عدم رعایت الگوی کشت در کردستان/درهای صادرات همچنان بسته است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کرد آنلاین
  4. اقتصادی

عدم رعایت الگوی کشت در کردستان/درهای صادرات همچنان بسته است

کرد آنلاینخبرگزاری کرد آنلاین |
عدم رعایت الگوی کشت در کردستان/درهای صادرات همچنان بسته است - 0

بزرگنمایی:

عصر کرد - سنندج – افزایش سطح زیر کشت، ممانعت از صادرات و عرضه بیش از نیاز مصرف بازار و همچنین عدم رعایت الگوی کشت، معضلی جدی برای محصولات کشاورزی در کردستان است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: طی دو دهه اخیر بیشتر تلاش دولت‌های مختلف بر روی رونق کشاورزی و توسعه این حوزه با هدف رسیدن به خودکفایی در محصولات غذایی و تامین امنیت غذایی کشور بوده گرفته، غافل از اینکه هر سال نیز با مشکلاتی که برای کشاورزان به وجود می‌آید خود دولت باز هم مجبور می‌شود در راستای جلوگیری از ورود ضرر و زیان به کشاورزان در بحث خرید محصولات آنان به صورت تضمین، حمایتی و اشکال مختلف دیگر وارد کار شود.

طی یک دهه اخیر در حوزه کشاورزی یک سال با مشکل کمبود سیب زمینی، یک سال پیاز، یک سال گوجه فرنگی، یک سال گندم و یک سال دیگر محصولات پر مصرف کشاورزی رو به رو شده‌ایم که به همین دلیل قیمت این محصولات در عرض چند روز با افزایش ناگهانی مواجه می‌شود و کشاورزان نیز به طمع سود بیشتر در سال بعد از آن سطح زیر کشت محصولی که در بازار دچار کمبود شده را افزایش داده و در نهایت در زمان برداشت با مشکل عرضه و کاهش قیمت و ضرر و زیان مواجه می‌شوند.

سال گذشته به دلیل وقوع سیل در مناطق جنوبی کشور تمامی محصول گوجه کاران زیر آب رفت و در نتیجه با کمبود این محصول در بازار مصرف مواجه شدیم و همین امر باعث شد تا قیمت گوجه فرنگی به یکباره از کیلویی هزار و ۵۰۰ تومان تا ۱۰ هزار تومان افزایش یابد و به تبع آن قیمت رب‌های گوجه فرنگی نیز از هر کیلو چهار هزار تومان تا ۲۵ هزار تومان نیز افزایش یافت.

همین مسئله باعث شده تا در سال زراعی جدید کشاورزان الگوی کشت را رعایت نکنند و به هوای بالا بودن قیمت گوجه فرنگی سطح زیر کشت این محصول را افزایش دهند که همین امر هم باعث شد امسال در فصل برداشت به علت تولید بیش از نیاز مصرف کسی دیگر خریدار گوجه فرنگی کشاورزان نباشد و از این رو شاهد کاهش شدید قیمت این محصول تا ۴۵۰ تومان به ازای هر کیلوگرم در بازار باشیم.

اجرای طرح حمایتی خرید گوجه فرنگی در کردستان

بر اساس آمارهای وزارت جهاد کشاورزی هزینه تولید هر کیلوگرم گوجه فرنگی از زمان کاشت تا زمان برداشت در مناطق پر آب کشور بین ۵۰۰ تا ۵۵۰ تومان بوده و در مناطق کم آب نیز این هزینه بین ۶۰۰ تا ۶۵۰ تومان است که با این احتساب کشاورزان بدون شک دچار خسارت‌های بسیاری می‌شوند.

از همین رو وزارت جهاد کشاورزی امسال اجرای طرح خرید حمایتی گوجه فرنگی با قیمت هر کیلوگرم هزار تومان را در دستور کار خود قرار داد تا هم قیمت بازار را کنترل کرده باشد و هم از ضرر و زیان به کشاورزان جلوگیری شود.

از آنجا که کشاورزی یکی از اصلی‌ترین منابع درآمدی مردم کردستان محسوب می‌شود و امسال گوجه کاران کردستانی نیز همچون دیگر کشاورزان کشور سطح زیر کشت گوجه فرنگی خود را بدون رعایت الگوی کشت که از سوی سازمان جهاد کشاورزی کردستان تدوین شده بود، افزایش دادند، مشکلات این حوزه گریبان آنان را نیز گرفت.

کشت گوجه‌فرنگی در ۱۸۰۰ هکتار از مزارع کردستان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در سال زراعی جاری بیش از هزار و ۸۰۰ هزار هکتار از مزارع استان زیر کشت این محصول رفته است در حالی که الگوی کشت تعریف شده از سوی این سازمان تنها ۹۰۰ هکتار بود.

خالد جعفری اظهار داشت: با توجه به افزایش قیمتی که سال گذشته گوجه فرنگی داشت کشاورزان خود اقدام به افزایش سطح زیر کشت این محصول کردند و از همین رو امسال با توجه به افزایش تولید در کشور با مشکل عرضه مواجه شده و رغبتی برای برداشت محصول خود ندارند.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی در راستای حمایت از کشاورزان خرید حمایتی گوجه فرنگی را در دستور کار خود قرار داد تا به تبع آن جهاد کشاورزی کردستان اقدام به این کار کند و سازمان تعاون روستایی و کارخانجات صنایع تبدیلی خرید این محصول را آغاز کردند.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

عدم رعایت الگوی کشت در کردستان/درهای صادرات همچنان بسته است - 18

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه امسال پیش بینی می‌شود ۱۲۰ هزار تن از این محصول در استان برداشت شود، ادامه داد: از آنجایی که ظرفیت تنها کارخانه رب سازی موجود در استان بسیار پایین است نمی‌توان به موقع این محصول را فراوری کرد و بخش عمده آن در حال فاسد شدن و کپک زدن است.

جعفری یادآور شد: در کنار این مشکل امسال با عدم مجوز ورود گوجه فرنگی به بازار اقلیم کردستان عراق بودیم و امکان صادرات این محصول وجود نداشته و همین مسئله باعث شده تا کشاورزان در صورت عدم دخالت به موقع دولت با ضرر و زیان بسیاری مواجه شوند.

خرید بیش از هشت هزار تن گوجه فرنگی در کردستان

مدیرکل تعاون روستایی کردستان نیز به خبرنگار مهر گفت: ‌ هشت هزار و ۱۰۰ تن از محصول گوجه‌فرنگی بهره برداران در این استان توسط مراکز خرید وابسته به صورت حمایتی خریداری شده است.

پیمان اسکندری اظهار داشت: خرید حمایتی به علت کاهش قیمت گوجه فرنگی و برای جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان، از بین رفتن انگیزه کشت و تولید این محصول از سوی تعاون روستایی انجام می‌شود.

وی افزود: سازمان تعاون روستایی کردستان این طرح را با همکاری یکی از کارخانه‌های رب گوجه‌فرنگی در استان کرمانشاه انجام می‌دهد و بهره برداران می‌توانند تا اطلاع ثانوی محصول خود را به این کارخانه تحویل دهند.

مدیرکل تعاون روستایی کردستان ادامه داد: در قالب این طرح حمایتی، سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران به نمایندگی از دولت نسبت به خرید حمایتی گوجه فرنگی در قالب ساز و کار تعریف شده و با رعایت سقف قیمت هزار تومان به ازای هر کیلوگرم محصول تحویل درب کارخانه اقدام می‌کند.

فرآوری گوجه فرنگی راه پیشنهادی دولت

یکی دیگر از راه حل هایی که دولت برای بهبود وضعیت کشاورزان و جلوگیری از خراب و کپک زدن گوجه فرنگی تولید شده ارائه داده فرآوری این محصول به صورت رب برای خود دولت است به صورتی که کارخانه‌های فرآوری رب به ازای فرآوری هر کیلوگرم رب از گوجه فرنگی‌های خریداری شده توسط دولت مبلغی را بابت دستمزد دریافت کرده و پس از فرآوری محصول آن را تحویل دولت دهند.

مدیرکل دفتر بازرگانی محصولات کشاورزی سازمان مرکزی تعاون روستایی در خصوص اقدمات دولت در راستای حمایت گوجه فرنگی کاران، بیان کرد: دولت حاضر است به ازای فرآوری هر بشکه رب بسته بندی به صورت اسپتیک مبلغ ۱۶۵ هزار تومان به عنوان دستمزد به کارخانه‌های فرآوری پرداخت کند.

علیرضا معتمد گفت: بشکه اسپتیک، کیسه مخصوص داخل بشکه و همچنین پالت برای حمل بشکه‌ها در اختیار کارخانه‌های فرآوری قرار می‌گیرد تا پس از فرآوری محصولات خریداری شده به دولت تحویل داده شود.

وی اظهار داشت: با توجه به حجم گوجه فرنگی برداشت شده انتظار داریم کارخانه‌های فرآوری به صورت ۱۰۰ درصدی توان خود را در اختیار تعاون روستایی قرار دهند و روزانه ۵۰۰ تن گوجه فرنگی را فرآوری کنند.

مدیرکل دفتر بازرگانی محصولات کشاورزی سازمان مرکزی تعاون روستایی افزود: در حال حاضر ۲۵ هزار تن رب آماده در کشور وجود دارد که با توجه به اینکه استان کردستان با اقلیم کردستان عراق هم مرز است، سعی می‌کنیم بتوانیم بخشی از این تولید را صادر کنیم.

معتمد یادآور شد: وزارت جهاد کشاورزی در چند سال گذشته به خوبی نشان داده در راستای حمایت از کشاورزان و صنعت کشاورزی کشور در هر زمانی که نیاز باشد به مشکلات پیش آمده در حوزه‌های مختلف ورود می‌کند تا مشکلی در امنیت غذایی کشور به وجود نیاید.

حال با تمام این تفاسیر باید بار دیگر نشست و منتظر ماند که این بار دولت می‌تواند به موقع دست کشاورزانی که تمام سرمایه خود را در راه توسعه و تولید محصولات کشاورزی به کار گرفته‌اند را بگیرد یا بار دیگر شاهد ضرر و زیان‌های هنگفت به کشاورزان خواهیم بود.

عدم رعایت الگوی کشت در کردستان/درهای صادرات همچنان بسته است - 35

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لزوم واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
وزیر صمت: شرکت‌های خودرو ساز به شخص واگذار نمی‌شوند، اما برنامه وزارت صمت، واگذاری شرکت‌های خودروساز به بخش خصوصی است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ آقای رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیئت دولت، با اشاره به اینکه خروج برخی خودرو‌ها از خط تولید به ویژه خودور‌های پرتیراژ در دستور کار شرکت‌های خودرو ساز قرار دارد، افزود: از خانواده پراید و پژو خروجی خواهیم داشت، البته خودرویی مناسب، جایگزین آن خواهد شد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر صمت با اشاره به اینکه ما از همه کالا‌های تولید داخل حمایت می‌کنیم افزود: هم اکنون ساخت داخل و خوداتکایی در برخی کالا‌ها از جمله لاستیک سنگین و پارچه‌های مورد نیاز کشور، در اولویت حمایت‌ها قرار دارد. وی با بیان اینکه، شرکت‌های خودرو ساز، پیگیر اجرای این برنامه هستند گفت: ما نیز این موضوع را پیگیری و حمایت می‌کنیم، در مرحله نخست نیز خودرو پراید در مدلی که تعهدی برای آن وجود ندارد از چرخه تولید خارج می‌شود. وزیر صمت با اشاره به اینکه ما از همه کالا‌های تولید داخل حمایت می‌کنیم افزود: هم اکنون ساخت داخل و خوداتکایی در برخی کالا‌ها از جمله لاستیک سنگین و پارچه‌های مورد نیاز کشور، در اولویت حمایت‌ها قرار دارد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی آقای رحمانی در خصوص وضعیت زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی بخصوص شهرک‌های صنعتی اطراف تهران گفت: ما در بخش زیر ساخت‌های این شهرک‌ها، به ویژه در خصوص تامین برق با مشکل جدی مواجه هستیم البته در خصوص آب، خط انتقال در حال احداث و در مورد برق نیز نیاز به احداث پست است که وزارت نیرو به دلیل کمبود بودجه، امکان رفع این مشکل را ندارد.

فیلم | هدیه ویژه‌ پوتین به پادشاه عربستان

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.

فیلم | نشت نفت از نفتکش سابیتی واقعیت دارد؟

همشهریهمشهری1 روز قبل

خبر‌های خوبی از هپکو در راه است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مدیر عامل شرکت هپکو در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: اقدامات خوبی درباره هپکو انجام شده است و در دو تا سه ماه آینده، شاهد اخبار خوبی از این شرکت خواهیم بود. وی افزود: البته به گفته وزیر اقتصاد، شرکت هپکو دیگر به فرد واگذار نمی‌شود بلکه واگذاری این شرکت به مجموعه‌ای شناسنامه دار صورت خواهد گرفت. آقای روغنی گفت: بیشترین بحثی که در کشور برای واگذاری هپکو وجود دارد این است که کنسرسیومی از صنایع معدنی کشور شامل معدن داران بزرگ کشور برای در اختیار گرفتن هپکو اعلام آمادگی کردند، زیرا مشتریان اصلی هپکو هستند و در این باره تاکنون ۱۰ جلسه کارشناسی تشکیل شده است که بنده نیز در آن حضور داشتم. مدیر عامل شرکت هپکو با بیان اینکه استاندار استان مرکزی، وزرای صنعت و اقتصاد و سازمان و بودجه، کمک‌های خوبی را در احیای هپکو ارایه می‌کنند، افزود: تصمیم بر این است تولید را در این مجموعه فعال کنیم که در این باره تصمیمات خوبی گرفته شده از جمله اینکه قرار است کنسرسیوم معدنی یادشده، سفارش گذاری برای ماشین آلات، قطعه سازی، تعمیر ماشین آلات معدنی و ساخت واگن‌های معدنی را که ظرفیت آن در داخل شرکت هپکو وجود دارد، انجام دهد. آقای روغنی گفت: در جلسه‌ای که امروز داریم برای تولید ۳۰۰ دستگاه ماشین آلات در هپکو تصمیم گیری نهایی خواهد شد که اگر کار تولید در این مجموعه آغاز شود، کارگر هم به آینده شغلی خود امید پیدا می‌کند.

فیلم/ ترور به سبک خاشقچی در سریال تلویزیونی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

لحظه شلاق خوردن زنان جوان برای در امان ماندن از شر شیطان+ فیلم / هند

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، زنان و دختران جوان هند در یک مراسم مذهبی که هر سال در جنوب هند برگزار می‌شود، برای دور ماندن از شیطان صف کشیده‌اند. برای دیدن این کلیپ با ما همراه باشید. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر