کودکان اسیر در زندان «نینجاها»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سینماپرس
  4. فرهنگ
کودکان اسیر در زندان «نینجاها»

کودکان اسیر در زندان «نینجاها»

سینماپرسخبرگزاری سینماپرس |
سینماپرس: همیشه گفته‌ایم، می‌گوییم و تأکید داریم که خانواده‌ها نباید اجازه بدهند کودکان‌شان هر کارتونی را ببینند! تلویزیون باید به فکر چاره باشد نه اینکه همان انیمیشن‌های خارجی را دوبله و پخش کند؛ این‌ها با فرهنگ ما متفاوتند.

به گزارش سینماپرس، یکی از قشرهای مهم، تأثیرگذار و آینده‌ساز کشور، کودکان هستند که توجه به دنیا، ‌خواسته‌ها و نیازهای آنها به ویژه در عرصه رسانه‌ها از جمله صداوسیما و سینما امری لازم، ضروری و تأثیرگذار است. تلویزیون در این میان وظیفه و رسالت سنگین‌تری را به جهت فراگیر بودن برعهده دارد؛ تلویزیون به عنوان رسانه‌ای که می‌تواند در امر فرهنگسازی و ارتباط با قشرهای مختلف جامعه به خصوص کودکان تأثیرگذار باشد قادر است با توجه به امکانات و جایگاه اجتماعی خود نقش‌آفرین باشد.

در گذشته‌های دور به دلیل حضور تهیه‌کنندگان، برنامه‌سازان و هنرمندان حرفه‌ای و مجریان توانمند کودکان در صحنه‌های تلویزیون شاهد تولید و پخش آثاری مختص دنیای خود بودند؛ گرچه این برنامه‌ها کاستی‌هایی هم داشت اما مورد توجه و رضایت نسبی مخاطب بودند.

کودکان اسیر در زندان «نینجاها» - 3

نمایی از کارتون‌های دهه ۶۰

سال‌هاست که دیگر فعال نیستند!

سال‌هاست که دیگر در حوزه کودک، تلویزیون چندان فعال نیست و بیشترین تلاش خود را معطوف به تولید برنامه‌های سطحی، سبک، کمتر آموزشی و بیشتر سرگرم‌کننده و گذرا معطوف کرده است.

برنامه‌های شبکه کودک با نیازهای کودکان ایرانی، فاصله‌ها دارد

برنامه‌هایی که تحت عنوان کودک یا در شبکه ویژه کودک این روزها تولید و ارائه می‌شود با نیازها و خواسته‌های کودکان ایران زمین فاصله‌ها دارد؛ چرا که بیش از آنکه حاصل نگاه به فرهنگ ایرانی باشد ماحصل تقلیدگرایی از برنامه‌های ماهواره‌های غربی است.

کودکان اسیر در زندان «نینجاها» - 9

مدیران تلویزیون به مسیر غلط خودشان ادامه می‌دهند

با وجود آنکه در کشور هنرمندان تولیدکننده آثار خوب انیمیشن، کارتون و همچنین سازندگان آثار قوی کودک کم نیستند اما مدیران تلویزیون بی‌اعتنا به آن‌ها همچنین علایق و سلیقه‌های کودکان مسیر غلط خود را ادامه می‌دهند؛ آنچه که در برنامه‌های مختلف ارائه می‌شود با توجه به برنامه‌های «پورنگ‌ها» و «فیتیله‌ای‌ها» در سال‌های اخیر مورد توجه قرار داشت اما با تغییر در فرم، مضمون، محتوا و اجرا به شکل تحمیلی و سلیقه‌ای این برنامه‌سازان کودک هم از مسیر اصلی به دور افتادند.

باید بازنگری در رفتار کودکانه تلویزیون ایجاد شود

ضرورت دارد که تحولات اساسی در مدیریت، برنامه‌سازی، اجرا و همچنین تولید و پخش برنامه‌های داخلی و خارجی در تلویزیون، شبکه کودک و همچنین دیگر شبکه‌هایی که صرفا به پخش برنامه‌های آنتن پرکن کودک اختصاص یافته‌اند ایجاد شود.

