منطقه وجود دارند که این داستان را می‌پذیرند که اسرائیل به آنها امنیت خواهد داد. اسرائیل حتی قادر نیست امنیت خودش را تامین کند.

آلیکان آیانلر: اجازه بدهید که در انتها درباره سوریه از شما سوال کنم. ایران در سوریه بدنبال چیست و چه می‌خواهد؟

ظریف: شش سال پیش که من وزیر امور خارجه شدم یکروز در نیویورک به همراه احمد داوود اوغلو وزیر خارجه وقت ترکیه، دو نفری کنار رودخانه ایست ریور پیاده روی می‌کردیم. من آنجا به او یک طرح صلح چهار مرحله‌ای پیشنهاد دادم. آتش بس فوری، گفتگوهای سوری-سوری، آن زمان ما خواستار تشکیل دولتی فراگیر در سوریه بودیم، و انتخابات. امروز من می‌گویم چیزی که ما نیاز داریم گفتگوهای سوری-سوری و بازنگری در قانون اساسی سوریه و به امید خدا برگزاری انتخابات در سال ۲۰۲۱ میلادی است که زمان برگزاری انتخابات بعدی سوریه خواهد بود. وقتی این پیشنهادات را به وزیر امور خارجه ترکیه عنوان کردم، آن موقع قبل از انتخابات قبلی سوریه بود. حالا انتخابات بعدی سوریه در پیش است و ما باید آماده آن زمان باشیم. فکر می‌کنم که تشکیل کمیته بازنگری قانون اساسی سوریه مهمترین و اولین گامی است که باید برداشته شود. ما باید این کار را با اقدامات سوریه پیگیری کنیم. از جمله حرکت به سوی کاهش تنش‌ها. من فکر نمی‌کنم که ما با تقاضای ترکیه برای امنیت مخالفتی داشته باشیم. ولی فکر نمی‌کنیم که امنیت با تهاجم و یورش به سوریه تحقق یابد. ما گزینه‌های بهتری داریم. ما راه حل‌های بهتری به رئیس جمهور اردوغان داده‌ایم.

آلیکان آیانلر: مثل …..

ظریف: مثل توافقنامه آدانا. این توافقنامه بین ترکیه و سوریه است که همچنان ارزش حقوقی دارد. ما می‌توانیم کمک کنیم تا کردهای سوریه، دولت سوریه و دولت ترکیه را گردهم جمع کنیم تا نیروهای سوریه امنیت مرزها را با هماهنگی و همکاری ترکیه برقرار کنند. این راه بهتری برای دستیابی به امنیت است.

آلیکان آیانلر: ترکیه گروه یگان‌های مدافع خلق YPG را مهمترین تهدید علیه امنیت خود می‌داند.

ظریف: ما این موضوع را درک می‌کنیم. ولی YPG نماینده کردهای سوریه نیست. کردهای سوریه و دولت سوریه می‌توانند با ترکیه به یک تفاهم برسند تا مرزهای دو کشور امن شوند. من فکر نمی‌کنم که دوستان ترک ما با تهاجم به یک کشور دیگر بتوانند برای خود امنیت تامین کنند. و فکر نمی‌کنم که تشدید خشونت‌ها به راه حل سیاسی منتج شود؛ راه حلی که ایران، ترکیه و روسیه تلاش کرده‌اند در سوریه به آن دست یابند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جزئیات عملیات دستگیری روح‌الله زم در عراق

تابناکتابناک1 روز قبل
با وجود آنکه شیرین نجفی همدست مدیر آمدنیوز ادعا کرده بود او را در عراق داده و رسانه‌های عراقی از بازداشت زم در کردستان عراق خبر می‌دادند، اکنون شبکه بی بی سی در گزارشی به نقل از دستگاه اطلاعاتی عراق، جزئیات ادعایی خود را درباره نحوه دستگیری روح الله زم مدیر آمدنیوز منتشر کرده است. بر اساس این اطلاعات ادعایی، زم بر اساس قرارداد تبادل مجرمین میان ایران و عراق توسط دستگاه اطلاعاتی عراق بازداشت و پس از ۳۶ ساعت از طریق مرز زمینی به ایران منتقل شده است. این جزئیات را می‌بینید و می‌شنوید.

