نمودارهای قیمت در سرازیری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
نمودارهای قیمت در سرازیری

نمودارهای قیمت در سرازیری

قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوار در ماه های اخیر دستخوش تغییرات زیادی شده، به طوری که هنوز نرخ جدید برخی کالاها، باور ناپذیر است.

در هر حال، هم اینک که حدود یک سال از نقطه اوج نرخ ارز در سال ۹۷ می‌گذرد، شدت رشد قیمت در بازارها تقلیل یافته است و نرخ کالاها ولو در ارتفاع بالا، به ثبات بیشتر نزدیک می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خراسان، در این میان، کالاهای خوراکی که سهم ۲۷ درصدی از سبد هزینه خانوارها را تشکیل می‌دهند، چند ماهی است با تورم ماهانه منفی مواجه شده‌اند. اما در کالاهای غیر خوراکی با سهم ۷۳ درصد از سبد هزینه خانوارها، این روند همچنان مثبت، باقی مانده است و همین موضوع به بودجه خانوارهای قشر متوسط و پایین فشار می‌آورد. با این اوصاف، در گزارش حاضر، وضعیت قیمت در بازار کالاها در شش ماهه نخست امسال را بررسی خواهیم کرد و نیم نگاهی به آینده نیز خواهیم داشت. به نظر می‌رسد با توجه به ثبات نسبی نرخ ارز و نیز شرایط سیاسی، زین پس سیاست‌های رفاهی دولت به جای تحولات تورمی، نقش موثری در بهبود معیشت خانواده‌ها خواهد داشت.

رشد ۶ ماهه قیمت خوراکی‌های منتخب در مناطق شهری

فراز و فرود قیمت مواد خوراکی در هر گروه به دلایل مختلف اتفاق می‌افتد. در این رابطه می‌توان به نکات زیر برای برخی اقلام اصلی اشاره کرد:

درباره برنج ایرانی، اگر چه گفته می‌شود مصادف شدن شهریور با بازه زمانی ممنوعیت واردات، فرارسیدن ایام محرم و افزایش مصرف این محصول برای نذورات از عوامل گرانی نرخ است، اما برخی دیگر از گزارش‌ها و شواهد، از ضعف‌های جدی درسازوکار توزیع این محصول در سطح بازار حکایت دارند. به طوری که اظهارات برخی فعالان کشاورزی گویای این است که قیمت برنج ایرانی در بازار نباید از ۲۰ هزار تومان بیشتر باشد! در مورد گوشت گوسفند، پس از رشد سریع این محصول در سال گذشته، به نظر می‌رسد روند صعودی قیمت آن هم اینک کند شده است. به خصوص این که اخبار مثبتی از روند رو به رشد تولیدات دامی و ظرفیت کاهش قیمت به گوش می‌رسد. نرخ مرغ و تخم مرغ نیز در ماه‌های اخیر روند نزولی به خود گرفته است. طبق اظهارنظر کارشناسان، بی اعتمادی بازارهای صادراتی به استمرار صادرات جوجه یک روزه و تخم مرغ، از دلایل افت صادرات و افزایش عرضه این محصولات است. نرخ شکر پس از یک دوره رشد در ماه‌های گذشته، مجدد روند نزولی پیدا کرده است. با این حال، گزارش‌ها از کمبود تولید و عرضه در این بخش حکایت دارد که ظرفیت رشد قیمت را برای این محصول مثبت نگه می‌دارد.

خبری: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

روند شاخص قیمت‌ها نشان می‌دهد که پس از اوج گیری این شاخص در مهر سال گذشته، روند ماهانه آن با کاهش همراه بوده است. این موضوع خود را در تورم نقطه به نقطه و نیز متوسط رشد ۱۲ ماهه قیمت‌ها (نرخ تورم) نیز نشان می‌دهد. به طوری که از اردیبهشت، تورم نقطه به نقطه (رشد شاخص قیمت در هر ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل)، از حدود ۱/۵۲ درصد به ۳۵ درصد در شهریور کاهش یافته است. به تناظر، نرخ تورم (متوسط رشد ۱۲ ماهه قیمت‌ها) نیز در شهریور به اوج خود رسیده است و پیش بینی می‌شود در ماه‌های آینده کاهش یابد. در مجموع و با توجه به ثبات نرخ ارز، به نظر می‌رسد هم اینک عامل اصلی فشار به بودجه خانوار در ماه‌های گذشته یعنی تورم، در حال تقلیل بوده است و در این شرایط، نقش دولت در اتخاذ سیاست‌های حمایتی جبرانی از قشرهای متوسط و ضعیف پررنگ‌تر خواهد شد.

بر خلاف کالاهای خوراکی، قیمت کالاهای غیر خوراکی در تمام ماه‌ها در شش ماه نخست سال ۹۸، رشد مثبت ماهانه داشته است. در این مدت، بیشترین رشد قیمت را لوازم خانگی با رشد بیش از ۱۶ درصد به خود اختصاص داده و آموزش و حمل و نقل نیز گروه هایی بوده‌اند که با کمترین رشد قیمت مواجه شده‌اند.

در کل قیمت کالاهای غیر خوراکی نسبت به فروردین امسال، ۳۱/۱۲ درصد و نسبت به شهریور ۹۷، حدود ۳۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

مسکن یکی از کالاهای غیر خوراکی است که بیشترین سهم از بودجه خانوار را به خود اختصاص می‌دهد. در این باره با فرض تداوم شرایط فعلی، و همزمان با رکود معاملاتی پیش بینی می‌شود سرعت رشد قیمت این کالا بیش از پیش کم شود.

از آن جا که نرخ ارز تاثیر محسوسی بر بازار این کالاها دارد، به نظر می‌رسد با کاهش نوسانات و نیز افت نرخ ارز، بازار این کالاها به ثبات نسبی قیمتی خود باز گردد. البته همه این موارد منوط به تداوم روندهای تولید و ورود مواد اولیه صنایع به کشور نیز هست.

نمودارهای قیمت در سرازیری - 12نمودارهای قیمت در سرازیری - 13

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نوسان در بازار‌های مالی

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل

زورگیری وسط دریاچه ارومیه +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، حمید یوسف زاده: در حالی که ۷ ماه از سال می‌ گذرد، تعرفه عوارض آزادراه نیمه کاره تبریز - ارومیه با افزایش زیادی مواجه شده است. افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه ارومیه - تبریز قابل قبول نیستنادر قاضی‌پور اظهار کرد: وزیر راه وشهرسازی باید مبنای قانونی افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه احداث نشده ارومیه - تبریز را تبیین کند چراکه این افزایش قابل قبول نیست. پیشرفت فیزیکی قطعه سوم آزاد راه ارومیه تبریز اصلا مطلوب نیستسرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: پیشرفت فیزیکی آزاد راه ارومیه تبریز به ویژه قطعه سوم آن اصلا مطلوب نیست و برای ساخت قطعات پنج، شش و تکمیل قطعات یک تا چهار به ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. پیمان آرامون اظهار کرد: این روزها دریاچه ارومیه به عنوان یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های توریستی حال و روز قابل قبولی پیدا کرده بنابراین رسیدگی به آزادراه ارومیه تبریز که از میانه این دریاچه می‌گذرد بسیار پر اهمیت است. پروژه آزادراه ارومیه-تبریز اواخر سال ۹۹ افتتاح می‌شودسیدهادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت ۱۵۰ میلیارد تومان از سهم خود را در پروژه آزادراه ارومیه-تبریز به کار می‌گیرد تا اواخر سال آینده این پروژه به بهره‌برداری برسد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: تعادل در قیمت خودرو‌های داخلی و مونتاژی، مراجعه مشتریان را برای خرید این کالا افزایش داده است. آقای سعید موتمنی، با اشاره به اینکه در چند ماه گذشته، بازار ارز نوسان قیمت نداشته است افزود: بر این اساس، در بازار خودرو نباید شاهد نوسان قیمت بود. وی با اشاره به ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار خودرو گفت: قیمت خودرو‌های مونتاژی به تعادل رسیده است و حتی در برخی موارد، کمتر از قیمت کارخانه، در بازار عرضه می‌شود. رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با بیان اینکه در بازار خودرو‌های داخلی نیز بجز برخی موارد، تعادل قیمت وجود دارد افزود: در یک ماه گذشته بازار خودرو آرام بوده است، ​ البته در انواعی از خودرو‌ها مثل سمند و پژو ۲۰۶ به دلیل کاهش عرضه، با نوسان قیمت مواجه بودیم. آقای موتمنی درخصوص قیمت برخی خودرو‌های پر فروش داخلی گفت: هم اکنون پراید ۱۳۱، ۴۳ میلیون تومان، ​ پراید ۱۱۱، ۴۷ میلیون تومان، تیبا ۵۱ میلیون تومان، پژو ۴۰۵، ​ ۷۳ میلیون تومان، سمند ۷۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، ​ پژو پارس ۹۱ میلیون تومان و پژو ۲۰۶ ساده تیپ ۵ نیز ۹۳٫۵ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود. وی افزود: در گروه خودرو‌های مونتاژی، ​خودرو ۲۰۰۸، ۳۰۵ میلیون تومان، سراتو ۲۸۱ میلیون تومان و جک سری ۵ نیز ۲۶۰ میلیون تومان در بازار داد و ستد می‌شود.

تحریم دارویی کره جنوبی؟

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- دکتر مهر علیان مدیر کل داروی سازمان غذا و دارو: شرکت‌های تجاری کره از ادامه فعالیت و همکاری در ارسال دارو به ایران ممانعت کرده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای محمد کشتی آرای در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ با اشاره به اینکه هر انس طلا امروز در بازار‌های جهانی، ۱۴۸۹ دلار عرضه شد گفت: امروز هرمثقال طلا یک میلیون و ۷۵۶ هزار تومان در بازار‌های داخلی به فروش رسید. وی گفت: هر قطعه سکه تمام بهار آزادی امروز ۳ میلیون و ۹۷۵ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۳۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۲۳۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز ۸۴۰ هزار تومان معامله شد. نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تاکید کرد حباب سکه به ۸۰ هزار تومان رسیده استوی گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۰۵ هزار و ۳۰۰ تومان به فروش رسید. آقای کشتی آرای با اشاره به کاهش تقاضا در بازار و افت قیمت ارز در یک هفته گذشته گفت: این رویه سبب ثبات قیمت در بازار طلا و سکه شده و البته این شرایط در طول یک هفته، رکورد جدیدی در بازار است. وی با اشاره به ادامه روند ثبات قیمت در بازار طلا و سکه افزود: داد و ستد‌ها هم اکنون در حالت حداقلی است و با توجه به مناسبت‌های پیش رو، این رویه ادامه دار است.

نظرها

اخبار بیشتر