چرا از تولیدکنندگان ایرانی حمایت نمی‌شود؟

خانواده‌ها نباید اجازه بدهند کودکان‌شان هر کارتنی را ببینند؛ این عبارتی است که بسیاری از روانشناسان اجتماعی و مشاوران کودک به خانواده‌ها گوشزد می‌کنند؛ چرا که تلویزیون با عدم حمایت لازم از تولیدکنندگان کارتون‌ها و انیمیشن‌های داخلی به سراغ پخش انیمیشن‌ها و کارتون‌های خارجی رفته که با فرهنگ و سبک زندگی کودکان ایران‌زمین مطابقت و تناسبی ندارد.

کودکان اسیر در زندان «نینجاها» - 16

نمایی از کارتون بچه رئیس در شبکه پویا

همه کارتن‌های خارجی مناسب بچه‌های ما نیست

واقعا در این شرایط همه کارتن‌ها را نباید خانواده‌ها به فرزندانشان اجازه بدهند که تماشا کنند، زیرا وقتی خودشان در کنار بچه‌هایشان بنشینند و این کارتن‌ها را ببینند به این نکته می‌رسند که همه کارتن‌های خارجی مناسب بچه‌های ما نیست؛ چون با فرهنگ ما متفاوت است. بالاخره همواره بچه‌ها را با ابهام و پرسش روبرو می‌کند، بچه‌ها دچار حس کنجکاوی و کنکاش هستند و در فرهنگ ما آنقدر می‌توانیم برنامه‌های خوب و جذاب تولید کنیم و آنقدر می‌توانیم ساختارهای زیبا، شعرهای خوب به مرحله بروز و ظهور برسانیم که از این فضا هم فاصله گرفتیم و شعرهای کودکانه‌مان نیز محتوا ندارند.

کودکان اسیر در زندان «نینجاها» - 20

سلطان محمدی منتقد

باید به حال شبکه پویا و نهال افسوس خورد

حسین سلطان محمدی منتقد تلویزیون هم انتقاد جدی به روند بی‌توجهی سیما نسبت به کودکان امروز و ضعف ساخت برنامه‌های تلویزیونی خصوصا در شبکه کودک به خبرنگار خبرگزاری تسنیم، ‌ گفت: کودک این زمانه با کودک نسل قبل و نسل‌های قبل‌تر همچون خود ما، از نظر ابزارهای ارتباطی و تصویری، بسیار پرمکنت در رفاه مطلق به نسبت نسل‌های پیشین است، اما از نظر دریافت‌های فرهنگی چطور؟ آیا استفاده‌های کودک فعلی به همان میزان، با اقتضائات زیستی و اصول فرهنگی جامعه‌اش، یکسان است؟ بدیهی است که واقعیات موجود، خلاف این را نشان می‌دهد. کودک امروزی ما، نه از تلویزیون نفع هدفمندی داشته و نه از سینما. انبوه برنامه‌هایی که متناسب محیط‌های زیستی و جوامع دیگر با فرهنگ‌ها و گویش‌های متفاوت است، در تلویزیون ما نیز در برابر کودکان ما قرار دارد و آن‌چنان غلبه این روش برنامه‌سازی و توسعه گویش‌ها، نمادها و نشانه‌های خارجی، واضح و مبرهن است که بر ترویج‌کنندگان و پخش‌کنندگان این برنامه‌ها در شبکه «پویا و نهال» - کاری به شبکه امید ندارم – باید افسوس خورد از قبول مسئولیتی که بسادگی از اهمیت آن عبور می‌کنند.

در وبسایت خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

کودکان اسیر در زندان «نینجاها» - 25

نمایی از کارتون «باب اسفنجی»

شاهد آشفتگی هستیم

این منتقد تلویزیون تصریح کرد: در گذشته ما با «علی کوچولو»، «هادی و هدی»، «کار و اندیشه» و … توانستیم به نسل فعال و مقاوم فعلی برسیم و کلماتمان و عبارت‌هایمان، روشن و ساده، بر اهداف تربیت کلامی و ساخت اندیشه‌ای خودمان استوار بود؛ اما اکنون در وانفسای افزونی برنامه‌های خارجی و برنامه‌های ایرانی متأثر از روابط خارجی و در تلفیقی ناهمگون میان آنها شاهد آشفتگی هستیم.

مرغان آسمان به حالت عرعر کنند!

وی با تحلیل یک برنامه در شبکه کودک، خاطرنشان کرد: در کارتونی که در اخیرا در این شبکه پخش شد و درباره گردانی از نیروهای بسیجی در دوران دفاع مقدس بود، از فرماندهی که او را با نام حاجی صدا می‌زدند که به نیرویی که اصرار داشت برود به خط مقدم و فرمانده به دلایلی مخالف این خواسته بود، شنیدم که گفت – نقل به مضمون - اگر بار دیگر اصرار کنی چنان بلایی بر سرت می‌آورم که مرغان آسمان به حالت عرعر کنند!

کودکان اسیر در زندان «نینجاها» - 31

نمایی از انیمیشن «نینجا»

چرا کودکان ما با "نینجاها" همراه هستند؟

این تصویر نادرستی است که از گویش رزمندگان دوران جنگ در این کارتون برابربچه‌های امروزی قرار می‌گیرد و آنگاه انتظار داریم در برابر گویش «باب اسفنجی» یا «بن تن» و امثال این کاراکترهای خارجی، فرزندان ما واکسینه شوند! با این آثار متنوع و بریده بریده و بسیار زیاد که هر پانزده یا سی‌دقیقه، یک برنامه در برابرشان قرار می‌دهیم، انتظار داریم چه چیزی در وجود این بچه‌ها شکل گیرد، چه هویتی پیدا کنند و برای چه آینده‌ای؟ ساعات پخش، تعدد برنامه‌ها، فقدان نگان نظارتی آگاه به وجود کودکان و امثال این، مشخص می‌کند که چرا کودکان ما با «نینجا» و … همراه هستند و کاراکتر فرهنگی خودی، کمتر در میانشان رواج دارد.

کودکان اسیر در زندان «نینجاها» - 35

محمد بحرانی و نگاهی به امروز تلویزیون، سینما و کودک

محمد بحرانی صداپیشه «جناب‌خان» و ببعی برنامه «کلاه قرمزی» با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، صحبت کرد و گفت: ما این سال‌ها زیرنظر ایرج طهماسب برای «کلاه‌قرمزی» چندین‌سال قبل از ضبط ماه‌ها تمرین کردیم؛ یک نکته‌ای طهماسب به ما گوشزد کند اگر راجع به مفاهیم صحبت کنیم ابدی و اولین هستند و مفاهیم مشترک و فطری همه آدم‌ها هستند همه آدم‌ها در هر سن، طبقه اجتماعی و هر ملیتی هستند هر طبقه اجتماعی و هر ملیتی باشند می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند؛ اگر قرار است ما به عنوان تولیدکنندگان کاری را برای کودکان تولید کنیم باید حواس‌مان باشد که بچه‌های همه جای دنیا شبیه به هم هستند. یعنی بچه‌ها بچه‌اند!

وی خاطرنشان کرد: شما الان یک بچه ایرانی را با یک بچه آفریقایی، آمریکایی و آلمانی کنار هم بگذاریم بعد از چند دقیقه شروع می‌کنند با زبان خودشان حرف‌زدن و حتما با هم دوست می‌شوند و با هم بازی می‌کنند. بچه‌ها فارغ از هر نژاد، رنگ و مذهبی که پدرها و مادرهایشان داشته باشند و در هر مرز جغرافیایی بدنیا بیایند؛ بچه‌اند. یکسری مفاهیم فطری، ابدی و ازلی را دوست دارند مثل درخت، هوا و آب، صلح، دوستی و مهربانی و آن‌ها اگر برنامه کودکی تولید شود که این مفاهیم را ارائه بدهد بچه‌ها حتما با آن ارتباط برقرار می‌کنند؛ این به لحاظ محتوا! ولی اگر قرار باشد فرمی هم راجع به کودک فکر کنیم باز همه بچه‌های دنیا از شادی، موسیقی و رنگ باید بهره ببرند.

بحرانی در پایان با اشاره به اینکه به ریشه‌های انسانی برگردیم، تصریح کرد: فارغ از این‌ها مربوط به چه نژادی یا پدر و مادرشان چه مذهبی داشته باشند؛ از کدام کشور متولد شدند و از چه طبقه اجتماعی هستند با این مفاهیم ارتباط برقرار می‌کنند برای اینکه با بچه‌ها ارتباط برقرار کنیم؛ در ذهن‌مان باید به ریشه‌های انسانی برگردیم؛ به آن‌چیزی که همه‌مان دوستش داریم اگر راجع به آن‌ها برنامه‌ای تولید شود حتما همه بچه‌های ایران، در هر شهری و همه بچه‌های جهان در هر کشوری با آن ارتباط برقرار می‌کنند. باید به سراغ این اتفاقات، محتوا و فرم‌ها برویم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| توهین و تمسخر علی دایی در صداوسیما

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
نزدیک شدن رونالدو به رکورد آقای گلی جهان علی دایی، بهانه توهین دو مجری صداوسیما در یک برنامه تلویزیونی شبکه سه به اسطوره فوتبال ایران شده است.

راهپیمایی اربعین نماد اتحاد مسلمانان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
راهپیمایی اربعین حسینی، امسال هم مانند سال‌های گذشته نمادی از اقتدار و اتحاد میان مسلمانان شده است. این خبر در حال تکمیل است …طنین لبیک یا حسین میلیونها زائر سیدالشهدا از چهار گوشه جهان در جاده‌های اربعینراهپیمای اربعین حسینی، امسال هم مانند سال‌های گذشته نمادی از اقتدار و اتحاد میان مسلمانان شده است. در این میان دو ملت ایران و عراق، که بیشترین سهم را در این راهپیمایی عظیم از آن خود کرده‌اند، بهره بیشتری از این اتحاد و انسجام برده‌اند. طریق الحسین علیه السلامسالم زاده، از میانه‌های عمودهای طریق الحسین علیه السلام، نمی‌از یم این اتحاد را به تصویر کشیده است. سردار سلامی: سپاه آمادگی دارد با تعطیل کردن همه سرویس‌های حمل و نقل سپاه در همه شهرها، اتوبوس‌ها و امکانات حمل و نقل عمومی برای تسهیل تردد زائران به مرز‌ها گسیل کند.

فیلم | اعتراض و پیاده نشدن مسافران پرواز نجف_تهران

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل
به گزارش مشرق، امضاء کنندگان این نامه که در یکی از ستون‌های روزنامه لوموند منتشر شده با خطاب قرار دادن امانوئل ماکرون درخواست خود را اینگونه مطرح کرده‌اند: «ما (…) از دولت فرانسه و از رئیس جمهوری می‌خواهیم هر چه سریعتر برخورد با زن محجبه‌ای که در مقابل چشمان فرزندش مورد تعرض قرار گرفته است را به صورت صریح و آشکار محکوم کنند.» این نامه همچنین برچسب زدن، ترد کردن و تمسخر شهروندان مسلمان تنها به دلیل عمل به دستورات دینی مربوطه را محکوم می‌کند و خواستار مقابله با این گونه رفتارها شده است. ماجرا به روز جمعه گذشته باز می‌گردد، زمانی که ژولین ادول، عضو دفتر مرکزی حزب راستگرای افراطی «اجتماع ملی» از مادر محجبه یک دانش آموز که فرزندش را در گردش جمعی خارج از مدرسه برای بازدید از شورای منطقه‌ای «بورگونی-فرانش-کنته» همراه می‌کرد، خواست که برای ورود به سالن حجاب از سر بردارد. در پی این اقدام نماینده راستگرای فرانسه، این مادر محجبه مجبور به ترک محل شد. شخصیت‌های فرهنگی، اجتماعی و هنری فرانسه در نامه‌ای که به امضای ۹۰ نفر رسیده این حرکت را که تصاویر ویدیویی آن در شبکه‌های اجتماعی منتشر و واکنش گسترده کاربران را به همراه داشته مصداق بارز «نفرت» و «خشونت بی سابقه» توصیف کرده‌اند. به نوشته یورونیوز، عمر سی، بازیگر شناخته شده و برنده جایزه سزار، سلین سیاما، کارگردان زن فرانسوی، کن ساماراس، خواننده رپ فرانسوی ملقب به «نکفو» و تعدادی از خبرنگاران و ورزشکاران از ۹۰ امضاء کننده این نامه محسوب می‌شوند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
جالب است که بسیاری از بازیگران سینمای ایران برای به دنیا آوردن فرزندان خود به خارج از کشور سفر می‌کنند. فریبا نادری بازیگر سریال تلویزیونی ستایش اعلام کرده که دخترش متولد تورنتو کانادا است. جالب است که بسیاری از بازیگران سینمای ایران، برای به دنیا آوردن فرزندان خود به خارج از کشور سفر می‌کنند. در ماه‌های گذشته نیز سفر رامبد جوان و همسرش نگار جواهریان به کانادا حاشیه‌ساز شد.

نظرها

اخبار بیشتر