بایکوت نمایشنامه‌های ایرانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سینماپرس
  4. فرهنگ
بایکوت نمایشنامه‌های ایرانی

بایکوت نمایشنامه‌های ایرانی

سینماپرسخبرگزاری سینماپرس |
سینماپرس: یک کارگردان تئاتر از کمبود نمایشنامه‌های ایرانی و اجرا نشدن آن‌ها گلایه کرد.

به گزارش سینماپرس، این روزها با هر کارگردان یا بازیگری که در حوزه سینما، تلویزیون و تئاتر فعالیت دارد صحبت می‌کنیم، از روند روزافزون کاهش کیفیت فیلمنامه و نبود نمایشنامه‌های مناسب و داخلی گلایه می‌کند.

دیده شده بسیاری از کارگردان‌های تئاتر سوژه خود را برای به اجرا بردن نمایش از روی کتاب‌هایی که نویسندگان آن‌ها ایرانی نیستند، انتخاب می‌کنند. همین عامل باعث کم توجهی به آثار اهالی قلم و نویسندگان اصیل ایرانی و کم رغبتی نمایشنامه نویسان ایرانی در نوشتن می‌شود. اما سوال اساسی این است که چرا هیچ حمایتی از نمایشنامه نویسان ایرانی نمی‌شود و چرا اجرای نمایشنامه‌های خارجی در کشور در حال افزایش است؟

بایکوت نمایشنامه‌های ایرانی - 3

با وجود الگوهای فراوان مثل اساطیر، داستان‌های زیبای ایرانی، دیوان‌های فاخر و ارزشمند شاعران، نویسندگان شاخص، اتفاقات فراوان و متنوع در تاریخ، مشخص نیست که چرا نمایشنامه‌های ایرانی تا این حد مهجور و کم ارزش مانده‌اند و اندک نمایشنامه نویسان هم به جای پرداختن به تاریخ کشور خودمان به بازنویسی و اقتباس از آثار خارجی می‌پردازند.

به این بهانه سراغ رضا بهرامی کارگردان تئاتر رفتیم و نظر او را در این باره جویا شدیم؛

آقای بهرامی؛ چرا استقبال کارگردانان تئاتر از استفاده نمایشنامه‌های ایرانی برای اجرا کم است؟

پرداختن به نمایشنامه‌های خارجی توسط کارگردانان دو دلیل عمده دارد؛ در وهله اول درست است که تئاتر یک کالای وارداتی است، اما ما هم گویا قصد استقلال یافتن در زمینه نوشتن یک نمایشنامه خوب را نداریم؛ دوست داریم وابستگی زیادی به دیگر کشورها داشته باشیم. با اینکه خودمان استعداد نوشتن یک نمایشنامه خوب را داریم. از طرفی مدیریت نادرست و نبود نظارت کافی در زمینه تئاتر هم نمی‌گذارد این حوزه رشد کند و روی پای خودش بایستد.

ارزیابی شما از وضعیت نمایشنامه نویسی در ایران چگونه است؟

کیفیت و سطح نمایشنامه‌های ایرانی به شدت آشفته است. متاسفانه نویسندگانی که بنیه قوی و آثار قابل توجهی داشتند، خانه نشین هستند و همین عامل باعث ورود افراد جدید و نابلد به حوزه تئاتر شده؛ کسانی که احساس می‌کنند به نوشتن کارهای ایرانی می‌پردازند، اما اینگونه نیست. نمایش ایرانی باید از دل جامعه و فرهنگ اصیل ایرانی بیرون آید نه اینکه متکی به دیگر کشورها باشد.

بایکوت نمایشنامه‌های ایرانی - 10

نبود نمایشنامه‌های ایرانی و کم کیفیت باعث چه مشکلاتی می‌شود؟

مدیریت نادرست مسئولان باعث افزایش بی رویه اجرای نمایشنامه‌های خارجی و بی کیفیت و همچنین افزایش روند نمایشنامه نویسان بی سواد و تنبل در سطح کشور می‌شود. کسانی که نمی‌دانند برای نوشتن یک نمایشنامه خوب چه هدفی را باید دنبال کنند و باید به چه مقصدی برسند. اگر جلوی این مشکل گرفته نشود، آسیب‌های جبران ناپذیری گریبانگیر حوزه تئاتر خواهد شد.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وظیفه کارگردانان تئاتر برای جلوگیری از ورود نمایشنامه‌های خارجی به داخل کشور چیست؟

امروزه بدبختی به صورت فراگیر حوزه تئاتر ما را گرفته است؛ برای اینکه اکثر کارگردانان تئاتر به دیده شدن، معروف شدن و پر فروش شدن فکر می‌کنند نه اینکه بخواهند با تصمیم گیری درست و مناسب خود نمایشنامه مناسب را در معرض دید عموم قرار دهند. کارگردانی شیوه خاص خودش را دارد؛ مثلا یک کارگردان باید هدفش از اجرای یک نمایش را مشخص کند. دیده شده که اکثر افراد هنگام تماشای یک نمایش به مسخره بودن آن پی می‌برند. اگر فرد پولدار باشد به این فکر فرو می‌رود که به کارگردانی تئاتر با هر سطح کیفیتی بپردازد و همین عامل باعث مدعی بودن افراد نابلد در شغل کارگردانی و نویسندگی می‌شود.

طرز تفکر افراد تازه کار در نمایشنامه نویسی به کدام سمت سوق دارد؟

متاسفانه بسیاری از دانشجویان وقتی از دانشگاه فارغ التحصیل می‌شوند، داستانی از زندگی چارلی چاپلین را برای تماشای مخاطبان به روی صحنه می‌برند و مدعی این قضیه هستند که ما به نوشتن نمایشنامه ایرانی پرداخته‌ایم. اما نکته مهم اینجاست که نمایشنامه ایرانی یعنی پرداختن به دغدغه‌های کشور خودمان نه ترجمه کتب اشخاص معروف دیگر کشورها. نمایشنامه‌ها باید نشأت گرفته از فرهنگ خودمان مثل زندگی افراد فقیر، اشخاص بدون خانه و کودکان کار باشد. پرداختن به این قضایاست که باعث به وجود آمدن یک نمایش خوب و پربازدید می‌شود.

بایکوت نمایشنامه‌های ایرانی - 18

چند تن از نمایشنامه نویسان موفق ایرانی را نام ببرید.

محمود استاد محمد، اکبر رادی و بهرام بیضایی از نمونه‌ نمایشنامه نویسان برجسته و موفقی هستند که وقتی به مطالعه آثارشان بپردازیم، به خوبی دغدغه‌ها و مشکلات جامعه را در نمایشنامه هایشان درک کنیم.

راهکار شما برای جلوگیری از ورود نمایشنامه‌های خارجی به کشور چیست؟

من به عنوان کارگردان، نمایش‌هایی را برای کارکردن و دیده شدن انتخاب می‌کنم که معضلات و اتفاقات جامعه خودمان را به نمایش بگذارد تا کمی برای مخاطب تاثیرگذار باشد. وجود اینگونه نمایشنامه‌ها و پرداختن به دغدغه‌های جامعه‌ می‌تواند تا حدودی باعث جلوگیری از ساخت نمایش‌های خارجی شود.

* باشگاه خبرنگاران جوان

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

طرح مدرسه پویا

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ مدرسه پویا، پنجمین طرح ورزشی است که قرار است بچه‌ها را به تحرک بیشتر وادار و کسری زنگ ورزش را در مدرسه‌ها تا حدی جبران کند، البته اگر این طرح در همه مدرسه‌ها اجرا شود و تعداد معدودی از مدرسه‌ها خلاصه نشود.

سامانه کاریابی کار پایه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش تصویریسامانه کاریابی کار پایهیک سامانه و چند گام برای توسعه اشتغال؛ سامانه‌ای که در کنار کسب و کار‌های ارائه کننده خدمات خود به مولد کسب و کار تبدیل شده است

صریح درباره فرهنگ

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سحر تبر دختری که با فتوشاپ و گریمهای مختلف از خود عکس و فیلم تهیه و در اینستاگرام منتشر میکرد به اتهام ترویج خشونت اباهه‌گری وتشویق جوانان به فساد دستگیر شد.
ایسناایسنا1 روز قبل
سه پژوهشکده، سه مرکز تحقیقاتی و ۱۱ هسته پژوهشی، با هدف فعالیت در حوزه پژوهش‌های تقاضامحور در دانشگاه محقق اردبیلی فعالیت خود را آغاز کردند. حبیبی با اشاره به اینکه باید با هم‌افزایی در مسیر فعالیت‌های این مراکز حرکت کنیم، اضافه کرد: باید از تمام ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود دانشگاه در زمینه فعالیت‌های این مراکز و ارتباط‌گیری و ارتباط‌دهی با سازمان‌های مختلف بهره گیریم. دکتر ابوالفضل بضاعت پور، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی نیز گفت: آئین‌نامه این واحدهای تحقیقاتی و پژوهشی تنظیم شده و به تصویب هیئت امنای دانشگاه رسیده است و باید فعالیت در چارچوب این آئین‌نامه باشد. وی اضافه کرد: روسای این واحدها را به ادارات و دستگاه‌های دولتی و عمومی معرفی می‌کنیم تا بتوانند در صورت نیاز همکاری داشته باشند. معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی تصریح کرد: فعالیت‌های این واحدها مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و باید واحدها در حوزه‌های مرتبط فعالیت‌های لازم را داشته باشند.
خانه ملتخانه ملت8 ساعت قبل
سیده فاطمه ذوالقدر، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز اظهار کرد: وزارت آموزش و پرورش تدریس زبان انگلیسی را جزء ۱۱ ماده آموزشی خود قرار داده است. مهدی نوید ادهم دبیر شورای عالی آموزش و پرورش نیز در این نشست تخصصی تاکید کرد: این طرح به دلیل ایرادهای جدی که دارد نمی‌توان توجیه علمی و اجرایی برای آن قائل شد. البته هدف این طرح نیز مبارزه با امپریالیسم زبانی است تا مراودات کشور با دیگر کشورها تک زبانی نشود؛ بر همین اساس آموزش زبان‌های ایتالیایی، روسی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی و ترکی استانبولی در دستور کار قرار گرفته است. محمدی استاد دانشگاه تربیت مدرس دبیر سخنران این نشست بود که بیان کرد: بهتر است از افراط و تفریط پرهیز کنیم و این را هم بدانیم که برون سپاری آموزش و پرورش به نهادهای دیگر اشتباه است. در مجموع، حاضرین این نشست بر این باور بودند که به جای طرح رفع انحصار زبان انگلیسی از نظام آموزش همگانی کشور بهتر است در پی توسعه سایر زبان‌ها و افزایش کیفیت آموزشی مدارس در آموزش برویم. /پایان پیام

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

ترکی الفیصل: ایرانی‌ها مذاکره‌کنندگان باهوشی هستند / آنها به طور علنی گفته ند که خواهان اماکن مقدس در مکه و مدینه هستند؛ نمی‌دانم چرا بعضی‌ها این مساله را جدی نمی‌گیرند / قانون اساسی ایران را بخوانید؛ هدف آن‌ها سلطه بر جهان است

انتخاب6 ساعت قبل

پهلو گرفتن ناو آمریکایی در بندر باتومی گرجستان

عصر ایران21 ساعت قبل

ماجرای بلاتکلیفی زائران ایرانی در فرودگاه نجف

میزان‌آنلاین1 روز قبل

چرایی احساس تنفر از جنس مخالف! / انشای یک پسر ۱۲ ساله را ببینید

خبر فوری1 روز قبل

عکس| سعید مرتضوی و بادیگاردش در پیاده‌روی اربعین

آفتاب‌نیوز1 روز قبل

عصبانیت مجری صدای آمریکا از بازداشت روح الله زم + فیلم

رکنا1 روز قبل

موارد مضر برای دندان: مواردی که فکرش را نمی‌کنید برای دندانتان ضرر داشته باشند

دینو2 روز قبل

سفر رئیس جمهور ترکیه به سوچی، اهداف و نتایج

صدا و سیما23 ساعت قبل

مقصر سقوط هواپیمای تهران - یاسوج کیست؟ + ویدئو

اعتمادآنلاین1 روز قبل

مجتمع شیخ آباد نیازمند ایستگاه برق فشارقوی است

مهر7 ساعت قبل