نقش مهم مرجعیت عراق در شکست «پروژه آشوب»؛ توطئه‌ای که خنثی شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. بین‌المللی
نقش مهم مرجعیت عراق در شکست «پروژه آشوب»؛ توطئه‌ای که خنثی شد

نقش مهم مرجعیت عراق در شکست «پروژه آشوب»؛ توطئه‌ای که خنثی شد

مهرخبرگزاری مهر |
مرجعیت عالیقدر عراق در جریان ناآرامی‌های اخیر این کشور با اتخاذ مواضع اصولی و راهبردی نقش مهم، مؤثر  و سرنوشت سازی در شکست «پروژه آشوب» در عراق ایفا کرد.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: پس از گذشت قریب به ۲ هفته از نا آرامی‌ها در عراق، درحال حاضر آرامش در نقاط مختلف این کشور به ویژه در شهر «بغداد» پایتخت آن برقرار شده است. درهمین راستا، منابع عراقی اعلام کردند که وزارت دفاع این کشور حالت آماده باش اعلام شده در میان نیروهای ارتش را لغو کرده است.

بدین ترتیب، طبق آخرین گزارش‌ها که در اواخر هفته گذشته منتشر شد، ارتش عراق هم اکنون به حالت عادی خود بازگشته است. «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق نیز اخیرا در سخنانی بر بازگشت شرایط در این کشور به حالت عادی صحه گذاشته است. وی در جریان گفتگوی تلفنی اخیر خود با «مایک پمپئو» وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا تأکید کرد که اوضاع در نقاط مختلف عراق از جمله بغداد عادی است و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

علاوه بر آنچه که گفته شد، مقامات عراقی نیز گام هایی را در راستای بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم این کشور برداشته‌اند. به عنوان نمونه، کابینه اضطراری عراق اخیرا تصویب کرد که طرح ملی اسکان بر مبنای ساخت صد هزار واحد مسکونی در تمامی استان‌ها آماده و به مرحله اجرا در آید. در این طرح اولویت با استان‌ها و مناطق کم برخوردار است. از دیگر تصمیمات، اعطای مستمری سه ماهه به مبلغ ۱۷۵۰۰۰ دینار برای ۱۵۰۰۰۰ نفر از بیکارانی که توان کار ندارند بود. مبلغ کلی این طرح ۸۷٫۵ میلیارد دینار برآورد شده است.

از سوی دیگر، محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق نیز متعهد شد تا اصلاحاتی را در بودجه سال ۲۰۲۰ عراق به نفع افراد کم درآمد در این کشور محقق سازد. وی افزود: ما تلاش می‌کنیم در بودجه سال ۲۰۲۰ مبالغ مالی به خانواده هایی که درآمدی ندارند و هیچ کدام از اعضای آنها در نهادهای دولتی مشغول به کار نیستند تخصیص دهیم.

نقش مهم مرجعیت عراق در شکست «پروژه آشوب»؛ توطئه‌ای که خنثی شد - 5

به دنبال این اقدامات دولتمردان عراقی بود که التهابات چند روز اخیر در این کشور به تدریج فروکش کرد تا بدین ترتیب، تلاش‌های مذبوحانه محور غربی، عربی و عبری برای موج سواری بر خواسته‌های مشروع معترضان و منحرف کردن این خواسته‌ها از مسیر اصلی خود، با شکست مواجه شود. اما افزون بر تلاش دولتمردان عراقی، نمی‌توان از کنار نقش مؤثر مرجعیت عالیقدر عراق در آرام سازی اوضاع این کشور به سادگی عبور کرد.

واقعیت آن است که مرجعیت عراق همواره نقش مهم، مؤثر و استراتژیکی در بزنگاه‌های حساس در عراق داشته است. تنها به عنوان یکی از مواضع سرنوشت ساز مرجعیت عالیقدر عراق می‌توان به صدور فتوای جهاد کفایی علیه تروریسم تکفیری داعش توسط آن، اشاره کرد. فتوای جهاد کفایی آیت الله سیستانی در برهه‌ای حساس از تاریخ عراق موجب شد تا این کشور بار دیگر روی صلح و ثبات را به خود ببیند.

در سایه این فتوای تاریخی بود که ده‌ها هزار نفر از جوانان عراقی برای دفاع از خاک خود در برابر پدیده تروریسم، به صورت داوطلبانه عازم میادین نبرد شدند و بزرگترین پیروزی‌ها را به نیابت از دیگر کشورها در این عرصه محقق ساختند. در ماجرای ناآرامی‌های اخیر عراق نیز مرجعیت همچون گذشته با اتخاذ مواضع اصولی و استراتژیک به این ماجرا ورود کرده و به نوعی نقش چراغ هدایتگر مسیر در این برهه حساس را ایفا کرد.

درهمین ارتباط، «احمد الصافی» نماینده «آیت‌الله سیستانی» و خطیب نماز جمعه شهر «کربلا» حدود ۱۰ روز پیش از قوای سه‌گانه عراق خواست تا دست به اصلاحات واقعی در این کشور بزنند. وی از دولت عراق خواست که به وظایف خود در کاهش درد و رنج‌های مردم این کشور عمل کند. نماینده مرجعیت عالیقدر عراق همچنین اظهار داشت: «پیش از این نیز مرجعیت توصیه کرده بود که یک کمیته متشکل از افراد سرشناس و خارج از ساختار قدرت به منظور تسریع روند مبارزه با فساد، تشکل بشود».

اظهارات نماینده مرجعیت عالیقدر عراق که مواضع رسمی آیت‌الله سیستانی درخصوص تحولات اخیر این کشور محسوب می‌شود، استقبال دولت بغداد را به همراه داشت. درهمین راستا، نخست‌وزیر عراق ضمن تمجید از مواضع مرجعیت، تأکید کرد: «مرجعیت بار دیگر ثابت کرد که چراغ روشنگر روزهای سخت است. مرجعیت باز هم نشان داد که سوپاپ اطمینانی است که در روزهای سخت، مسیر هدایت را نمایان می‌سازد».

نقش مهم مرجعیت عراق در شکست «پروژه آشوب»؛ توطئه‌ای که خنثی شد - 12

این مواضع اصولی و استراتژیک همواره و در مناسبت‌های مختلف مورد حمایت احزاب و شخصیت‌های سیاسی عراق بوده است و قاطبه این احزاب و شخصیت‌ها حمایت رسمی و علنی خود از مواضع مرجعیت عالیقدر را اعلام کرده‌اند.

درهمین ارتباط، «سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق می‌گوید: «توصیه هایی که نماینده سازمان ملل در عراق از آیت الله سیستانی شنید به مثابه نقشه راهی برای حل بحرانهای کنونی است تا همه خود را در برابر ماموریت شرعی، ملی و اخلاقی بیابند». گروه‌های دیگر عراق نیز از جمله سازمان بدر، جنبش مقاومت اسلامی نجباء و همچنین گردان‌های حزب الله نیز بارها حمایت‌های همه جانبه خود از مواضع آیت الله سیستانی در زمینه‌های مختلف را اعلام کرده‌اند.

درهمین حال، «هادی العامری» دبیرکل سازمان «بدر» عراق با تأکید بر نقش مهم و اساسی مرجعیت عالیقدر در تحولات این کشور، بر لزوم گوش فرا دادن به توصیه‌های آن تأکید کرده است. از سوی دیگر، «قیس الخزعلی» دبیرکل «عصائل اهل الحق» نیز در سخنانی تأکید کرده است: «همگان باید به مرجعیت عالی دینی در کشور گوش فرا داده و از آن تبعیت کنند».

بر اساس آنچه که گفته شد، درست از زمان بیان مواضع مرجعیت و توصیه‌های وی به مسئولان و دولتمردان عراقی بود که شاهد کاهش شدت و حدت نا آرامی‌ها در عراق بودیم. ازهمین روی، ناگفته پیداست که مرجعیت عالی در عراق درست همچون گذشته نقش مهم، مؤثر و سرنوشت سازی را در برقراری آرامش در این کشور، به شکست کشاندن پروژه آشوب و ناکام گذاشتن توطئه خارجی علیه آن، ایفا کرده است.

بدین ترتیب، بار دیگر ثابت شد که مرجعیت در عراق علیرغم توطئه‌های خارجی فراوان همچنان سوپاپ اطمینان دولت، ملت و تمامی احزاب و جریان‌های سیاسی عراق است. ناگفته پیداست که مواضع اصولی مرجعیت به عنوان نقشه راه عراق به خاری در چشم توطئه گران خارجی از جمله ایالات متحده آمریکا تبدیل شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سید حسن نصرالله تاج سر العربیه است +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز16 ساعت قبل

فیلم/ عزاداری شیعیان نیجریه در کربلا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور16 ساعت قبل
به گزارش نامه نیوز، به گفته این منبع، این کامیون‌ها و خودروهای زرهی آمریکایی برای بازگرداندن سلاح‌ها و تجهیزات نظامی از پایگاه‌های آمریکایی از اقلیم کردستان عراق وارد خاک سوریه شدند. این اقدامات در پی خروج نیروهای آمریکایی صورت می‌گیرد. مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در این رابطه اظهار کرد، احتمالا ۱۰۰۰ سرباز خارج شده از سوریه به غرب عراق منتقل شوند. وزیر دفاع آمریکا افزود، با همتای عراقی خود درباره نیروهای اضافی صحبت کرده است. نیروهای آمریکایی خارج شده از شمال سوریه به بیش از ۵۰۰۰ سرباز آمریکایی مستقر در خاک عراق به بهانه مقابله با داعش خواهند پیوست.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین13 ساعت قبل
به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری میزان و به نقل از فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین؛ این فدراسیون در نظر دارد دوره بین‌المللی داوری پاراوزنه‌برداری را در هر دو گروه مردان و بانوان تحت نظارت IPC برگزار کند. برای افرادی که پیش از این در دوره داوری حضور نداشته‌اند، فدراسیون، پیش دوره داوری برگزار می‌کند و برترین نفرات به دوره بین‌المللی معرفی خواهند شد. افراد برای شرکت در پیش دوره و نیز دوره بین‌المللی باید شرایط عمومی زیر را دارا باشند: تسلط کامل به زبان انگلیسی (پیش از برگزاری دوره از متقاضیان شرکت در دوره آزمون به عمل خواهد آمد). دارای سابقه ورزشی در رشته مربوطه (با تائید هیئت ورزش‌های جانبازان و معلولین استان) و یا دانش‌آموخته مقطع کارشناسی و بالاتر رشته‌های تربیت‌بدنی و علوم ورزشی. همچنین افرادی که پیش از این، دوره داوری را پشت سر گذاشته‌اند، باید کارت داوری وزنه‌برداری از فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین و یا فدراسیون وزنه‌برداری را داشته باشند.

کمرنگ کردن حماسه اربعین در رسانه‌های معاند

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
رسانه‌های معاند برای دامن زدن به نگرانی زوار اربعین و منصرف کردن آنان از زیارت به دروغ متوسل شدند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، راهپیمایی عظیم اربعین حسینی امسال نیز با وجود گستردگی و فراگیری آن جایی در قاب رسانه‌های وابسته نداشت.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، «سمیر جعجع»، رئیس حزب «القوات‌اللبنانیه» بامداد شنبه با بیان اینکه دولت فعلی لبنان قادر به برداشتن گام‌های لازم جهت بهبود وضع اقتصادی موجود نیست خواستار استعفای وزیران این حزب از کابینه شد. جعجع در یک کنفرانس خبری بامداد یکشنبه چالش‌های پیش روی لبنان را بی‌سابقه توصیف کرد و گفت: «شاهد قصد جدی از سوی مقام‌های لبنان برای حل بحران‌ها نبوده‌ایم. هیچ اعتمادی به دولت برای اجرای اصلاحات نداریم.» «غسان حاصبانی»، معاون نخست‌وزیر، «ریشار قیومجیان»، وزیر امور اجتماعی، «می شدیاق»، وزیر کشور و «کمیل ابو سلیمان»، اعضای وابسته به «القوات‌اللبنانیه» در کابینه نخست‌وزیر «سعد الحریری» هستند.

نظرها

اخبار بیشتر