رویکردهای کلان بودجه‌۹۹ چیست؟ / احیای رشد بلند مدت تولید ناخالص داخلی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
رویکردهای کلان بودجه‌۹۹ چیست؟ / احیای رشد بلند مدت تولید ناخالص داخلی

رویکردهای کلان بودجه‌۹۹ چیست؟ / احیای رشد بلند مدت تولید ناخالص داخلی

بودجه ۹۹، با افق دو ساله و با رویکرد قطع وابستگی مستقیم بودجه از نفت تدوین می‌شود که اصلاحات ساختاری بودجه در چهار محور «درآمدزایی پایدار»، «هزینه‌کرد کارا»، «ثبات در اقتصاد، توسعه و عدالت» و «اصلاحات نهادی نظام بودجه‌ریزی» دنبال خواهد شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، بعد از ابلاغ رهبر معظم انقلاب در آبان ماه سال گذشته برای اصلاح ساختار بودجه، اقداماتی برای انجام این اصلاحات انجام شد. سازمان برنامه و بودجه در فروردین ماه امسال از طرح اولیه اصلاح ساختار بودجه رونمایی کرد. علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز هفته گذشته خبر از برخی تغییرات در ساختار بودجه سال ۱۳۹۹ داده است. از یک طرف قرار است که سهم درآمدهای نفتی در بودجه کم شود و از طرف دیگر، بودجه دو ساله شود. بر اساس بررسی‌های، اصلاحات ساختاری بودجه سال آینده و آثار آن‌ها در اقتصاد کشور در چهار رویکرد کلی دنبال می‌شود که از مهم‌ترین تغییرات در بودجه ۹۹ اصلاح نظام مالیاتی و اصلاح نظام یارانه‌ای خواهد بود.

رویکرد بلندمدت بودجه: احیای رشد بلند مدت تولید ناخالص داخلی

دو اقدام اصلی برای تقویت تولید ناخالص داخلی، اصلاح نظام مالیاتی و اصلاح نظام یارانه پنهان انرژی است. دولت بعد از کش‌ و قوس‌های فراوان در بودجه امسال تصمیم به اصلاح نظام یارانه‌ای گرفته‌است. یارانه‌های پنهان انرژی هر سال ۹۸۷ هزار میلیارد تومان برای کشور هزینه دارد در حالی که‌ عواید آن بیش از همه، به ثروتمندترین قشرهای جامعه می‌رسد.

بنابراین با اجرای بسته اصلاح نظام یارانه پنهان انرژی علاوه بر احیای رشد اقتصادی بلند مدت، یارانه پنهان حامل‌های انرژی به تدریج کاهش پیدا کرده و عواید حاصل از آن برای پوشش ناترازی بودجه، تقویت حمایت از خانوارهای نیازمند و بنگاه‌ها در قالب برنامه‌های موجود و سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی استفاده می‌شود.

در بحث مالیات، ۴۰ درصد از جمعیت کشور از مالیات معاف هستند و برای فرار مالیاتی نیز آمارهای مختلفی از ۳۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان گفته می‌شود. از طرف دیگر، نظام مالیاتی مهم‌ترین ابزار سیاست‌گذاری در حکمرانی است و به همین دلیل در بسته اصلاح نظام مالیاتی به اصلاح پایه‌های مالیاتی، کاهش نرخ مالیات بر درآمد شرکت‌ها همزمان با افزایش نرخ مالیات بر کالا و خدمات، افزایش پوشش مالیااتی، کاهش معافیت‌های گسترده مالیاتی و عوارض گمرکی که منجر به سوءتخصیص نهادها و مخل رشد هستند، توجه شده‌است.

رویکرد کوتاه مدت بودجه: با ثبات‌سازی اقتصاد از طریق افزایش تاب‌آوری و اصلاحات ساختاری

اقتصاد ایران در سال گذشته برای دومین بار از سال ۹۱ تا کنون، دچار رشد منفی همراه با تورم شد. اصلی‌ترین علت این اتفاق، بازگشت تحریم‌های اقتصادی و محدودیت در فروش نفت بود.

در چنین شرایطی، اهمیت قطع وابستگی بودجه به نفت بیش از همیشه عیان شده‌است. به همین دلیل یکی از رویکردهای کوتاه‌مدت بودجه، قطع وابستگی اعتبارات هزینه‌ای از منابع حاصل از صادرات نفت، بازنگری در روش تعیین سهم دولت از درآمد نفتی، ارتقای حاکمیت شرکتی شرکت ملی نفت و سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی نفت و گاز از اقدامات بسته «اصلاح نظام مالیه نفت و گاز» است که بخشی از آن در بودجه سال آینده دنبال خواهد شد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

همچنین برای پاسخ به تکانه‌های اقتصاد، پیاده‌سازی نظام مدیریت ناترازی بودجه از طریق اجرای بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد، حرکت به سمت تخصیص بهینه منابع، تامین منابع مالی مورد نیاز با کمترین هزینه، افزایش درآمدهای پایدار، افزایش سهم درآمدهای پادچرخه‌ای در پاسخ به تکانه‌های نفتی، ایجاد سامانه تضامین و کنترل تعهدات دولت در بودجه سال آینده لحاظ می‌شود.

علاوه بر این‌ موارد، بازتعریف نقش صندوق توسعه ملی در توسعه کشور و توجه به نوسان‌گیری درآمد دولت از دیگر مواردی است که موجب ثبات کل اقتصاد خواهد شد. این بسته‌ها می‌تواند در کوتاه مدت به افزایش تاب‌آوری اقتصاد و قطع وابستگی مستقیم بودجه به ویژه اعتبارات هزینه‌ای به نفت منجر شود.

رویکرد پیشرفت متوازن: عدالت بین نسلی و بین گروه‌های درآمدی و توازن منطقه‌ای

سیاست‌های حمایتی در بودجه، تا کنون نتوانسته‌اند به اهداف عدالت‌محور برسند تا جایی که بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران، دهک دهمی‌ها در کل کشور به طور میانگین ۱۴٫۵ برابر دهک اولی‌ها در هر ماه هزینه می‌کنند. علت این مساله در نگاهی کلان، ضعف استفاده از ابزارهای مناسب در سیاست‌گذاری بوده‌است.

در بودجه سال ۹۹ که به صورت دو ساله تدوین شده‌است؛ استفاده از ابزار نظام مالیاتی، اصلاح ساختارهای حمایت اجتماعی از جمله استقرار نظام چند لایه تامین اجتماعی و اصلاح در نظام بازنشستگی رویکرد اصلی دولت برای پیشرفت متوازن بین طبقه‌های مختلف اجتماعی است.

با همین هدف، اصلاح نظام پرداخت یارانه‌های مستقیم و حذف یارانه دهک‌های بالای درآمدی در بودجه سال ۹۹ به عنوان یکی از برنامه‌های اولویت‌دار دولت انجام می‌شود. محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز به تازگی اعلام کرده است که در مرحله اول حدود ۱۷۰ هزار خانوار یعنی ۷۰۰ هزار نفر از اقشار متمکن از نظام پرداخت یارانه‌های مستقیم حذف خواهند شد. اما مجلس به دولت اختیار داده است که برای حذف یارانه سه دهک بالای درآمدی که شامل ۲۴ میلیون نفر می‌شوند، اقدام کند.

رویکرد اصلاح ساختار دولت در بودجه: حکمرانی کارآمد

در بودجه سال آینده، اجرای بسته «مدیریت و مولدسازی دارایی‌های دولت» یکی از راهکارهای کلان در جهت ارتقای کیفیت حکمرانی در نظر گرفته شده‌است.

برای اجرای این بسته دستگاه‌های دولتی برای اجاره، بهادارسازی یا مولدسازی املاک مازادشان اقدام می‌کنند. برای انجام این کار، مدیریت واحد و متمرکزی در وزارت اقتصاد انجام خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

ترامپ از استعفای وزیر انرژی آمریکا خبر داد

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا این خبر را یک روز قبل از فرا رسیدن ضرب الاجل تعیین شده دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا برای ریک پری به منظور ارائه اسناد مرتبط با تحقیق مرتبط با استیضاح رئیس جمهور آمریکا مطرح کرد. ترامپ در گفتگو با خبرنگاران در تگزاس گفت: ریک یک کار خارق العاده در بخش انرژی انجام داد، اما اکنون زمان آن فرا رسیده است و سه سال زمانی طولانی است. تاریخ دقیق استعفای پری مشخص نیست. پری که مدت زمانی طولانی فرماندار تگزاس بود، اوایل این ماه اعلام کرد برنامه‌ای برای استعفا کردن از سمت خود ندارد. او گزارش رسانه‌ها را در این باره رد کرد که انتظار می‌رود او در ماه نوامبر از سمت خود استعفا کند. طی هفته‌های اخیر، او خود را درگیر تحقیقات در ارتباط با استیضاح رئیس جمهور آمریکا دید که ریاست جمهوری ترامپ را تهدید می‌کند. سه کمیته در مجلس نمایندگان آمریکا در روز دهم ماه اکتبر (۱۸ مهر) یک احضاریه برای پری صادر کردند تا او اسناد مربوط به نقشش در تلاش‌های ترامپ برای تحت فشار قرار دادن ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین برای انجام دادن تحقیقاتی درباره رقیب سیاسی ترامپ را در انتخابات سال ۲۰۲۰, ارائه کند. سیاست ترامپ در قبال اوکراین در کانون تحقیقات مرتبط با استیضاح او قرار دارد و این موضوع از گفتگوی تلفنی روز ۲۵ ژوئیه (۳ مرداد) نشأت می‌گیرد که ترامپ طی آن زلسنکی را برای تحقیق درباره جو بایدن معاون پیشین رئیس جمهور و پسرش هانتر تحت فشار قرار داد. میک مالوینی سرپرست کارکنان کاخ سفید در روز پنجشنبه اعلام کرد ترامپ پری را مأمور همکاری با رودی جولیانی وکیل شخصی خود در ارتباط با سیاست واشنگتن در قبال اوکراین کرد.

ناگفته‌های جدید روح الله زم

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

اولین افشاگری روح‌الله زم| محمد حسین رستمی؛ همکار داخلی آمدنیوز کیست؟ +فیلم و عکس

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
رستمی که ظاهرا بین احمدی نژاد و مشایی تفکیک قائل بود و اخبار و پرونده‌های متعددی در مورد مشایی منتشر کرده بود. «محمد حسین رستمی» جوان ۳۴ ساله‌ای با هیبت کاملا حزب‌اللهی بود که چندی قبل خبر بازداشت شوک آورش به اتهام جاسوسی برای رژیم صهیونیستی رسانه‌ای شد. به گفته خودش کار رسانه‌ای را از ۱۴سالگی آغاز کرده است و البته تعریفش از کار رسانه‌ای به افشاگری خلاصه می‌شود! از «جریان انحرافی» تا «ظریف» سوژه‌های افشاگری وب سایت عماریون به مدیریت رستمی بود. رستمی چندی قبل با انتشار یک عکس جعلی مدعی شده بود که همسر دوم ظریف به جرم جاسوسی بازداشت شده است.

«جوکر» پدیده امروز سینمای جهان، فیلم نفروشی که می‌فروشد!

عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
پس از نگرانی‌هایی که از بروز خشونت پس از نمایش فیلم جدید «جوکر» ایجاد شده است، سینماهای زنجیره‌ای مهم در آمریکا استفاده از هر گونه ماسک، پوششی و اسلحه اسباب بازی که موجب ناراحتی سایر مخاطبان در حین نمایش فیلم شود را ممنوع اعلام کردند. «خواکین فینیکس» پس از «جک نیکلسون»، «هیث لجر» و «جارد تلو»، چهارمین فردی است که در یک فیلم بلند سینمایی در نقش جوکر بازی می‌کند. بحث ساخت فیلم مستقلی بر پایه شخصیت جوکر از سال ۲۰۱۶ آغاز شد. جوکر تاکنون ۵۵۶ میلیون دلار در سرار جهان فروش کرده در حالی که بودجه ساخت آن ۵۵ میلیون دلار است که آن را به دهمین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ تبدیل می‌کند. حال در جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون، تازه واردان گیشه نتوانستند ترمز قطار پر سرعت فیلم جوکر را بکشند.

فیلم | آمدنیوز و دلایل گسترش فیک نیوز

همشهریهمشهری15 ساعت قبل
همشهری آنلاین: فیک نیوزها چرا به وجود می‌آیند؟ چرا فعالیت آنها ادامه می‌یابد و چرا با از بین رفتن یکی از آنها دیگری سربرمی‌آورد و چه رویکردهایی در فعالیت حرفه‌ای رسانه‌ای و امنیتی می‌تواند آنها را در افواه و افکار عمومی به حاشیه براند؟ دریافت ۱۲ MB متن: احسان صفاپورتدوین: مهدی کشوریان و محمود دانش آموزتصویر: ساتیار امامی کاوش، بررسی و تحلیل اخبار روز از نگاه همشهری تی‌وی کد خبر ۴۵۹۳۶۱

نوسان در بازار‌های مالی

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر