نشست‌های علمی یادروز حافظ آغاز شد/انتشار ۲۲۵کتاب درباره حافظ
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
نشست‌های علمی یادروز حافظ آغاز شد/انتشار ۲۲۵کتاب درباره حافظ

نشست‌های علمی یادروز حافظ آغاز شد/انتشار ۲۲۵کتاب درباره حافظ

مهرخبرگزاری مهر |
شیراز- نشست های علمی یادروز حافظ در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس آغاز بکار کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، در ادامه بیست و سومین دوره بزرگداشت حافظ شیرازی، نشست‌های علمی یادروز حافظ با حضور حافظ پژوهان و حافظ شناسان از صبح شنبه با ارایه گزارشی از سوی دبیر علمی و مدیر مرکز حافظ شناسی آغاز شد.

دکتر کاووس حسن لی در این مراسم، گزارش مختصری از کتاب شناسی حافظ ارایه کرد و گفت: برپایه گزارشی که سازمان اسناد و کنابخانه ملی و خانه کتاب ایران دادند در سال ۹۷ در مجموع ۱۰۰ هزار عنوان کتاب چاپ شده است که از این تعداد ۱۲هزار عنوان درباره ادبیات است.

وی با بیان اینکه بر اساس اطلاعات این دو پایگاه، ۲۲۵ عنوان کتاب درباره حافظ است که هنوز بهتر از سعدی است، ادامه داد: با شمارگان ۱۹۲ هزار عنوان کتاب، متوسط شمارگان کتاب ۸۵۰ نسخه است.

حسن لی، اضافه کرد: یکی از دلایل کاهش تیراژ انتشار کتاب‌های صوتی و اینترنتی است که البته برای دل خوشی خوب است.

وی خبر خوشایند را مورد اشاره قرار داد که آهنگ رشد تحقیقی تالیفی در حوزه حافظ شناسی بهتر از کتاب‌های دیگر است.

مدیر مرکز حافظ شناسی اضافه کرد: دست کم آهنگ رشد این کتاب‌ها نسبت به فالنامه‌ها بهتر شده است.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

وی با اشاره به موضوع علمی یادروز حافظ که «حافظ و انسان دیروز و امروز» است، گفت: بعضی از این حافظ پژوهان نتیجه کارشان را در این دو نشست ارایه می‌کنند.

حسن لی، ادامه داد: به این دلیل به این موضوع پرداختیم که بالاخره حافظ یک انسان اندیشمند است؛ سخنرانی‌ها در دو دسته تقسیم بندی می‌شود یکی اینکه تفاوت نگاه او با اندیشمندان دیگر چگونه بوده است؟ انسان متعالی یا متعادل از زاویه نگاه حافظ چگونه می‌باشد؟ انسان آرمانی حافظ کی بوده است؟ و بخش دوم اینکه انسان امروز چگونه میتواند به حافظ نگاه کند؟

دبیر علمی بیست و سومین یادروز حافظ گفت: امسال دویستمین سال انتشار دیوان شرقی غربی گوته است که به دلیل علاقه به حافظ سروده است، بنابر این دکتر علی رجایی پیرامون این پیوند سخنرانی می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، سپس هیئت رئیسه نشست اول شامل کورش کمالی سروستانی، صابر سهرابی و منصور پایمرد در جایگاه قرار گرفت تا بخش اول سخنرانی‌های علمی آغاز شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

گاف عجیب سریال «ستایش ۳» / ببینید

برنابرنا1 روز قبل

تنوع مدارس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

فیلم | بازخوانی هشدار رهبر انقلاب به بهانه دستگیری روح‌الله زم

خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
در دل ایران، سرزمین‌های بیشماری را می‌توان یافت که رفته رفته رو به زوال می‌روند، روستاهایی که هرکدام در زمانی آباد بوده‌اند ولی کم‌کم با کوچ جمعیت جوان رو به مرگ رفته‌اند اما هنوز هم زیبا هستند و هر کوچه و پس کوچه‌شان داستانی برای گفتن دارد. امروز قصد داریم به یکی از این روستاها سر بزنیم.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
نیوشا ضیغمی با آرش پولادخان تاجره نقره ازدواج کرده است. نیوشا ضیغمی، بازیگر سینما و تلویزیون، متولد ۱۸ تیر ماه ۱۳۵۹ در تهران، است. مرحوم پدرش محسن ضیغمی دبیر بازنشسته بود و مادرش فهیمه رستم‌پور کارمند بازنشسته است و تنها یک خواهر بنام روشا دارد. در حال حاضر هم با همسر خود که متولد ۱۳۵۲ است در کار تجارت نقره و سرمایه گذاری روی فیلم‌ها فعالیت می‌کند. چون کار خانه که فقط آشپزی نیست!
ایمناایمنا1 روز قبل
میراحمدی با بیان اینکه در سال ۹۶ در یک اجتماع مردمی موضوع مهریه را بررسی و تحلیل کردیم، اضافه می‌کند: بعد از دو ماه بررسی‌ها در این باره نشان داد که دلیل طلاق تعداد سکه و مهریه کم دختران نیست و دلایل دیگری مانند شرایط اقتصادی، اعتیاد و … دارد. نظر مردم شهر سرسبز سادات در ارتباط با مهریه یکسان دختران بابا حیدر بسیار متفاوت است، برخی موافق و برخی مخالف اجرا شدن این سنت در شهر هستند، موافقان برای ثبت ملی شدن آن با جدیت تمام حرف می‌زنند و مخالفان با قسمتی از آن مخاف هستند، نه کلیت یکسان بودن مهریه دختران در باباحیدر و خواستار تغییراتی در این زمینه می‌باشند. مخالف اجرای سنت مهریه باباحیدری هستماسرا یکی دیگر از دختران شهر باباحیدر است و مهریه او نیز همان ۱۴ سکه است، تا حدودی با اجرای این سنت مخالف است و می‌گوید: " در این دوره و زمانه ۱۴ سکه یعنی هیچ! او اضافه می‌کند: «اگر مهریه دختران باباحیدر با همین ۱۴ سکه ثبت ملی شود و به عنوان الگو برای سایر شهرها و جوانان باشد تا حدودی به ازدواج آسان جوانان کمک خواهد شد، نه تنها من بلکه بیشتر مردم باباحیدر با یکسان بودن مهریه دختران موافقند و این موضوع در شهر ما جا افتاده است، چرا که اگر قرار باشد مشکلی پیش بیاید، می‌آید و مهریه بالا کمک که نمی‌کند، هیچ، بلکه مشکلات را سخت‌تر نیز خواهد کرد.» همچنین «حاج امیر حسین» که یکی از بزرگان باباحیدر است، سنت مهریه یکسان را زیبا و بسیار کارآمد می‌داند و اضافه می‌کند: " حدود ۲۴ سال است که ازدواج کرده و مهریه همسرش حتی از ۱۴ سکه هم کمتر است، مهریه زیاد بیشتر شبیه به یک خرید و فروش است تا اجرا کردن سنت پیغمبر!

درگیری مدیر با کارکنان؛ از پر بیننده‌ترین‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
داغ‌های مجازیدرگیری مدیر با کارکنان؛ از پر بیننده‌ترین‌هافیلمی از درگیری و کتک کاری یک مدیر با کارمندانش که به دلیل مطالباتشان تجمع کرده بودند به یکی از پر واکنش‌ترین فیلم‌ها در فضای مجازی تبدیل شده است

نظرها

اخبار بیشتر