یک راهنمای اقتصادی برای تهیۀ ملزومات اربعین
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. اجتماعی

یک راهنمای اقتصادی برای تهیۀ ملزومات اربعین

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
برای شرکت در رویداد عظیم اربعین، هرچه ساده‌تر باید به راه افتاد. اما مسافر اربعین نیازهایی برای سفر دارد که در این گزارش تلاش کردیم آن‌ها را بررسی کنیم. قیمت کالاهایی نظیر کوله و کفش تا تهیهٔ جیرهٔ غذایی خشک و اقلام دارویی مورد نیاز.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گزارش بازار این هفتهٔ در رابطه با قیمت وسایل و کالاهای ضروری برای مسافران کربلا در پیاده‌روی اربعین است. اربعین باشکوه‌ترین تجمع مسلمانان جهان است که از جای جای کرهٔ زمین به عشق حضرت اباعبدالله (ع) در یک نقطه کنار هم جمع می‌شوند تا در این میعادگاه عشق، پیمان ببندند تا امام عصر خود را یاری کنند.

برای شرکت در این رویداد مهم، هرچه ساده‌تر باید به راه افتاد. اما مسافر اربعین نیازهایی برای سفر دارد که در این گزارش تلاش کردیم آن را بررسی کنیم.

کوله و کفش مناسب راهپیمایی

سفر کربلا در ایام اربعین متفاوت از سایر سفرها است، زیرا در این سفر به‌دلیل پیاده‌روی در مسیر ۸۰ کیلومتری، لازم است کالاهایی تهیه شود و همراه مسافر باشد که در مواقع نیاز از آن‌ها استفاده کند. ۲ مورد از اصلی‌ترین وسایل موردنیاز برای این سفر، کوله‌پشتی مناسب و استاندارد و کفش پیاده‌روی راحت است که لازم است به این موارد دقت فراوان شود. کوله‌پشتی‌های مخصوص کوهنوردی قیمت‌های بالایی دارند و الزاما نیاز نیست در این سفر، کولهٔ کوهنوردی همراه شما باشد، اما به همراه داشتن کوله‌ای مناسب از ضروریات سفر است. کوله‌های استاندارد و مناسب در بازار با توجه به کیفیت آن‌ها قیمت‌هایی بین ۹۰ تا ۱۸۰ هزار تومان دارند. هم‌چنین کفش مناسب پیاده‌روی نیز قیمت‌هایی حدود ۹۰ الی ۱۵۰ هزار تومان دارد. با توجه به این‌که پا، قلب دوم انسان محسوب می‌شود، لازم است در رابطه با انتخاب کفش برای این سفر دقت فراوانی داشت. پیشنهاد می‌شود جهت جلوگیری از تاول زدن پا در مسیر پیاده‌روی، قبل از سفر پاهای خود را حنا ببندید و هم‌چنین روغن سیاه‌دانه جهت چرب کردن کف پا به همراه داشته باشید. قیمت روغن سیاه‌دانه در قوطی‌های کوچک، ۲۵ هزار تومان است و حنا نیز با قیمت هرکیلو ۲۴ هزار تومان به‌فروش می‌رسد که خرید آن به مقدار یک هزار تومان برای حنا بستن پاهای شما کافی است. از همراه داشتن نوار چسب طبی، پنبه و پمادهای مخصوص جهت احیای پا در مواقع ضروری غافل نشوید. نکتهٔ مهم دیگر، به همراه داشتن دمپایی یا صندل است. توصیه می‌شود یک دمپایی طبی نیز به همراه داشته باشید که اگر پاهایتان در کفش خسته شد، جهت استراحت و تنفس پا بتوانید از دمپایی استفاده کنید. قیمت دمپایی نیز با توجه به کیفیت آن ۴۰ الی ۶۰ هزار تومان است.

داروهای ابتدایی که باید به همراه داشته باشید

مهم‌ترین نکته در رابطه با کالاهای موردنیاز در سفر اربعین، به همراه داشتن برخی داروهای معمولی نظیر قرص‌های سرماخوردگی، آنتی‌بیوتیک، استامینوفن، مسکن و قرص‌های ضد اسهال و ضد استفراغ است. زیرا به‌دلیل دو هوا شدن و یا عوامل دیگر ممکن است دچار بیماری‌ شوید. قیمت هر ورق از این قرص‌ها معمولا ۲ الی ۳ هزار تومان است. فراموش نکنید همراه داشتن قرص‌هایی نظیر استامینوفن‌کدئین و برخی از انواع مسکن‌ها مانند کلونازپام، لورازپام و یا حتی قرص ضداسهال دیفنوکسیلات در کشور عراق ممنوع است. توصیه می‌شود قبل از سفر در اینترنت لیست داروهای ممنوعه در عراق را چک کنید.

لیموی تازه و عرق نعناع، دوای دردهای ناگهانی گوارش

یکی از توصیه‌هایی که در رابطه با پیشگیری از دچار شدن به بیماری‌های گوناگون در سفر اربعین داریم، این است که حتما در کولهٔ خود یک بطری کوچک آلیموی تازه و یا حتی تعدادی لیموی تازه داشته باشید تا پس از صرف هر وعدهٔ غذایی یک قاشق آبلیمو یا یک لیموی تازه میل کنید تا مزاج شما را تنظیم کند. قیمت هرکیلو لیموی تازه به‌صورت میانگین ۱۰ هزار تومان است. هم‌چنین عرق نعناع نیز درمان بسیاری از دردها از جمله نفخ، دل‌پیچه و اسهال است و توصیه می‌شود یک بطری کوچک از این مادهٔ کاربردی را در کولهٔ خود جای دهید. بطری‌های عرق نعناع معمولا با قیمت‌های ۵ الی ۸ هزار تومان فروخته می‌شوند. البته در روایات به‌نقل از حضرت‌رسول (ص) آمده هر زمان به کشور یا شهری غیر از موطن خود وارد می‌شوید و می‌خواهید بیمار نشوید، در بدو ورود از پیاز آن‌جا تناول کنید تا مرض را از شما دور کند. انجام این دستور نبوی نیز می‌تواند کمک شایانی به شما بکند. توصیه می‌شود در این سفر مقداری آلو نیز به همراه داشته باشید، زیرا وضعیت عراق به‌گونه‌ای است که ممکن است در این کشور دچار یبوست شوید، آلو کمک فراوانی به رفع این مشکل می‌کند. هر کیلو آلو در بازار با توجه به نوع آن ۱۶ الی ۳۵ هزار تومان است.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

کلاه آفتاب‌گیر و کرم ضدآفتاب

کشور عراق هوای بسیار گرمی دارد. در حال حاضر دمای هوا در این کشور روزها حدود ۴۰ الی ۴۵ درجهٔ سانتی‌گراد است. بنابراین به همراه داشتن کلاه آفتاب‌گیر و کرم ضدآفتاب از ضروریات این سفر است. کلاه‌های آفتاب‌گیر معمولا با قیمت‌هایی نظیر ۱۵ الی ۲۵ هزار تومان و کرم‌های ضدآفتاب نیز با توجه به مارک آن با قیمت ۱۸ الی ۳۵ هزار تومان به فروش می‌رسند. هم‌چنین در این سفر به همراه داشتن ماسک از الزامات است، زیرا تراکم جمعیت در مسیر پیاده‌روی موجب بروز گردوغبار می‌شود. بسته‌های ۳ الی ۵ عددی ماسک را می‌توانید از داروخانه‌ها با قیمت‌هایی حدود ۵ هزار تومان تهیه کنید. هم‌چنین از همراه داشتن لوازم بهداشتی از قبیل دستمال‌مرطوب نیز غافل نشوید. دستمال مرطوب در بسته‌های مختلف با توجه به تعداد آن با قیمت‌هایی نظیر ۱۰ الی ۲۵ هزار تومان عرضه می‌شود.

جیرهٔ غذایی خشک

یکی از اصلی‌ترین موادی که لازم است در سفر اربعین به همراه داشته باشید، جیرهٔ غذایی خشک است. کاربرد جیرهٔ غذایی خشک در مواقعی است که گرسنه هستید و هنوز به موکب موردنظر نرسیده‌اید یا در مواقعی که موکبی در مسیر شما وجود ندارد و شما به‌دلیل پیاده‌روی انرژی خود را از دست داده‌اید و دچار ضعف جسمانی شده‌اید. جیرهٔ غذایی خشک می‌تواند از مواد مغذی نظیر پسته، بادام، بادام‌هندی، کشمش، خرمای خشک، انجیر خشک، توت خشک، فندق، گردو، بادام‌زمینی و نظایر آن تشکیل شده باشد که بتواند بدن شما را تقویت کند تا به موکب موردنظر برسید. آجیل‌های مخلوط باکیفیت در بازار هر کیلو ۱۰۰ الی ۱۵۰ هزار تومان به‌فروش می‌رسند. می‌توانید یک کیلو از این آجیل‌ها را خریداری کرده و آن‌را در بسته‌های کوچک یک‌نفره بسته‌بندی کنید و در مواقع لزوم یک بستهٔ کوچک را از کولهٔ خود بیرون آورده و تناول کنید.

سفر اربعین سفری همراه با سختی و مشقت است، اما سختی‌های آن به‌قدری شیرین و گوارا است که اگر فردی یک‌سال به این سفر برود در سال‌های دیگر نیز در ایام اربعین توان ماندن در کشور خویش را ندارد و حسین (ع) او را می‌خواند. قلوب مسلمانان هر ساله در این ایام دچار به هم پیوستگی خاصی می‌شود و حضرت اباعبدالله (ع) این قلوب بی‌ریا و خالص را در مکانی مقدس به‌نام ارض کربلا به دور هم جمع می‌کند تا آن‌ها را برای عصر ظهور آماده سازد.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازگشت زوار شدت گرفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
حسینی‌ها در مسیر عاشقیچهار روز تا اربعین، حسینی‌ها در مسیر عاشقی قرار گرفتند. بازگشت زوار شدت گرفتهمزمان با آخرین روزهای عزیمت زائران اربعین حسینی به عراق، بازگشت زوار به کشور هم شدت گرفته است. : باوجود تردد بی سابقه در ورودی و خروجی‌های منتهی به مهران، ترافیک، روان و همه مسیرهای منتهی به این شهر، باز است. تعطیلی مدارس مهرانبا توجه به حجم بالای تردد زائران، همه مقاطع مدارس مهران در استان ایلام هم از فردا تا دوشنبه تعطیل شد. مرز چذابهزائران پس از زیارت کوتاه، سریعتر در مسیر بازگشت قرار گیرندمرز چذابه در خوزستان، یکی از پایانه‌های مرزی چهارگانه با کشور عراق است که این روزها پذیرای کربلایی هاست.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در چهارمین روز از حضور «کاروان نور اربعین» در کشور عراق، علاوه بر محافل قرآنی مشترک میان قاریان ایران و عراق، همایش‌های بین المللی بعثه مقام معظم رهبری به همت اعضای این کاروان اجرا شد. برپایی همایش اربعین و تمدن با تلاش بعثه مقام معظم رهبری، یکی از مهمترین برنامه‌های کاروان نور بود. در ادامه فعالیت‌های کاروان نور اربعین در مسیر پیاده راه عاشقی، آقای مهدی سعادتی کیا، به تلاوت آیات نورانی قرآن کریم در حسینیه آیت الله شاهرودی شهر نجف پرداخت. تلاوت اذان گاهی و اقامه اذان ظهر و همچنین اذان مغرب با نوای آقای مهدی غلام نژاد نیز از دیگر برنامه‌های روز گذشته بود. ۳۰۰ محفل قرآنی در موسم اربعین و ۵ موکب قرآنی در مسیر پیاده‌روی اربعین با فراخوان کاروان نور ویژه اربعین حسینی به همت اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت سراسر کشور در موسم اربعین برگزار می‌شود.

گشت مشترک تعزیرات و دادستانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
کوچه شهرستانی، بازار انواع مواد غذایی؛ با گشت ویژه تعزیرات و دادستانی امروز در میدان امام حسین (ع) محصولات فاسد و غیرقابل استفاده در محل معدوم شد و پرونده به مراجع قضایی ارجاع شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ امروز به کوچه شهرستانی، بازار انواع مواد غذایی در میدان امام حسین (ع) با گشت ویژه تعزیرات و دادستانی سری زدیم و پس از بازدید، محصولات فاسد و غیرقابل استفاده در محل معدوم و پرونده‌ها به مراجع قضایی ارجاع شد.

زنان خلبان در ایران/ از تجارت‌چی تا جهانداری (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
تجارت‌چی اولین زنی بود که پرواز کرد. اما حالا دو زن یک هواپیمای مسافربری غول پیکر را از تهران به مشهد بردند و ۳۳۱ مسافر را به مقصد رسانده‌اند.

دسترسی آسان به وکیل

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ یکی از مهمترین مشکلات مردم در پیگیری پرونده‌های قضایی که شاید از علل طولانی شدن رسیدگی‌ها بوده، بی اطلاعی از مبانی قانونی است. در سال‌های اخیر دادن مشاوره و وکیل رایگان به مردم در اولویت‌های دستگاه قضا قرار گرفته که البته بخشی از آن در مرکز وکلای قوه قضائیه دنبال می‌شود. حالا انتظار می‌رود با مشاوره‌های حقوقی رایگان، دسترسی را به وکیل آسانتر می‌کند پرونده‌ها در مراجع قضایی با دقت و سرعت بیشتری پیگیری شوند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
در ادامه زهرا صدراعظم نوری، رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان این که پرونده چندبار بین دیوان عدالت و شورا ردو بدل شده است، اضافه کرد: پرونده مزروعی اساسا برای تشخیص باغ یا غیر باغ نباید به شورا بیاید و در همان منطقه بنا بر ضوابط مزروعی پروانه ساخت داده شود. نوری پیشنهاد داد که این پرونده به منطقه بازگردانده و برمبنای ضوابط مزروعی برای آن تصمیم‌گیری شود. زهرا نژاد بهرام، دیگر عضو شورا نیز پیشنهاد داد که ضوابط تشخیص باغ یا غیر باغ بودن مزروعی مشخص شود تا یک پرونده برای این همه سال معطل نمانده و بین دیوان عدالت اداری و شورا رفت و برگشت نکند. در ادامه محمد سالاری، رییس کمیسیون شهرسازی و معماری خطاب به هیئت رییسه گفت؛ امکان اینکه رای دیوان به منطقه بازگردد نیست، طبق نظر کمیسیون حقوقی و نظارت رای دیوان باید برای بررسی مجدد به صحن ارسال شود. اعضای شورای شهر تهران در ادامه به پیشنهاد مذکور رای ندادند و ملک نیز رای مبنی بر غیر باغ بودن گرفت.

نظرها

اخبار بیشتر