نیوکاسل، ۱۸۰هزار مرغ گوشتی در قم را تلف کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
نیوکاسل، ۱۸۰هزار مرغ گوشتی در قم را تلف کرد

نیوکاسل، ۱۸۰هزار مرغ گوشتی در قم را تلف کرد

ایسناخبرگزاری ایسنا |
مدیرکل دامپزشکی استان قم با بیان اینکه به دلیل شیوع بیماری نیوکاسل، درصد تلفات مرغ گوشتی در استان قم در شش ماه اول نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرد، گفت: کل تلفات مرغ گوشتی در استان قم به واسطه بیماری نیوکاسل ۱۸۰ هزار قطعه مرغ است.

مهدی رفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا عنوان کرد: بیماری نیوکاسل بیماری ویروسی حادی است که در انواع طیور از جمله مرغ‌های خانگی، گوشتی و کبوتر بروز می‌کند؛ در چند ماه گذشته مواردی از ابتلای طیور به این بیماری گزارش شده است ولی با پیگیری و اقدامات به عمل آمده در حال حاضر مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

وی افزود: مهمترین راه پیشگیری از این بیماری، واکسیناسیون به موقع است که باید در زمان خود انجام شود؛ رعایت اصول امنیت زیستی از دیگر راه‌های پیشگیری از این بیماری است.

مدیرکل دامپزشکی استان قم بیان کرد: درصد تلفات مرغ گوشتی در استان قم در شش ماه اول نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرد که مهمترین عامل این رشد، بیماری نیوکاسل بوده است؛ کل تلفات مرغ گوشتی در استان قم به واسطه بیماری نیوکاسل شامل ۱۸۰ هزار قطعه مرغ بود.

وی با اشاره به برنامه‌های سازمان دامپزشکی استان قم در این زمینه گفت: یکی از راهکارهای سازمان دامپزشکی برای مقابله به این بیماری، استفاده از واکسن با ترکیبات جدید است که انجام می‌شود.

رفیعی با ذکر این مطلب که رعایت توصیه‌های دامپزشکان در زمینه واکسیناسیون به موقع مرغ‌ها، از مهمترین عوامل کاهش و از بین رفتن کانون‌های این بیماری بوده است، تصریح کرد: به مرغ‌داران توصیه می‎کنیم که واکسیانسیون این بیماری را در زمان بندی مناسب تحت نظر دامپزشکان انجام دهند.

وی گفت: زمان بندی واکسیناسیون منظم این بیماری بسیار مهم است؛ خوشبختانه مشکلی از نظر موجودی واکسن نیوکاسل در استان قم وجود ندارد و مرغداران می‌توانند به راحتی با رعایت اصول و واکسیناسیون به موقع از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنند.

رفیعی با اشاره به اجرای طرح واکسیناسیون مرغ‌های بومی یادآورشد: طرح دیگر، واکسیناسیون نیوکاسل در طیور بومی است که در ماه جاری اجرایی خواهد شد؛ طبق برنامه زمان بندی شده در نظر داریم که کل طیور بومی استان را به شکل کامل و رایگان واکسینه کنیم.

وی با ذکر این نکته که بیماری نیوکاسل محدود به فصل نیست و ممکن است هر زمانی بروز کند، اظهارکرد: بیشترین مشکلی که امسال در زمینه شیوع نیوکاسل بروز کرد در تیرماه بود ولی با رعایت اصول انجام شده، این بیماری به شکل کامل کنترل شده است.

رفیعی تصریح کرد: واکسن‌هایی چون تب برفکی و آبله تنها در یک مورد استفاده می‌شوند ولی برخی واکسن‌ها تلفیقی است که بسته به نوع واکسن برای طیور استفاده می‌شوند.

وی با اشاره به کشتارگاه‌های فعال در استان قم گفت: مجموعه دامپزشکی استان دارای ۱۰۰ نفر نیروی دولتی است که در ستاد و اداره شهرستان و سه بخش کهک، جعفریه و خلجستان فعالیت دارند؛ در بخش خصوصی نیز بالغ بر ۴۵۰ نفر در سایر رده‌های عملیاتی، درمانی، دارو و واکسیناسیون فعالیت دارند؛ واکسیناسیون نیز به شکل خصوصی و به شکل خرید خدمت انجام می‌شود.

وی بیان کرد: در حال حاضر یک کشتارگاه فعال در زمینه مرغ و دو کشتارگاه فعال در زمینه دام در استان فعال هستند؛ یک کشتارگاه به نام جاهد نیز در کیلومتر ۸ جاده جعفریه در آینده راه اندازی می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان قم یادآورشد: در هر دو نوع کشتارگاه نیروهای ناظر دامپزشکی از ابتدا تا انتهای فرایند کشتار حضور کامل دارند؛ همچنین باید به این پروسه، حضور و نظارت نیروهای فنی وبهداشتی و ناظر ذبح شرعی را نیز اضافه کرد.

وی با اشاره به تحریم‌ها و نقش آن در وضعیت تولید، عرصه و موجودی واکسن در استان قم افزود: پس از تحریم‌ها، ارز ۴۲۰۰ تومانی به دارو، واکسن و ریز مغزی‌ها اختصاص یافت؛ تمامی داروهای مورد نیاز داروخانه‌ها تامین شده است و خوشبختانه واکسن مورد نیاز برای دامداران و مرغداران نیز تامین شده است.

رفیعی اظهارکرد: در زمینه دامی ۹۵ درصد داروهای دامی در کشور تولید می‌شود و بخش کمی وارداتی است و خوشبختانه مشکلی از این حیث کشور را تهدید نمی‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

راز گوشت‌های منجمد انسان در فریزر پلیس آگاهی تهران / اینجا تشخیص هویت است! +فیلم و عکس

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، اداره تشخیص هویت پلیس آگاهی تهران قدمتی حدودا ۱۰۷ ساله دارد و در ابتدا مستشاران سوئدی در این مجموعه فعالیت داشتند. سرهنگ حمید مکرم رییس اداره تشخیص هویت تهران در خصوص فعالیت این مجموعه پلیسی به رکنا گفت: با توجه به ارتباط تنگاتنگ دایره تشیخص هویت با پروند‌های جنایی و سرقت برای مدیریت بهتر کارها اداره تشخیص هویت را به ۳ قسمت تقسیم کردیم. به طور مثال برای انتخابات شورایاری تهران، حدود ۳۶ هزار گواهی عدم سوءپیشینه توسط پلیس آگاهی تهران بزرگ صادر و به سه ارگان ارسال شد. رئیس مرکز تشخیص هویت پلیس آگاهی تهران بزرگ با بیان اینکه روزانه حدود هزار و ۸۰۰ تا ۲ هزار درخواست سوءپیشینه به اداره پلیس آگاهی تهران بزرگ ارسال می‌شود، می‌گوید: حدود ۲۵۰ هزار درخواست در نیمه نخست امسال از پلیس ۱۰+ به اداره ۲۱ پلیس آگاهی تهران بزرگ ارسال شده است. اداره ۲۲ پلیس آگاهی تهران بزرگسرهنگ مکرم در خصوص اداره ۲۲ تشخیص هویت پلیس آگاهی تهران در قسمت تشخیص هویت گفت: صحنه جرم از مهمترین موضوعات تشخیص هویت است زیرا پلیس در این حوزه با افرادی سرو کار دارد که متضرر شدند.
ایسناایسنا1 روز قبل
استاندار مرکزی با بیان اینکه برخی رسانه‌ها برداشت نادرستی از موضوع واگذاری هپکو داشته‌اند، گفت: سهام هپکو بصورت موقت به خصوصی سازی بازگشته است. به گزارش ایسنا، سیدعلی آقازاده در جمع خبرنگاران در مورد خبری که شب گذشته درخصوص بازگشت هپکو به دولت در فضای مجازی منتشر شد، گفت: برداشت نادرستی از موضوع واگذاری سهام هپکو در برخی رسانه‌ها صورت گرفته است. وی در این خصوص اظهار کرد: بنده درخواستی از رییس جمهور داشتم مبنی بر اینکه قرارداد سهامدار عمده هپکو با خصوصی سازی فسخ شود تا راه برای واگذاری این سهام به یک گروه صالح‌تر هموار شود. این سهام به صورت موقت به خصوصی سازی به عنوان متولی سهم ۶۰ درصدی و نماینده دولت برگشته، چراکه قرارداد فسخ شده است. آقازاده گفت: در این مدت مدت متولی سهام، سازمان خصوصی سازی است که با مکانیسم‌های دقیقی که در حال انجام است امید است یک گروه، شرکت، کنسرسیوم یا فردی که بتواند هپکو را با توجه به ظرفیت‌های بالای هپکو و نیازهای کشور به محصولات این شرکت اداره کند، برای واگذاری سهام این شرکت تعیین شود.
انتخابانتخاب17 ساعت قبل
بر اساس پژوهش‌های جدید پژوهشگران آمریکایی دانشگاه ماساچوست، افرادی که وعده‌های غذایی خانگی می‌خورند مقادیر کمتری از مواد شیمیایی مضر را در خون خود دارند. پرفلوروکسیل و پلی فلوئوروکسیل، یک گروه از مواد شیمیایی است که به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند و در برابر حرارت مقاوم هستند و به راحتی تخریب نمی‌شوند. مطالعات مربوط به بزرگسالان و کودکان آمریکایی این مواد شیمیایی مصنوعی را در رگ‌های خون ۹۷ تا ۱۰۰ درصد از جمعیت پیدا کرده است. دکتر لورل شیدر در موسسه سایلنت اسپرینت در ماساچوست به بررسی تأثیر عادتهای غذایی در سطح PFAS در خون پرداخته است. مشخص نیست که اثرات طولانی مدت قرار گرفتن در معرض PFAS چیست اما برخی از این مواد شیمیایی می‌توانند سالها در بدن بمانند.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ ​ آقای محمدرضا کلامی با اعلام این مطلب، افزود: کارگروه تنظیم بازار در پنجاه و چهارمین نشست خود مصوباتی را در راستای حمایت از تولیدکنندگان سیب درختی داشت. وی گفت: بر اساس این مصوبه مقرر شد در راستای حمایت از تولیدکنندگان سیب درختی و صنایع تبدیلی، سازمان تعاون روستایی طرح خرید حمایتی سیب صنعتی را جهت مصارف کارخانجات را به گونه‌ای تدوین کند که امکان خرید سیب از کشاورز با نرخ مناسب فراهم شود. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت اضافه کرد: در قالب این طرح، سیب درختی با قیمت مناسب جمع‌آوری شده و با حداکثر ظرفیت، فرآوری خواهد شد. آقای کلامی گفت: دولت در راستای حمایت از باغدار و مدیریت بازار، با تامین تسهیلات برای جمع آوری سیب و تعیین مابه التفاوت، به گونه‌ای اقدام کند که قیمت خرید حدود ۸۰۰ تومان به دست باغدار برسد. وی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تعاون روستایی موظف شدند با هماهنگی با صنایع مربوطه با استقرار مراکز خرید حمایتی در کارخانجات، نسبت به جمع‌آوری مازاد سیب صنعتی به طوری که مستقیما به کارخانجات منتقل شود، اقدام کنند. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت همچنین در خصوص تصمیمات اتخاذ شده برای تنظیم بازار میوه شب عید نیز گفت: ستاد تنظیم بازار از همین حالا به مساله ورود کرده است تا در ایام پرمصرف سال یعنی روز‌های پایانی سال مشکلی از این بابت ایجاد نشود. آقای کلامی ادامه داد: ستاد تنظیم بازار با تصویب طرح ذخیره‌سازی میوه در ایام پایانی سال مقرر کرد کمیته‌ای با مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت و حضور دستگاه‌های اجرایی ذیربط تشکیل شود تا نسبت به تعیین استاندارد خرید، قیمت کف میوه، حداکثر قیمت مورد توافق و همچنین تدوین متن موافقت‌نامه همکاری در این خصوص اقدام کند. وی تاکید کرد: در این راستا پیش بینی شده است از ظرفیت بخش خصوصی برای اجرای این برنامه حداکثر استفاده انجام شود. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت در خصوص قیمت خرید میوه به منظور ذخیره سازی شب عید نیز گفت: در قالب طرح خرید شب عید نیز منافع باغدار مورد توجه است و پیش بینی شده است حدود بیست هزار تن سیب درختی ممتاز و حدود بیست تا سی هزار تن پرتقال تامسون و والنسیای کیفی در قالب این طرح خریداری کند.

فیلم | اسکورت پوتین در عربستان سعودی | پوتین پس از ۱۲ سال وارد ریاض شد

همشهریهمشهری22 ساعت قبل

نمایشگاه مدیریت سبز

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر