نشست «بررسی اصول جزیی خط نستعلیق دوره صفویه» در قزوین برگزار شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
نشست «بررسی اصول جزیی خط نستعلیق دوره صفویه» در قزوین برگزار شد

نشست «بررسی اصول جزیی خط نستعلیق دوره صفویه» در قزوین برگزار شد

مهرخبرگزاری مهر |
قزوین- نشست تخصصی، «بررسی اصول جزیی خط نستعلیق دوره صفویه» با حضور استاد محمد شهبازی در حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست تخصصی «بررسی اصول جزیی خط نستعلیق دوره صفویه» صبح شنبه با حضور استاد محمد شهبازی و جمعی از هنرمندان در حوزه هنری برگزار شد.

در این نشست استاد شهبازی به تحلیل و بررسی اهمیت نقطه، انواع اتصالات حرف دال و کرسی بندی حروف و کلمات دوره صفویه پرداخته گفت: وضعیت نقطه گذاری در قواره کلمات تاثیر دارد به همین دلیل وقتی یک قطعه «دفتری، دوسطری، چلیپا» و یا یک سطر نوشته می‌شود و سپس نقطه گذاری صورت می‌گیرد.

وی نقاط را به دو دسته ثابت و تابع تقسیم کرده افزود: همیشه وقتی نقاط ثابت را گذاشتیم، سپس برای نقاط تابع یا معلق بر اساس خلوت و جلوت تصمیم گیری می‌کنیم.

استاد شهبازی به اهمیت زیباشناختی اتصالات حرف دال پرداخته یادآور شد: دال هایی که وسعت حروف ما قبل آنها کوتاه و کوچک است دال پایین قرار می‌گیرد، دال هایی که وسعت حروف ما قبل آنها متوسط باشد، دال هم سطح و دال هایی که وصل بلند یا کشیده دارند (دال) بالاتر قرار می‌گیرد.

نشست «بررسی اصول جزیی خط نستعلیق دوره صفویه» در قزوین برگزار شد - 6

این استاد خوشنویسی یکی از ویژگی‌های نستعلیق دوره صفویه را کرسی بندی دانسته خاطرنشان کرد: خوشنویسان این عصر به جای خط کرسی (خط زمینه) از کرسی بندی استفاده کرده‌اند، آنها معتقد بودند کلمات باید در جای خود باشند به همین دلیل بخش عمده حجم کلمات نستعلیق را بالای کرسی قرار داده و فقط دوایر را در زیر خطوط قرار داده‌اند.

در ادامه جلسه استاد میرحیدر موسوی هدف از برپایی این نشست را شناخت ویژگی‌های نستعلیق در عصر صفوی دانسته گفت: خوشنویسی بعنوان آفرینش بصری یک متن، هنری است که با ترکیبی زیبا از احساس و اندیشه‌ی قانونمند به وجود می‌آید. این موضوع وقتی اهمیت می‌یابد که آن را در بستر تاریخی و سیر تکامل شکل گیری بشناسیم.

در این جلسه آثار خوشنویسان عصر صفوی بصورت اسلاید پخش و مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت و به پرسش‌های حاضران پاسخ داده شد.

این نشست به مناسبت هفته خوشنویسی توسط حوزه هنری و انجمن خوشنویسان قزوین برگزار شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
نیوشا ضیغمی با آرش پولادخان تاجره نقره ازدواج کرده است. نیوشا ضیغمی، بازیگر سینما و تلویزیون، متولد ۱۸ تیر ماه ۱۳۵۹ در تهران، است. مرحوم پدرش محسن ضیغمی دبیر بازنشسته بود و مادرش فهیمه رستم‌پور کارمند بازنشسته است و تنها یک خواهر بنام روشا دارد. در حال حاضر هم با همسر خود که متولد ۱۳۵۲ است در کار تجارت نقره و سرمایه گذاری روی فیلم‌ها فعالیت می‌کند. چون کار خانه که فقط آشپزی نیست!

گاف عجیب سریال «ستایش ۳» / ببینید

برنابرنا1 روز قبل
ایلناایلنا1 روز قبل
دفتر آیت‌الله مکارم‌شیرازی با صدور اطلاعیه از بستری شدن این مرجع تقلید در یکی از بیمارستان‌های تهران خبر داد. به گزارش ایلنا، در این اطلاعیه تاکید شده که که حال عمومی آیت‌الله مکارم‌شیرازی مساعد است اما «به توصیه پزشکان برای انجام برخی از امور درمانی در یکی از بیمارستان‌های تهران به سر می‌برد و به زودی پس از تکمیل مراحل درمانی به قم مراجعت می‌کند.» علی‌محمد طباطبایی، یکی از اعضای دفتر آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی، اخبار منتشر شده درباره وخامت حال وی را رد کرد و گفت: «وضعیت جسمانی آیت‌الله مکارم شیرازی خوب است و هیچ مشکلی وجود ندارد. ایشان مقداری ضعف جسمی داشت که برطرف شده و ان‌شاء‌الله بهتر خواهد شد.» طباطبایی گفت: «در فضای مجازی یک نفر مطلبی را منتشر و بقیه آن را انتشار می‌دهند و شایعات در مورد بیماری این مرجع تقلید نیز از این دست است اما رسانه‌ها باید اطلاعات موثق را از کانال دفتر مکارم شیرازی پیگیری کنند.»
الفالف1 روز قبل
قبل از آغاز سفر عمران خان به ایران، روز شنبه وزارت خارجه پاکستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد هدف اصلی سفر نخست وزیر به ایران ارائه ابتکاری برای برقراری صلح بین ایران و عربستان است. مشخص نیست عمران خان تا چه میزان موفق شده دیدگاه‌های ایران و عربستان را بهم نزدیک نماید. اما نخست وزیر پاکستان بدلیل اینکه روابط خوبی هم با تهران و هم با ریاض دارد می‌تواند گزینه مناسبی برای میانجی‌گری بین طرفین باشد. موضوعی که دیروز در دیدار رهبر انقلاب با عمران خان نیز مورد تاکید ایشان قرار گرفت. به همین دلیل بود که در ماه‌های اخیر، اخباری از وساطت و میانجی‌گری عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق و عمران خان منتشر شده بود.
اصفهان امروزاصفهان امروز1 روز قبل
او با بیان اینکه امروز تولید در کشور بسیار دشوار است، تأکید کرد: اگر کسی امروز تندیس استاندارد می‌گیرد باید از آن به‌عنوان قهرمان ملی یاد کرد، چراکه بسیاری از مواد اولیه که در کشور تولید نمی‌شوند از دسترس مدیران واحدها به دور است و آن‌ها با استفاده از استانداردها پیشرفت کرده‌اند. به گزارش ایسنا، غلامحسین شفیعی نیز در این آیین و هم‌زمان با روز جهانی استاندارد، اظهار کرد: بر این باور هستیم ارتقا رشد کیفی محصولات سبب رونق تولید، اشتغال‌زایی در کشور و همچنین رقابت‌پذیری در عرصه بازارهای جهانی خواهد شد. او با اشاره به جایگاه سازمان استاندارد استان اصفهان در کشور نیز، گفت: استان اصفهان با تلاش و همکاری فعالان استاندارد از سال ۱۳۹۰ تاکنون، در جشنواره شهید رجایی همواره رتبه اول و دوم را کسب کرده است، همچنین سازمان استاندارد استان اصفهان همواره در شاخص‌های عمومی رتبه نخست قرار دارد. مدیرکل سازمان استاندارد استان اصفهان یادآور شد: مسئولان کنترل کیفیت و مدیران واحدهای تولید باید بیش‌ازپیش تلاش کنند که نمره منفی در پرونده خود ثبت نکنند، چراکه واحدهای بزرگی با کسب نمره منفی از سیستم حذف شده‌اند. او، سازمان ملی استاندارد را به‌عنوان تنها صادرکننده مرجع حلال معرفی کرد و گفت: تنها سازمان استاندارد می‌تواند پروانه استاندارد حلال را صادر کند.

نظرها

اخبار بیشتر