انتخاباتی که هم مسعود رجوی و همسرش کاندیدا شدند هم بازرگان و روحانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. سیاسی

انتخاباتی که هم مسعود رجوی و همسرش کاندیدا شدند هم بازرگان و روحانی

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز: روحانی در واقع معتقد است که تکثر سیاسی، زمینه تشکیل مجلس اول به عنوان بهترین مجلس در تاریخ انقلاب اسلامی را پدید آورده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهوری در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت نخستین سخنرانی رسمی خود درخصوص انتخابات مجلس شورای اسلامی را بیان کرد و با اشاره به اینکه به عقیده او مجلس شورای اسلامی، بهترین مجلس در طول تاریخ انقلاب اسلامی بوده گفته «در آن مجلس، نظارت به این شکل وجود نداشت و حتی شورای نگهبان و این همه دفاتر نظارتی وجود نداشت و همه از جناح‌های مختلف آمدند و ثبت نام کردند؛ حتی منافقین هم در آن انتخابات ثبت نام کردند. همچنین گروه‌هایی مانند دفتر هماهنگی، نهضت آزادی و جبهه ملی نیز ثبت نام کردند و بهترین انتخابات و بهترین مجلس ثمره آن بود.»

این سخن رئیس‌جمهوری البته با واکنش‌هایی روبرو شده است. مثلا سخنگوی شورای نگهبان به رئیس‌جمهوری توصیه کرده که به عنوان پاسدار قانون اساسی، همه را به اجرای مر قانون دعوت کند یا یک نماینده مجلس اینکه در مجلس اول هیچ گونه رد صلاحیتی نبوده را کذب محض خوانده است.

این سخنان البته به نوعی نقد سخنان تحریف‌شده رئیس جمهوری است چرا که رئیس‌جمهوری به طور مثال هیچ گاه، نهادهای قانونی را به عدم اجرای قانون تشویق نکرده بلکه آن‌ها را دعوت کرده تا برای افزایش نشاط سیاسی از سختگیری پرهیز کنند. همچنین رئیس‌جمهوری از نبود صلاحیت به طور مطلق صحبت نکرده و به عنوان فردی که خود در آن مجلس نماینده بوده، گفته نظارت به این شکل وجود نداشت.

در واقع نکته رئیس‌جمهوری روشن است. او گفته این مجلس به این دلیل بهترین مجلس بود چرا که در آن همه از جناح‌های مختلف آمدند و در مجلس حضور داشتند. این نکته کاملا منطبق با واقعیت‌های تاریخی است. در آن مجلس همه نیروهای سیاسی موجود کشور به جز حزب توده، که آن هم به دلیل عدم اعتقاد به اسلام، از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد؛ در مجلس حضور داشتند.

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

اکثریت آن مجلس با فهرست ائتلاف بزرگ بود که با محوریت حزب جمهوری اسلامی تشکیل شده بود و روحانی نیز یکی از نمایندگان این فهرست بود. اما به جز این فهرست، نهضت آزادی امکان حضور در مجلس را پیدا کرد و به طور مثال افرادی مثل مهدی بازرگان، ابراهیم یزدی، علی‌اکبر معین‌فر، یدالله سحابی، عزت‌الله سحابی و هاشم صباغیان توانستند از این فهرست، وارد مجلس شوند.

فهرست دفتر همکاری مردم با رئیس‌جمهوری به سرپرستی بنی صدر توانست، در مجلس حضور پیدا کند و اعظم طالقانی از همین فهرست به مجلس رفت.

در لیست مجاهدین خلق آن زمان که در سال ۱۳۶۰ به سازمان تروریستی منافقین تبدیل شد هم حتی مسعود رجوی و همسر او در انتخابات شرکت کردند که البته در نهایت علی گلزاده غفوری از این فهرست و به طور مشترک با فهرست‌های دیگر وارد مجلس شد.

فهرست دیگر قابل توجه در این مجلس جبهه ملی بود که اگرچه هیچ کاندیدای اختصاصی در فهرست نهایی نمایندگان مجلس نداشتند اما دست کم امکان شرکت در انتخابات را پیدا کردند. از فهرست جاما، یعنی جنبش انقلاب مردم مسلمان ایران فردی مثل کاظم سامی به مجلس راه پیدا کرد.

جالب است بدانید که چنین تنوعی باعث نشد که مجلس شورای اسلامی در آن دوره، رویکرد انقلابی و مذهبی خود را از دست بدهد. نباید از خاطر برد که مهم‌ترین تصمیم سیاسی و انقلابی یک مجلس یعنی رای به عدم کفایت بنی‌صدر رئیس‌جمهور وقت، در مجلس اول داده شده است و قانون حدود و قصاص و مقررات آن نیز که در واقع اسلامی کردن قانون مجازات عمومی بود و حتی با مخالفت جبهه ملی هم روبرو شد؛ در همین مجلس به تصویب رسیده است.

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چرا باید ماجرای «حذف زبان انگلیسی» و «رفع حصر از آن» را جدی نگرفت و رها کرد؟!

تابناکتابناک1 روز قبل
از «زبان انگلیسی، زبان خیلی از منابع علمی دنیاست و هیچ وقت حذف نخواهد شد» تا «در زمان طاغوت زبان انگلیسی اجباری بود که از دید ما ضرورتی ندارد و معتقدیم باید انتخاب زبان را آزاد بگذارند»، در مناظره این نمایندگان استدلال‌های متفاوت و مختلفی بیان می‌شود، اما آنچه جالب توجه است، بی اطلاعی مخالف و برگزار کننده مناظره از اصل طرح است! مجادله‌هایی که ماجرا را به شبکه‌های اجتماعی و بستر جامعه کشانده و به صف کشی موافقان و مخالفان منجر شده است. ایراداتی که ظاهرا طرح فوق موجب شده همه بر آن‌ها چشم بپوشند. رویکردی که مجابمان می‌کند بیشتر در ماجرا دقیق شده و تلاش کنیم چرایی مهم شدن این طرح را بررسی کنیم. نگرانی عمیقی که در خبرگزاری مجلس شورای اسلامی نیز بازتاب یافته و از قضا به نمایش رویدادی جالب توجه منجر شده است.

رمزگشایی از جعبه سیاه دشمنان از زبان «روح الله زم»

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل

زورگیری وسط دریاچه ارومیه +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل
به گزارش مشرق، حمید یوسف زاده: در حالی که ۷ ماه از سال می‌ گذرد، تعرفه عوارض آزادراه نیمه کاره تبریز - ارومیه با افزایش زیادی مواجه شده است. افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه ارومیه - تبریز قابل قبول نیستنادر قاضی‌پور اظهار کرد: وزیر راه وشهرسازی باید مبنای قانونی افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه احداث نشده ارومیه - تبریز را تبیین کند چراکه این افزایش قابل قبول نیست. پیشرفت فیزیکی قطعه سوم آزاد راه ارومیه تبریز اصلا مطلوب نیستسرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: پیشرفت فیزیکی آزاد راه ارومیه تبریز به ویژه قطعه سوم آن اصلا مطلوب نیست و برای ساخت قطعات پنج، شش و تکمیل قطعات یک تا چهار به ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. پیمان آرامون اظهار کرد: این روزها دریاچه ارومیه به عنوان یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های توریستی حال و روز قابل قبولی پیدا کرده بنابراین رسیدگی به آزادراه ارومیه تبریز که از میانه این دریاچه می‌گذرد بسیار پر اهمیت است. پروژه آزادراه ارومیه-تبریز اواخر سال ۹۹ افتتاح می‌شودسیدهادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت ۱۵۰ میلیارد تومان از سهم خود را در پروژه آزادراه ارومیه-تبریز به کار می‌گیرد تا اواخر سال آینده این پروژه به بهره‌برداری برسد.

ورود ارتش سوریه به عین العرب

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه چندرسانه‌ای خبرگزاری میزان، نیرو‌های ارتش سوریه وارد عین العرب (کوبانی) در مرز با حومه شمالی حلب شدند. نیرو‌های سوری همچنین وارد چندین روستای جدید در حومه شهرک تل تمر شده در شمال غرب شهر حسکه شدند. ارتش سوریه دو روز قبل وارد شهر تل تمر و صوامع الأغبیش در حومه حسکه، شهر منبج در حومه شمال شرقی حلب، شهرک عین عیسی، شهر الطبقه و فرودگاه نظامی الطبقه در حومه رقه شد. ارتش سوریه طی چند روز گذشته کنترل مساحتی بالغ بر یک‌هزار کیلومترمربع را در اطراف منبج در شمال کشور به دست گرفته است. ارتش ترکیه پس از اعلام تصمیم دولت ترامپ برای خارج کردن نیرو‌های آمریکایی از شمال شرقی سوریه، نیرو‌ها و ادوات نظامی خود را در مرز مشترک با سوریه مستقر کرد و از بعد از ظهر روز چهارشنبه هفته گذشته نیز عملیات نظامی خود علیه نیرو‌های کرد متحد آمریکا را آغاز کرد.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
اخبار سیاسی- وی افزود: در حال حاضر ما بیش از هر چیز نیاز به یک تحول اجتماعی داریم که این سرمایه اجتماعی به احزاب، جریانات و گروه‌های مختلف و حاکمیت اعتماد کند، در شرایط فعلی کشور موضوع سرمایه اجتماعی نیاز به تحول جدی دارد. عضو کمیسیون شوراهای مجلس ادامه داد: در انتخابات مجلس به دلیل گستردگی در تمام مناطق کشور شاهد حضور گسترده و فرا گیر مردم هستیم است و نیاز به فعالیت خاصی نیست تنها چند شهر هستند که درصد مشارکت پایین می‌آید که نیاز است تا کاندیدا‌ها فعالیت‌های انتخاباتی بیشتری داشته باشند. قاسم میرزایی نکو در پاسخ به این پرسش که نقش احزاب در شکل‌گیری و پیشبرد ایده‌ها چیست، گفت: احزاب نقش تاثیر گذاری در این موضوع دارند، اگر احزاب پایدار باشد می‌توانند ایده‌های خود را برای حل مشکلات و پیش برد امور مطرح کنند اما متاسفانه تا احزاب شاخ و برگ گرفته و پایدار می‌شوند با آفت‌هایی بر می‌خورند. عضو کمیسیون ماده ۱۰ احزاب اضافه کرد: پایداری احزاب باید اراده همه مسئولان باشد اگر احزاب پا بگیرند بسیاری از گرفتاری‌ها حل می‌شود؛ در حال حاضر هم با نزدیک شدن به انتخابات مجلس، احزاب باید مردم را تشویق کنند و بگویند که صندوق رأی مهم است؛ اما شاهد هستیم که هیچ حزبی بیانیه و یا دبیر کل آن مصاحبه‌ای در این زمینه‌ها نداشته است. میرزایی نکو اظهار داشت: در حال حاضر ۱۱۰ حزب شناسنامه‌دار در کشور داریم که از این تعداد ۴۰ تا ۵۰ حزب ملی هستند. احزاب ملی می‌تواند مردم را برای مشارکت در انتخابات ترقیق کنند، بکنند اما فقط یک یا دو حزب را مشاهده می‌کنیم که در ایام انتخابات انعکاس اندکی در جامعه دارند.
الفالف14 ساعت قبل
رئیس‌جمهوری آمریکا دعوت از همتای ترکیه‌ای خود برای سفر به واشنگتن را تا مشخص شدن نتایج مذاکرات بین دو طرف در مورد شمال سوریه را به تعویق درآورد. گروه جهان الف، ۲۵ مهر ۱۳۹۸، ۲۱:۳۰ ۳۹۸۰۷۲۵۱۶۴به گزارش فارس، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا دعوت از «رجب طیب اردوغان»، همتای ترکیه‌ای خود برای سفر به آمریکا را تعلیق کرد. کاخ ریاست جمهوری آمریکا شامگاه پنجشنبه (۲۵ مهر) اعلام کرد که این تصمیم ترامپ به دلیل تحولات اخیر شمال سوریه و عملیات ترکیه در این کشور بوده است و تعلیق سفر اردوغان تا زمان مشخص شدن نتایج مذاکرات آمریکا و ترکیه در مورد شمال سوریه ادامه خواهد داشت. در این بیانیه تأکید شده است که سفر آتی اردوغان به آمریکا به نحوه تحولات چند روز آینده بستگی دارد و دعوت از رئیس‌جمهوری ترکیه برای سفر به واشنگتن و دیدار با ترامپ همچنان جزو جدول کاری رئیس‌جمهور آمریکا است. مایک پنس و «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا در رأس هیأتی برای مذاکره با ترکیه بر سر توقف عملیات نظامی خود در شمال سوریه، امروز وارد آنکارا شدند و با مقامات ارشد ترکیه از جمله اردوغان دیدار و گفت‌وگو کردند.

نظرها

اخبار بیشتر