بازی دوگانه حریری با حزب‌الله لبنان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. بین‌المللی
بازی دوگانه حریری با حزب‌الله لبنان

بازی دوگانه حریری با حزب‌الله لبنان

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
حریری با توجه به شرایط کنونی خود و در توجیه اتهامات اخیرش ضد حزب‌الله٬ به دنبال یک بازی دوگانه با آن است.

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه خبری النشره مدت‌هاست که کشورهای غربی به ویژه اروپایی به سیاست جدایی حزب‌الله سیاسی و حزب‌الله نظامی از یکدیگر تکیه کرده‌اند. با توجه به اینکه برخی از کشورهای غربی٬ حزب‌الله را در گروه تروریست‌ها قرار داده‌اند٬ سایر اروپایی‌ها و غربی‌ها به منظور توجیه ادامه ارتباطات خود با آن٬ این تقسیم‌بندی را برای حزب‌الله یعنی جداکردن حزب‌الله سیاسی از حزب‌الله نظامی٬ قائل می‌شوند.

اما نکته قابل‌توجه این است که در دو روز گذشته سعد حریری نخست‌وزیر لبنان در حاشیه سفر خود به امارات٬ در یک گفتگوی مطبوعاتی برای توجیه اتهامی که در امارات به حزب‌الله وارد کرده بود٬ یک تقسیم بندی جدید برای آن درنظر گرفته و اظهار کرد که منظور وی از حزب‌الله که آن را متهم کرده بود حزب‌الله منطقه‌ای بوده و نه حزب‌الله داخلی لبنان.

به عبارت دیگر٬ حریری٬ حزب‌الله را به دو حزب منطقه‌ای و حزب لبنانی تقسیم کرده است. اما سوالی که در این میان مطرح می‌شود این است که منظور او از این تقسیم‌بندی جدید چه بود و چه پیامی داشت؟

البته این اولین بار نیست که حریری با این روحیه درباره حزب‌الله صحبت کرده و تلاش می‌کند تا اقدامات خود را که برای دولت لبنان شرم‌آور است صرفا در چارچوب منطقه‌ای قرار دهد.

این موضع حریری چند هفته قبل در گفتگوی وی با شبکه CNBC آمریکا که در این گفتگو حزب‌الله را به عنوان یک مشکل منطقه‌ای برشمرده و تاکید کرد که با بسیاری از اقدامات آن موافق نیست و نیز حزب‌الله را به عنوان حزبی که دولت را اداره کرده و بر تصمیم گیری‌های آن تسلط دارد نفی کرد٬ کاملا مشخص است.

شاید این طرز صحبت‌کردن حریری درباره حزب‌الله به این دلیل باشد که او به ویژه زمانی که از سکوهای خارجی چه کشورهای حوزه خلیج‌فارس و چه آمریکا صحبت می‌کند٬ قصد دارد تا این پیام روشن را به آنها برساند که همچنان در مسیر مقابله با حزب‌الله بوده و پایبندی وی به سازش ریاست‌جمهوری به معنای تغییر موقعیت استراتژیک او و یا قرارگرفتن در کنار حزب‌الله نیست.

با توجه به همه این‌ها و اینکه حریری به خوبی می‌داند که برخی اظهارات رهبران حزب‌الله٬ او را شخصا در برابر بسیاری از دوستانش در خارج شرمسار کرده است؛ شاید بتوان گفت که حریری می‌خواهد از طریق جدا کردن حزب‌الله لبنان و حزب‌الله منطقه‌ای از یکدیگر٬ با یک تیر دو نشان بزند. نخست‌وزیر لبنان درحال حاضر تلاش می‌کند تا بسیاری از مواضع حزب‌الله را رد کرده و در عین حال وجود موثر آن را در دولت توجیه کند؛ با توجه به اینکه حزب‌الله دارای محبوبیتی ملی است که نمی‌توان آن را انکار کرد.

بنابراین حریری سعی می‌کند تا در تلاش برای انتقال درگیری خود با حزب‌الله به خارج از مرزهای لبنان٬ از طریق توصیف حزب‌الله به یک مشکل منطقه‌ای نه لبنانی٬ خود را از برخی مواضع حزب‌الله کنار کشیده و آنها را نفی کند.

با این تفاسیر٬ حریری بر سیاست دور کردن خود از درگیری‌های منطقه تکیه کرده و ضمن اشاره به نقش مستقیم حزب‌الله در اتفاقات سوریه و شاید یمن و عراق و …بر رد هرگونه مداخله لبنان در درگیری‌های کشورهای اطراف تاکید می‌کند.

اما باوجود همه انتقاداتی که حریری به حزب‌الله وارد می‌کند٬ همه داده‌های موجود تاکید می‌کند که ارتباط وی با حزب‌الله به عنوان بخشی از دولت هرگز تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد؛ بلکه حزب‌الله به فاصله خود در ارتباطش با حریری ادامه می‌دهد و طبق گفته کسانی که با ادبیات این حزب آشنا هستند٬ حزب‌الله هرگز با نخست‌وزیر مشاجره نمی‌کند. علاوه بر این٬ دوطرف به خوبی می‌دانند که رابطه میان آنها منوط به احترام به تفاوت‌ها و پذیرش آنهاست و نه حل یا پنهان کردن آنها و نیز واقف هستند که رابطه صمیمی میان آنها شکل نمی‌گیرد و در واقع به سطح مصلحت مشترک رسیده‌اند.

به طور کلی همانطور که حزب‌الله٬ مصلحت را در ادامه ارتباط با حریری می‌بیند٬ سعد حریری نیز تنش با حزب‌الله را در حال حاضر و زمانی که تلاش می‌کند تا امور اقتصادی و اجتماعی را بر سیاست ارجحیت دهد٬ صلاح نمی‌بیند.

اینکه سازش ریاست‌جمهوری موجب نزدیکی نخست‌وزیر به حزب الله شده درست است؛ اما صحبت از نزدیکی سیاسی میان دوطرف بیشتر مبالغه است تا واقعیت.

با این اوصاف٬ حریری در تلاش برای ترسیم یک رابطه با حزب‌الله است؛ رابطه‌ای که وابسته به شرایط باشد٬ به‌ویژه که اگر منطقه دچار درگیری شود حزب‌الله اعلام کرده که هرگز در حاشیه نخواهد ایستاد. در این میان شکی نیست که حریری در طرف مخالف حزب‌الله ایستاده و نه تنها سرنوشت دولت که سرنوشت کل کشور را به آستانه آزمایش می‌کشاند.منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

رکوردشکنی عربستان در اعدام با شمشیر در سال ۲۰۱۹ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، عربستان سعودی در فاصله ۹ ماه از ابتدای سال ۲۰۱۹ رکورد سابق خود را در اعدام شکست. در این مدت ۱۶۰ نفر اعدام شدند در حالی که در مدت مشابه سال قبل میلادی این آمار ۱۴۹ نفر بود. اعدام‌هایی که رایج‌ترین شیوه شان زدن گردن با شمشیر است و معترضان به نظام سعودی جزء قربانیانی هستند که در میانشان کودکان نیز به چشم می‌خورند. مقامات سعودی شش ماه قبل ۳۷ نفر از معترضان را با اتهام داشتن تفکر تروریستی اعدام کردند. بیشتر بخوانید: اعدام یک زن با شمشیر در عربستان + فیلمانتهای پیام/آمار اعدام در عربستان سعودی + فیلم

روز جهانی غذا در این کشور متفاوت است!

مهرمهر21 ساعت قبل

کدام سناریوی بازداشت زم واقعی است؟ از تعقیب و مراقبت در اردن تا عملیات ربایش در بغداد + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
نامه نیوز- گروه سیاست: بازداشت روح‌الله زم (مدیر کانال جنجالی ضد نظام آمدنیوز) و نحوه دستگیری او هنوز در هاله‌ای از ابهام است. هنوز اخبار ضد و نقیضی در ارتباط با نحوه دستگیری و فریب زم منتشر می‌شود. شرکت‌های هوایی در همان آغاز در پاسخ به خبرنگاران ضمن استعلام نام روح‌الله زم، مدعی شدند که هیچ مسافری با این نام نداشته‌اند. ۳: سناریوی عملیات فریب در عراقیکی از محتمل‌ترین سناریوهایی که در روزهای اخیر مطرح شده است، ماجرای بازداشت روح‌الله زم در شهر نجف است. این سناریو البته تا حدی مورد تایید همسر خود روح‌الله زم نیز قرار گرفت.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
از همین‌ رو تمامی دستگاه‌های کشور پای کار آمده‌اند تا تسهیلات و خدمات لازم برای هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن این مراسم و همچنین رفاه حال زائرین اربعین حسینی فراهم آورند. وی افزود: سپاه پاسداران برخی کارهای زیر ساختی مانند تعریض، آسفالت و بهینه سازی راه‌ها را پیش از آغار مراسم راهپیمایی انجام داده است و بار انجام این کار بیشتر به دوش قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) و یگان‌های مهندسی نیروی زمینی سپاه بوده است. همچنین سپاه پاسداران برای کمک بیشتر به رفاه حال زائران عزیز ۲۲ موکب با ظرفیت خدمت رسانی به ۱۱۵ هزار زائر را نیز در خاک عراق احداث کرده است. سخنگوی سپاه گفت: در حوزه کمک به تامین اقلام فرهنگی و تبلیغات محیطی نیز سپاه پاسداران اقدامات خوبی انجام داده است که چاپ و توزیع ۲۰۰ هزار عکس شهدا نمونه‌ای از آن است. همچنین سپاه پاسداران مبادرت به سازماندهی و اعزام ۵۰۰۰ نفر خادم شامل برای خدمت در مواکب کرده است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
سفر پوتین پس از مدت‌ها به عربستان سعودی بیانگر نفوذ گسترده مسکو در خاور میانه است. در آن زمان عربستان سعودی در کنار مخالفان سوری قرار گرفت. دیدار پوتین با مقامات عربستان سعودی/ عکس: رویترزدر آستانه سفر پوتین به ریاض، نیروهای آمریکایی به شکلی ناگهانی شمال سوریه را ترک کردند. روسیه همچنین روابط خود با دو کشور مسلمان عربستان سعودی و ایران تقویت کرده است. ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در سفر به عربستان، یک گونه پرنده شکاری از نوع «شاهین» به پادشاه عربستان پیشکش کرده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز21 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، شبکه سومریه عراق نیز گزارش داد که چهار مغازه در شهر بغداد دچار حریق شده و یک کوره در این شهر منفجر شده است. منبعی در نیروهای امنیتی عراق، به شبکه سومریه گفته است که علت انفجار نشت گاز در یکی از کوره‌ها بوده است. نیروهای آتش‌نشانی به محل حادثه اعزام شده‌اند و در حال تلاش برای خاموش کردن آتش هستند. در مورد تلفات احتمالی این انفجار تا این لحظه خبری منتشر نشده است.

نظرها

اخبار بیشتر