شمال عراق فرصت طلایی برای شکوفایی اقتصاد استان کردستان است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اقتصادی
شمال عراق فرصت طلایی برای شکوفایی اقتصاد استان کردستان است

شمال عراق فرصت طلایی برای شکوفایی اقتصاد استان کردستان است

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجە گفت: شمال عراق یک فرصت طلایی و ویژە برای شکوفایی و توسعە اقتصاد استان کردستان بە شمار می رود.

بە گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از سنندج، غلامرضا انصاری در سی و سومین نشست مشترک شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کردستان، عراق را یک ظرفیت عظیم اقتصادی و فرهنگی دانست و گفت: مهمترین عنصر محکم کنندە روابط ایران و عراق تعیین یک مسیر اقتصادی است.

وی با بیان اینکە زبان مشترک ظرفیت‌های زیادی برای استان کردستان ایجاد می‌کند و نباید هرگز از تجارت با آنان غافل بود، افزود: زمینە‌های سیاسی، فرهنگی و جغرافیایی حکم می‌کند کە عراق یک هدف جدی اقتصادی باشد.

انصاری تلاش برای ایجاد بالانس در تجارت با عراق را یکی از ضروریات تعمیق روابط دانست و خاطرنشان کرد: ایجاد شهرک اقتصادی مشترک و حضور سرمایە گذاران در دو طرف می‌تواند روابط اقتصادی را تعمیق کند.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجە از اتاق بازرگانی کردستان خواست علاوە بر ایجاد دفاتر تجاری در اقلیم، برای تجارت خود قراردادهای محکم ببندند تا در مسیر بازگشت سرمایە خود دچار مشکل نشوند.

وی تلاش برای فعال کردن مرز سیرانبند را مورد تاکید قرار داد و افزود: نظر اقلیم کردستان در مرز سیرانبند مثبت است و باید تلاش کنیم موافقت دولت مرکزی را اخذ کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مسابقه پرسرعت‌ترین ماشین‌های خورشیدی جهان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

اقتصاد ایران به اصلاح ساختار نیاز دارد

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
فسادهای اقتصادی که به طور سریالی در کشور پدید می‌آید هم مورد توجه همگان است. مهدی غضنفری وزیر اسبق صمت هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مشکلات اقتصادی فعلی بیانگر ناتوانی در این بخش است گویا سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حد یک شعار باقی مانده است. رسیدن به اهداف سیاست‌های مقاومتی یک شیوه حکمرانی منظم می‌خواهد که متاسفانه درکشور وجود ندارد و شیوه مورد استفاده ما درحال حاضر فاقد یک ساختار منسجم است. دیگر کشورهای دنیا قبل از ما به اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی رسیده‌اند و وام را به عرضه مسکن می‌دهند. آقای سعدوندی هم در سوی دیگر استودیو گفت: یکی از مشکلات بزرگ در ساختار نظام این است که کسانی که قرار است سیاست‌های اقتصادی را اصلاح کنند منادیان حفظ وضع موجودند.

لزوم واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وزیر صمت: شرکت‌های خودرو ساز به شخص واگذار نمی‌شوند، اما برنامه وزارت صمت، واگذاری شرکت‌های خودروساز به بخش خصوصی است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ آقای رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیئت دولت، با اشاره به اینکه خروج برخی خودرو‌ها از خط تولید به ویژه خودور‌های پرتیراژ در دستور کار شرکت‌های خودرو ساز قرار دارد، افزود: از خانواده پراید و پژو خروجی خواهیم داشت، البته خودرویی مناسب، جایگزین آن خواهد شد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر صمت با اشاره به اینکه ما از همه کالا‌های تولید داخل حمایت می‌کنیم افزود: هم اکنون ساخت داخل و خوداتکایی در برخی کالا‌ها از جمله لاستیک سنگین و پارچه‌های مورد نیاز کشور، در اولویت حمایت‌ها قرار دارد. وی با بیان اینکه، شرکت‌های خودرو ساز، پیگیر اجرای این برنامه هستند گفت: ما نیز این موضوع را پیگیری و حمایت می‌کنیم، در مرحله نخست نیز خودرو پراید در مدلی که تعهدی برای آن وجود ندارد از چرخه تولید خارج می‌شود. وزیر صمت با اشاره به اینکه ما از همه کالا‌های تولید داخل حمایت می‌کنیم افزود: هم اکنون ساخت داخل و خوداتکایی در برخی کالا‌ها از جمله لاستیک سنگین و پارچه‌های مورد نیاز کشور، در اولویت حمایت‌ها قرار دارد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی آقای رحمانی در خصوص وضعیت زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی بخصوص شهرک‌های صنعتی اطراف تهران گفت: ما در بخش زیر ساخت‌های این شهرک‌ها، به ویژه در خصوص تامین برق با مشکل جدی مواجه هستیم البته در خصوص آب، خط انتقال در حال احداث و در مورد برق نیز نیاز به احداث پست است که وزارت نیرو به دلیل کمبود بودجه، امکان رفع این مشکل را ندارد.

افزایش بی ضابطه قیمت؛ افت کیفیت نان

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
در این بین افزایش قیمت تنور برخی از نانوایی‌ها را نیز داغ‌تر کرد و بدون نصب نرخ جدید نان، هر قیمتی که می‌خواهند نان را پخت می‌کنند، استدلال برخی نانوایان این است که کنجد و سبزی به نان اضافه می‌کنند و این باعث افزایش قیمت نان می‌شود. علت افزایش نرخ نان از نظر نانوایاناجبار نصب نرخ نامه جدید نان بهانه‌ای شد تا سری به نانوایی‌های سطح شهر تهران بزنیم. وی ادامه داد: قیمت نان سنگک ازاد پز ۱۸۰۰ تومان است اما وقتی ما علت افرایش قیمت را از نانوا می‌پرسیم می‌گوید کنجد دارد؛ کنجد باعث شده تا نانوایی‌ها قیمت نان را بدون ضابطه به فروش برسانند. اقای محمودی که از مشتریان نانوایی بود می‌گوید: قیمت نان مشخص نیست و ۲۰۰ تومان بر قیمت نان اضافه می‌کند و می‌گوید که پول خورد نداریم در صورتی که با کارت خوان هم همین قیمت است. نکته دوم این است که برای جلوگیری از افزایش قیمت باید کف و سقف قیمت نان نیز مشخص شود اگر چه بیان شده است که نان با یک رو کنجد ۵۰۰ تومان بر قیمت نان می‌افزاید، اما این موضوع علت نرخ گذاری متفاوت شده است.
عصر ایرانعصر ایران3 ساعت قبل
رییس اتحادیه کفاشان دست‌دوز تهران گفت: در حال حاضر کفش ایرانی به کشورهایی همچون عراق، افغانستان، آذربایجان و روسیه صادر می‌شود. اما طبق آمارها طی سال‌های اخیر ۶۱۰ میلیون دلار کاهش واردات داشته‌ایم و هیچ کمبودی هم در بازار دیده نشده است. وی در مورد صادرات ایران نیز گفت: در سال ۹۶ میزان صادرات ما ۸۸ میلیون دلار به صورت رسمی و ۱۰۹ میلیون دلار به صورت غیر رسمی بوده است که رقم غیررسمی آن در سال ۹۷ به ۱۷۰ میلیون دلار رسیده است. در سال‌ها گذشته فاصله زیادی بین صنعت کیف و کفش ایران با موارد مشابه خارجی آن ایجاد شد؛ اما با برگزاری این هشت دوره نمایشگاه توانسته‌ایم همگام با تکنولوژی روز دنیا، صنعت کیف و کفش ایران را به دنیا معرفی کنیم. در این دوره نمایشگاه ۱۸۳ شرکت ایرانی و خارجی شامل چین، ترکیه و نمایندگان آلمان و ایتالیا در ایران حضور دارند.
کرد آنلاینکرد آنلاین8 ساعت قبل
عصر کرد - سنندج - مدیرکل بیمه سلامت کردستان گفت: در نیمه نخست امسال، حدود سه هزار همپوشانی بیمه‌ای در استان توسط ناظران بیمه سلامت و با کمک و همراهی دفاتر پیشخوان خدمات دولت شناسایی و برطرف شده است. وی با بیان اینکه در مجموع از اول اجرای طرح تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار همپوشانی در استان رفع شده است، گفت: رفع همپوشانی بیمه‌ای در راستای خدمات رسانی بیشتر به افراد ضعیف جامعه که فاقد هر نوع بیمه‌ای بوده و توان خرید بیمه را ندارند، اجرا می‌شود. مدیرکل بیمه سلامت کردستان یادآور شد: در راستای اجرای طرح، با همکاری دانشگاه علوم پزشکی، دستگاه‌های استحقاق سنجی در سطح بیمارستان‌های استان ایجاد شده و در این زمینه با جدیت فعالیت می‌شود. هم اکنون علاوه بر ۱۰ اداره در ۱۰ شهرستان استان، ۳۲ دفتر پیشخوان طرف قرارداد در استان کردستان آمادگی ارائه خدمت به تمام بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت را دارند. در استان کردستان بیش از یک میلیون و ۵۳ هزار نفر زیرپوشش بیمه سلامت قرار دارند که بیشترین تعداد شامل بیش از ۶۰۰ هزار نفر در روستاها ساکن هستند.

نظرها

اخبار بیشتر