آثار جدید منتشر شده از تاج، کارستانی از جوانی‌های او است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. فرهنگ
آثار جدید منتشر شده از تاج، کارستانی از جوانی‌های او است

آثار جدید منتشر شده از تاج، کارستانی از جوانی‌های او است

ایمناخبرگزاری ایمنا |
حسن منصوری نوازنده نی در آیین رونمایی از آثار منتشر نشده جلال الدین تاج اصفهانی گفت: امروز اثری به بازار آمده است که قدرت و توانایی خوانندگی تاج را به ما اثبات می کند این اثر کاری کارستان از جوانی های مرحوم تاج است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، حسن منصوری شامگاه گذشته -جمعه ۱۹ مهر ماه - در ویژه برنامه رونمایی از مجموعه آوازهای منتشر نشده استاد جلال تاج اصفهانی، با بیان شعری در باب اخلاق با مضمون «اقوام روزگار به اخلاق زنده‌اند، قومی که گشت فاقد اخلاق مردنی است» اظهار کرد: موسیقی ایران بیش از هنرمندان تکنیکال، به هنرمندان با شخصیت نیازمند است.

وی افزود: در زمانی که استاد تاج آواز می‌خواند خوانندگان دیگری نیز بودند که در سبک‌های دیگری می‌خواندند اما دلیل محبوبیت و ماندگاری مرحوم تاج رعایت اخلاق و انصاف بوده است.

این نوازنده نی ادامه داد: تا کنون از آوازهای استاد فقط یک قطعه همایون در اختیار ما قرار داشت که مورد پسند مخاطب امروزی بوده است، اما متاسفانه برخی از دوستان هنرمند کم لطفی هایی داشتند و آثار استاد را فالش می‌دانستند، این در حالی است که استاد تاج تا سن ۸۰ سالگی با قوت آواز می‌خواند و آنچه که ما از تاج می‌شنیدیم بیشتر ضبط‌های خصوصی استاد بود که کیفیت مناسبی نداشت.

منصوری افزود: اگر قرار بر اثبات باشد می‌توان گفت که شاید گوش این افراد کمی فالش می‌شنیده است، آنچنان که داریوش طلایی می‌گوید «کسانی که اظهاراتی مبنی بر فالش بودن آثار موسیقی دارند، چه بسا گوش آنها فالش می‌شنود زیرا آن فواصل را نیاموخته‌اند.»، این نشان می‌دهد نوع فواصل در طول دوران‌ها همواره با تغییراتی همراه بوده است.تاج آنچه را می‌دانسته با قدرت و توانی خوانده است

وی اضافه کرد: گاهی بیش از آنکه شنونده باشیم باید کمی نیز انصاف را در نظر بگیریم و بدانیم هیچ کدام از خواننده‌های کشور ما نتوانسته‌اند در سنینی که استاد تاج این چنین آوازهایی را می‌خواند، بخوانند و ما با شنیدن چند اثر ضبطی در محفل‌های خوصص نباید سبک موسیقی مرحوم تاج را قضاوت کنیم.

این نوازنده نی، با اشاره به اینکه از توصیه‌های استاید و بزرگان موسیقی همواره این بوده است که آوازه خوان‌ها هر جایی نخوانند، گفت: استاد تاج در هر محفلی نمی‌خواند، اما گاهی در کوچه و برزن و مراسم هایی که متعلق به فقیری بود آواز می‌خواند اما گاهی مراسم یک فرد مهم را به بهانه‌های مختلف ترک می‌کرد.

منصوری افزود: خاطره‌ای از استاد تاج وجود دارد که در مراسم یکی از شیوخ عرب برای خوانندگی دعوت می‌شود، و با دیدن وضعیت مراسم کمی مکدر می‌شود، اما با خواندن شعر «هرگز حسد نبردم بر مسندی و مالی الا به آنکه دارد با دلبری وصالی»، مقصود خود را به میزبان منتقل می‌کند و پس از اتمام مراسم به میزبان می‌گوید «تو خبر نداری تاج به سرمایه داران باج نمی‌دهد؟»، در آن زمان تاج به دلیل مشکلاتی که از سوی حکومت برایش به وجود آمده بود نیاز مالی داشت، اما او کسی نبود که به کسی باج بدهد، همان استاد در کوچه‌ها برای کودکان آواز می‌خواند.

وی با اشاره به صحبت هایی مبنی بر اینکه تاج چقدر از ردیف‌های موسیقی آگاه بوده است؟ گفت: مرحوم تاج آنچه را که می‌دانسته با چنان قدرت و توانی خوانده است که شنونده را مسحور خویش می‌کند و جایی برای این سوال وجود ندارد، زیرا بسیاری از هنرمندان هستند که انواع ردیف‌ها را می‌دانند اما توانایی اجرای آن را ندارند.