خدمت مشترک نوجوانان ایرانی و عراقی به زائران

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل

اولین افشاگری روح‌الله زم| محمد حسین رستمی؛ همکار داخلی آمدنیوز کیست؟ +فیلم و عکس

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
رستمی که ظاهرا بین احمدی نژاد و مشایی تفکیک قائل بود و اخبار و پرونده‌های متعددی در مورد مشایی منتشر کرده بود. «محمد حسین رستمی» جوان ۳۴ ساله‌ای با هیبت کاملا حزب‌اللهی بود که چندی قبل خبر بازداشت شوک آورش به اتهام جاسوسی برای رژیم صهیونیستی رسانه‌ای شد. به گفته خودش کار رسانه‌ای را از ۱۴سالگی آغاز کرده است و البته تعریفش از کار رسانه‌ای به افشاگری خلاصه می‌شود! از «جریان انحرافی» تا «ظریف» سوژه‌های افشاگری وب سایت عماریون به مدیریت رستمی بود. رستمی چندی قبل با انتشار یک عکس جعلی مدعی شده بود که همسر دوم ظریف به جرم جاسوسی بازداشت شده است.

رمزگشایی از جعبه سیاه دشمنان از زبان «روح الله زم»

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

زورگیری وسط دریاچه ارومیه +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، حمید یوسف زاده: در حالی که ۷ ماه از سال می‌ گذرد، تعرفه عوارض آزادراه نیمه کاره تبریز - ارومیه با افزایش زیادی مواجه شده است. افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه ارومیه - تبریز قابل قبول نیستنادر قاضی‌پور اظهار کرد: وزیر راه وشهرسازی باید مبنای قانونی افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه احداث نشده ارومیه - تبریز را تبیین کند چراکه این افزایش قابل قبول نیست. پیشرفت فیزیکی قطعه سوم آزاد راه ارومیه تبریز اصلا مطلوب نیستسرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: پیشرفت فیزیکی آزاد راه ارومیه تبریز به ویژه قطعه سوم آن اصلا مطلوب نیست و برای ساخت قطعات پنج، شش و تکمیل قطعات یک تا چهار به ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. پیمان آرامون اظهار کرد: این روزها دریاچه ارومیه به عنوان یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های توریستی حال و روز قابل قبولی پیدا کرده بنابراین رسیدگی به آزادراه ارومیه تبریز که از میانه این دریاچه می‌گذرد بسیار پر اهمیت است. پروژه آزادراه ارومیه-تبریز اواخر سال ۹۹ افتتاح می‌شودسیدهادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت ۱۵۰ میلیارد تومان از سهم خود را در پروژه آزادراه ارومیه-تبریز به کار می‌گیرد تا اواخر سال آینده این پروژه به بهره‌برداری برسد.

ورود ارتش سوریه به عین العرب

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه چندرسانه‌ای خبرگزاری میزان، نیرو‌های ارتش سوریه وارد عین العرب (کوبانی) در مرز با حومه شمالی حلب شدند. نیرو‌های سوری همچنین وارد چندین روستای جدید در حومه شهرک تل تمر شده در شمال غرب شهر حسکه شدند. ارتش سوریه دو روز قبل وارد شهر تل تمر و صوامع الأغبیش در حومه حسکه، شهر منبج در حومه شمال شرقی حلب، شهرک عین عیسی، شهر الطبقه و فرودگاه نظامی الطبقه در حومه رقه شد. ارتش سوریه طی چند روز گذشته کنترل مساحتی بالغ بر یک‌هزار کیلومترمربع را در اطراف منبج در شمال کشور به دست گرفته است. ارتش ترکیه پس از اعلام تصمیم دولت ترامپ برای خارج کردن نیرو‌های آمریکایی از شمال شرقی سوریه، نیرو‌ها و ادوات نظامی خود را در مرز مشترک با سوریه مستقر کرد و از بعد از ظهر روز چهارشنبه هفته گذشته نیز عملیات نظامی خود علیه نیرو‌های کرد متحد آمریکا را آغاز کرد.

نظرها

اخبار بیشتر