این کارها را در پیاده‌روی اربعین نکنید!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اجتماعی
این کارها را در پیاده‌روی اربعین نکنید!

این کارها را در پیاده‌روی اربعین نکنید!

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
این روزها همه از بایدهای اربعین می گویند، اینکه چه باید کرد و چطور راهی این سفر شد اما در کنار همه این بایدها حواسمان به نبایدهای اربعین هم باشد؛ نبایدهایی که لازم است همه زائران اربعین به آنها توجه ویژه کنند؛ حتی بیشتر از بایدها.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، این روزها هر چه شنیدیم از بایدهای پیاده‌روی اربعین بوده است، بایدهایی که البته برای پیوستن به جمعیت عظیم عاشقان حسینی در جاده نجف به کربلا واجب است، از فوت و فن جاسازی همه وسایل در کوله پشتی تا کم و کیف وسایل مورد نیاز برای این سفر متفاوت و … اما یادمان باشد پیاده‌روی اربعین به عنوان عظیم‌ترین اجتماع مسلمانان بستر تمدن‌سازی و انسان‌سازی است و در کنار همه بایدهای اربعین، نبایدهایی هم هست که بی‌توجهی به یکی از آنها خدای ناکرده می‌تواند هر آنچه در این سفر پر از نور و برکت رشته‌ایم را پنبه کند.

«وحید عربیان»، یکی از موکب‌داران قدیمی که از چند سال قبل تجربه موکب‌داری در مسیر نجف تا کربلا را داشته است، این نبایدها را مرور می‌کند و می‌گوید: «خوب است که زائران پیاده‌روی اربعین این نبایدها را هر روز مرور کنند.»

سعه صدر فراموش نشود

هر زائر ایرانی نماینده‌ای از فرهنگ و تمدن ایران است و پیاده‌روی اربعین بستری برای فرهنگسازی. مراقب باشید مبادا نتیجه رفتار ناخواسته شما، ارائه تصور نادرستی از فرهنگ ایرانیان باشد. در یک کلام سعه صدر داشته باشد. امسال حجم زائران به طور چشم گیری افزایش پیدا کرده و این موضوع باعث ازدحام بیشتری در طول مسیر می‌شود. از طرفی کشور عراق به دلیل وضعیت خاص امنیتی، در شهرها و جاده‌ها ایست‌های بازرسی متعددی دارد و این موضوع ممکن است روند پیاده‌روی را کند کرده و موجب ازدحام شود. تعجیل در رفت و آمد، هل دادن، اجتماع بی‌دلیل، اعتراض نسبت به بازرسی بدنی به دلیل اتلاف وقت، این قبیل رفتارها تصویر غلطی از فرهنگ مردم ایران در ذهن میزبانان عراقی ایجاد می‌کند.

آب لوله کشی نیست! زیاده روی در مصرف ممنوع

وقتی در میان راه برای استراحت به موکب‌ها یا خانه عراقی‌ها می‌روید به یک نکته بسیار مهم توجه کنید. یادتان باشد زیرساخت‌های عمرانی کشور عراق نسبت به ایران متفاوت است. در کشور عراق بسیاری از روستاهای بین راه از نجف تا کربلا آب لوله‌کشی ندارند و در خانه‌ها از آب منبع برای شست و شو و حمام استفاده می‌شود. پس اگر در موکب یا خانه عراقی‌ها ماندید در استفاده از آب زیاده‌روی نکنید. بر اساس شنیده‌ها از تجربه موکب‌داران در سال‌های گذشته در مواردی به دلیل زیاده‌روی زائران در شست‌وشوی البسه، صاحبخانه‌ها یا موکب‌داران با کمبود آب منبع مواجه شدند. عراق مثل ایران کشور پرآبی نیست.

قابل توجه خانم‌ها؛ روز اربعین حرم نروید!

روز اربعین حرم امام حسین (ع) برای حضور خانم‌ها به هیچ عنوان مناسب نیست. بنا به فتوای آیت الله سیستانی، آیت‌الله بهجت و بسیاری از مراجع دیگر در ایامی مثل اربعین کل کربلا حرم است. ازدحام در حرم امام حسین در روز اربعین قابل وصف نیست و شرایط حضور بانوان فراهم نیست. بانوان زائر نباید فراموش کنند که امام حسین (ع) تا لحظه آخر قیام و قبل از شهادت نگران نوامیس‌شان بودند. همه خاک کربلا در این ایام مقدس است و سلامی از راه دور در روز اربعین شما را بس!

شوخی‌های نابجا ممنوع!

حضور خانوادگی و جمع‌های دوستانه در پیاده‌روی اربعین لذت این سفرمعنوی را بیش از پیش می‌کند. قطعا لطف سفر دسته‌جمعی علاوه بر حال خوب معنوی، تجربه کردن گعده‌های دوستانه با چاشنی شوخی و خنده هم هست. تا اینجا هیچ ایرادی نیست، اما دور شوخی با مسائل فرهنگی و زبان عربی میزبانان اربعین را خط بکشید. تلاش برای صحبت کردن با زبان عربی با لحن طنزآمیز یکی از مواردی است که در سفر اربعین بعضا دیده می‌شود و ممکن است برای شهروندان عراقی سوءتفاهم ایجاد کند.

در خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

فرصت‌سوزی نکنید

عکس موضوعی که در بالا به آن اشاره شد، هم صادق است. بعضی از میزبانان عراقی با زبان فارسی آشنایی دارند، پس لازم است زائران عزیز در جمع‌های دوستانه در طی مسیر، موکب‌ها یا احتمالا در خانه میزبانان عراقی حواسشان باشد که در شوخی‌ها از به کار بردن کلمات فارسی که شاید خلاف ادب باشد، خودداری کنند، پیاده‌روی اربعین ناب‌ترین فرصت برای تعامل هر چه بیشتر و تقویت پایه‌های دوستی و برادی دو ملت است. قدر این فرصت را بدانید و خدای ناکرده با ارائه تصویری نادرست از فرهنگ مردم ایران فرصت سوزی نکنید.

اگر غذای عربی دوست ندارید...

زائران ایرانی در پیاده‌روی اربعین میهمانند، میهمان مهر مردم عراق و میزبانان هر آنچه را در توان دارند، پیشکش زائران می‌کنند و برای احترام به میهمانان، بهترین غذای خود را برای پذیرایی آماده می‌کنند، اما شاید بهترین غذای عراقی‌ها باب طبع ایرانی‌ها نباشد. اگر به هر دلیلی غذاهای عربی را که در طول مسیر پیشکش شما می‌شود، دوست ندارید، مبادا رفتاری از خودتان نشان دهید که باعث دلگیری میزبان عراقی شود. احترام و قدردانی را فراموش نکنید. نکته دیگر اینکه اگر احساس سیری می‌کنید دوباره در صفوف غذا نایستید.

مبادا دلی بشکند

مردم عراق به عشق پذیرایی از میهمانان اباعبدالله الحسین (ع) یک سال از درآمدماهانه یا روزانه‌شان پس انداز می‌کنند تا در پیاده‌روی اربعین از زائران پذیرایی کنند. گاهی همه دار و ندار پیرزنی روستایی چند کیلو خرما است که آن را در سینی می‌گذارد و با عشق در میانه راه می‌نشیند تا کام زائر اربعین را شیرین کند. گاهی هم توان مالی میزبان عراقی، پذیرایی از زائران با شیرینی لاکچری عراقی است. مبادا برای خوردن میان وعده‌ای بهتر و پروپیمان‌تر از کنار پیرزن، پیرمرد یا جوان روستایی که همه سرمایه‌شان همان چای، شربت یا خرمای خاک خورده است، بگذرید. شکمو نباشید و تا می‌توانید دل به دست آورید.

پرتوقع نباشید!

در پیاده‌روی اربعین سطح توقعات و انتظارات خودتان را مدیریت کنید و پرتوقع نباشید. موکب‌داران ایرانی و عراقی همه تلاششان را برای ارائه بهترین خدمات به زائران به کار می‌گیرند تا زمینه استراحت و آرامش میهمانان امام حسین (ع) فراهم شود، اما طبیعی است که به دلیل ازدحام زائران ممکن است کم و کاستی‌هایی هم وجود داشته باشد. کمبودها را به جان بخرید. مبادا برای موکب‌داران ایرانی یا عراقی ترشرویی کنید.

زباله نریزید

معنای پیاده‌روی اربعین را درک کنید. قناعت، احسان، صبر، بخشش. اینها نماد رفتارهای سازنده در پیاده‌روی اربعین است. یکی از مصادیق این رفتارها حفظ پاکیزگی مسیر است. زباله‌هایتان را در مسیر پیاده‌روی اربعین نریزید. اگر خدای ناکرده با بی‌توجهی زباله‌ای در مسیر مقدس نجف به کربلا ریختید، شاید در درک پیاده‌روی اربعین اشتباه کرده‌اید.

قانون کشور میزبان را دور نزنید!

قانون کشور عراق را دور نزنید. به دلیل ملاحظات امنیتی، همراه داشتن موبایل در بسیاری از اماکن مذهبی کشور عراق ممنوع است و غرفه‌هایی برای امانت دادن وسایل جای‌گذاری شده است. به گفته موکب‌داران ایرانی در مواردی دیده شده که زائران تلفن همراهشان را زیر لباس‌هایشان پنهان می‌کنند که این موضوع بی‌احترامی به قوانین کشور عراق است.

منبع: فارس

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
انجام اولین پرواز رفت و برگشت تهران_ مشهد با دو خلبان زن، که به عنوان اتفاقی تاریخی در صنعت هوایی کشور به ثبت رسیده است، سوژه طنز شهرونگ شد.
برنابرنا1 روز قبل
جنگل النگدره که در شهر زیبای گرگان قرار دارد یکی از جنگل‌های معروف و بی‌نظیر کشورمان است که طبیعت بکر و بی‌نظیری دارد. جنگل النگدره به عنوان یکی از ۷ منطقه گردشگری برتر در ایران است و یکی از شاخص‌ترین جنگل‌های ایران و از جمله زیباترین جاهای دیدنی گرگان محسوب می‌شود. برای رفاه گردشگران پارک النگدره دارای برق رسانی، سرویس‌های بهداشتی، نمازخانه، پارک کودک و محل‌هایی برای پیک نیک و کمپینگ دارد. در این جنگل زیبا یک بخش تاریخی وجود دارد که طبق بررسی‌های انجام شده مربوط به دوران پس از اسلام است. اگر به این جنگل زیبا سفر کرده‌اید، ما را با تجربیات و حس خوبی که از سفر به این جنگل داشته‌اید، آگاه کنید و نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سفری که همدلی را از همزبانی فراتر می‌برد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

خطا در حذف یارانه بگیران، کمتر از ۷ درصد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای محمد شریعتمداری در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره حذف یارانه برخی از یارانه بگیران افزود: اگر در این خصوص اشتباهی صورت گیرد، تلاش می‌کنیم به حداقل ممکن کاهش یابد ضمن اینکه این اشتباهات قابل جبران است. وی با بیان اینکه حذف یارانه مربوط به چند درصد از دهک‌های بالای درآمدی است که در این دوره اتفاق افتاد، گفت: در این خصوص گزارش‌های به ما رسیده است که آن‌ها نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد و بعد از بررسی‌ها هر خطا و اشتباهی باشد، رفع می‌شود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: اما این درصد کم و ضریب خطای پایینی که وجود دارد نشان می‌دهد که دولت با استفاده از همه امکاناتش با دقت بیشتری عمل می‌کند تا هیچ خطایی سر نزند. وی گفت: همان طور که اشاره شد دولت با درک صحیح از شرایط جامعه و فشار نظام سلطه بر ایران با دقت کامل تلاش می‌کند با حداقل انحراف فقط نسبت به حذف یارانه افراد متمکن که دارای درآمد‌های بالا هستند اقدام کند و به هیچ وجه دولت و مجلس قصد حذف یارانه هیچ یک از افرادی را که دارای زندگی متوسط هستند، ندارد. آقای شریعتمداری با بیان اینکه تلاش ما این است که با دقت کامل عمل کنیم، گفت: یارانه ۱۶۶ هزار خانوار که بالغ بر ۷۰۰ هزار نفر می‌شود حذف شده است که آن‌ها نیز با بررسی‌های متعددی که صورت گرفته است، دارای تمکن مالی مناسبی هستند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مدت زمان رسیدگی به شکایت افرادی که یارانه ان‌ها حذف شده است اشاره کرد و افزود: خطا‌های صورت گرفته بر اساس شکایت‌های رسیده کمتر از ۷ درصد از کل افرادی بودند که یارانه آن‌ها حذف شده است. ضمن اینکه به شکایت آن‌ها نیز رسیدگی می‌شود و معمولا ظرف یک ماه و نیم تا دو ماه به شکایت افراد جواب داده می‌شود، اما این آمار پایین نشان از دقت بالا دارد. وی درباره اصلاح برخی از مواد قانون تجارت نیز گفت: امیدوار هستیم با اجرای این قانون و نظارت بر آن رتبه جمهوری اسلامی در فضای کسب و کار حداقل ده رتبه افزایش پیدا کند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
اعتمادآنلاین|‌ کامران زنگیشه با اشاره به برپایی ۵۰ باب چادر توسط سازمان بهشت زهرا (س) گفت: این چادرها در منطقه «حولی» نجف تحت نظارت و مدیریت ستاد بازسازی عتبات عالیات فعالیت می‌کنند و روزانه تا سقف ۱۰ هزار نفر برای اسکان در این چادرها پذیرش می‌شوند. وی اظهار کرد: دو دستگاه خودروی اطفای حریق و ۴۰ نفر از پرسنل آتش نشانی با تجهیزات انفرادی نیز نسبت به پوشش ایمنی صحن حضرت زهرا (س)، آشپزخانه‌های زیر صحن و موکب اسکان استانداری تهران اقدام می‌کنند. زنگیشه تصریح کرد: همچنین شهرداری تهران به منظور کمک به همکاران عراقی خود، تجهیزاتی شامل ۴۰۰ عدد انواع مخزن پسماند، ۲۷ تن کیسه پسماند و سایر موارد نظیر انواع جارو و فرغون در قالب ۴ تریلی از تهران به نجف منتقل کرده که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مهرمهر1 روز قبل
شیدا اکار در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به اینکه یک کارگاه ریخته‌گری با فعالیت خود بدون استفاده از سیستم فیلتراسیون، موجب انتشار آلودگی در هوا شده بود، گفت: متصدی این واحد آلاینده به مراجع قضایی معرفی و پس از پیگیری‌های لازم به دلیل تخلف صورت گرفته و تهدید علیه بهداشت عمومی و محیط زیست به ۷ ماه حبس محکوم شد. وی در ادامه با بیان اینکه واحدهای ریخته‌گری از واحدهای آلاینده هوا و خاک هستند، گفت: اتخاذ تمهیدات کنترل آلایندگی قبل از شروع به کار و ارائه خوداظهاری مستمر از فعالیت، برای این واحدها الزامی است و در صورت کوتاهی در این خصوص، اقدامات قانونی از سوی اداره حفاظت محیط زیست اعمال خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر