«خزر» آب می‌رود / تبخیر سالانه ۳۸۰ میلیارد مترمکعب آب دریا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. اجتماعی
«خزر» آب می‌رود / تبخیر سالانه ۳۸۰ میلیارد مترمکعب آب دریا

«خزر» آب می‌رود / تبخیر سالانه ۳۸۰ میلیارد مترمکعب آب دریا

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
تراز آب دریای خزر هرسال منفی است و نوسانات آن با سرعت بیش از ۱۰۰ برابر اقیانوس‌ها رخ می‌دهد، این مسئله مدیریت منابع آبی در نوار ساحلی را پیچیده کرده است.

تبخیر سالانه بیش از یک متر از سطح آب دریای خزر، افت تراز و بیلان منفی آب، کاهش بارندگی‌ها و تغییر اقلیم مدیریت منابع آبی در نوار ساحلی خزر را حساس و دشوار کرده است.

سازه‌های آبی و مهندسی رودخانه، هیدرولوژی و سیلاب، مدیریت یکپارچه منابع آب، آب‌های زیرزمینی، محیط‌زیست، تغییر اقلیم و خشک‌سالی، آبیاری و زهکشی، حریم پهنه‌های آبی و مسائل حقوقی آن، نوسانات تراز آب و اثرات آن و انتقال آب بین حوضه‌ای ضرورت توجه به مدیریت منابع آبی در نوار ساحلی را الزامی می‌سازند.

معصومه بنی‌هاشمی سرپرست مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر مستقر در ساری با اظهار اینکه ایران سهم دوم را در خطوط ساحلی بعد از قزاقستان دارد گفت: ازنظر حوزه آبریز دریای خزر، پنج کشور حاشیه خزر به همراه چهار کشور دیگر در حوزه آبریز سهم دارند و ویژگی نوسانات تراز آب دریای خزر همواره ساحل‌نشینان را درگیر کرده است.

کاهش تراز آب دریای خزر

وی می‌گوید: طبق آمار ایستگاه‌های سخت‌افزاری دریای خزر در یک بازه ۹۹ ساله تراز آب دریای خزر ۲۵ متر بیلان منفی داشته است و از سال ۱۹۳۰ که دوره شروع سدسازی‌ها بود کاهش تراز آب به طول سه متر رخ‌داده است.

«خزر» آب می‌رود / تبخیر سالانه ۳۸۰ میلیارد مترمکعب آب دریا - 6

بنی‌هاشمی یادآور شد: همچنین ساخت‌وسازها، شهرک‌سازی‌ها و سکونتگاه‌ها در حاشیه دریای خزر بدون آگاهی از تراز آب دریای خزر صورت گرفته و خسارت‌های چشمگیری در سواحل کشورها به بار آورده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در حال حاضر دریای خزر روند خود را به سمت کاهش تراز آب تغییر داده است و ویژگی نوسانی دریای خزر از ویژگی‌های مهم آب‌شناختی است که باید موردتوجه قرار گیرد.

بنی‌هاشمی بابیان اینکه نوسان دریای خزر با سرعت بیش از ۱۰۰ برابر اقیانوس‌ها رخ می‌دهد و می‌تواند کلیدی برای مطالعه اقیانوس‌ها باشد ادامه داد: سالانه یک متر از سطح آب دریای خزر معادل ۳۸۰ میلیارد مترمکعب براثر تبخیر از دست می‌رود و این میزان تبخیر در سواحل جنوبی خزر بیشتر از دیگر مناطق خواهد بود.

سالانه یک متر از سطح آب دریای خزر معادل ۳۸۰ میلیارد مترمکعب براثر تبخیر از دست می‌رود و این میزان تبخیر در سواحل جنوبی خزر بیشتر از دیگر مناطق خواهد بود

بنی‌هاشمی گفت: بر اساس مؤلفه‌های بیلان آبی و مطالعات تغییرات پارامترها در دریای خزر، رودخانه‌های شمالی ۸۵ درصد آب‌های ورودی به دریای خزر را تأمین می‌کنند و رودخانه ولگا ۸۰ درصد سهم معادل ۲۵۰ میلیارد مترمکعب در سال را تأمین می‌کند.

این کارشناس یادآور شد: طبق آمارهای غیررسمی ذخایر رود ولگا در سدهای روسیه بیش از ۱۸۰ میلیارد مترمکعب است و نشان از مدیریت حجم آب این رودخانه دارد و سهم کشور ما از آن کم است.

وی به تغییرات آبدهی رودخانه ولگا اشاره کرد و گفت: به‌موازات کاهش آب دهی ولگا شاهد کاهش تراز آب دریای خزر بوده‌ایم و این زنگ خطری برای خلیج‌های حاشیه ازجمله خلیج گرگان است.

بنی‌هاشمی یکی از نگرانی‌های کاهش تراز آب دریای خزر را بحران‌های سیاسی و اقتصادی برشمرد و گفت: شور شدن آب‌های ساحلی و غرقاب شدن چاه‌های نفتی و پیامدهای آن از بر تالاب‌ها و دخل و تصرف در اراضی ساحلی ازجمله مشکلات فراروی است.

همچنین محمدشاه نظری استاد دانشگاه نیز در گفتگو با درباره تعیین حریم منابع آبی در نوار ساحلی گفت: در سال ۵۷ پایین‌ترین عمق آب در دریا را شاهد بودیم و در سال ۷۴ تراز آب به منفی ۲۷ رسیده و حد حریمی که در نظر می‌گیریم منفی ۲۴ است.

در خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران

دریای خزر عقب نشینی کرد

وی با اشاره به اینکه از سال ۷۴ به بعد شاهد عقب‌نشینی آب دریای خزر هستیم گفت: اگر نوسانات دوره‌ای آب را در نظرگیریم در دوره ۱۵۰ ساله شاهد دو تراز بحرانی آب در دریای خزر هستیم.

این استاد دانشگاه بابیان اینکه پارامترهای مختلفی برای حفاظت از نوار ساحلی مدنظر قرارگرفته است گفت: حد بستر دریا در همه کشور بر اساس بالاترین میزان آب ایجادشده موردتوجه است.

وی افزود: در حوزه دریای خزر، طبق قوانین باید خط حریم مرزی موردتوجه قرار گیرد و روش‌های دقیقی برای برآورد تغییرات ساحلی ایجادشده داشته باشیم تا حریم دریا را مشخص کنیم.

وی درباره حریم رودخانه‌ها نیز گفت: در هر منطقه دریایی باید بحث‌های مختلفی نظیر زمین‌شناسی، ریخت‌شناسی و مطالعات مختلف را موردتوجه قرار دهیم زیرا این بحث‌ها بر دریا اثر می‌گذارند و حریم را متغیر می‌کنند.

این استاد دانشگاه یادآور شد: مسائل اقتصادی، اجتماعی و توسعه‌ای منطقه نیز بر تعیین حریم دریا و رودخانه‌ها در نوار ساحلی تأثیرگذار است و با توجه به تجارت موجود در منطقه، حریم باید به گونه‌ای شود تا مناطق ساحلی از فرسایش و شستشو حفظ و تغییرات اقلیمی اثر کمتری روی آن داشته باشد.

«خزر» آب می‌رود / تبخیر سالانه ۳۸۰ میلیارد مترمکعب آب دریا - 23

همچنین تیموری رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری در سومین همایش ملی مدیریت منابع آب در نواحی ساحلی گفت: در استان‌های شمالی در برابر بحران جدی آب قرار داریم ولی متأسفانه به آن کم‌توجهی می‌شود. مسائل حقوقی آن، نوسانات تراز آب و اثرات آن و انتقال آب بین حوضه‌ای باید در مدیریت نوار ساحلی موردتوجه قرار گیرد

رئیس دانشگاه بابیان اینکه رعایت اصول فنی در آبیاری نیازمند به توجه، سرمایه‌گذاری ویژه‌ای است تا راندمان مدیریت آب بیشتر شود افزود: با توجه به بهای ارزان آب، این نگاه برای اقتصاد منطقه خطرآفرین است، چون اقتصاد با منابع آبی گره‌خورده است.

تیموری با اشاره اهمیت ویژه اکوسیستم خزری عنوان داشت: باید با تلاش و دقت کافی در این زمینه این اکوسیستم را به خطر نیندازیم.

علی‌اصغر یوسف نژاد عضو هیئت‌رئیسه مجلس و نماینده مردم ساری و میان درود در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اینکه آب‌وخاک در کنار هم از مسائل مهم کشور است اظهار داشت: از سیلاب باید به‌عنوان یک فرصت استفاده کرد نه تهدید و دانشگاه‌ها و سازمان‌های مربوطه در این حوزه باید باهم هماهنگ باشند تا معضلات حل شود.

یوسف نژاد به اهمیت آمایش سرزمینی اشاره کر و گفت: حتما باید پیوست موضوع منابع آب داشت، متأسفانه از دریای خزر که یک سرمایه ملی است هیچ استفاده‌ای نکرده‌ایم، نه در تجارت، نه در گردشگری نه در شیلات و نیاز به یک بازنگری اساسی در اهداف دستگاه‌ها و پژوهش اصولی است.

عواملی مانند وقوع سیلاب، رشد روزافزون جمعیت، لزوم توسعه پایدار صنعت و کشاورزی، کمبود منابع آب و در معرض تنش آبی بودن ایران، سبب شده که نیاز به مدیریت منابع آب بیش از گذشته موردتوجه قرار گیرد، همچنین حریم پهنه‌های آبی و مسائل حقوقی آن، نوسانات تراز آب و اثرات آن و انتقال آب بین حوضه‌ای، سازه‌های آبی و مهندسی رودخانه، هیدرولوژی و سیلاب، مدیریت یکپارچه منابع آب، آب‌های زیرزمینی، محیط‌زیست، تغییر اقلیم و خشک‌سالی، آبیاری و زهکشی، حریم پهنه‌های آبی و مسائل حقوقی آن، نوسانات تراز آب و اثرات آن و انتقال آب بین حوضه‌ای باید در مدیریت نوار ساحلی موردتوجه قرار گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ دعای همیشگی رهبر انقلاب برای جوانان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

پاسخ هوشمندانه فریبا نادری به اتهام ریاکاری در سفرش با چادر به کربلا + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
فریبا نادری یکی از بازیگران مشهور سینما و تلویزیون که چند سال پیش در پیاده روی عظیم و باشکوه اربعین حسینی شرکت کرده بود در جواب سوال مهندسی شده خبرنگار، که به او گفت برای ریاکاری با چادر به این سفر رفته است پاسخ هوشمندانه‌ای داد و گفت: چادر را به حرمت امام حسین (ع) در آن مسیر به سر کردم. وی خطاب به مجری که به اصرار سعی دارد نیت این بازیگر از سفر اربعین را زیر سوال ببرد می‌گوید: شما انتظار دارید من چه لباسی بپوشم که ریا نشود اگر شینیون می‌کردم خوب بود؟ اینکه می‌گویید پوشیدن چادر یک شو بود برای من مهم نیست و شما را به خدا واگذار می‌کنم. این بازیگر سینما و تلویزیون همچنین گفت: امیدوارم فرصت این شو برای همه پیش بیاید و اگر شما به پیاده روی نرفته‌اید سعادت نصیبتان شود و به قول خودتان به این شو بروید؛ من اسم پیاده روی اربعین را شو نمی‌گذارم. حضور در پیاده روی اربعین فرصتی بود که خداوند به من عطا کرد تا اشتباهاتم را جبران کنم و تا جوانم بتوانم از اشتباهات خودم بازگردم و بار گناهانم را سبک کنم؛ این سفر یک موهبت الهی بود که نصیب من شد. فریبا نادری عنوان کرد: اگر نیت من ریاکاری و شو بود وقتی در کربلا بودم یک عکس سلفی می‌گرفتم و زیر آن می‌نوشتم من و امام حسین (ع) یهویی!

(ویدئو) گفتگوی بدون تعارف با سید رضا نریمانی مداح نوحه «منم باید برم»

فراروفرارو1 روز قبل
سید رضا نریمانی متولد ۱۳۶۵ در اصفهان، مداح است. صدا و سبک متفاوتی در مداحی دارد، با نوحه منم باید برم در وصف مدافعان حرم او را به شهرت رساند، در فضای مجازی فعال است. می‌گوید از همان ابتدا تقلیدی نخواندم و اگر شعر و سبک ضعیفی هم داشتم سعی کردم خودم باشم، در سال ۱۳۸۵ با حاج مهدی سلحشور مداح اهل قم آشنا شد. هر هفته از اصفهان به قم می‌رفت تا زیر نظر سلحشور مداحی را حرفه‌ای آموزش ببیند. بعد از مدتی به پیشنهاد مهدی سلحشور در هیئت فاطمیون قم شروع به نوحه خوانی کرد و از همان برنامه‌ها شناخته شد.

فیلم | لحظه سقوط یک زن به ریل مترو چند ثانیه قبل از رسیدن قطار

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
امور مربوط به مهاجرت، درخواست ویزا، فرآیند گرفتن ویزا، اقامت و … از جمله موضوعاتی است که دارای حساسیت بالایی بوده و گاهی انجام اشتباهات جزئی در انجام آن‌ها باعث بروز مشکلات جبران‌ناپذیر برای افراد می‌شود. اگر قصد مهاجرت به خارج از کشور برای کار و تحصیل را دارید یا می‌خواهید برای اهداف کوتاه مدت نظیر تفریح و دیدار خانواده به کشورهای خارجی سفر کنید بسیار مهم است که انجام امور سفر خود را به موسسات باسابقه و معتبر بسپارید.

فیلم/ مرثیه‌خوانی میثم مطیعی در محضر رهبر انقلاب

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم/ قرائت زیارت اربعین در محضر رهبر انقلاب توسط حنیف طاهری

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر