این کارها را در پیاده‌روی اربعین نکنید!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. اجتماعی

این کارها را در پیاده‌روی اربعین نکنید!

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
این روزها همه از بایدهای اربعین می گویند، اینکه چه باید کرد و چطور راهی این سفر شد اما در کنار همه این بایدها حواسمان به نبایدهای اربعین هم باشد؛ نبایدهایی که لازم است همه زائران اربعین به آنها توجه ویژه کنند؛ حتی بیشتر از بایدها.

قدس آنلاین، به گزارش خبرگزاری فارس، این روزها هر چه شنیدیم از بایدهای پیاده‌روی اربعین بوده است، بایدهایی که البته برای پیوستن به جمعیت عظیم عاشقان حسینی در جاده نجف به کربلا واجب است، از فوت و فن جاسازی همه وسایل در کوله پشتی تا کم و کیف وسایل مورد نیاز برای این سفر متفاوت و … اما یادمان باشد پیاده‌روی اربعین به عنوان عظیم‌ترین اجتماع مسلمانان بستر تمدن‌سازی و انسان‌سازی است و در کنار همه بایدهای اربعین، نبایدهایی هم هست که بی‌توجهی به یکی از آنها خدای ناکرده می‌تواند هر آنچه در این سفر پر از نور و برکت رشته‌ایم را پنبه کند.

«وحید عربیان»، یکی از موکب‌داران قدیمی که از چند سال قبل تجربه موکب‌داری در مسیر نجف تا کربلا را داشته است، این نبایدها را مرور می‌کند و می‌گوید: «خوب است که زائران پیاده‌روی اربعین این نبایدها را هر روز مرور کنند.»

این کارها را در پیاده‌روی اربعین نکنید! - 3

سعه صدر فراموش نشود

هر زائر ایرانی نماینده‌ای از فرهنگ و تمدن ایران است و پیاده‌روی اربعین بستری برای فرهنگسازی. مراقب باشید مبادا نتیجه رفتار ناخواسته شما، ارائه تصور نادرستی از فرهنگ ایرانیان باشد. در یک کلام سعه صدر داشته باشد. امسال حجم زائران به طور چشم گیری افزایش پیدا کرده و این موضوع باعث ازدحام بیشتری در طول مسیر می‌شود. از طرفی کشور عراق به دلیل وضعیت خاص امنیتی، در شهرها و جاده‌ها ایست‌های بازرسی متعددی دارد و این موضوع ممکن است روند پیاده‌روی را کند کرده و موجب ازدحام شود. تعجیل در رفت و آمد، هل دادن، اجتماع بی‌دلیل، اعتراض نسبت به بازرسی بدنی به دلیل اتلاف وقت، این قبیل رفتارها تصویر غلطی از فرهنگ مردم ایران در ذهن میزبانان عراقی ایجاد می‌کند.

آب لوله کشی نیست! زیاده روی در مصرف ممنوع

وقتی در میان راه برای استراحت به موکب‌ها یا خانه عراقی‌ها می‌روید به یک نکته بسیار مهم توجه کنید. یادتان باشد زیرساخت‌های عمرانی کشور عراق نسبت به ایران متفاوت است. در کشور عراق بسیاری از روستاهای بین راه از نجف تا کربلا آب لوله‌کشی ندارند و در خانه‌ها از آب منبع برای شست و شو و حمام استفاده می‌شود. پس اگر در موکب یا خانه عراقی‌ها ماندید در استفاده از آب زیاده‌روی نکنید. بر اساس شنیده‌ها از تجربه موکب‌داران در سال‌های گذشته در مواردی به دلیل زیاده‌روی زائران در شست‌وشوی البسه، صاحبخانه‌ها یا موکب‌داران با کمبود آب منبع مواجه شدند. عراق مثل ایران کشور پرآبی نیست.

این کارها را در پیاده‌روی اربعین نکنید! - 8

قابل توجه خانم‌ها؛ روز اربعین حرم نروید!

روز اربعین حرم امام حسین (ع) برای حضور خانم‌ها به هیچ عنوان مناسب نیست. بنا به فتوای آیت الله سیستانی، آیت‌الله بهجت و بسیاری از مراجع دیگر در ایامی مثل اربعین کل کربلا حرم است. ازدحام در حرم امام حسین در روز اربعین قابل وصف نیست و شرایط حضور بانوان فراهم نیست. بانوان زائر نباید فراموش کنند که امام حسین (ع) تا لحظه آخر قیام و قبل از شهادت نگران نوامیس‌شان بودند. همه خاک کربلا در این ایام مقدس است و سلامی از راه دور در روز اربعین شما را بس!

شوخی‌های نابجا ممنوع!

حضور خانوادگی و جمع‌های دوستانه در پیاده‌روی اربعین لذت این سفرمعنوی را بیش از پیش می‌کند. قطعا لطف سفر دسته‌جمعی علاوه بر حال خوب معنوی، تجربه کردن گعده‌های دوستانه با چاشنی شوخی و خنده هم هست. تا اینجا هیچ ایرادی نیست، اما دور شوخی با مسائل فرهنگی و زبان عربی میزبانان اربعین را خط بکشید. تلاش برای صحبت کردن با زبان عربی با لحن طنزآمیز یکی از مواردی است که در سفر اربعین بعضا دیده می‌شود و ممکن است برای شهروندان عراقی سوءتفاهم ایجاد کند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران

فرصت‌سوزی نکنید

عکس موضوعی که در بالا به آن اشاره شد، هم صادق است. بعضی از میزبانان عراقی با زبان فارسی آشنایی دارند، پس لازم است زائران عزیز در جمع‌های دوستانه در طی مسیر، موکب‌ها یا احتمالا در خانه میزبانان عراقی حواسشان باشد که در شوخی‌ها از به کار بردن کلمات فارسی که شاید خلاف ادب باشد، خودداری کنند، پیاده‌روی اربعین ناب‌ترین فرصت برای تعامل هر چه بیشتر و تقویت پایه‌های دوستی و برادی دو ملت است. قدر این فرصت را بدانید و خدای ناکرده با ارائه تصویری نادرست از فرهنگ مردم ایران فرصت سوزی نکنید.

این کارها را در پیاده‌روی اربعین نکنید! - 16

اگر غذای عربی دوست ندارید …

زائران ایرانی در پیاده‌روی اربعین میهمانند، میهمان مهر مردم عراق و میزبانان هر آنچه را در توان دارند، پیشکش زائران می‌کنند و برای احترام به میهمانان، بهترین غذای خود را برای پذیرایی آماده می‌کنند، اما شاید بهترین غذای عراقی‌ها باب طبع ایرانی‌ها نباشد. اگر به هر دلیلی غذاهای عربی را که در طول مسیر پیشکش شما می‌شود، دوست ندارید، مبادا رفتاری از خودتان نشان دهید که باعث دلگیری میزبان عراقی شود. احترام و قدردانی را فراموش نکنید. نکته دیگر اینکه اگر احساس سیری می‌کنید دوباره در صفوف غذا نایستید.

این کارها را در پیاده‌روی اربعین نکنید! - 19

مبادا دلی بشکند

مردم عراق به عشق پذیرایی از میهمانان اباعبدالله الحسین (ع) یک سال از درآمدماهانه یا روزانه‌شان پس انداز می‌کنند تا در پیاده‌روی اربعین از زائران پذیرایی کنند. گاهی همه دار و ندار پیرزنی روستایی چند کیلو خرما است که آن را در سینی می‌گذارد و با عشق در میانه راه می‌نشیند تا کام زائر اربعین را شیرین کند. گاهی هم توان مالی میزبان عراقی، پذیرایی از زائران با شیرینی لاکچری عراقی است. مبادا برای خوردن میان وعده‌ای بهتر و پروپیمان‌تر از کنار پیرزن، پیرمرد یا جوان روستایی که همه سرمایه‌شان همان چای، شربت یا خرمای خاک خورده است، بگذرید. شکمو نباشید و تا می‌توانید دل به دست آورید.

این کارها را در پیاده‌روی اربعین نکنید! - 22

پرتوقع نباشید!

در پیاده‌روی اربعین سطح توقعات و انتظارات خودتان را مدیریت کنید و پرتوقع نباشید. موکب‌داران ایرانی و عراقی همه تلاششان را برای ارائه بهترین خدمات به زائران به کار می‌گیرند تا زمینه استراحت و آرامش میهمانان امام حسین (ع) فراهم شود، اما طبیعی است که به دلیل ازدحام زائران ممکن است کم و کاستی‌هایی هم وجود داشته باشد. کمبودها را به جان بخرید. مبادا برای موکب‌داران ایرانی یا عراقی ترشرویی کنید.

زباله نریزید

معنای پیاده‌روی اربعین را درک کنید. قناعت، احسان، صبر، بخشش. اینها نماد رفتارهای سازنده در پیاده‌روی اربعین است. یکی از مصادیق این رفتارها حفظ پاکیزگی مسیر است. زباله‌هایتان را در مسیر پیاده‌روی اربعین نریزید. اگر خدای ناکرده با بی‌توجهی زباله‌ای در مسیر مقدس نجف به کربلا ریختید، شاید در درک پیاده‌روی اربعین اشتباه کرده‌اید.

قانون کشور میزبان را دور نزنید!

قانون کشور عراق را دور نزنید. به دلیل ملاحظات امنیتی، همراه داشتن موبایل در بسیاری از اماکن مذهبی کشور عراق ممنوع است و غرفه‌هایی برای امانت دادن وسایل جای‌گذاری شده است. به گفته موکب‌داران ایرانی در مواردی دیده شده که زائران تلفن همراهشان را زیر لباس‌هایشان پنهان می‌کنند که این موضوع بی‌احترامی به قوانین کشور عراق است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

موج بازگشت زوار از مرز‌های چهارگانه اربعین/ ۱٫۷ میلیون زائر اربعین به کشور بازگشته‌اند/ ۷۷ زائر ایرانی جان باخته‌اند/ رییسی به جمع راهپیمایان اربعین پیوست/ فیلم: دعای برخی زائران برای ایران و ایرانیان

تابناکتابناک1 روز قبل
مسیرهای بازگشت زائران یکطرفه نشده استسردار سید کمال هادیانفر رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت ترافیکی محورهای اطراف چهارپایانه مرزی اربعین گفت: ‌ حدود سه میلیون زائر به کشور عراق سفرکرده‌اند که بالغ بر ۹۷ درصد این افراد از مرزهای زمینی تردد کرده‌اند و همین موضوع نیز نیازمند یک هماهنگی و عملیات وسیع بود که پلیس با اتخاذ تدابیر مناسب اقدام به مدیریت این افراد کرد. بیش از نیمی از زائران اربعین به کشور بازگشته‌اند و از طریق راه‌های مواصلاتی در حال بازگشت به شهرهای خود هستند و پلیس برای بازگشت این افراد نیز درآماده‌باش کامل است. رییس پلیس راهور ناجا در مورد وضعیت ترافیکی جاده‌های اطراف چهارپایانه مرزی اربعین نیز گفت: وضعیت ترافیک در محورهای رفت و برگشت به پایانه‌های مرزی خسروی، شلمچه و چذابه پرحجم اما روان است، در برخی از نقاط محورهای منتهی به مهران نیز شاهد ترافیک نیمه سنگین بازگشت از مهران هستیم که ماموران پلیس با حضور در محل اقدامات خود برای روانسازی ترافیک را در دستور کار قرار داده‌اند. وی در مورد اینکه آیا احتمال اعمال محدودیت تردد در برخی از محورهای پرترافیک وجود دارد یا خیر خاطرنشان کرد: ‌تاکنون نیازی به یکطرفه کردن مسیری وجود نداشته اما در صورتی که چنین نیازی باشد موضوع از قبل اطلاع‌رسانی شده و مسیر به صورت مقطعی با محدودیت ترافیکی روبه‌رو خواهد شد. هادیانفر در مورد تصادفات رانندگی نیز گفت: تقریبا ۶۵ درصد حوادث رانندگی مربوط به زائران اربعین در چند روز اخیر ناشی از خستگی و خواب آلودگی رانندگان است که منجر به واژگونی خودرو یا انحراف به چپ آن شده است، در همین راستا نیز توصیه ما به زائرانی که با خودروی شخصی به پایانه‌های مرزی رفته‌اند این است که پس از ورود به کشور خواب و استراحت کافی داشته باشند و پس از آن پشت فرمان خودرو بنشینند.

رییسی به جمع راهپیمایان اربعین پیوست + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، آیت الله سیدابراهیم رییسی در عمود ۲۸۵ به جمع راهپیمایان اربعین حسینی پیوست. پیش از ظهر امروز فیلمی از رییس قوه قضاییه منتشر شد که نشان می‌دهد وی در مسیر راهپیمایی اربعین قرار دارد و در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد این حضور اشاره می‌کند که قصد انجام مصاحبه ندارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فرصت مغتنم زیارت اماکن متبرکه در عراق در آستانه اربعین + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، اربعین فرصت مغتنمی برای زیارت اماکن متبرکه در عراق است. بسیاری از زائرانی که در نجف اشرف هستند به کوفه می‌روند و در مسجد این شهر به دعا و نیایش می‌پردازند. بیشتر بخوانید: حال و هوای این روزهای کربلای معلی/ آخرین وضعیت زائران در حرم مطهر سیدالشهدا (ع) + فیلمانتهای پیام/حضور زائران اربعین در مسجد کوفه + فیلم
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از باستانی‌ترین و قدیمی‌ترین شهرها در جنوب غربی کشور، شهر شوشتر است، که به دلیل قدمت بالای تاریخی و طبیعت‌گردی دارای جاذبه‌های گردشگری فوق‌العاده زیبایی است.

در مسیر پیاده‌روی توسل پیدا کردم و تدوینگر شدم/ حس شنیدن صدای قدم‌های زائران

3+
فارسفارس1 روز قبل
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
عشق به امام حسین و ائمه (ع) زمین و زمان نمی‌شناسد و عاشق که باشی سختی بر تو آسان می‌شود. نذر کرده هر سال اربعین در خدمت زوار باشد. او ادامه می‌دهد: کارم فقط واکس زدن است، کفش زائران پیاده و همه مراجعان را تمیز می‌کنم و واکس می‌زنم. وی می‌گوید: امسال همسرم نیز نذر کرد و گفت من هم اربعین می‌آیم و همراه تو کفش زائران را واکس می‌زنم. «حسین وحدانی مقدم» افزود: حدود دو هفته است که با موکب «عاشقان حسین» مهمان نجف اشرف بوده و به زوار خدمت می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر