آموزش استفاده از مجازات‌های جایگزین به قضات
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. اجتماعی

آموزش استفاده از مجازات‌های جایگزین به قضات

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
مدیر کل بهبود روش‌ها و فرآیند‌های قوه‌قضاییه از آموزش به قضات برای استفاده از مجازات‌های جایگزین خبر داد.

خبرگزاری ایلنا: مدیر کل بهبود روش‌ها و فرآیندهای قوه‌قضاییه از آموزش به قضات برای استفاده از مجازات‌های جایگزین خبر داد.

سید علی کاظمی (مدیر کل بهبود روش‌ها و فرآیندهای قوه‌قضاییه) درباره استفاده از مجازات‌های جایگزین توسط قضات گفت: استفاده از مجازات‌های جایگزین همین که در قانون بیاید، کفایت نمی‌کند و باید حتما مورد استفاده قرار گیرد، از همین‌رو قوه قضاییه سالیان سال است که در خصوص استفاده از مجازات‌های جایگزین برنامه‌های مختلفی دارد.

وی ادامه داد: قوه قضاییه به مدت ده سال در حوزه اطفال و استفاده از مجازات‌های جایگزین کلاس‌های ضمن خدمت برای قضات برگزار کرده است. در دوره‌های کارآموزی نیز این مسئله مورد توجه قرار گرفته است تا قضات به سمت استفاده از مجازات‌های جایگزین، مجازات‌های ارفاقی و همینطور راهکارهای عقب‌نشینی کیفری مانند تعلیق، تعویق و … بروند.

مدیر کل بهبود روش‌ها و فرآیندهای قوه‌قضاییه با بیان اینکه آموزش‌های لازم در خصوص استفاده از مجازات‌های جایگزین به قضات ارائه می‌شود، خاطرنشان کرد: تا یک قانون تصویب شود و به صورت اجرایی دربیاید کمی زمان می‌برد، اما در حال حاضر خوشبختانه آرایی که ما از دادگستری‌های مختلف تحت عنوان «جشنواره آراء» جمع‌آوری و بررسی می‌کنیم، حاکی از این است که این رویکرد در قضات بسیار زیاد دیده می‌شود.

کاظمی با بیان اینکه قضات در استان‌های مختلف به استفاده از مجازات‌های جایگزین علاقه‌مند هستند، یادآور شد: استفاده از مجازات‌های جایگزین نیازمند ساز و کارهایی است که ما در کشور نداریم، بعضی از این ساز و کارها نیازمند بودجه و سامانه است و با وضعیتی که در بودجه داریم، گرفتار می‌شویم.

وی ادامه داد: استفاده از پابند الکترونیک نیازمند بودجه و سامانه و فضا است تا تجهیزات لازم مستقر شود. همچنین در خصوص استفاده از دیگر مجازات‌های جایگزین مانند آموزش مهارت‌های زندگی ما به کتاب، کارشناس تعلیقی برای نظارت و مربی نیاز داریم تا بتوانیم این مجازات‌های جایگزین را استفاده کنیم. بودجه‌‌ای که در حال حاضر به قوه قضاییه اختصاص پیدا کرده است، به سختی می‌تواند پاسخگوی وظایف قانونی قوه قضاییه باشد و مشکلات جدی در این زمینه وجود دارد، اما در مجموع قوه قضاییه تلاش کرده است با بضاعتی که دارد استفاده از مجازات‌های جایگزین را محقق کند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان | بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

مدیر کل بهبود روش‌ها و فرآیندهای قوه‌قضاییه همچنین درباره مجازات‌های در نظر گرفته شده در لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت تا چه اندازه می‌تواند از وقوع و تکرار آن جرائم در جامعه بازدارنده باشد، گفت: زمانی که لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت تدوین می‌شد، کمیته استانداردسازی مجازات‌ها با در نظر گرفتن معادل‌های مجازاتی در قوانین دیگر سعی کردند این مجازات‌ها را در نظر بگیرند.

وی ادامه داد: تلاش بر این بوده است که مجازات‌های در نظر گرفته شده در لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت هم جنبه بازدارندگی داشته باشد و هم اینکه با قوانین دیگر متناسب باشد. از جهت جرائم نیز هیچ شباهتی بین این جرائم تعیین شده در این لایحه و دیگر قوانین وجود ندارد.

مدیر کل بهبود روش‌ها و فرآیندهای قوه‌قضاییه تصریح کرد: مجازات‌های تعیین شده در این لایحه نیز توسط کمیته مجازات بررسی و پیشنهاد شده است، بنابراین در خصوص تمامی این مسائل موارد کارشناسی به دقت صورت گرفته و پیشنهادات لازم مطرح شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

«دیشموک»، پایتخت آتش بی دود در اقلیم وطن و چه بسا کره خاکی!

تابناکتابناک1 روز قبل
اینجا هر هفده روز یک تن خودسوزی می‌کند تا شاید اطرافیانش را زنهار دهد و راه گشایشی برای همتایانش بگشاید! این روایت شهری محصور در کوه‌های زاگرس است که چند هزار نفر جمعیت دارد و شاخصه منحصر به فردش در میان دیگر شهر‌های استان کهگیلویه و بویراحمد، دمای کمتر هواست. سرمایی که گویی از دل برخی از اهالی این خطه سر بر می‌آورد …اینجا هر هفده روز یک تن خودسوزی می‌کند تا شاید اطرافیانش را زنهار دهد و راه گشایشی برای همتایانش بگشاید، اما دریغ! به گزارش «تابناک»، این روایت «دیشموک» است؛ شهری محصور در کوه‌های زاگرس که چند هزار نفر جمعیت دارد و شاخصه منحصر به فردش در میان دیگر شهر‌های استان کهگیلویه و بویراحمد، دمای کمتر هواست. سرمایی که گویی از دل برخی از اهالی این خطه برآمده، به ویژه آن‌هایی که گرمای زندگی در وجودشان رو به نابودی گذارده است.

(عکس و فیلم) پوشش متفاوت متین ستوده در مراسم اکران مسخره باز

فراروفرارو23 ساعت قبل
ستوده در سال‌هایی که به‌شهرت رسیده، کمتر دچارحاشیه شده است؛ اما حضورش در مراسم اکران «مسخره‌باز» در فضای مجازی سروصدای زیادی کرد. پوشش ستوده در مراسم فوتوکال (گفتگو تصویر) این فیلم باعث شد عکس و ویدئوی او در فضای مجازی منتشر شود. برخی کاربران فضای مجازی بعد از این اتفاق شروع به فحاشی کرده‌اند که واقعا دلیلش را نمی‌دانم. حتی در عکس‌های صفحه شخصی‌ام مشخص است که در مراسم اکران «مسخره‌باز» مانند مراسم‌های دیگر بوده‌ام. در فضای مجازی، کاربرانی با سلایق مختلف به این ماجرا واکنش نشان دادند؛ البته هرکدام با نگاهی متفاوت.

ادامه بارش در مناطق شمالی کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ خانم معصومه احمدی گفت: امروز همچنان سامانه بارشی فعال بر روی شمال کشور به بارش ادامه می‌دهد. وی افزود: بارش باران همراه با وزش باد و کاهش نسبی دما در بخش‌های مختلف کشور پیش‌بینی می‌شود به ویژه که این بارش‌ها در بخش‌های مرکزی و سواحل ادامه دارد. وی برای قسمت‌های شمال غرب، شمال شرق و دامنه‌های جنوبی البرز هم بارندگی با شدت کمتر پیش‌بینی کرد. وی گفت: در بخش‌های غربی دامنه‌های زاگرس، استان کردستان، استان زنجان، استان همدان، استان لرستان و مرکزی نیز بارش‌ها انتظار می‌رود. خانم احمدی گفت: در جنوب کرمان، جنوب و شرق استان فارس، سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان نیز احتمال بارندگی پیش بینی می‌شود.

واکنش متین ستوده به حواشی تیپ و پوشش متفاوت‌اش: بعضی‌ها با آراسته بودن مشکل دارند+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز22 ساعت قبل
پوشش متین ستوده، بازیگر سینما در مراسم فوتوکال (گفتگو تصویر) فیلم مسخره باز باعث شد عکس و ویدئوی او در فضای مجازی منتشر شود. بخشی از کاربران شبکه‌های اجتماعی از نوع پوشش این بازیگر انتقاداتی کردند. حتی در عکس‌های صفحه شخصی‌ام مشخص است که در مراسم اکران «مسخره‌باز» مانند مراسم‌های دیگر بوده‌ام. من بازیگر تلویزیون، تئاتر و سینما هستم. مثلا وقتی برای خرید به پاساژ بروم، قاعدتا با این تیپ و پوشش نیستم.

شوخی منشوری خانم بازیگر در یک مراسم؛ وقتی پانته‌آ بهرام می‌خواست صابر ابر را بغل کند+فیلم و عکس

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در مراسم اکران فیلم سینمایی «مسخره‌باز» روز گذشته مراسم اکران خصوصی فیلم سینمایی «مسخره‌باز» در هتل اسپیناس پالاس با حضور جمعی از ستارگان سینمایی و تلویزیونی برگزار شد. شوخی جنجالی پانته‌آ بهرام بازیگر معروف کشورمان یکی از حاشیه‌های این مراسم بود که در شبکه‌های اجتماعی جنجالی شد. او در مقابل لنز دوربین خبرنگاران حرکات عجیبی را با صابر ابر یکی از بازیگران این فیلم سینمایی انجام داد که حالا سوژه رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی شده است. اکران خصوصی فیلم مسخره‌باز با حضور صابر ابر، علی نصریان، همایون غنی زاده، پانته‌آ بهرام، متین ستوده، علی ضیاء و … برگزار شد. مسخره‌باز فیلمی به کارگردانی و نویسندگی همایون غنی‌زاده و تهیه‌کنندگی علی مصفا در سال ۱۳۹۷ ساخته شد و حالا بر پرده نقره‌ای اکران شده است.

بزرگترین سریال‌تلویزیونی در یک‌قدمی تولید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر