ماجرای عجیب /کامپیوتر سرقتی خودرو، دزدان را لو داد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. تکنولوژی

ماجرای عجیب /کامپیوتر سرقتی خودرو، دزدان را لو داد

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
مرد 42 ساله‌ای در شهر مشهد با پلیس 110 تماس گرفت و از دستبرد دزدان پراید سوار به خودرو پارک شده‌اش خبر داد.

آفتاب‌‌نیوز :

مرد ۴۲ ساله‌ای در شهر مشهد با پلیس ۱۱۰ تماس گرفت و از دستبرد دزدان پراید سوار به خودرو پارک شده‌اش خبر داد.

او به ماموران تجسس کلانتری گفت: شب گذشته (ششم شهریور) خودروی پژو پارس را مقابل منزلم در خیابان میثم پارک کردم و خوابیدم اما صبح روز بعد وقتی به سراغ خودرو رفتم تازه فهمیدم که کامپیوتر خودرو توسط دزدان حرفه‌ای سرقت شده است! کاری از دستم ساخته نبود فقط همسایگان، سرنشینان یک دستگاه پراید را دیده بودند که به طرز مشکوکی در کنار خودروام پرسه می‌زدند!

با ثبت گزارش این سرقت در سیستم مرکز فرماندهی پلیس، عملیات ردیابی و شناسایی دزدان حرفه‌ای در حالی با دستور سرهنگ باقی زاده حکاک (رئیس کلانتری میرزا کوچک خان) آغاز شد که چند فقره سرقت دیگر کامپیوتر خودروهای مختلف نیز در همان شب رخ داده بود.

چند ساعت بعد نیروهای تجسس کلانتری، ماجرای سرقت‌های شبانه کامپیوتر خودروها را طی گزارشی به قاضی سید جواد حسینی (معاون دادستان مرکز خراسان رضوی) اطلاع دادند با توجه به اهمیت موضوع، قاضی حسینی نیز دستورات ویژه و محرمانه‌ای را برای پیگیری این پرونده و دستگیری دزدان حرفه‌ای صادر کرد و از نیروهای انتظامی خواست با استفاده از شگردهای تخصصی به شناسایی سارقان بپردازند و تلاش گسترده‌ای را برای متلاشی کردن این باند سرقت آغاز کنند.

اما از سوی دیگر و در حالی که ردیابی‌های اطلاعاتی نیروهای انتظامی با به کارگیری منابع خبری و مخبران محلی وارد مرحله جدیدی شده بود، مال باخته ۴۲ ساله نیز عازم خیابان معروف به گاراژدارها شد تا حداقل یک دستگاه کامپیوتر دست دوم (استوک) برای نصب روی خودرو خریداری کند.

حدود ظهر هفتم شهریور مال باخته مذکور وارد اوراق فروشی ناشناسی شد که به تازگی در آن محدوده فعالیت می‌کرد! مال باخته این پرونده که چاره‌ای جز خرید قطعه یاد شده نداشت از فروشنده ناشناس تقاضای کامپیوتر دست دوم کرد.

این فروشنده ۳۲ ساله نیز بلافاصله مبلغ ۷۵۰ هزار تومان را بهای قطعه مذکور اعلام کرد و گفت: باید حدود یک ساعت منتظر بمانید تا این قطعه را از تعمیرگاه بیاورم! مال باخته که می‌دانست بدون کامپیوتر چند روز از کار و زندگی عقب می‌ماند موافقت کرد و به این ترتیب فروشنده لوازم دست دوم خودرو، حدود یک ساعت بعد با یک دستگاه کامپیوتر پژو پارس به محل بازگشت. مال باخته نگاهی به قطعه مذکور انداخت و گفت: تکه‌ای از این کامپیوتر در محل سوکت آن شکسته است!

فروشنده سخنش را قطع کرد و گفت: اشکالی ندارد! آن شکستگی ریز در گوشه کامپیوتر هیچ تاثیری در کارکرد آن ندارد! و کامپیوتر کاملا سالم است اما برای نصب آن روی خودرو و دریافت رمز کامپیوتر باید ۵۰ هزار تومان دیگر به استادکار و نصاب کامپیوتر پرداخت کنید! فروشنده در ادامه سخنانش گفت: شماره تلفن بدهید تا به تعمیرکار زنگ بزنم و با شما برای نصب کامپیوتر و واردکردن رمز آن هماهنگ کند! بنابر گزارش خراسان، ساعتی بعد وقتی مال باخته به محل قرار رسید و کاپوت خودرو را بالا زد ناگهان تکه شکسته‌ای از گوشه کامپیوتر در محل نصب آن نمایان شد. مال باخته با تعجب تکه شکسته را برداشت و گوشه کامپیوتر خریداری شده قرارداد در میان بهت و حیرت فروشنده و مال باخته، تکه مذکور به طور دقیق و مانند یک قطعه پازل گم شده جای شکسته کامپیوتر را پر کرد!

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار کوتاه علم و تکنولوژی ایران و جهان

آن جا بود که مال باخته ۴۲ ساله متوجه شد این همان کامپیوتر متعلق به خودش است که شب گذشته مورد دستبرد سارقان قرار گرفته بود بنابراین او بهای کامپیوتر را پرداخت و سپس با کلانتری میرزاکوچک خان تماس گرفت و ماجرا را توضیح داد.

چند دقیقه بعد نیروهای زبده تجسس با سرپرستی سرگرد کسروی عازم خیابان گاراژدارها شدند و فروشنده ناشناس را با کسب مجوز قضایی از قاضی سیدجواد حسینی دستگیر کردند. همزمان با انتقال متهم ۳۲ ساله به کلانتری، بررسی‌های غیرمحسوس نیروهای انتظامی در این باره آغاز شد. تحقیقات محرمانه پلیس نشان می‌داد که «ر-م» (متهم به مالخری) از مالخران حرفه‌ای و سابقه دار است که دوبار به جرم مالخری کامپیوتر و دیگر قطعات خودرو دستگیر شده و دو سال از عمرش را پشت میله‌های زندان گذرانده است.

ادامه بررسی‌های غیرمحسوس بیانگر آن بود که متهم مذکور حدود دو ماه قبل و بعد از آن که رافت اسلامی شامل حالش شده و با عفو از زندان آزاد شده است در حالی به خرید و فروش قطعات خودرو روی آورده که ادعا می‌کند کامپیوتر مذکور سرقتی نبوده و از یک هفته قبل آن را به تعمیرکار داده است در حالی که تکه شکسته داخل خودروی مال باخته به طرز عجیبی در محل تکه شکسته گم شده کامپیوتر قرار گرفت و آن را تکمیل کرد.

در ادامه این ماجرا و با دستور سرپرست مجتمع قضایی شهید بهشتی مشهد، گروه ویژه‌ای از نیروهای تجسس کلانتری میرزاکوچک خان به بازرسی فروشگاه تازه تاسیس «ر-م» پرداختند و چهار دستگاه کامپیوتر، پنج عدد پمپ ای بی اس و دو عدد آینه بغل خودرو کشف و ضبط کردند. در اثنای رسیدگی به این پرونده، مال باختگان دیگری نیز که کامپیوتر خودروهای آنان در همان شب و در خیابان وحید مورد دستبرد قرار گرفته بود با مراجعه به کلانتری از مالخر مذکور و باند دزدان پرایدسوار شکایت کردند.

یکی از شاکیان در این باره گفت: حدود ساعت ۶ صبح هفتم شهریور کامپیوتر خودروی پژو ۲۰۶ که متعلق به همسرم است سرقت شد اما همسایگان سه سرنشین یک دستگاه پراید سفید رنگ را دیده بودند که به خودروی همسرم دستبرد زده‌اند. مال باخته دیگری نیز که کامپیوتر خودرواش مورد دستبرد سارقان حرفه‌ای قرار گرفته بود با اعلام شکایت از مالخر و سارقان گفت: خودروی پژو مدل ۸۸ را در خیابان وحید پارک کرده بودم که توسط سه سرنشین یک دستگاه پراید مورد دستبرد قرار گرفته است و سارقان کامپیوتر آن را دزدیده‌اند. این مال باخته افزود: با توجه به شگرد اعضای این باند و شیوه سرقت آنان تقاضای رسیدگی دارم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: تعادل در قیمت خودرو‌های داخلی و مونتاژی، مراجعه مشتریان را برای خرید این کالا افزایش داده است. آقای سعید موتمنی، با اشاره به اینکه در چند ماه گذشته، بازار ارز نوسان قیمت نداشته است افزود: بر این اساس، در بازار خودرو نباید شاهد نوسان قیمت بود. وی با اشاره به ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار خودرو گفت: قیمت خودرو‌های مونتاژی به تعادل رسیده است و حتی در برخی موارد، کمتر از قیمت کارخانه، در بازار عرضه می‌شود. رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با بیان اینکه در بازار خودرو‌های داخلی نیز بجز برخی موارد، تعادل قیمت وجود دارد افزود: در یک ماه گذشته بازار خودرو آرام بوده است، ​ البته در انواعی از خودرو‌ها مثل سمند و پژو ۲۰۶ به دلیل کاهش عرضه، با نوسان قیمت مواجه بودیم. آقای موتمنی درخصوص قیمت برخی خودرو‌های پر فروش داخلی گفت: هم اکنون پراید ۱۳۱، ۴۳ میلیون تومان، ​ پراید ۱۱۱، ۴۷ میلیون تومان، تیبا ۵۱ میلیون تومان، پژو ۴۰۵، ​ ۷۳ میلیون تومان، سمند ۷۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، ​ پژو پارس ۹۱ میلیون تومان و پژو ۲۰۶ ساده تیپ ۵ نیز ۹۳٫۵ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود. وی افزود: در گروه خودرو‌های مونتاژی، ​خودرو ۲۰۰۸، ۳۰۵ میلیون تومان، سراتو ۲۸۱ میلیون تومان و جک سری ۵ نیز ۲۶۰ میلیون تومان در بازار داد و ستد می‌شود.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
اعضای یک باند ۶ نفره که خودروهای سرقتی را در خانه‌ای که لقب کشتارگاه پراید به خود گرفته بود، اوراق می‌کردند و قطعات آن را به فروش می‌رساندند یا با شیوه «سند نمره» خودروهای دیگری را در معرض فروش قرار می‌دادند دستگیر شدند. از سوی دیگر مقرر شد گروه مشترکی از نیروهای تجسس کلانتری امام رضا (ع) نیز همزمان وارد عملیات شوند تا همه ابعاد این پرونده در عملیات مشترک زیر ذره بین پلیس قرار گیرد. فرمانده انتظامی مشهد با اشاره به دستگیری «حسن» (یکی دیگر از اعضای باند معروف به سلاخ‌های خودرو) در محل مذکور افزود: «مجید» (متهم فراری) نیز در یک قرار صوری توسط نیروهای انتظامی دستگیر شد و متهمان به مقر انتظامی انتقال یافتند. رئیس پلیس مشهد ادامه داد: «مجید» یکی از متهمان در این پرونده مدعی شد دو دستگاه پراید سرقتی را از فردی که تصویر او هنگام سرقت ضبط شده (رضا) خریداری کرده و برای خودرو مبلغ یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پول نقد داده است. وی خاطرنشان کرد: بررسی‌های تخصصی پلیس بنا به اعترافات متهمان بیانگر آن بود که اعضای این باند قصد داشتند تعدادی از قطعات اوراقی را به یکی از شهرهای مرزی انتقال دهند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴15 ساعت قبل
باگ موجود در اپلیکیشن Mail مانع از بازگشایی دعوت‌نامه مربوط به قرار ملاقات در برنامه نصب شده روی آی‌فون می‌شد. این مشکل در iOS ۱۳٫۱.۳ برطرف شده است. بعلاوه پیش‌تر با تنظیم گوشی روی ساعت تابستانی، داده‌های اپلیکیشن Health به‌درستی نمایش داده نمی‌شدند و این مشکل نیز با نصب به‌روزرسانی جدید برطرف خواهد شد. کاربران پس از نصب به‌روزرسانی جدید احتمالا شاهد اجرای بهتر اپلیکیشن‌ها از طریق Game Center و اتصال مطمئن‌تر هدست‌ها و سمعک‌های بلوتوثی خواهند بود. اپل به منظور رفع باگ‌ها و ارتقاء عملکرد گجت‌های خود اقدام به انتشار iOS ۱۳٫۱.۳ و iPadOS ۱۳٫۱.۳ نموده استسایر مشکلات برطرف شده در به‌روزرسانی iOS ۱۳٫۱.۳ به شرح زیر هستند: عدم امکان دانلود یادداشت‌های صوتی و اپلیکیشن‌ها پس از بازیابی آن‌ها از آی‌کلادعدم اتصال اپل واچ به آی‌فونعدم نمایش اعلان‌ها بر روی اپل واچقطع ناگهانی اتصال بلوتوث در خصوص برخی دستگاه‌هافهرست مشکلات رفع شده در به‌روزرسانی جدید iPadOS ۱۳٫۱.۳ نیز به شرح زیر است: ناتوانی کاربران از بازگشایی یک دعوت‌نامه در اپلیکیشن Mailعدم امکان دانلود یادداشت‌های صوتی و اپلیکیشن‌ها پس از بازیابی آن‌ها از آی‌کلادقطع ناگهانی ارتباط بلوتوثی با برخی دستگاه‌هااتصال مطمئن‌تر هدست‌ها و سمعک‌های بلوتوثی به دستگاهجهت اطلاع از عرضه احتمالی به‌روزرسانی جدید برای گجت اپلی خود کافیست به مسیر Settings > General > Software update مراجعه نمایید.
انتخابانتخاب14 ساعت قبل
شرکت سامسونگ گوشی گلکسی A۹۰ ۵G را وارد چین کرد. به گزارش سرویس آی تی و فناوری گوشی گلکسی A۹۰ ۵G در ماه سپتامبر رونمایی شد و اکنون راهی چین شده است. در کنار قابلیت‌های ۵G، این گوشی با برخی مشخصات قوی مانند تراشه اسنپدراگون ۸۵۵، یک دوربین اصلی ۴۸ مگاپیکسلی و یک صفحه نمایش بزرگ ۶٫۷ اینچی سوپرآمولد همراه است. این صفحه نمایش دارای یک دوربین کوچک سلفی ۳۲ مگاپیکسلی با شکل U است و همچنین از یک اسکنر اثر انگشت UD نوری نیز بهره می‌برد. گلکسی A۹۰ ۵G در حال حاضر فقط در پیکربندی ۸ گیگابایتی حافظه رم و ۱۲۸ گیگابایتی عرضه می‌شود. پیشبینی می‌شود به زودی شاهد ورود این گوشی به دیگر بازارهای گوشی در جهان باشیم.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز16 ساعت قبل
یکی از جدیدترین مدل‌های خودرو مرسدس بنز آلمان (CLA۴۵) جواهر نشان در تهران رویت شده است. فرمان این خودرو در سمت راست قرار دارد و بدنه آن به شکلی است که آن را «جواهرنشان» نامیده‌اند. این خودرو با نگین‌های اتمی و کاور مخصوص تزئین شده است.
انتخابانتخاب1 روز قبل
شرکت اپل اعلام کرد که حدود ۵۰ درصد از آیفون‌ها قادرند سیستم عامل ios۱۳ را اجرا کنند. به نظر می‌رسد هدف اپل از ارائه این آمار، ایجاد امیدواری در کابران برای دریافت سرویسی ویژه است. به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، آخرین نسخه iOS در ۵۰ درصد از گوشی‌های آیفون موجود است و این اتفاق حدود یک ماه پس از انتشار رخ می‌دهد. برای مدل‌های آیفون که در چهار سال گذشته به بازار عرضه شده‌اند این مورد حتی چشمگیر‌تر است و iOS ۱۲ با ۳۸٪ سهم مقام دوم را کسب می‌کنند. البته iOS ۱۲ حدود ۵۱٪ سهم را به خود اختصاص داده است.

نظرها

اخبار بیشتر