«هزینه‌‌های اربعین» نباید به عنوان طلب شهرداری از دولت لحاظ شود/ افزایش مهاجرت از تهران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اجتماعی

«هزینه‌‌های اربعین» نباید به عنوان طلب شهرداری از دولت لحاظ شود/ افزایش مهاجرت از تهران

ایلناخبرگزاری ایلنا |
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: شهرداری‌های با جمعیت بالاتر از ۵۰ هزار نفر را ملزم کردیم که پدیده مهاجرت را در مدیریت شهری در نظر بگیرند.

«هزینه‌‌های اربعین» نباید به عنوان طلب شهرداری از دولت لحاظ شود/ افزایش مهاجرت از تهران - 1

مهدی جمالی‌نژاد (رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور) در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در خصوص اظهارات اخیر خزانه‌دار شورای شهر تهران مبنی بر اینکه «به استناد ماده ۹۷ قانون پنج ساله ششم، شهرداری تهران موظف شده هزینه‌هایی که بر اساس تکالیف ستاد مرکزی اربعین حسینی به انجام رسانده را تحت عنوان طلب شهرداری تهران از دولت بابت هزینه‌های مراسم اربعین حسینی ثبت و نسبت به وصول آن اقدام کند»، اظهار داشت: چندین سال است که مطالبات شهرداری‌ها‌ از دولت را پرداخت می‌کنیم و در سال‌گذشته نیز مبلغ قابل توجهی از بدهی دولت به شهرداری‌ها پرداخت شد و برخی از شهرداری‌ها بیش از چندهزار میلیارد تومان بدهی خود را از دولت احصا کردند.

وی با اشاره به کمک‌های دولت به شهرداری‌ها تصریح کرد: دولت در کنار اقداماتی از قبیل کمک به حوزه‌های زیرساختی شهری، ارائه اوراق مشارکت به مبلغ ده هزار میلیارد تومان به شهرداری‌ها و مساعدت‌هایی در قالب تبصره ماده ۳ و ماده ۸ را در نیز دستور کار دارد و در حال انجام است. در عین حال هرگونه مطالباتی که شهرداری‌ها از دولت داشته باشند را مانند سال قبل پرداخت می‌کنیم.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور ادامه داد: اما به نظرم بحث اربعین را باید جدا کرد. اربعین یک بحث اعتقادی است و شهرداری‌هایی که به عنوان استان و شهرهای معین در این مراسم حضور پیدا کرده و کمک‌ می‌کنند، هیچ وقت دنبال مطالبه خود نبودند و کمک شهرداری‌ها اعتقادی بوده است و امیداویم شهرداری تهران نیز در این مورد همینطور باشد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور درخصوص الزام شهرداری‌های کشور برای در نظر گرفتن مساله مهاجرت در طرح‌های شهری که در هیچ یک از شهرهای کشور اجرا نمی‌شود، تصریح کرد: اکنون در برخی از کلان‌شهرها مانند تهران جریان مهاجرتی معکوس شده است و مهاجران خروجی از شهر تهران بیشتر از مهاجران ورودی شده است که این نشان می‌دهد، بسیاری از اقداماتی که در وزارت کشور در حوزه سیاست‌گذاری سیاست ملی شهری انجام شده تا حدی موفق بوده و روند مهاجرت به شهر تهران عکس شده است.

در وبسایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

وی با بیان اینکه تلاش دولت تداوم این روند است، تصریح کرد: اگر این مهاجرت معکوس رخ دهد و تبادل جمعیت را داشته باشیم، بسیاری از موضوعاتی که اکنون دغدغه ما است مانند آسیب‌های اجتماعی و زیرساخت‌هایی که ممکن است در اثر زلزله آسیب‌ ببیند، متعادل خواهند شد و در عین حال بسیاری از شهرها و روستاهای خالی از سکنه ما که زیرساخت دارند، اما ساکنان خود را از دست داده است، پویا می‌شوند.

جمالی‌نژاد ادامه داد: به همین دلیل یکی از سیاست‌های اصلی وزارت کشور توزیع عادلانه خدمات و امکانات برای توزیع متوازن جمعیت است و در دستور جلسات قرار دارد و هر کاری از تخصیص اعتبار گرفته تا سرمایه‌گذاری و ارائه تجهیزات خودرو بر اساس این سیاست است.

وی تاکید کرد: تلاش دولت بر این است که به شهرهای کوچک، ‌ روستاها و شهرهای میانه بیشتر توجه شود. شهرداری‌های با جمعیت بالاتر از ۵۰ هزار نفر را ملزم کردیم که مهاجرت را در مدیریت شهری در نظر بگیرند و از طرفی ما تصمیم‌گیران باید برنامه‌ریزی‌های کلان را ابلاغ و تبیین کنیم و این جریان‌سازی در شهرهای کوچکتر و روستاها نیز اتفاق خواهد افتاد و تبیین می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بهسازی ساختمان‌های پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​خطر زلزله و ایمن نبودن ساختمان‌های پایتخت، همیشه موضوعی نگران کننده بوده است. بی توجهی به کیفیت ساخت و سازها، هشداری است تا خطر زلزله بیشتر از قبل جدی گرفته شود. مقاوم سازی سقف‌ها و دیوار‌ها از طریق محاسبات مهندسی موضوعی بود که در نشست تخصصی «بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌های متداول شهر تهران» بررسی شد.

عجیب‌ترین مسجد ایران را اینجا ببینید/ شهر مساجد و حسینه‌های تاریخی در دل کویر (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران - حسن ظهوری - شهری رویایی در دل کویر است. بنیانش را از ابتدا شهر نهادند و هرگز روستا نبوده‌است. شهری که حالا با مساجد و حسینه‌هایش مشهور شده‌است. زواره شهری در دل کویر است. این گزارش درباره دو مسجد عجیب و تاریخ زواره است.

پیام اربعین برای دلدادگان راه حسین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رسانه اربعین پیام اهل حسین را به هر طریق به گوش اهل جهان و عاشقان حسین (ع) می‌رساند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ ۴۰ روز نمایش دلدادگی به سالار شهیدان از نجف تا کربلا با حضور زواری از ۵۵ کشور جهان آن را به بزرگترین پیاده‌روی جهان تبدیل کرده است.

فیلم | وضعیت سانتیاگوی شیلی بعد از طوفان مردمی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.

فیلم | این شما و این ربات عنکبوتی ماه‌پیما!

خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل
استارتاپ انگلیسی اسپیس‌بیت ربات ۴ پایی را طراحی کرده که قادر به زیست در تمامی شرایط آب و هوایی بوده و به عنوان ماه‌نورد از آن استفاده خواهد شد. سازندگان می‌گویند کم هزینه‌ترین ماه‌گرد را ساخته که بدون دردسر قابل پرتاب بوده و به آسانی روی ماه قرار گرفته و شکل عملیاتی به خود می‌گیرد.
عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
در رخ دادن این اتفاق فقط کیانوش رستمی مقصر نیست. هیچ کسی مثل کیانوش رستمی من را یاد او نمی‌اندازد. در واقع تنها شانس کیانوش رستمی برای حضور در المپیک این است که سهراب مرادی، رضا بیرالوند، علی میری و سید ایوب موسوی با هم سوار بالن شوند در نقطه‌ای نامعلوم در آسمان ناپدید شوند. البته در این شرایط هم باز بعید است کیانوش رستمی بتواند با ۳۲۰۰ امتیاز، جز ۸ وزنه‌بردار برتر رنکینگ دسته ۹۶ کیلوگرم باشد». در رخ دادن این اتفاق فقط کیانوش رستمی مقصر نیست.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

آثار مخرب گردباد امریکا بر شهر دالاس

مهر17 ساعت قبل

آغاز اولین دوره رقابت‌های تنیس با ویلچر قهرمانی کشور

تسنیم1 روز قبل

۷ هزار میلیارد تومان از مفسدان اقتصادی دریافت و به خزانه بازگردانده شد

پارس نیوز5 ساعت قبل

حملات گسترده رژیم سعودی به «الحدیده» یمن

مهر16 ساعت قبل

استقلالی‌ها درصدد خارج کردن شجاعیان

افکارنیوز18 ساعت قبل

لمپارد: عملکرد فصل قبل آژاکس باورنکردنی بود

برترین‌ها7 ساعت قبل

معافیت مالیاتی مناطق آزاد حذف نمی‌شود

اصلاحات پرس1 روز قبل

دیدار سفیر ایران و معاون وزیر امور خارجه روسیه

صدا و سیما1 روز قبل

سامانه بارشی همچنان در خوزستان ماندگار است

خوزستان آنلاین1 روز قبل

شورای نگهبان هم جوان‌گرایی را در دستور کار دارد/ آیت‌الله جنتی از صبح زود سر کار می‌آید و جلساتش تا آخر غروب ادامه دارد/ آیت‌الله جنتی روحیه جوانی دارند/ مناصب اجرایی بیشتر با جوان‌گرایی در ارتباط است/ در هیات‌های نظارت استان‌ها حداقل یک جوان انتخاب شده است/ در شورای نگهبان کادرسازی کرده‌ایم/ حرف فقیه شورای نگهبان که قرار است شرع را تشخیص دهد باید در حوزه معتبر باشد/ فقیه شورای نگهبان باید حجیت داشته باشد/ رویکرد جوان‌گرایی حتما مورد توجه است، اما جا داریم تا جا

اعتمادآنلاین19 ساعت قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

پایان طلایی تیم 3 نفره بانوان در ووشو قهرمانی جهان

خبری10 ساعت قبل

جهانگیری: مجمع تشخیص مصلحت نظام هر چه سریعتر لوایح FATF و CFT را تصویب کند.

خبری12 ساعت قبل

شدت گرفتن بارش‌های پاییزی در آخرین روز مهرماه

خبری13 ساعت قبل

مهارت آموزی ۱۵۰۰ سرباز در دانشکده پست و مخابرات

فارس17 دقیقه قبل

پوتین و اسد در باره تحولات سوریه گفت و گو کردند

اقتصاد آنلاین20 دقیقه قبل

توقف فعالیت در انتظار رستوران‌های ایجاد کننده سدمعبر در پیاده رو‌ها است

میزان‌آنلاین22 دقیقه قبل

توجه داشتیم روحانی به‌قدر کافی قدرت داشته باشد تا توافق را اجرایی کند

اقتصاد آنلاین25 دقیقه قبل

روایت حجت الاسلام پناهیان از سیاست‌مداری که با عملکردش، احترام عالمان دینی را افزایش داد + فیلم

باشگاه خبرنگاران27 دقیقه قبل

سفیر اتریش در ایران: ۱۰ میلیون یورو روی نسل آینده ایران سرمایه‌گذاری می‌کنیم

فارس27 دقیقه قبل

کاهش ۲۰ درصدی قیمت زعفران همزمان با آغاز برداشت

تجارت‌نیوز31 دقیقه قبل