عقب نشینی ترامپ از وضع عوارض جدید بر کالاهای چینی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
عقب نشینی ترامپ از وضع عوارض جدید بر کالاهای چینی

عقب نشینی ترامپ از وضع عوارض جدید بر کالاهای چینی

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
دونالد ترامپ قبول کرده افزایش عوارض بر ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی تا ۳۰ درصد را که قرار بود از روز سه شنبه اجرایی شود به تعویق بیندازد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، دونالد ترامپ در روز جمعه اولین مرحله یک قرارداد برای پایان دادن به جنگ تجاری با چین را مشخص کرد و افزایش عوارضی را که قرار بود در ماه اکتبر اجرایی شود به تعویق انداخت ولی مقامات هر دو کشور می‌گویند برای رسیدن به یک قرارداد به کار بیشتری نیاز است.

این قرار داد که بخش‌های کشاورزی، ارز و برخی جوانب حفاظت از مالکیت فکری را شامل می‌شود، بزرگترین قدم توسط این دو کشور طی ۱۵ ماه جنگ تلافی‌جویانه عوارض است که بازارهای مالی را خراب و رشد اقتصاد جهان را کند کرده است.

ولی اطلاعیه روز جمعه جزئیات زیادی را شامل نمی‌شد و ترامپ گفت ۵ هفته طول می‌کشد تا fi یک قرارداد کتبی برسند.

وی تاکید کرد این قرارداد ممکن است در این مدت به هم بخورد ولی این اتفاق نمی‌افتد.

استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا در کاخ سفید گفت: «فکر می‌کنم در مسائل کلیدی تفاهم اساسی داریم. ما مسائل بسیاری را بررسی کردیم ولی کار بیشتری لازم است. ما هیچ قراردادی را امضا نمی‌کنیم مگر اینکه که بتوانیم به رئیس جمهور بگوییم روی کاغذ آمده است».

ترامپ پس از دو روز مذاکرات در حالی که روبروی لیو هی، معاون نخست وزیر چین نشسته بود به خبرنگاران گفت هر دو طرف به پایان این جنگ تجاری بسیار نزدیک شده‌اند.

وی گفت: «درگیری‌های بسیاری بین آمریکا و چین وجود داشت ولی حالا تبدیل به یک مذاکره دوستانه شده است و این چیز خوبی است».

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

لیو گفت: «ما پیشرفت زیادی در زمینه‌های مختلف داشته‌ایم و درباره آن خوشحالیم. ما به تلاش‌های خود ادامه می‌دهیم».

رسانه‌های داخلی چین آخرین دور مذاکرات را سازنده، واضح و کارآمد خواندند و اشاره کردند با اینکه دو طرف به سوی یک قطعنامه پیش می‌روند، این مشکل را نمی‌توان با تحت فشار گذاشتن طرف چینی حل کرد.

ترامپ که بسیار علاقه مند است به کشاورزان آمریکایی نشان دهد همچنان حمایتشان می‌کند، چین را به خاطر توافق برای خرید ۵۰ میلیارد دلار محصولات کشاورزی آمریکا تحسین کرد ولی عوارض بر میلیاردها دلار کالاهای چینی را نگه داشت.

این اقدام ترامپ شک و تردید هایی به وجود آورد. اسکات کندی، متخصص تجارت چین در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی واشنگتن گفت: «من مطمئن نیستم چیزی که ترامپ آن را یک قرارداد نامیده عادلانه باشد».

منوچین گفت رئیس جمهور قبول کرده افزایش عوارض بر ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی تا ۳۰ درصد را که قرار بود از روز سه شنبه اجرایی شود به تعویق بیندازد.

ولی رابرت لایت هایزر، نماینده تجاری آمریکا هیچ تصمیمی در مورد عوارضی که قرار است در دسامبر اجرایی شود نگرفته است.

ترامپ گفت: «به نظر من، ما داریم به سمت یک قرارداد می‌رویم که قرارداد خوبی است و فراتر از عوارض است».

مسائل مربوط به مالکیت فکری در دوره بعدی مذاکرات بررسی می‌شود. وی گفت مذاکرات دور دوم بلافاصله پس از امضای قرارداد دوره اول آغاز می‌شود و احتمالا نیاز به دور سوم مذاکرات هم هست.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لزوم واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وزیر صمت: شرکت‌های خودرو ساز به شخص واگذار نمی‌شوند، اما برنامه وزارت صمت، واگذاری شرکت‌های خودروساز به بخش خصوصی است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ آقای رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیئت دولت، با اشاره به اینکه خروج برخی خودرو‌ها از خط تولید به ویژه خودور‌های پرتیراژ در دستور کار شرکت‌های خودرو ساز قرار دارد، افزود: از خانواده پراید و پژو خروجی خواهیم داشت، البته خودرویی مناسب، جایگزین آن خواهد شد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر صمت با اشاره به اینکه ما از همه کالا‌های تولید داخل حمایت می‌کنیم افزود: هم اکنون ساخت داخل و خوداتکایی در برخی کالا‌ها از جمله لاستیک سنگین و پارچه‌های مورد نیاز کشور، در اولویت حمایت‌ها قرار دارد. وی با بیان اینکه، شرکت‌های خودرو ساز، پیگیر اجرای این برنامه هستند گفت: ما نیز این موضوع را پیگیری و حمایت می‌کنیم، در مرحله نخست نیز خودرو پراید در مدلی که تعهدی برای آن وجود ندارد از چرخه تولید خارج می‌شود. وزیر صمت با اشاره به اینکه ما از همه کالا‌های تولید داخل حمایت می‌کنیم افزود: هم اکنون ساخت داخل و خوداتکایی در برخی کالا‌ها از جمله لاستیک سنگین و پارچه‌های مورد نیاز کشور، در اولویت حمایت‌ها قرار دارد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی آقای رحمانی در خصوص وضعیت زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی بخصوص شهرک‌های صنعتی اطراف تهران گفت: ما در بخش زیر ساخت‌های این شهرک‌ها، به ویژه در خصوص تامین برق با مشکل جدی مواجه هستیم البته در خصوص آب، خط انتقال در حال احداث و در مورد برق نیز نیاز به احداث پست است که وزارت نیرو به دلیل کمبود بودجه، امکان رفع این مشکل را ندارد.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
تیبا ۲ در بازار حدود پنج میلیون با قیمت تحویل کارخانه اختلاف دارد و اکنون به ۵۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده است. قیمت پراید سایپا ۱۳۱ در بازار ۴۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است و حدود پنج میلیون با قیمت مصوب کارخانه اختلاف دارد. پراید وانت هم در بازار ۴۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده و چهار میلیون از قیمت مصوب کارخانه گران‌تر است. سمند EF۷ امروز یک میلیون تومان ارزان شد و به قیمت ۸۵ میلیون تومان بازگشته است. سمند LX هم با کاهش ۵۰۰ هزار تومانی روبرو شده و در بازار حدود ۷۷ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

نظارت بر نصب نرخ نامه نان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در چند سال اخیر نرخ نان ثابت بوده و بدلیل افزایش هزینه‌ها، نانوایان تقاضای افزایش قیمت نان را داشتند که از اول مهرماه بخشنامه جدید نرخ نان اعلام شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ در چند سال اخیر نرخ نان ثابت بوده و بدلیل افزایش هزینه‌هایی مانند دستمزد کارگر، قیمت‌های آب و برق و هزینه‌های سربار، نانوایان تقاضای افزایش قیمت نان را داشتند که از اول مهرماه بخشنامه جدید نرخ نان اعلام شد. برای ساماندهی قیمت نان بر روی نرخنامه نان قیمت انواع نان با گندم یارانه‌ای و آزاد به همراه وزن چانه مشخص شده است؛ نصب نرخنامه در نانوایی‌ها برای شفافیت قیمت‌ها و جلوگیری از گرانفروشی است که سازمان حمایت در اجرای آن نظارت دارد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز؛ رئیس شورای اجرایی ایران در اتحادیه بین المجالس جهانی در پاسخ به ادعاهای نماینده پارلمان بحرین مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در جنگ‌های نیابتی منطقه و حملات اخیر آرامکو دخالت داشته است، گفت: متاسفانه امروز یکی از هیات‌های پارلمانی ادعای بی‌پایه و خیالی علیه ایران اسلامی مطرح کرد؛ ایران این اظهارات را به عنوان ادامه سیاست مخدوش کردن واقعیت‌های منطقه می‌داند و آن را محکوم می‌کند. نماینده مردم تهران در مجلس، تصریح کرد: مایه تعجب است آنهایی که عوامل حمایت و پشتیبانی از گروه‌های تروریستی مانند القاعده و تکفیری‌های داعشی محسوب می‌شوند، این نوع اظهارات خصمانه را علیه همسایگان خود مطرح می‌کنند. او ادامه داد: نباید فراموش کرد امروزه کشورهایی مانند یمن از اینکه سیاست‌های خطرناک در منطقه اعمال می‌شود و صلح و ثبات رو به افول است، آزرده خاطر هستند. حسینی افزود: برخلاف اصول و اظهارات این نوع کشورها، جمهوری اسلامی ایران همواره نقش سازنده در مبارزه با تروریسم خصوصا تروریست‌های تکفیری در منطقه ایفا کرده است. رئیس شورای اجرایی ایران در اتحادیه بین المجالس جهانی: باید یادآور شد حضور جمهوری اسلامی ایران در برخی از کشورهای منطقه برای مبارزه با تروریست‌های تکفیری و بنا به دعوت رسمی دولت‌های این کشورها است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد21 ساعت قبل
بر خلاف گذشته‌های دور که «فقر» تنها در نداشتن پول کافی برای ادامه حیات و تهیه مایحتاج روزمره خلاصه می‌شد، امروز نداشتن دانش‌های پایه، عدم دسترسی به اینترنت و حتی ندانستن زبان دوم نیز نوعی فقر محسوب می‌شود. در اسلام به لزوم برطرف کردن فقر از جامعه توجه ویژه‌ای شده است. از پیامبر اکرم (ص) نقل شده که «کاد الفقر ان یکون کفرا - فقر انسان را در آستانه کفر قرار می‌دهد». به همین منظور، بانک ملی ایران در این زمینه اقدامات گسترده‌ای انجام داده و همواره بخش عمده‌ای از منابع قرض‌الحسنه خود را به رفع احتیاجات عمومی تخصیص می‌دهد. خوداشتغالی، کمک به زنان سرپرست خانوار و حتی تسهیلات در قالب رونق تولید و کسب و کار، عناوین سرفصل‌هایی است که حجم زیادی از منابع بانک ملی ایران به سوی آنها هدایت می‌شود.
ایسناایسنا10 ساعت قبل
به گزارش ایسنا، مطمئنا فشار زیادی برای انعقاد یک توافق تجاری میان آمریکا و چین وجود دارد. هدف از این کار، تلاش برای کاهش تنش‌ها و دست یابی به یک توافق جامع عنوان شد. هر یک از این دو طرف به دلیل مسائل سیاسی داخلی، برای انعقاد یک قرارداد تحت فشار شدیدی قرار دارند. با این حال مشکل اساسی توافق تجاری میان آمریکا و چین این است که به نظر می‌رسد توافقی وجود ندارد. حتی اگر توافقی وجود داشته باشد لازم است که انتظارات واقع گرایانه‌ای برای اجرای موفقیت‌آمیز آن ایجاد شود.

نظرها

اخبار بیشتر