افزایش سقف معافیت‌‌های مالیاتی موجب رانت و عدم شفافیت می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خانه ملت
  4. اقتصادی
افزایش سقف معافیت‌‌های مالیاتی موجب رانت و عدم شفافیت می‌شود

افزایش سقف معافیت‌‌های مالیاتی موجب رانت و عدم شفافیت می‌شود

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت |

علی‌اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، هرگونه معافیت مالیاتی برای دستگاه‌ها و نهادها را نوعی رانت برای دریافت‌کنندگان این امتیاز دانست و اظهار داشت: طبق برآوردها، نزدیک به نیمی از منابع مالیاتی کشور مشمول معافیت است..

وی با بیان اینکه میزان معافیت مالیاتی برای اقتصاد کشور موضوع خوبی نیست، گفت: اگر واقعا بخواهیم اقتصاد مالیات‌محور داشته باشیم که درآمدهای دولت از محل مالیات‌ها تأمین شود، مثل بسیاری از کشورها که نفت و منابع زیرزمینی ندارند، باید در این زمینه تلاش کنیم که درآمدهای مالیاتی را افزایش دهیم.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس تصریح کرد: ممکن است یک رویکرد در حوزه اخذ مالیات این باشد که مؤدیان مالیاتی که در سازمان مالیاتی پرونده دارند، نظیر بنگاه‌های تولیدی و فعالان اقتصادی، آنها را برای دریافت مالیات بیشتر تحت فشار قرار دهیم، که این خلاف منطق اقتصادی در شرایط موجود اقتصادی کشور است.

کریمی با تأکید بر اینکه در شرایط موجود اقتصادی صنایع و واحدهای تولیدی با مشکلاتی نظیر رکود و شرایط دیگری مواجه هستند، گفت: در این شرایط سیاست توسعه مالیات یک سیاست ضد تولید است، به همین خاطر پیشنهاد ما این است که در همین شرایط، مالیات بر عملکرد برای بنگاه‌های تولیدی را از نرخ ۲۵ درصد کاهش دهیم، دولت هم در این زمینه نظر مثبت دارد.

در خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان | اخبار سیاسی روز ایران و جهان

باید تلاش کنیم پایه‌های مالیاتی افزایش یابد

وی ادامه داد: معتقدم سقف معافیت‌های مالیاتی در شرایطی که با کمبود منابع و درآمدهای نفتی مواجهیم، منطقی و عاقلانه نیست و موجب رانت و عدم می‌شود، اما از طرف دیگر نیز باید تلاش کنیم پایه‌های مالیاتی افزایش یابد و از فرار مالیاتی جلوگیری کنیم تا بتوانیم در مجموع معافیت‌های مالیاتی را کاهش دهیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: بنده با معافیت‌های مالیاتی که به صورت گسترده شامل بسیاری از بخش‌ها می‌شود، موافق نیستیم؛ اصولا معافیت مالیاتی نوعی رانت و یارانه محسوب می‌شود و فی نفسه باعث عدم شفافیت نیز می‌شود.

کریمی در پایان خاطرنشان کرد: به عنوان مثال، وقتی به کسی معافیت مالیاتی می‌دهید، قیمت تمام‌شده‌ای که برای محصولش صرف می‌کند، با واقعیت تطبیق ندارد، در نتیجه منجر به پنهان‌کاری و نبود شفافیت خواهد شد، بنابراین معتقدم همه باید مشمول پرداخت مالیات باشند و آن دسته از تولیدکنندگانی که باید مشمول کمک‌ها و مساعدت‌ها باشند، دولت جداگانه به آنها کمک و یارانه اختصاص دهد. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

«جوکر» پدیده امروز سینمای جهان، فیلم نفروشی که می‌فروشد!

عصر ایرانعصر ایران10 ساعت قبل
پس از نگرانی‌هایی که از بروز خشونت پس از نمایش فیلم جدید «جوکر» ایجاد شده است، سینماهای زنجیره‌ای مهم در آمریکا استفاده از هر گونه ماسک، پوششی و اسلحه اسباب بازی که موجب ناراحتی سایر مخاطبان در حین نمایش فیلم شود را ممنوع اعلام کردند. «خواکین فینیکس» پس از «جک نیکلسون»، «هیث لجر» و «جارد تلو»، چهارمین فردی است که در یک فیلم بلند سینمایی در نقش جوکر بازی می‌کند. بحث ساخت فیلم مستقلی بر پایه شخصیت جوکر از سال ۲۰۱۶ آغاز شد. جوکر تاکنون ۵۵۶ میلیون دلار در سرار جهان فروش کرده در حالی که بودجه ساخت آن ۵۵ میلیون دلار است که آن را به دهمین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ تبدیل می‌کند. حال در جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون، تازه واردان گیشه نتوانستند ترمز قطار پر سرعت فیلم جوکر را بکشند.

اولین افشاگری روح‌الله زم| محمد حسین رستمی؛ همکار داخلی آمدنیوز کیست؟ +فیلم و عکس

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
رستمی که ظاهرا بین احمدی نژاد و مشایی تفکیک قائل بود و اخبار و پرونده‌های متعددی در مورد مشایی منتشر کرده بود. «محمد حسین رستمی» جوان ۳۴ ساله‌ای با هیبت کاملا حزب‌اللهی بود که چندی قبل خبر بازداشت شوک آورش به اتهام جاسوسی برای رژیم صهیونیستی رسانه‌ای شد. به گفته خودش کار رسانه‌ای را از ۱۴سالگی آغاز کرده است و البته تعریفش از کار رسانه‌ای به افشاگری خلاصه می‌شود! از «جریان انحرافی» تا «ظریف» سوژه‌های افشاگری وب سایت عماریون به مدیریت رستمی بود. رستمی چندی قبل با انتشار یک عکس جعلی مدعی شده بود که همسر دوم ظریف به جرم جاسوسی بازداشت شده است.

فیلم | آمدنیوز و دلایل گسترش فیک نیوز

همشهریهمشهری16 ساعت قبل
همشهری آنلاین: فیک نیوزها چرا به وجود می‌آیند؟ چرا فعالیت آنها ادامه می‌یابد و چرا با از بین رفتن یکی از آنها دیگری سربرمی‌آورد و چه رویکردهایی در فعالیت حرفه‌ای رسانه‌ای و امنیتی می‌تواند آنها را در افواه و افکار عمومی به حاشیه براند؟ دریافت ۱۲ MB متن: احسان صفاپورتدوین: مهدی کشوریان و محمود دانش آموزتصویر: ساتیار امامی کاوش، بررسی و تحلیل اخبار روز از نگاه همشهری تی‌وی کد خبر ۴۵۹۳۶۱

نوسان در بازار‌های مالی

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴10 ساعت قبل
ساعت ۲۴ - حمله به ایران برای فرار از رکود از سوی ترامپ به دلیل فراراز رکود مالی بعدی درآمریکا یکیاز بحث برانگیز‌ترین پیش بینی‌های نشریه گاردین است که درشماره‌های تازه این نشریه درج شده است. در این شرایط، رکود جهانی دیگر می‌تواند ایتالیا و سایر کشورها را به خروج از منطقه یورو مصمم سازد. نهم، هنگامی که نرخ رشد اخیرا ۴ درصد بود، ترامپ در حال حمله به فدرال رزرو بود. البته لازم به گفتن نیست که این امر رکود جهانی جهانی را حتی شدیدتر می‌کند. احتمال سیاست‌های پولی غیر متعارف بیشتر با ترازنامه‌های ضعیف و عدم وجود آرا برای کاهش نرخ سیاست محدود خواهد شد.

ناگفته‌های جدید روح الله زم

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر