دیباج قرآنی، بر قامت دو خواهر روستایی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اجتماعی
دیباج قرآنی، بر قامت دو خواهر روستایی

دیباج قرآنی، بر قامت دو خواهر روستایی

ایمناخبرگزاری ایمنا |
وقتی تلاش‌هایش نتیجه داد همه کسانی که می‌گفتند مگر می‌شود، این‌بار می‌گفتند وقتی بچه‌ای با این سن می‌تواند قرآن را حفظ کند، پس ما که بزرگتر هستیم هم می‌توانیم.

به گزارش خبرنگار ایمنا، دنیای هزار رنگ امروز از هر راهی پا پیش می‌گذارد تا بر قامت کودکان، جامه‌ای رنگین بپوشاند و قواره آن را همچون قالبی مشخص با دستان خانواده به پهنای تربیت همین کودکان اندازه کند.

اما در این میان مادران و پدرانی هستند که با تمام محدودیت‌ها و محرومیت‌ها، بال تربیت فرزند خود را به سرچشمه نور گره می‌زنند تا هرگاه خواست نفسی در میان آدمیان عصر خودخواهی تازه کند، پای از زمین بردارد و چشم بسته و لب گشاده با معبود خود سخن بگوید؛ همچون مادر و پدر روستازاده‌ای که راه قرآن را برای زندگی فرزندان خود انتخاب کرده‌اند.

خانواده‌ای روستایی با دو نخبه قرآنی

خانواده نظری صاحب سه فرزند است و زاده یکی از روستاهای فریدونشهر اصفهان؛ پدر و مادر هردو به یک میزان تحصیل کرده‌اند و تا سوم راهنمایی بیشتر درس نخوانده‌اند، اما با این حال به یمن نیت خیر خود، دو گوهر ارزشمند را به جامعه شیعی تقدیم کردند تا این خانواده پنج نفره صاحب دو نخبه قرآنی باشد.

حدیث ۱۲ ساله و ثنا سه و نیم ساله، هردو حافظ کل قرآن هستند، بدون آنکه استاد داشته باشند و حتی اجباری بالای سر آن‌ها باشد. حدیث تا پنج سالگی قرآن را روخوانی می‌کرده و بعد از آن ۲۰ ماه طول کشید تا کل قرآن را حفظ کند و حالا به برکت قرآن به زبان‌های انگلیسی، ترکی استانبولی، فارسی و عربی مسلط است و تا میانه راه حفظ این کتاب آسمانی به هرکدام از این چهار پیش رفته است «خانواده‌ام لغت‌نامه انگلیسی و قرآن انگلیسی گرفتند و کلمه به کلمه از روی آن آیات را پیدا می‌کردم می‌گذاشتم کنار هم تا اینکه انگلیسی را یاد گرفتم و الآن هم دارم حفظ قرآن به این زبان را تمام می‌کنم، حفظ قرآن به زبان ترکی استانبولی را هم با قلم قرآنی شروع کرده‌ام.»

حافظ کل قرآن بدون استاد

او معتقد است حفظ کردن قرآن باعث شده همیشه شاگرد اول کلاس باشد «کلاس سوم را جهشی خواندم و الآن هفتم هستم؛ تسلط به قرآن و فراگیری تفاسیر آن باعث شد کارشناسی ارشد علوم قرآن و حدیث هم بگیرم و همه این‌ها در شرایطی بود که هیچ امکانات قرآنی و استادی نداشتم و خودم همه را حفظ می‌کردم.»

حدیث حفظ نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه را نیز آغاز کرده و قرآن را هرطور که از او بخواهند می‌تواند از حفظ بخواند، با خواندن هر آیه از قرآن آیات اول و آخر صفحه را تلاوت می‌کند و حتی می‌تواند تمام آن آیات را برعکس و با معنی بخواند اما با این‌حال از آموزش‌وپرورش که با او برای رفتن به مسابقات کشوری همکاری نکردند، گلایه می‌کند.

این نخبه قرآنی از خطبه دیباج کلام امیرالمومنین (ع) نیز سخن می‌گوید، آنجا که حضرت می‌فرماید: «قرآن را بیاموزید که بهترین گفتار است و آن را نیک بفهمید که بهار دل‌هاست. از نور آن شفا و بهبودی خواهید که شفای سینه‌های بیمار است و آن را نیکو تلاوت کنید که سود بخش‌ترین داستان‌هاست.»

آنچه حدیث را امروز گل سرسبد محافل قرآنی کرده، شاید حمایت‌های خانواده‌اش بوده، خانواده‌ای که وقتی علاقه او را به حفظ و فراگیری قرآن شاهد بودند، با تمام محدودیت‌های خود از هیچ تلاشی دریغ نکردند: «پدر و مادرم علاقه من به قرآن را همراهی کردند، بدون هیچ اجباری مدام من را به فراگیری قرآن تشویق می‌کردند به طوری که وقتی چهار سال داشتم می‌توانستم خودم قرآن را بنویسم.»

کارمان قرآن خواندن است

خانواده‌ای که حدیث از آن سخن می‌گوید، نمونه شایسته‌ای از پروراندن استعداد فرزندان در همان راهی است که خستگی و تکرار به همراه نمی‌آورد. مادر خانواده از راه پر فراز و نشیبی که حدیث برای حافظ کل قرآن شدن، باهم طی کرده‌اند اینگونه روایت می‌کند: «اوایل که شروع کرد به حفظ قرآن همه می‌گفتند مگر می‌شود که بچه‌ای در این سن قرآن را حفظ کند؟! سه سال و دو ماهش بود شروع کرد و بعد وقتی تلاش‌هایش نتیجه داد همه کسانی که می‌گفتند مگر می‌شود، این‌بار می‌گفتند وقتی بچه‌ای با این سن می‌تواند قرآن را حفظ کند، پس ما که بزرگتر هستیم هم می‌توانیم. با این کارش حتی دیگران را تشویق به حفظ قرآن کرد.»

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب | بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

مادر با تمام سختی‌های این مسیر، همواره همراه حدیث بوده و هیچ‌گاه دست از حمایتش برنداشته است: «ما روستا بودیم و چون وضع مالی خوبی نداشتیم، مجبور بودم قالی ببافم و وقت نداشتم که حروف را یاد دخترم بدهم برای همین قرآن را موقع بافت قالی می‌گذاشتم روی دامنم و یک قرآن دیگر هم دست حدیث بود؛ جزء ۳۰ را بخش بخش می‌خواندم و به او می‌گفتم من هر بخشی را که خواندم تو دست بگذار روی صفحه قرآن و دنبال من بخوان؛ حدود یک ماه و نیم جزء ۳۰ را روزی سه چهار بار برایش می‌خواندم با اینکه نه از تجوید و وقف و ابتدا چیزی می‌دانستم نه آیه چندانی از قرآن حفظ بودم فقط روخوانی ساده بلد بودم چون من و پدر دخترها، هردو تا سوم راهنمایی درس خوانده‌ایم.»

مادر حدیث می‌گوید: «دخترم کم کم عادت کرد به خواندن قرآن. روزها می‌خواند و شب‌ها حفظ می‌کرد. مسلط که شد حدود ۴۰ روز، روزی ۱۰ جزء برایم خواند و حتی بعضی روزها تا ۱۴ جزء را از حفظ می‌خواند یعنی بعضی وقت‌ها ۴۵ دقیقه یک جزء را می‌خواند، یک ربع هردو استراحت می‌کنیم یا اگر کاری داریم انجام می‌دهیم و دوباره تا عقربه ساعت روی ۱۲ می‌آید هردویمان نشسته‌ایم تا حدیث جزء بعدی را از حفظ بخواند، بعضی روزها تا غروب کارمان همین است.»

حدیث الگویی برای ثنا

مادر که فرزند دختر دیگری نیز دارد، راه قرآنی را پیش پای دختر کوچک‌تر خود نیز گذاشته‌است. او از حکایت حدیث پل می‌زند به قرآن آموزی ثنا، دختر سه و نیم ساله‌اش که آنقدرها هنوز تسلط برای ادای کامل کلمات ندارد، اما با این‌حال حافظ کل قرآن است «من از حدیث قرآن را مرتب می‌پرسم ولی از ثنا نه چون کوچک است و نمی‌خواهم خسته شود، همین که بازی می‌کند لابلای آن قلم را روشن می‌کند و شروع به گوش دادن و خواندن قرآن و نهج‌البلاغه می‌کند. البته می‌دانم که کل قرآن را حفظ است اما هیچ‌وقت کل آیات را از او نمی‌پرسم چون نمی‌خواهم از همین اول کار از خواندن و حفظ کردن قرآن خسته شود.»

او به نمایندگی از دختر کوچک خجالتی‌اش می‌گوید: «ثنا برعکس حدیث که از طریق بینایی خوب حفظ می‌کرد، با شنیدن آیات قرآن را حفظ می‌کند، مدام در حال جنب‌وجوش است و طاقت پشت سر هم خواندن آیات را ندارد. بعضی وقت‌ها میان بازی به عروسک‌هایش هم قرآن یاد می‌دهد.»

مادر ثنا معتقد است باید بچه‌ها را عاشق چیزی کنی و بعد رهایشان کنی «یک زمانی ثنا اینقدر که مثل الآن قرآن حفظ شده، شخصیت‌های کارتون‌ها را حفظ بود از بس تلویزیون می‌دید؛ بعد یک مدت سیم تلویزیون را برداشتم و گفتم تلویزیون سوخته و نه ما می‌توانیم تلویزیون ببینیم نه تو. یک هفته گذشت، انگار چیزی گم کرده بود تا آخر کار گفت من هم می‌خواهم هرکاری حدیث می‌کند انجام بدهم. این شد که تا خواهر و برادرش به مدرسه می‌رفتند، چون تنها بود شروع به حفظ قرآن کرد. قلم را می‌دادم دستش تا حفظ کند و شش بار که هر آیه‌ای را گوش می‌داد، حفظ می‌شد.»

ثنا، نماینده تمام کودکان با استعداد شهرها و روستاها است که شاید توانایی آنان با بی همتی مدرها و مادرهایشان برای آموزش و تربیت قرآنی قربانی می‌شود، او اما قرآن را خوراک روح خود کرده و صبح‌ها قبل از صبحانه قرآن می‌خواند و بازی تفریحش، هم صحبتی با این کلام آسمانی شده است، باشد که حدیث‌ها و ثناها در میان دختران این سرزمین تکثیر شوند. کد خبر ۳۹۲۸۸۱

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

ترور مجری تلویزیون در کردستان عراق (+ فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
آمانج بابانی مجری شبکە تلویزیون «ان آر تی» کردستان عراق و لانە محمد همسرش بە همراە فرزندشان ترور شدند. به گزارش عصرایران به نقل از تلویزیون NRT، این حادثه در ورودی ترمینال «شارزور» در شهر سلیمانیه روی داده و هر ۳ قربانی نیز بر اثر اصابت گلوله به سر، جان خود را از دست دادند. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی ویدیوی از محل ترور و خودروی که آمانج بابایی و خانواده اس در در آن ترورشدند.

ماجرای فاطمه معتمدآریا با افسردگی / ببینید

برنابرنا1 روز قبل

​تیزر جدید «پیلوت» منتشر شد / ببینید

برنابرنا1 روز قبل
با گذشت بیش از دو هفته از آغاز اکران «پیلوت»، تیزر جدید این فیلم سینمایی منتشر شد. به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، سومین فیلم سینمایی ابراهیم ابراهیمیان از اوایل مهر ماه در سینماهای کشور روی پرده رفت و به تازگی با افزایش مخاطبان و سانس‌هایش روبرو شده است. در فیلم «پیلوت» جواد عزتی، حمیدرضا آذرنگ، سعید آقاخانی، بهدخت ولیان، پریوش نظریه و بانیپال شومون ایفای نقش می‌کنند. ساخت تیزر: بهزاد طهماسبی

موج بازگشت زوار از مرز‌های چهارگانه اربعین/ ۱٫۷ میلیون زائر اربعین به کشور بازگشته‌اند/ ۷۷ زائر ایرانی جان باخته‌اند/ رییسی به جمع راهپیمایان اربعین پیوست/ فیلم: دعای برخی زائران برای ایران و ایرانیان

تابناکتابناک1 روز قبل
مسیرهای بازگشت زائران یکطرفه نشده استسردار سید کمال هادیانفر رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت ترافیکی محورهای اطراف چهارپایانه مرزی اربعین گفت: ‌ حدود سه میلیون زائر به کشور عراق سفرکرده‌اند که بالغ بر ۹۷ درصد این افراد از مرزهای زمینی تردد کرده‌اند و همین موضوع نیز نیازمند یک هماهنگی و عملیات وسیع بود که پلیس با اتخاذ تدابیر مناسب اقدام به مدیریت این افراد کرد. بیش از نیمی از زائران اربعین به کشور بازگشته‌اند و از طریق راه‌های مواصلاتی در حال بازگشت به شهرهای خود هستند و پلیس برای بازگشت این افراد نیز درآماده‌باش کامل است. رییس پلیس راهور ناجا در مورد وضعیت ترافیکی جاده‌های اطراف چهارپایانه مرزی اربعین نیز گفت: وضعیت ترافیک در محورهای رفت و برگشت به پایانه‌های مرزی خسروی، شلمچه و چذابه پرحجم اما روان است، در برخی از نقاط محورهای منتهی به مهران نیز شاهد ترافیک نیمه سنگین بازگشت از مهران هستیم که ماموران پلیس با حضور در محل اقدامات خود برای روانسازی ترافیک را در دستور کار قرار داده‌اند. وی در مورد اینکه آیا احتمال اعمال محدودیت تردد در برخی از محورهای پرترافیک وجود دارد یا خیر خاطرنشان کرد: ‌تاکنون نیازی به یکطرفه کردن مسیری وجود نداشته اما در صورتی که چنین نیازی باشد موضوع از قبل اطلاع‌رسانی شده و مسیر به صورت مقطعی با محدودیت ترافیکی روبه‌رو خواهد شد. هادیانفر در مورد تصادفات رانندگی نیز گفت: تقریبا ۶۵ درصد حوادث رانندگی مربوط به زائران اربعین در چند روز اخیر ناشی از خستگی و خواب آلودگی رانندگان است که منجر به واژگونی خودرو یا انحراف به چپ آن شده است، در همین راستا نیز توصیه ما به زائرانی که با خودروی شخصی به پایانه‌های مرزی رفته‌اند این است که پس از ورود به کشور خواب و استراحت کافی داشته باشند و پس از آن پشت فرمان خودرو بنشینند.

جت آموزشی، رزمایشی یاسین آماده آموزش پیشرفته خلبانان + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، امیر خلبان عزیز نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، در حاشیه پرواز رسمی جت آموزشی یاسین که صبح امروز در پایگاه شهید نوژه همدان انجام شد، در خصوص اهمیت و ویژگی‌های این هواپیما بیان کرد: جت آموزشی یاسین دقیقا مطابق با نیاز‌های آموزشی نهاجا ساخته شده و از آن در مقطع آموزش پیشرفته خلبانان استفاده خواهد شد. امیر نصیرزاده گفت: کارشناسان و خلبانان نیروی هوایی ارتش از ابتدای کار ساخت این هواپیما در کنار متخصصان صنعت دفاعی بودند و از این جت آموزشی بسیاری از نیاز‌های ما را برآورده خواهد کرد. او با بیان اینکه کار ساخت هواپیمای آموزشی از رزمی نیز سخت‌تر است، تصریح کرد: در هواپیمای آموزشی خلبانان جوان آموزش می‌بینند و برای همین باید از یک قابلیت بالا برخوردار باشند ودیدیم که خلبان ما به چه اطمینان خاطری با این هواپیما پرواز کرد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

پویش تنظیم موتورخانه‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر