چرا حافظ در حافظه مردمی ما زنده است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
چرا حافظ در حافظه مردمی ما زنده است؟

چرا حافظ در حافظه مردمی ما زنده است؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
حافظ را از زاویه های مختلف می توان مورد توجه قرار داد که هر زاویه ای می تواند منظرهای تازه و جدیدی را بگشاید، گام هایی که حتما گام های پسینی را خواهد داشت.

چرا حافظ این مقدار و میزان در حافظه مردمی ما زنده و با طراوت است؟ ۶ و نیم قرن از زمان انتشار حافظ می‌گذرد اما هنوز حافظ‌تر و تازه است. بزرگان و شاعران زیادی داشتیم اما می‌توان گفت که حافظ مردمی‌ترین شاعر ایران است و حافظ در حافظه مردم همانند گل بهاری، تر و تازه است.

هنوز که هنوز است در حوزه نشر و انتشار دیوان حافظ هر سال ده‌ها دیوان با تیراژهای مختلف عرضه منتشر می‌شود و فضای مجازی نیز مجال‌های جدیدی برای مراجعه به حافظ ایجاد کرده است. کمتر ایرانی است که چند بیت و چندین غزل از حافظ به خاطر نداشته باشد، حافظ کنار طاقچه و کنار سفره عید و یلدا در متن زندگی و حاشیه ما ایرانی هاست، چه اکسیری است که حافظ دارد که می‌تواند بیش از ۶ و نیم قرن مردم ایران را اینگونه با خود همراه و هم نفس کند؟

به نظر می‌آید که حافظ به خودآگاهی ما کمک می‌کند، تن آگاهی و کالبد آگاهی سهل و آسان است و در کنار آینه‌ای ایستادن یا به آزمایشگاهی رفتن این کار میسر می‌شود اما خود آگاهی کار راحتی نیست بلکه کار سختی است و حافظ به ما کمک می‌کند خودمان را در آینه او ببینیم بشناسیم و کشف کنیم. اینجا است که با حافظ خط ارتباطی پیدا می‌کنیم چون از طریق او می‌توانیم نقبی به درونمان بزنیم.

هرکس در آینه حافظ خودش را می‌بیند و تفسیر می‌کند و این یکی از رازهای ماندگاری حافظ است چون حس می‌کنیم با حافظ گویا نجوای با خود داریم. ما مردم ایران در طول ۱۴ قرن یا چندین هزار سال در معبر دردها و رنج‌های داخلی و بیرونی بودیم و هنوز هم هستیم، حافظ سنگ صبور دردها و رنج‌های ماست، ما در فضای حافظ دردهایمان را می‌گوییم و رنج هایمان را می‌سراییم و آرامش میگیریم و امید پیدا میکنیم.

مراجعه به حافظ مراجعه به سنگ صبور فردی و اجتماعی ماست و اینگونه است که حافظ می‌ماند و می‌تواند برای ماندن، نفس کشیدن، آرام بودن و امید داشتن به ما کمک کند. نکته دیگر که راز ماندگاری حافظ را در حافظه مردمی ما تعریف می‌کند این است که حافظ تنها یک شاعر نیست، حافظ یک رسانه با ویژگی نقادی است، نقدهایی که مربوط به یک دوره تاریخی نیست، نقدهای فراتاریخی اجتماعی است. از این منظر در هر دوره می‌توان به حافظ مراجعه داشت و با حافظ به عنوان یک منتقد مصلح اجتماعی مواجهه برقرار کرد.

حافظ به عنوان یک مصلح اجتماعی همراه با جامعه ما قرن‌های متوالی بوده و تداوم یافته است. حافظ انتقال دهنده معنا نیست، حافظ حتی مولد معنا هم نیست، حافظ معنای خامی را تولید می‌کند که مخاطب این معنای خام را فرآوری می‌کند، حافظ در لابه لای کلماتش نقطه چین‌های فراوان دارد که مخاطب با پرکردن آن احساس می‌کند با حافظ شاعرانگی می‌کند.

حافظ در حافظه ایرانی داوم دارد از وقتی که حافظ به حافظه جهانی منتقل می‌شود تداوم پیدا می‌کند البته ملت‌های مختلف در زمان‌های مختلفی با حافظ مرتبط شدند. اروپا و غرب که از قرن ۱۷ با حافظ آشنا شدند، این آشنایی دیگر پایان نیافت و جویباری است که به امروز و فرداها تداوم می‌یابد. امسال دویستمین سال انتشار دیوان شرقی و غربی گوته آلمانی است. این اثر در دوره پختگی او منتشر شد و او تحت جذبه این اثر است.

به نظر می‌آید جاذبه حافظ را در حافظه جهانی همچون حافظه داخلی بیش از پیش باید بشناسیم و به آن ارج نهیم و به یکی از موثران این اتفاق که گوته است می‌توان احترام و تکریم مضاعف گذاشت که او در گسترش معنا و نگاه حافظ به نگاه جهانی تاثیر زیادی داشت. در دویستمین سالگرد انتشار دیوان شرقی و غربی، می‌توان دریچه‌ای را که گوته بین حکمت شرقی و غربی کشور و بین حافظ و جهان انسانی گشود، بتوانیم بیش از گذشته بگشاییم.

* سخنرانی در آیین بزرگداشت روز حافظ در شیراز

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ماجرای فاطمه معتمدآریا با افسردگی / ببینید

برنابرنا20 ساعت قبل

آقای نماینده! واقعی می‌گویید یا با ما شوخی دارید؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا در مقطع دکتری، تدریس به زبان انگلیسی انجام می‌شود. چه دانشجویان خارجی چه دانشجویان مقیم، باید زبان انگلیسی را بلد باشند. مقالات معتبر و علمی جهان به زبان انگلیسی نوشته می‌شود. جاسوس‌ها در کنار زبان مادری، انگلیسی بلد هستند چون با زبان انگلیسی در همه جای دنیا کارشان راه می‌افتد. کاش نمایندگان محترم مجلس برای مخالفت خود با زبان انگلیسی، دلایل بهتری می‌آوردند.
الفالف1 روز قبل
هر روز اخبار مهمی در رسانه‌ها در حوزه‌های مختلف منتشر می‌شود. به نظر می‌رسد ماحصل این گفت‌وگو و شاید علت برگزاری این جلسه، دفاع تمام‌قد از عملکرد شش‌ساله بود. ***درخواست حسین فریدون از قوه قضائیهحسین فریدون امروز برای اجرای حکم به دادسرا مراجعه و به زندان منتقل شد. سخنگوی دولت ادامه داد: این سایت برای فروپاشی ذهنی جامعه فعالیت می‌کرد که در راستای عملیات روانی بود. بیشتر بخوانید: سخنگوی دولت: دستگیری «زم» موجب اتهام زنی‌های جدید نشود/ تحت تحریم گفت‌وگو نمی‌کنیم***
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

مسابقه پرسرعت‌ترین ماشین‌های خورشیدی جهان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
مراسم تجدید میثاق کارکنان سازمان عقیدتی سیاسی ارتش با آرمان‌های امام راحل صبح امروز با حضور محمدحسنی، امیر دریادار سیاری و جمعی از کارکنان ستاد و نیروهای چهارگانه ارتش برگزار شد. اعتمادآنلاین| همزمان با ۲۴ مهر، سالروز فرمان تاریخی رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) مبنی بر تاسیس سازمان عقیدتی سیاسی در ارتش، کارکنان این سازمان با حضور در مرقد مطهر آن رهبر فقید، ضمن ادای احترام، با آرمان‌های والای ایشان تجدید میثاق کردند. در این مراسم حجت الاسلام عباس محمدحسنی رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، امیر دریادار حبیب الله سیاری رییس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش، به همراه کارکنان ستاد و نیروهای چهارگانه ارتش حضور یافتند. همچنین پیش از آغاز مراسم، امیر دریادار سیاری به همراه رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش با حضور در قطعه شهدا، نسبت به ساحت مقدس شهدای مدافع حرم، شهدای ۸ سال دفاع مقدس و شهدای رسانه ادای احترام کردند. منبع: ایسنا

نظرها

اخبار بیشتر