منصوری با بیان اینکه این صحبت‌ها بی انصافی در مورد هنرمندی همچون تاج است و انتقادها نیز باید سازنده و منصفانه باشد، گفت: امروز به کوشش شهرداری اصفهان و خانواده مرحوم تاج اثری به بازار آمده است که قدرت و توانایی خوانندگی تاج را به ما اثبات می‌کند، از استاد تاج فقط یک اثر در دستگاه همایون در اختیار ما بود، اما امروزه این اثر کاری است که اهالی آواز می‌دانند، کاری کارستان از جوانی‌های مرحوم تاج است.راز ماندگاری تاج اجرای عملی اشعاری بود که می‌خواند

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

این نوازنده نی گفت: تاج در مکتب شعرا و عرفای ایران دانشجویی عملگرا بود و اگر از سعدی غزلی می‌خواند در قلب او جای می‌گرفت و به آن عمل می‌کرد، اگر به اشعار عمل نمی‌کنیم مشکل از خود ما است.

منصوری افزود: به نوعی باید گفت تاج به آنچه آموخته بود و وظیفه انسانی اش بود عمل می‌کرد، ما از بی انصافی خود و دور شدن از عمل به اشعار تصور می‌کنیم که تاج یک قدیسه بود، بله البته تاج در ارتباط با هنرش سر آمد روزگار خویش بود و به آنچه که از اشعار مولانا، سعدی، حافظ و دیگر شعرا می‌خواند عمل می‌کرد.

وی اضافه کرد: تاج حتی در ارتباط با تربیت شاگردان نیز سخاوتمند بود، آنچنان که هیچ کدام از شاگردانش به سبک وی نمی‌خوانند و همگی صاحب سبک به خصوص خویش هستند، این نشان از استادی، تاج است.ریشه آواز فعلی ایران به اصفهان باز می‌گردد

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح ریشه آواز فعلی ایران پرداخت و گفت: ژان دورینگ، پژوهنده فرانسوی در کتاب ردیف میرزا عبدالله، به نقش تعزیه در حفظ موسیقی ایرانی می‌پردازد، به گفته وی در دوره ناصرالدین شاه خوانندگان اصیل از نواحی گوناگون به دست میر قراب، سرپرست بزرگ تعزیه‌های رسمی، گردآوری شدند، نغمه‌ها و ساختارهای محلی وارد موسیقی و ردیف ایرانی شده و در ردیف ماند، زمانی که حرف از حفاظت موسیقی توسط تعزیه خوان‌ها در زمان ناصر الدین شاه می‌شود، خوانندگان اصفهانی را برای تعلیم تعزیه خوان‌ها به تهران دعوت می‌کنند.

نوازنده نی ادامه داد: در سال ۱۳۶۴ که اولین سالگرد فوت مرحوم محمود کریمی بوده است و ایشان خواننده اولین ردیف آوازی منتشر شده اصفهان است، هنرمندان درباره ایشان صحبت هایی کرده‌اند و همگی بر اخلاق حرفه‌ای ایشان تاکید داشته‌اند، مرحوم به واسطه اینکه نوازنده سه تار نیز بود، ردیف میرزا را نیز می‌نواخت و برخی از گوشه‌های این ردیف را به آواز ایرانی نیز وارد کرد.

منصوری گفت: در بسیاری از موارد بسیاری از خواننده‌ها که ردیف مرحوم کریمی را نیز استفاده می‌کنند ایشان را خواننده نمی‌دانند، ریشه آوازهای محمود کریمی نیز به اصفهان و نایب اسدالله اصفهانی بر می‌گردد، آنچه که امروز آوازخوان‌های ایرانی استفاده می‌کنند از ردیف مرحوم کریمی است اما صحبت هایی که به دور از انصاف است نیز درباره ایشان عنوان می‌شود و جا دارد که انصاف بیشتری داشته باشیم.

وی در پایان با قرائت شعر «هنر برای رسیدن به قله معنا است، اگر چنین نشود سعی ما همه بی جا است، هنرورا به ره قله گام زن ورنه هر آنچه سعی تو باشد بدان به نام خطا است» به صحبت‌های خود خاتمه داد. کد خبر ۳۹۲۹۰۵

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چشم و گوش بسته به سینما می‌آید/ببینید

برنابرنا13 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها9 ساعت قبل
مهناز افشار نمی‌داند در ایران ممنوع‌الفعالیت است یا نه اما می‌گوید با اینکه رسما چیزی در این باره به او اعلام نشده اما از برخی صاحبان فیلم‌ها شنیده که ممنوع‌الفعالیت است. خبرآنلاین: مهناز افشار نمی‌داند در ایران ممنوع‌الفعالیت است یا نه اما می‌گوید با اینکه رسما چیزی در این باره به او اعلام نشده اما از برخی صاحبان فیلم‌ها شنیده که ممنوع‌الفعالیت است. مهناز افشار درباره ممنوع‌الفعالیتی‌اش اظهارنظر کرده است: مدتی است از سینمای ایران دور هستید و تا کنون بدون حضور شما دو فیلم اکران شده و دو فیلم دیگر هم در نوبت اکران دارید. اما از دوستانی که صاحبان این فیلم‌ها بودند شنیدم که من در ایران ممنوع الفعالیت هستم. قطعا اگر با فیلم، فیلمنامه و تیمی که دوست دارم مواجه شوم کار خواهم کرد.

جت آموزشی، رزمایشی یاسین آماده آموزش پیشرفته خلبانان + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، امیر خلبان عزیز نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، در حاشیه پرواز رسمی جت آموزشی یاسین که صبح امروز در پایگاه شهید نوژه همدان انجام شد، در خصوص اهمیت و ویژگی‌های این هواپیما بیان کرد: جت آموزشی یاسین دقیقا مطابق با نیاز‌های آموزشی نهاجا ساخته شده و از آن در مقطع آموزش پیشرفته خلبانان استفاده خواهد شد. امیر نصیرزاده گفت: کارشناسان و خلبانان نیروی هوایی ارتش از ابتدای کار ساخت این هواپیما در کنار متخصصان صنعت دفاعی بودند و از این جت آموزشی بسیاری از نیاز‌های ما را برآورده خواهد کرد. او با بیان اینکه کار ساخت هواپیمای آموزشی از رزمی نیز سخت‌تر است، تصریح کرد: در هواپیمای آموزشی خلبانان جوان آموزش می‌بینند و برای همین باید از یک قابلیت بالا برخوردار باشند ودیدیم که خلبان ما به چه اطمینان خاطری با این هواپیما پرواز کرد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
خبر فوریخبر فوری7 ساعت قبل
عده‌ای زباله جمع می‌کنند، برخی برای فقر فرهنگی نذر می‌کنند، کتاب می‌خرند و حتی برایش پویش هم راه انداخته‌اند. همچنین دیده شده انیمیشن‌هایی با عنوان هشتک نذر فرهنگی ساخته و در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شده است. البته این جمله به معنای این نیست که نذر غذا وجود نداشته باشد. چند سال پیش یکی در اهواز نذر کتاب داشت یا برای مثال در حال حاضر نذر دانش آموزان، طبیعت یا حیوانات می‌کنند. برای مثال مدتی پیش فردی تماس گرفت و گفت من هر سال غذا نذری می‌دادم اما تصمیم گرفتیم امسال آن را برای ارتقاء دانش دانش آموزان هزینه کنم.

رد خون همچنان پرفروش‌ترین فیلم هفته

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
مهرمهر21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، حمید رضایی پنج‌شنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی که در فرمانداری فومن برگزار شد با بیان اینکه شورای فرهنگ عمومی از زیر مجموعه‌های شورای عالی انقلاب است، افزود: شورای فرهنگ عمومی نقش هماهنگی و سیاست گذاری دارد. وی ادامه داد: این جلسه به منظور بررسی، تجزیه و تحلیل کردن وضعیت فرهنگ عمومی شهرستان برگزار می‌شود تا با شناسایی استعدادها و قابلیت‌ها به ارتقای فرهنگ جامعه بپردازد. رضایی با بیان اینکه مصلای نماز جمعه و سالن اداره ارشاد از ظرفیت‌های فرهنگی شهرستان محسوب می‌شوند، ادامه داد: توجه و سرمایه گذاری در حوزه فرهنگی، سرمایه‌گذاری برای آینده و ارتقای فرهنگی جامعه است. وی سرانه پایین مطالعه را یکی از آسیب‌های فرهنگی روز جامعه دانست و اظهار کرد: آموزش و پرورش باید در راستای افزایش فرهنگ کتابخوانی قدم بردارد. فرهنگ عمومی ایران عاشورایی استامام جمعه فومن نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه فرهنگ دینی و اسلامی برگرفته سیره ائمه اطهار (ع) است، اظهار کرد: فرهنگ عمومی ایران اسلامی عاشورایی است.

نظرها

اخبار بیشتر