بر کیش بی‌آزاری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
بر کیش بی‌آزاری

بر کیش بی‌آزاری

ایسناخبرگزاری ایسنا |
چرا حافظ می‌گوید: «مباش در پی آزار و هر چه خواهی کن/ که در شریعت ما غیر از این گناهی نیست»؟ یک مدرس دانشگاه، به این سوال پاسخ داده است.

محمدابراهیم ایرج‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: از دیدگاه حافظ و بر اساس منش و روشی که از اشعار او برمی‌آید، دو گناه بزرگ و غیرقابل اغماض وجود دارد که یکی مردم آزاری‌ است و دیگری، ریا کاری.

عضو هیئت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه پیام نور اصفهان ادامه داد: نادیده نباید گرفت که اندیشه حافظ، پیش و بیش از هر چیز درآمیخته با قرآن و حدیث است. درست است که اسلام را تسلیم در برابر خدا معنا کرده‌اند، اما مگر کسی که تسلیم خدا باشد، مردم آزاری پیشه می‌کند؟

وی افزود: بنا بر حدیثی از پیامبر (ص) مسلمان واقعی، کسی است که مردم از دست و زبان او در امان باشند. اصل و اساس اندیشه حافظ نیز بر همین نکته استوار است که می‌گوید «مباش در پی آزار و هر چه خواهی کن/ که در شریعت ما غیر از این گناهی نیست.» و سایر گناهان کبیره را هم زیرشاخه همین آزار رساندن به دیگری می‌توان قرار داد.

ایرج‌پور با اشاره به بیت «چنان بزی که اگر خاک ره شوی، کس را/غبار خاطری از رهگذار ما نرسد»، خاطرنشان کرد: خاک شدن، ایهام دارد و معنی مردن و یا فروتنی را می‌توان از آن برداشت کرد. پس حافظ می‌گوید حتی اگر مردی یا به منتها درجه افتادگی رسیدی، باز هم باید مواظب باشی که گرد آزاری بر خاطر کسی ننشانی و این نشان می‌دهد که پرهیز از ‌آزار تا چه حد اندیشه محوری حافظ بوده است.

این مدرس دانشگاه، وجود نمونه‌های بی‌شمار آزاد کردن اسیران و مهربانی با حیوانات در سیره پیامبر و امامان را که مخالف با نگاه غالب مردم در آن عصر و زمانه بود، موید اهمیت بی‌آزاری در اسلام دانست و گفت: همه ادیان بزرگ و بزرگان ادیان و عرفا، به رعایت این مسئله توجه ویژه داشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه استبداد و اختناق، نوعی از آزار رسانی به مردم است که باعث و عامل بروز ریاکاری در بین آن‌ها می‌شود، تصریح کرد: استبداد که سابقه‌ای ۲۵۰۰ ساله در ایران زمین دارد، باعث می‌شود که مردم خودشان را به شکلی که حکومت و بزرگان آن می‌پسندند دربیاورند و در نتیجه دیگر خود حقیقی‌شان نباشند. این همان چیزی است که حافظ از آن نفرت دارد؛ ریا.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

عضو هیئت علمی گروه ادبیات فارسی دانشگاه پیام‌نور اصفهان با گریزی به زندگی حافظ، یادآور شد: جوانی حافظ، قرین با حکومت شاه شجاع، حاکم خوب فارس بود اما پس از او، امیرمبارزالدین بر مسند حکومت فارس و کرمان نشست و بلافاصله دستور داد که میخانه‌ها را ببندند و چنگ و چغانه و آلات موسیقی را بشکنند. حافظ می‌دید که حاصل این کار چیزی جز زهد ریایی نیست به همین دلیل ‌می‌سرود «در میخانه ببستند، خدایا مپسند/ که در خانه تزویر و ریا بگشایند»

ایرج‌پور، خاطر نشان کرد: چهره‌های منفی شعر حافظ، یعنی واعظ و زاهد و شیخ و محتسب، چهره‌های مقدس زمانه او بوده‌اند اما حافظ به دلیل همین منکر بزرگ ریا، با آن‌ها به جنگ برمی‌خیزد و می‌گوید «گر چه بر زاهد شهر این سخن آسان نشود/ تا ریا ورزد و سالوس، مسلمان نشود» یا در جایی دیگر می‌آورد «ریا حلال شمارند و جام باده حرام/ زهی طریقت و ملت، زهی شریعت و کیش»

وی ادامه داد: بنابراین حافظ از آزار رسانی پرهیز می‌دهد تا جلوی بروز ابتلائات آن که یکی از جمله آن‌ها همین ریاست، بگیرد.

این مدرس دانشگاه تاکید کرد: وقتی ریا اصل شود، حقیقت افراد پنهان می‌شود و تلاش آحاد جامعه که می‌تواند مصروف پیشرفت و به حرکت درآوردن چرخ‌های یک کشور شود، صرف این می‌شود که چگونه خود را به شکل مطلوبی که از او طلب می‌شود دربیاورد. به این ترتیب است که آزار و استبداد و ریا باعث فلج شدن یک جامعه می‌شود و به این جهت است که حافظ، به شدت با آن مبارزه می‌کند.

ایرج‌پور، بازگشت به حافظ، سعدی، نظامی، عطار، مولوی را بازگشت به سرچشمه موفقیت دانست و گفت: بازیابی اندیشه این بزرگان، کلید پیروزی همه جوامع است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | خیمه سنگین اختاپوس‌ها روی بقایای یک نهنگ

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
امور مربوط به مهاجرت، درخواست ویزا، فرآیند گرفتن ویزا، اقامت و … از جمله موضوعاتی است که دارای حساسیت بالایی بوده و گاهی انجام اشتباهات جزئی در انجام آن‌ها باعث بروز مشکلات جبران‌ناپذیر برای افراد می‌شود. اگر قصد مهاجرت به خارج از کشور برای کار و تحصیل را دارید یا می‌خواهید برای اهداف کوتاه مدت نظیر تفریح و دیدار خانواده به کشورهای خارجی سفر کنید بسیار مهم است که انجام امور سفر خود را به موسسات باسابقه و معتبر بسپارید.

زوارالحسین در مسیر اربعین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
اکنون جهانیان اسلام را به نام اباعبدالله الحسین می‌شناسند؛ به پاس صبر، عزت و پایداری حضرت زینب (س) به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمده‌اند به یک قرار جمعی …راهشان پیدا؛ درست مثل خورشیدی که نظاره‌گر بود. هر کسی به طریقی سعی می‌کرد خادمان زائران اربعین باشد؛ موکب به موکب. حالا جهانیان اسلام را به نام اباعبدالله الحسین می‌شناسند؛ به پاس صبر، عزت و پایداری حضرت زینب (س). در مسیر معرفت حسینی می‌شود درس اخلاق، ایثار و آزادگی را فراگرفت. یا اباعبدالله الحسین (ع) در این مسیر قدم‌هایمان را استوار دار.

حسین (ع)، آغاز زندگی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

عاشقانی که جا نماندند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، عاشقان اباعبداالله الحسین (ع) که از حضور در راهپیمایی نجف تا کربلا جا مانده‌اند امروز صبح به نیابت از زیارت مرقد مطهر امام حسین (ع) و به قصد رجاء از میدان‌های پنجگانه تهران پیاده‌روی خود را به سوی حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی (س) آغاز کردند.
الفالف21 ساعت قبل
هرکسی از نگاه خود و با سلیقه شخصی دیگری را که ممکن است در هر زمینه‌ای کاری را انجام دهد، مورد حمله و آماج قرار می‌دهد. پسر چشم آبی سینمای ایران خیلی زود معروف شد، شاید زودتر از چیزی که خودش فکر می‌کرد! اما گلزار به جز بازیگری، موسیقی را هم با جدیت دنبال می‌کرد و قبل‌ از دیده شدن در قاب سینما گیتاریست گروه موسیقی آریان بود. کنسرت در سالن اسکاراما مورد تازه‌ای که پیرامون گلزار و کنسرت جدیدش رخ داده، کمی عجیب‌تر از بقیه موارد است. کنسرتی که سه هفته آینده است و شصت درصد بلیت‌هایش فروش رفته، چگونه قضاوت شده که موفق بوده یا نبوده؟!

نظرها

اخبار بیشتر