موسیقی اقوام قرار نیست از زادگاه خود جدا شود/ تدابیر آقای دبیر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
موسیقی اقوام قرار نیست از زادگاه خود جدا شود/ تدابیر آقای دبیر

موسیقی اقوام قرار نیست از زادگاه خود جدا شود/ تدابیر آقای دبیر

مهرخبرگزاری مهر |
عضو هیات علمی دانشگاه هنر ضمن تببین شرایط موجود در برگزاری برخی رویدادهای موسیقایی معتقد است که «جشنواره موسیقی نواحی» بستر و فضای مناسبی برای ملاقات سالانه هنرمندان فراهم می‌کند.

محمدرضا آزاده‌فر در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به اهمیت برگزاری جشنواره «موسیقی نواحی» گفت: موسیقی نواحی در بطن زندگی مردم ایران است و قرار هم نیست که جایگاه آن از شهرها و روستاهایی که زادگاه این موسیقی به حساب می‌آید، جدا شود و روی صحنه‌ها و سالن‌های اجرا کشیده شود. به اعتقاد من جشنواره موسیقی نواحی ایران به نوعی فراهم‌کننده فضای ملاقات سالانه برای نوازندگان مناطق مختلف کشور است و بر این اساس قرار نیست جایگزین زندگی و پویایی موسیقی محلی در نقاط مختلف کشور شود.

وی در ارزیابی خود درباره میزان حمایت‌ها از هنرمندان موسیقی اقوام نیز بیان کرد: بنده معتقدم باید زیرساخت‌ها و امکانات سفر به نواحی مختلف ایران برای بهره‌مندی عموم مردم از شنیدن موسیقی و حرکات آیینی فراهم شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه هنر همچنین درباره چگونگی انتقال هنر و دانش نوازندگان موسیقی اقوام به نسل جدید نیز اظهار کرد: موسیقی با شنونده زنده است و اگر مردم به جای شرکت در اجراهای موسیقی، سرگرم شبکه‌های مجازی شوند، مطمئنا موسیقی زنده که اساس موسیقی نواحی است رو به افول خواهد گذاشت.

خبری: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

آزاده‌فر درباره دلیل استقبال کمتر دانشجویان موسیقی از جشنواره موسیقی نواحی ایران نیز اظهار کرد: توجه کمتر دانشجویان موسیقی به جشنواره موسیقی اقوام واقعیت دارد اما با تدابیری که در این دوره توسط دبیر جشنواره جناب آقای صدری و با همکاری دانشگاه هنر اتفاق افتاده، قرار است شرایط خوبی برای حضور دانشجویان رشته موسیقی در جشنواره موسیقی نواحی ایران اتفاق بیفتد که امیدوارم به طور کامل تحقق پیدا کند و تداوم داشته باشد.

دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از تاریخ ١٦ تا ١٩ آبان ماه در شهر کرمان در گستره ملی و به صورت غیر رقابتی برگزار خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | خیمه سنگین اختاپوس‌ها روی بقایای یک نهنگ

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
امور مربوط به مهاجرت، درخواست ویزا، فرآیند گرفتن ویزا، اقامت و … از جمله موضوعاتی است که دارای حساسیت بالایی بوده و گاهی انجام اشتباهات جزئی در انجام آن‌ها باعث بروز مشکلات جبران‌ناپذیر برای افراد می‌شود. اگر قصد مهاجرت به خارج از کشور برای کار و تحصیل را دارید یا می‌خواهید برای اهداف کوتاه مدت نظیر تفریح و دیدار خانواده به کشورهای خارجی سفر کنید بسیار مهم است که انجام امور سفر خود را به موسسات باسابقه و معتبر بسپارید.

زوارالحسین در مسیر اربعین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
اکنون جهانیان اسلام را به نام اباعبدالله الحسین می‌شناسند؛ به پاس صبر، عزت و پایداری حضرت زینب (س) به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمده‌اند به یک قرار جمعی …راهشان پیدا؛ درست مثل خورشیدی که نظاره‌گر بود. هر کسی به طریقی سعی می‌کرد خادمان زائران اربعین باشد؛ موکب به موکب. حالا جهانیان اسلام را به نام اباعبدالله الحسین می‌شناسند؛ به پاس صبر، عزت و پایداری حضرت زینب (س). در مسیر معرفت حسینی می‌شود درس اخلاق، ایثار و آزادگی را فراگرفت. یا اباعبدالله الحسین (ع) در این مسیر قدم‌هایمان را استوار دار.

حسین (ع)، آغاز زندگی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

عاشقانی که جا نماندند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، عاشقان اباعبداالله الحسین (ع) که از حضور در راهپیمایی نجف تا کربلا جا مانده‌اند امروز صبح به نیابت از زیارت مرقد مطهر امام حسین (ع) و به قصد رجاء از میدان‌های پنجگانه تهران پیاده‌روی خود را به سوی حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی (س) آغاز کردند.
الفالف21 ساعت قبل
هرکسی از نگاه خود و با سلیقه شخصی دیگری را که ممکن است در هر زمینه‌ای کاری را انجام دهد، مورد حمله و آماج قرار می‌دهد. پسر چشم آبی سینمای ایران خیلی زود معروف شد، شاید زودتر از چیزی که خودش فکر می‌کرد! اما گلزار به جز بازیگری، موسیقی را هم با جدیت دنبال می‌کرد و قبل‌ از دیده شدن در قاب سینما گیتاریست گروه موسیقی آریان بود. کنسرت در سالن اسکاراما مورد تازه‌ای که پیرامون گلزار و کنسرت جدیدش رخ داده، کمی عجیب‌تر از بقیه موارد است. کنسرتی که سه هفته آینده است و شصت درصد بلیت‌هایش فروش رفته، چگونه قضاوت شده که موفق بوده یا نبوده؟!

نظرها

اخبار بیشتر