به ترمیم دستمزد امیدی نداریم/ ۹۰ درصد کارگران بدون تشکل هستند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
به ترمیم دستمزد امیدی نداریم/ ۹۰ درصد کارگران بدون تشکل هستند

به ترمیم دستمزد امیدی نداریم/ ۹۰ درصد کارگران بدون تشکل هستند

میانه مهرماه، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور نوشت: مقرر شد که ما به طور متوسط 15 درصد افزایش حقوق را برای سال آینده درنظر بگیریم که این رقم برای کسانی که حقوق کمتری می‌گیرند به خصوص حقوق‌های پایین، درصدی حتی بیشتر از 20 درصد هم خواهد شد.

اعتمادآنلاین|عبدالله وطنخواه با تاکید بر تقش سیاست‌های ارزان‌سازی در نئولیبرالیسم گفت: به نظر نمی‌رسد از تنور شورای عالی کار برای کارگران نانی گرم شود.

میانه مهرماه، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور نوشت: مقرر شد که ما به طور متوسط ۱۵ درصد افزایش حقوق را برای سال آینده درنظر بگیریم که این رقم برای کسانی که حقوق کمتری می‌گیرند به خصوص حقوق‌های پایین، درصدی حتی بیشتر از ۲۰ درصد هم خواهد شد.

مدیران سازمان برنامه و بودجه، هر سال از اوایل پاییز، قبل از تدوین بودجه سال آتی، پیش‌بینی افزایش حقوق سال بعد کارمندان دولت را در دستور کار قرار می‌دهند؛ این در حالیست که افزایش حقوق بایستی بر مبنای معیارهای مشخص شده در قانون صورت بگیرد؛ پیش‌بینی افزایش حقوق ۱۵ درصدی برای کارمندان دولت در حالی صورت گرفته که کارگران در شش ماهه نخست امسال، قدرت خرید دستمزد خود را به مقدار زیادی از دست داده‌اند؛ گروه کارگری شورای عالی کار مدتهاست که در پی ترمیم غیرنقدی و غیرمستقیم دستمزد کارگران است، تلاشی که تا امروز علیرغم برگزاری دو جلسه رسمی شورای عالی کار و افزایش نرخ سبد معاش خانوار، به نتیجه نرسیده است.

سوال اینجاست که آیا امسال هم به روال همه‌ی سال‌های قبل، مذاکرات در ارتباط با مزد و معیشت کارگران به روزهای پایانی سال، موکول خواهد شد؟

این روند برای کارگران، مثل بازی خیمه شب بازی می‌ماند

عبدالله وطنخواه، فعال کارگری در ارتباط با شرایط معیشتی کارگران و وضعیت مذاکرات در شورای عالی کار می‌گوید: علیرغم اینکه سفره کارگران هر روز کوچکتر از قبل می‌شود، شورای عالی کار هنوز با نرخ تورم رسمی سروکار دارد و بر خلاف تصریحات بند دوم ماده ۴۱ قانون کار، همواره ادعا می‌کنند که ما با توجه به نرخ تورم، دستمزد را تعیین می‌کنیم؛ این روند برای کارگران، مثل بازی خیمه شب بازی می‌ماند.

او با بیان اینکه کارگران به تدریج به این نتیجه رسیده‌اند که این امامزاده یعنی شورای عالی کار، شفا نمی‌دهد؛ تاکید می‌کند: طبقه‌ی کارگر آن جایگاهی که باید را ندارد و به همین دلیل است که نمایندگان دولت و کارفرمایان در شورای عالی کار، خیالشان راحت است که می‌توانند همان سالی یک بار اندکی به دستمزد اضافه کنند و لاغیر؛ کارگران هیچ ابزاری برای به کرسی نشاندن حقوق قانونی خود ندارند تا بتوانند از کوچک شدن سفره‌های خود جلوگیری کنند و این شرایط، معلول فقدان تشکل‌های کارگری مستقل و قوی است.

۹۰ درصد کارگران بدون تشکل هستند

این فعال کارگری ادامه می‌دهد: سه شکل تشکل قانونی و رسمی براساس آمار اعلام شده، نهایتا ده درصد کارگران را شامل می‌شوند؛ ۹۰ درصد باقی کارگران بدون تشکل هستند؛ در این شرایط کارگران چگونه می‌توانند در مذاکرات دستمزد تاثیرگذار باشند و نقش ایجابی ایفا کنند؟

وطنخواه با تاکید بر اینکه یکی از آیتم‌های نئولیبرالیسم، ارزان‌سازی نیروی کار است؛ ادامه می‌دهد: نئولیبرال‌ها می‌گویند همین که زنده هستی خدا را شکر کن؛ دیگر قرار نیست برای خروج مرغ یا کره از سفره کارگران، غصه بخورند یا تدبیری بیاندیشند.

خبری: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان | اخبار سیاسی روز ایران و جهان

به گفته‌ی او، ارزان‌سازی نیروی کار یکی از هدف‌های بورژوازی است و فکر می‌کنند با ارزان‌سازی و حدف قوانین حمایتی، فرش قرمز برای بورژوازی جهانی پهن کنند؛ غافل از اینکه سرمایه جهانی و بورژوازی فراملیتی، جایی می‌رود که سود تضمین شده و امینت سرمایه داشته باشد نه جایی که کسی برای تولید تره هم خورد نمی‌کند.

وطنخواه با بیان اینکه «بورژوازی رانتی به سمت تولید نمی‌رود و فقط می‌خواهد سرمایه هرچه زودتر به پول برسد و به همین دلیل، تاراج اموال عمومی یکی از کارهای آنهاست» می‌افزاید: دست بردن در قانون اساسی و دزدی از حقوق ملت در قانون اساسی‌ای که خود ملت به آن رای داده‌اند، یکی از راهکارهای سودآفرینی برای این بورژوازی است؛ به همین دلیل، اموال عمومی را بدون اجازه خصوصی کردند و فروختند؛ مشکلات کارگران از این است که گروهی آمدند و واحدها را مفت خریدند و حتی در و پنجره آنها را فروختند.

کفش ملی با آن عظمت امروز به کجا رسید؟

او به تاریخچه خصوصی‌سازی‌ها در اولین سال‌های پس از جنگ اشاره می‌کند: «اولین گروه، کارگران کفش ملی بودند که دو سال بعد از جنگ نسبت به خصوصی‌سازی اعتراض کردند اما اعتراضشان به جایی نرسید؛ اما سوال اینجاست که کفش ملی با آن عظمت امروز به کجا رسیده است؟ آن واحد قدیمی امروز تبدیل شده به انبار تولیدات کارخانه‌های دیگر؛ کفش ملی آن روزها، صنعت کوچکی نبود؛ این کارخانه در زمان جنگ برای رزمنده‌ها، پوتین درست می‌کرد؛ حتی این پوتین‌ها به روسیه و کشورهای دیگر هم صادر می‌کرد.

او نتیجه می‌گیرد: کارخانه‌ها بی‌رمق و زیان‌ده نیستند، این بورژوازی حاکم است که در پی بی‌رمق‌سازی تولید است؛ ارزان‌سازی نیروی کار و حذف قوانین حمایتی نیز در همین راستا تعریف و بازخوانی می‌شود.

از تنور «شورای عالی کار» نانی گرم نمی‌شود

وطنخواه به بحث دستمزد و مذاکرات سه‌جانبه در شورای عالی کار بازمی‌گردد: در این شرایط، کارگران نباید توقع داشته باشند که با این توازن قوای موجود، از تنور شورای عالی کار برایشان نانی گرم شود؛ همان سالی یک بار هم چیزی که از این شورا بیرون می‌آید، تا اندازه‌ای است که حاشیه سود و امنیت نظام سرمایه‌داری را آزار ندهد؛ باتوجه به اینکه بزرگترین کارفرمای حال حاضر کشور، خود دولت است، انتظار بیشتری نمی‌توان از این شورا داشت؛ در شرایطی که نمایندگان کارگران در این شورا سه نفر در مقابل شش نفر دولتی و کارفرما هستند، توان چندانی برای چانه‌زنی ندارند.

او در پایان با تاکید بر اینکه نمایندگی کارگران مولفه‌هایی دارد که باید برآورده شود؛ می‌گوید: باید کارگران به طور واقعی متشکل شوند و از حق و حقوق خود دفاع کنند. ما تشکل منعبث از بدنه واقعی کارگران نداریم. حتی اگر در شورای عالی کار، افول تند معیشت کارگران را به عنوان یک «واقعیت موجود» بپذیرند، گردن نهادن عملی و ملموس به این واقعیت، با بنیه‌ی فعلی طبقه‌ی کارگر، محقق نخواهد شد.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | رهبر کره شمالی سوار بر اسب در کوه مقدس

همشهریهمشهری5 ساعت قبل

خبر‌های خوبی از هپکو در راه است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مدیر عامل شرکت هپکو در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: اقدامات خوبی درباره هپکو انجام شده است و در دو تا سه ماه آینده، شاهد اخبار خوبی از این شرکت خواهیم بود. وی افزود: البته به گفته وزیر اقتصاد، شرکت هپکو دیگر به فرد واگذار نمی‌شود بلکه واگذاری این شرکت به مجموعه‌ای شناسنامه دار صورت خواهد گرفت. آقای روغنی گفت: بیشترین بحثی که در کشور برای واگذاری هپکو وجود دارد این است که کنسرسیومی از صنایع معدنی کشور شامل معدن داران بزرگ کشور برای در اختیار گرفتن هپکو اعلام آمادگی کردند، زیرا مشتریان اصلی هپکو هستند و در این باره تاکنون ۱۰ جلسه کارشناسی تشکیل شده است که بنده نیز در آن حضور داشتم. مدیر عامل شرکت هپکو با بیان اینکه استاندار استان مرکزی، وزرای صنعت و اقتصاد و سازمان و بودجه، کمک‌های خوبی را در احیای هپکو ارایه می‌کنند، افزود: تصمیم بر این است تولید را در این مجموعه فعال کنیم که در این باره تصمیمات خوبی گرفته شده از جمله اینکه قرار است کنسرسیوم معدنی یادشده، سفارش گذاری برای ماشین آلات، قطعه سازی، تعمیر ماشین آلات معدنی و ساخت واگن‌های معدنی را که ظرفیت آن در داخل شرکت هپکو وجود دارد، انجام دهد. آقای روغنی گفت: در جلسه‌ای که امروز داریم برای تولید ۳۰۰ دستگاه ماشین آلات در هپکو تصمیم گیری نهایی خواهد شد که اگر کار تولید در این مجموعه آغاز شود، کارگر هم به آینده شغلی خود امید پیدا می‌کند.

نظارت بر نصب نرخ نامه نان

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
در چند سال اخیر نرخ نان ثابت بوده و بدلیل افزایش هزینه‌ها، نانوایان تقاضای افزایش قیمت نان را داشتند که از اول مهرماه بخشنامه جدید نرخ نان اعلام شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ در چند سال اخیر نرخ نان ثابت بوده و بدلیل افزایش هزینه‌هایی مانند دستمزد کارگر، قیمت‌های آب و برق و هزینه‌های سربار، نانوایان تقاضای افزایش قیمت نان را داشتند که از اول مهرماه بخشنامه جدید نرخ نان اعلام شد. برای ساماندهی قیمت نان بر روی نرخنامه نان قیمت انواع نان با گندم یارانه‌ای و آزاد به همراه وزن چانه مشخص شده است؛ نصب نرخنامه در نانوایی‌ها برای شفافیت قیمت‌ها و جلوگیری از گرانفروشی است که سازمان حمایت در اجرای آن نظارت دارد.

این فیلم نشت نفت از کشتی SABITI را تکذیب می‌کند

خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
همیشه قصه‌های ایرانی همراه با لطافت، شور و پند آموزی بوده است اما جریان این قصه ایرانی بسیار متفاوت‌تر است، هم لطیف است، هم شورانگیز است و هم پندآموز اما فرق اساسی آن با سایر قصه‌ها و افسانه‌ها، واقعی بودن آن است. تبریز از قدیم‌الایام شهر بسیار بزرگ و تاثیرگذاری در ایران بوده است. شهری که یکی از طویل‌المدت‌ترین پایتخت‌های ایران بوده است و اتفاقات بسیاری را در دل خود دارد که جاذبه‌های معروف آن خود گواه این پیشینه هستند.

اظهارات ظریف درباره حضورش در فضای مجازی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای محمدجواد ظریف در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه دیدارش با فعالان فضای مجازی افزود: در عین حال بعضی کارهاست که نیاز به فکر و کار بیشتری دارد که آن‌ها را در منزل و یا زمان کاری انجام می‌دهم، اما بیشترین حضورم در فضای مجازی، زمانی است که در ماشین هستم. وی در خصوص مدت زمانی که صرف توئیت کردن می‌کند، گفت: معمولا کمتر از چهار پنج ساعت طول نمی‌کشد، اما زمانی هم هست که توئیت باید فورا انجام شود که سعی می‌کنم آن چهار پنج ساعت را در چندین دقیقه متمرکز کنم. آقای ظریف در خصوص سخنانش در این نشست درباره استعفا نیز افزود: من واقعیت را گفتم همان زمان هم اعلام کردم که آنچه من باید انجام دهم به عنوان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران است و زمانی که ببینم نمی‌توانم انجام دهم انجام نمی‌دهم.

لزوم واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
وزیر صمت: شرکت‌های خودرو ساز به شخص واگذار نمی‌شوند، اما برنامه وزارت صمت، واگذاری شرکت‌های خودروساز به بخش خصوصی است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ آقای رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیئت دولت، با اشاره به اینکه خروج برخی خودرو‌ها از خط تولید به ویژه خودور‌های پرتیراژ در دستور کار شرکت‌های خودرو ساز قرار دارد، افزود: از خانواده پراید و پژو خروجی خواهیم داشت، البته خودرویی مناسب، جایگزین آن خواهد شد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر صمت با اشاره به اینکه ما از همه کالا‌های تولید داخل حمایت می‌کنیم افزود: هم اکنون ساخت داخل و خوداتکایی در برخی کالا‌ها از جمله لاستیک سنگین و پارچه‌های مورد نیاز کشور، در اولویت حمایت‌ها قرار دارد. وی با بیان اینکه، شرکت‌های خودرو ساز، پیگیر اجرای این برنامه هستند گفت: ما نیز این موضوع را پیگیری و حمایت می‌کنیم، در مرحله نخست نیز خودرو پراید در مدلی که تعهدی برای آن وجود ندارد از چرخه تولید خارج می‌شود. وزیر صمت با اشاره به اینکه ما از همه کالا‌های تولید داخل حمایت می‌کنیم افزود: هم اکنون ساخت داخل و خوداتکایی در برخی کالا‌ها از جمله لاستیک سنگین و پارچه‌های مورد نیاز کشور، در اولویت حمایت‌ها قرار دارد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی آقای رحمانی در خصوص وضعیت زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی بخصوص شهرک‌های صنعتی اطراف تهران گفت: ما در بخش زیر ساخت‌های این شهرک‌ها، به ویژه در خصوص تامین برق با مشکل جدی مواجه هستیم البته در خصوص آب، خط انتقال در حال احداث و در مورد برق نیز نیاز به احداث پست است که وزارت نیرو به دلیل کمبود بودجه، امکان رفع این مشکل را ندارد.

نظرها

اخبار بیشتر