۵۳ هفته پس از سیل، یادم تو را فراموش + فیلم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. حوادث

۵۳ هفته پس از سیل، یادم تو را فراموش + فیلم

ایسناخبرگزاری ایسنا |
سرخط خبرهای سیزدهم و چهاردهم مهرماه 97 را که جستجو کنید خواهید دانست که موضوع از چه قرار است چکیده اخبار این بود که بارش بی‌سابقه باران در کمتر از 24 ساعت حجم عظیمی از ویرانی و اندوه را عاید مردم غرب مازندران کرده است.

اصطلاح «سیل استثنایی قرن» از زبان محمدباقر نوبخت معاون وقت رئیس جمهور که در بازدید از مناطق سیل زده غرب این استان عنوان شد، شاید بهترین تعریف از میزان گستردگی خسارات و حجم آوار موجود بود.

به گزارش ایسنا، ثبت ۳۱۳ میلیمتر بارش تنها ظرف ۱۶ ساعت منجر به سیلی با دبی ۲۵۰ مترمکعب در ثانیه شد که به گفته کارشناسان در ۱۸۰ سال گذشته بی‌سابقه بود. شهرستان‌های رامسر، تنکابن، عباس آباد، چالوس و نوشهر در غرب مازندران در مجموع با برآورد خسارتی معادل ۷۰۵ میلیارد تومان مناطقی بودند که خسارات زیربنایی متعدد و مختلفی را در بخش‌های کشاورزی، عمرانی، منازل مسکونی، زیرساخت‌های خدماتی، پل‌ها، جاده‌ها و شریان‌های مواصلاتی روستایی و شهری تجربه کردند.

اما از همان روزهای ابتدایی، بازدید مکرر مسئولان شهرستانی، استانی و کشوری در هیئت‌های دولتی، نظامی و امنیتی از مناطق سیل زده و تاکید دائمی ایشان بر ترمیم هر چه سریعتر تاسیسات، اماکن و روستاها و تخصیص اعتبارات لازم بیش از آنکه دستوری، لازم الاجرا باشد یک نمایش خدمتگزاری بود.

اولین گواه این مدعا سخنان معاون عمرانی استانداری مازندران روز چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸ در بازدید از مناطق سیل زده غرب مازندران است. مهدی رازجویان پس از بازدید از مراحل بازسازی پروژه‌های خسارات سیل مهرماه ۹۷ در شهرستان‌های تنکابن و رامسر اظهار کرد که تاکنون تنها ۵۰ درصد اعتبارات خسارات سیل سال گذشته به غرب استان اختصاص داده شد.

شاهد دیگر این مدعا صحبت‌های معاون عمرانی فرمانداری ویژه شهرستان تنکابن درباره تخصیص اعتبارات سیل است که گفته‌های او حتی قدری در تضاد با همتای مرکز نشین اوست.

حسن باقری گرمارودی در گفت و گو با ایسنا به صراحت عنوان می‌کند که تنها ۳۵ میلیارد تومان از مجموع حدود ۷۰۰ میلیارد برآورد خسارات وارده، توسط هیئت وزیران در تاریخ اول آبان ماه ۱۳۹۷ تحت عنوان جبران خسارات سیل غرب مازندران به بنیاد مسکن این شهرستان تعلق گرفت و ۲۳ میلیارد دیگر نیز به عنوان کمک‌های بلاعوض بلافاصله پس از سیل جهت پرداخت به مردم خسارت دیده تخصیص یافت.

باقری در ادامه اذعان کرد که از ۳۵ میلیارد اعتبار تخصیصی تنها مبلغ ۱۴ میلیارد تومان در بخش‌های عمرانی و زیرساختی هزینه شد و از ۲۳ میلیارد اعتبار بلاعوض نیز فقط ۱۱ میلیارد تومان به مردم خسارت دیده تعلق گرفت. به گفته این مقام مسئول باقی مانده این اعتبارات در جبران خسارت سیل فروردین ماه ۹۸ شرق استان هزینه شد و این در شرایطی ‏است که از محل تخصیص اعتبارات هیئت دولت به سیل شرق مازندران که البته شامل بخش کشاورزی ‏نیز می‌شد، ریالی به منطقۀ غرب استان اختصاص نیافت.

اما فارغ از اینکه مسئولان مرکز نشین مازندران چگونه و کجا اعتبارات سیل را هزینه کردند روی دیگر سکه به قصور و تعلل مدیران دستگاه‎های اجرایی ‏تنکابن و نیز عدم پیگیری جدی و مطالبه‌گر نبودن مدیران ارشد این شهرستان و نمایندۀ مجلس منطقه بر می‌گردد که ‏عاملین اصلی در تخصیص کمتر اعتبارات از میزان اعلام شدۀ آن بودند.

به اذعان تمامی مسئولین ارشد استانی و کشوری که آن زمان از مناطق غرب مازندران بازدید کرده بودند شهرستان تنکابن بیشترین حجم خسارت را دیده و باید بیشترین اعتبار جبرانی در این شهرستان هزینه می‌شد اما دریافت کمترین اعتبار برای مناطق سیل زده و خسارات به جا مانده کنونی در برخی روستاها و معابر، یکسال پس از حادثه سیل جای افسوس دارد.

این نکته را از زبان دهیاران و شوراهای روستاهای حادثه دیده تنکابن یکسال پس از سیل جویا شدیم. این روستاها بدلیل مجاورت با رودخانه‌های طغیان کرده دچار خسارت شده بودند، روستاهایی که هنوز ردپای سیل در آن‌ها به چشم می‌آید.

*نبود آب شرب روستا یکسال پس از سیل

رئیس شورای اسلامی روستای مهاجرآباد که از نبود آب شرب در روستا یکسال پس از حادثه سیل به شدت گلایه مند است می‌گوید: خرابی‌ها و ویرانی‌ها همانطور که بود، کماکان وجود دارد.

ایران گلین عباسیان در گفت‌وگو با ایسنا مشکلات روستا را اینگونه برشمرد: نبود آب شرب، عدم لایروبی رودخانه مجاور روستا و دپوی مصالح آب آورده و نیز مشکلات راه دسترسی روستا که در چند نقطه تردد وسایل نقلیه افراد را با مشکل مواجه کرده است، مهمترین مشکلات روستا بوده که با گذشت بیش از یکسال از حادثه سیل همچنان علیرغم پیگیری‌های متعدد پابرجاست.

وی تصریح کرد: برقراری خطوط برق، گاز و تلفن و همچنین سنگچینی و دیواره سازی ۱۰۰ متر حاشیه رودخانه تنها اقداماتی بود که در این مدت اجرایی شد که البته عملیات دیواره‌سازی در ۲ نقطه ادامه دارد.

رئیس شورای اسلامی روستای مهاجرآباد با بیان اینکه عدم لایروبی رودخانه مجاور روستا باعث شده تا در بارش‌های امسال مسیر رودخانه مجدد منحرف شود، خاطرنشان کرد: عدم قطع انهار بالادست مسیر رودخانه که دقیقا در میان رودخانه قرار داشته و نیز مصالح دپو شده در داخل رودخانه با بارشی مشابه خسارات به مراتب بیشتری را عاید روستا خواهد کرد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوادث و جنایت

گلین عباسیان به تعطیل شدن ۴ مزرعه پرورش ماهی روستا اشاره و گفت: در حادثه سیل پارسال یک واحد به طور کامل تخریب شد و باقی واحدها به دلیل انحراف مسیر رودخانه و نبود آب غیرفعال شده‌اند.

وی به شاغلان بیکار این واحدها اشاره کرد و با نقبی به شعار تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری افزود: در سالی که باید تولید مورد حمایت قرار گرفته و رونق یابد واحدهای پرورش ماهی روستا تعطیل شده و همچنین باغ‌های آسیب دیده روستا ریالی به عنوان خسارت سیل دریافت نکرده‌اند.

رئیس شورای اسلامی روستای مهاجرآباد با بیان اینکه پس از سیل، مصالح مازاد و چوب درختان در داخل رودخانه برداشت شد و ریالی از حجم عظیم درآمد حاصله در اختیار روستا برای جبران خسارات سیل قرار نگرفت، اظهار کرد: این مصالح و آورده سیل در حکم انفال بوده و سوال اینجاست که این انفال را چه کسی برده و در کجا هزینه شده است.

*مشکلات مدیریتی باعث عدم حل و فصل خسارات سیل

بهرام لاکتراشی یکی از دارندگان مراکز پرورش ماهی در روستای مهاجر آباد نیز در گفت و گو با ایسنا گفت: پتانسیل روستا در حوزه کشاورزی بسیار بالاست که یکی از آن‌ها مزارع پرورش ماهی روستا با ظرفیت میانگین هر کدام ۳۰ تن در سال است اما به دلیل نبود زیر ساخت‌های لازم اکنون این مراکز به حالت غیرفعال درآمده‌اند.

وی از بازدیدهای متعدد و مکثر مسئولان ارشد استانی و کشوری به روستای مهاجر آباد یاد کرد و افزود: علیرغم اعلام گزارش‌های متعدد، فقدان مدیریت باعث شد تا کاری که با وعده ۳ ماهه قرار بود، انجام شود هنوز انجام نشده و خسارات موجود خودنمایی می‌کند.

*پلطان در انتظار رفع نواقص

فرهاد گلیج دهیار روستای پلطان در گفت‌و گو با ایسنا در مورد مشکلات برجای مانده در بازه زمانی یکساله بیان کرد: مهمترین چالش روستا پل ارتباطی میان روستاست که هنوز تکمیل نشده زیرا بنا بود چند دهنه به پل اضافه شود که مراحل اولیه انجام شده اما مدتی است پروژه متوقف شد.

وی با بیان اینکه عدم تکمیل پل ارتباطی، روستائیان را دچار مشکل کرده است، خاطرنشان کرد: از آنجا که مردم منطقه دامدار هستند، نیاز به تهیه علوفه دام دارند اما عدم تکمیل پل اکنون بزرگترین دغدغه روستائیان جهت نگهداری دام است.

دهیار روستای پلطان با یادآوری اینکه سردهنه‌های زراعی روستا تکمیل نشده و همچنان مشکل دارد به عدم تکمیل مراحل دیواره سازی حاشیه رودخانه و راه دسترسی روستا اشاره و تصریح کرد: آورد مصالح در بالادست رودخانه و در فاصله چند کیلومتری، احتمال تخریب ساخت و سازهای موجود در اثر سیل مجدد را افزایش می‌دهد.

*خشکرود محتاج تکمیل دهنه پل و دیواره سازی

خدیجه سلیمی پور دهیار روستای خشکرود در گفت‌و گو با ایسنا مشکل پل و دیواره سازی حاشیه رودخانه را مطرح کرد و گفت: مطابق دستور مقامات بنا بود دهنه‌های پل روستا افزایش یافته و عملیات دیواره‌سازی به شکل کامل انجام گیرد که هنوز این اتفاق نیفتاده است.

وی از عدم تخصیص اعتبار خسارات کشاورزی به روستائیان سخن گفت و تاکید کرد: باغات مجاور رودخانه آسیب جدی دیدند اما علیرغم بررسی و آماربرداری کارشناسان جهاد کشاورزی و اعلام خسارت ۲۰۰ میلیون تومانی اما تاکنون ریالی به کشاورزان آسیب دیده تعلق نگرفت.

دهیار روستای خشکرود با بیان اینکه در ساخت دیواره ۵۰ متری ساخته شده از بتون استفاده نشده است، یادآور شد: اگر سیل دیگری در راه باشد، احتمال بروز خسارات مضاعف بوده و حتی امکان تخریب پل روستا نیز وجود دارد.

از دیگر مناطق آسیب دیده شهرستان تنکابن می‌توان به تخریب دو پل بزرگ «قریب» و «توکله» به ترتیب با خسارت ۵۰ و ۱۰۰ درصدی اشاره کرد که از این میان پل قریب به جهت تخریب تنها دیواره‌ها و گوشواره‌های جانبی، پس از عملیات شن ریزی و دپوی مصالح رود در کناره‌ها به سرعت بازگشایی و آسفالت شد اما پل توکله به واسطه تخریب ۱۰۰ درصدی در سیل همچنان چشم انتظار بازسازی است.

هرچند ایجاد یک پل باکسی موقت اکنون باعث تردد افراد و خودروهاست مضاف بر اینکه عملیات احداث ساخت پل اصلی توکله به تازگی آغاز شده و در مراحل ابتدایی قرار دارد.

این گزارش که ۵۳ هفته پس از وقوع سیل تهیه شد به سراغ یادها، قول و قرارهایی رفت که اکنون به فراموشی سپرده شدند. در واقع می‌توان گفت عدم وصول مطالبات مردم منطقه در این شرایط و به این میزان بیش از هر چیز نشانگر عدم وجود تفکر ‏مردم‎خواهی و مردم‎سالاری در وکلای مردم و مدیران اجرایی و بیانگر خودخواهی و ‏منفعت‎جویی آنان است.

اینکه هیچ تضمینی برای عملی شدن وعده‌های مسئولان وجود نداشته و مردم اولین و آخرین متضرران حوادثی هستند که خود به تنهایی مقصر آن نبوده‌اند. چه بسا که اگر مجوزی در حریم رودخانه‌ها صادر نمی‌شد اکنون این حجم از خسارت بر جای نمانده و مردم تا این حد مستاصل نمی‌شدند.

۵۳ هفته پس از سیل، یادم تو را فراموش + فیلم - 36۵۳ هفته پس از سیل، یادم تو را فراموش + فیلم - 37۵۳ هفته پس از سیل، یادم تو را فراموش + فیلم - 38۵۳ هفته پس از سیل، یادم تو را فراموش + فیلم - 39۵۳ هفته پس از سیل، یادم تو را فراموش + فیلم - 40۵۳ هفته پس از سیل، یادم تو را فراموش + فیلم - 41۵۳ هفته پس از سیل، یادم تو را فراموش + فیلم - 42۵۳ هفته پس از سیل، یادم تو را فراموش + فیلم - 43

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مرد عراقی بخاطر زائران ایرانی از قاتل پسرش گذشت / همه مسافران شوکه شدند + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، «حسن قلی‌زاده» که تاکنون سه بار در پیاده‌روی اربعین شرکت کرده، می‌گوید: دو مرد عراقی جلوی اتوبوس ما را گرفتند تا از زائران حسینی میزبانی کنند. یک کدام که دیرتر رسیده بود، از دیگری خواست از خون فرزندش که به دست پسر او به قتل رسیده بود، بگذرد تا فرصت میزبانی را واگذار کند. مرد عراقی در کمال تعجب پذیرفت. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خسارت‎های سیل و طوفان در ژاپن +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل
مقام‌های ژاپنی از بیش از یک میلیون شهروند این کشور خواسته‌اند به‌دلیل سیل و طوفان قدرتمندی که از روز شنبه به وقت محلی این کشور را در برگرفته است، خانه‌های خود را تخلیه کنند. این طوفان به‌عنوان قدرتمندترین طوفان در ۶۰ سال اخیر در ژاپن توصیف می‌شود. در ویدیو زیر بخشی از خسارات وارد آمده بر ژاپن بر اثر این طوفان را مشاهده میکنید.
خبر فوریخبر فوری20 ساعت قبل
افشای جنایتاین دختر پس از بهبودی نسبی به ماموران گفت: شوهر عمه‌ام اعتیاد شدید داشت و چند بار به خاطر قاچاق مواد مخدر به زندان افتاده بود. شوهر عمه‌ام در زندان بود که عمه‌ام از او طلاق گرفت. از چند ماه قبل من هم به آرایشگاه زنانه رفتم و کنار عمه‌ام کار می‌کردم. شوهر عمه سابقم یکی از دوستانش را که فروشنده تفنگ بود به من معرفی کرد. با اعتراف‌های پسر دانشجو شوهر عمه سابقش به نام فرهاد بازداشت شد و معاونت در قتل را گردن گرفت.

راز گوشت‌های منجمد انسان در فریزر پلیس آگاهی تهران / اینجا تشخیص هویت است! +فیلم و عکس

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، اداره تشخیص هویت پلیس آگاهی تهران قدمتی حدودا ۱۰۷ ساله دارد و در ابتدا مستشاران سوئدی در این مجموعه فعالیت داشتند. سرهنگ حمید مکرم رییس اداره تشخیص هویت تهران در خصوص فعالیت این مجموعه پلیسی به رکنا گفت: با توجه به ارتباط تنگاتنگ دایره تشیخص هویت با پروند‌های جنایی و سرقت برای مدیریت بهتر کارها اداره تشخیص هویت را به ۳ قسمت تقسیم کردیم. به طور مثال برای انتخابات شورایاری تهران، حدود ۳۶ هزار گواهی عدم سوءپیشینه توسط پلیس آگاهی تهران بزرگ صادر و به سه ارگان ارسال شد. رئیس مرکز تشخیص هویت پلیس آگاهی تهران بزرگ با بیان اینکه روزانه حدود هزار و ۸۰۰ تا ۲ هزار درخواست سوءپیشینه به اداره پلیس آگاهی تهران بزرگ ارسال می‌شود، می‌گوید: حدود ۲۵۰ هزار درخواست در نیمه نخست امسال از پلیس ۱۰+ به اداره ۲۱ پلیس آگاهی تهران بزرگ ارسال شده است. اداره ۲۲ پلیس آگاهی تهران بزرگسرهنگ مکرم در خصوص اداره ۲۲ تشخیص هویت پلیس آگاهی تهران در قسمت تشخیص هویت گفت: صحنه جرم از مهمترین موضوعات تشخیص هویت است زیرا پلیس در این حوزه با افرادی سرو کار دارد که متضرر شدند.
برترین‌هابرترین‌ها23 ساعت قبل
رکنا: پلیس فلوریدا در پی تعقیب و گریز عامل یا عاملین قتل یک زن روسپی بودند که نیمه شب گذشته در یکی از سطل‌های زباله این کشور پیدا شد. بر اساس گزارش پلیس، تعدادی بی خانمان با تماس با اداره پلیس گزارش کشف جسد را اعلام کردند که هنگام گشت زنی شبانه با جسد زن جوان که موی قرمزش از سطل زباله بیرون افتاده بود مواجه شدند. پس از انتقال جسد به پزشکی قانونی و کالبدشکافی، کارشناسان اعلام کردند که قربانی قبل از قتل چندین بار مورد آزار جنسی قرار گرفته و بعد با بریدن اندام زنانه‌اش و ضربات چاقو به قتل رسیده است. پلیس پس از گزارش پزشکی قانونی و تحقیقات اولیه متوجه شد که مقتول یکی از زنان روسپی یکی از کلوب‌های شبانه فلوریدا بوده که به خاطر زیبایی بیش از حد مورد آزار و اذیت مردان قرار می‌گرفته است اما هنوز از علت قتل و انگیزه آن اطلاعاتی به دست نیامده و پلیس در حال بررسی این قتل مرموز است

کلاهبرداری میلیونی مرد عرب‌نما از دختر جوان در یکی از هتل‌های تهران+فیلم و عکس

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
چندی قبل دختر جوانی با حضور در پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران از کلاهبرداری یک جوان عرب نما در یکی از هتل‌های شمال تهران خبر داد. همین سرنخ کافی بود تا پسر جوان در عملیات پلیسی دستگیر شود و این جوان که اصالتا ایرانی است با توجه به تسلط داشتن زبان انگلیسی توانسته بود در نقش یک عرب اعتماد دختر جوان را جلب و سپس اقدام به خالی کردن حساب دختر جوان کرده است. میثم ۳۰ ساله که مادرش از کشورهای عربی است ادعا می‌کند که دختر جوان قصد سرکیسه کردن مرا داشت و من خودم دست به کار شدم و برای ادب کردن دخترفریبکار حسابش را خالی کردم. الان به چه جرمی دستگیر شدی؟ خالی کردن حساب دختر جوان. بنا بر این گزارش، کسانیکه در دام این فریبکار عرب نما گرفتار شده‌اند برای پیگیری به پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران مراجعه کنند

نظرها

اخبار بیشتر