نخستین ربات انسان نما با پوست مصنوعی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر

نخستین ربات انسان نما با پوست مصنوعی

مهرخبرگزاری مهر |
محققان با ۱۲۶۰ سلول الکترونیکی بدن یک ربات را پوشانده اند. این سلول ها به ربات کمک می کنند روی سطوح ناهموار راه برود و حتی یک انسان را بدون هیچ خطری در آغوش بگیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، در سال ۲۰۱۱ میلادی گروهی از محققان صفحه‌های ۶ ضلعی کوچکی ابداع کردند که شبیه پوست الکترونیک عمل می‌کرد و به ربات‌ها احساس لامسه می‌داد.

آنها ۳۱ سلول پوستی ۶ ضلعی را روی یک ربات کوچک نصب کردند. اما اکنون تحقیقات آنها فراتر رفته و محققان ۱۲۶۰ سلول مذکور را روی یک ربات انسان نما نصب کرده‌اند. آنها ادعا می‌کنند این نخستین ربات انسان نمای خودکار است که تمام بدن آن با پوست مصنوعی پوشیده شده است.

نخستین ربات انسان نما با پوست مصنوعی - 5

«گوردون چنگ» و همکارانش در دانشگاه فنی مونیخ طی ۸ سال گذشته ظاهر و قابلیت‌های هر سلول را ارتقا دادند. این سلول‌ها همچنان ۶ ضلعی هستند و بنابراین می‌توان آنها را به شکل کندوی عسل در کنار یکدیگر قرار داد. آنها قابلیت اندازه گیری فشار، دما و سرعت را دارند.

مهمترین چالش محققان برای پوشاندن کل بدن یک ربات انسان نما، قدرت رایانشی سلول‌ها بود. پردازش مداوم اطلاعات بیش از چندصد حسگر به سرعت سیستم قبلی را دچار اختلال می‌کرد بنابراین محققان با الهام از سیستم عصبی انسان آن را ارتقا دادند.

سیستم عصبی انسان به جای آنکه هر آنچه پوست حس می‌کند را انتقال دهد، روی احساسات جدید تمرکز می‌کند. این روش را می‌توان به وسیله یک کلاه توضیح داد. هنگامیکه کلاه روی سر ربات قرار می‌گیرد، این ماشین به سرعت آن را شناسایی کرد و پس از مدتی دیگر به آن توجهی نشان نمی‌دهد. اما اگر کلاه از سر ربات برداشته شود، او تغییرات را حس می‌کند.

نخستین ربات انسان نما با پوست مصنوعی - 10

به هرحال بدن رباتH-۱ با ۱۲۶۰ سلول ۶ ضلعی پوشیده شده که در کل بیش از ۱۳ هزار حسگر مختلف را برای آن فراهم می‌کنند. این سلول‌ها روی قسمت بالای بدنه، بازوها، پاها و حتی کف پاها نیز نصب شده‌اند. به این ترتیب ربات می‌تواند توازن خود را روی یک پا نیز حفظ کند و روی سطوح ناهموار راه برود. همچنین ربات مذکور قابلیت بغل کردن یک انسان بدون وارد کردن فشار زیاد به او را دارد.

به گفته چنگ هرچند این ربات کاربردهای صنعتی مهمی ندارد اما در حوزه‌های دیگر مانند پرستاری اهمیت زیادی دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ سقوط مرگبار پل در بزرگراه!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم/ سیلاب شدید در گیلان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به دنبال بارندگی شدید شب گذشته در مناطق مختلف استان گیلان، هم اکنون شهرهای رودسر، لنگرود، تنکابن، املش و صومعه سرا درگیر سیلاب و آبگرفتگی هستند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
دولت وانواتو پاسپورت خود را حدود ۱۵۰ هزار دلار می‌فروشد/ عکس: بی‌بی‌سیبی‌بی‌سی مراحل حق شهروندی در کشور «وانواتو» را دنبال کرده است. او یک تاجر خصوصی است که شانس مردم «سرزمین اصلی چین» یا «جمهوری چین» در اخذ پاسپورت دوم یا سوم را افزایش می‌دهد. «جمهوری چین» با «جمهوری خلق چین» اینک تحت کنترل و حکمرانی کمونیست‌ها است، متفاوت است و با نام سرزمین اصلی چین شناخته می‌شود. این مشاور «تابعیت و حق شهروندی» در باره مشتریان خود گفت: مردم «جمهوری چین» در چین احساس امنیت نمی‌کنند. بریتانیا: از ۲٫۵ میلیون دلارMJ مشاور هنگ‌کنگی حق تابعیت در مورد پاسپورت «وانواتو» گفت: اخذ این پاسپورت «بسیار سریع» است (و شما در ۳۰ روز آن را خواهید داشت).

فیلم | کدو تنبل غول‌آسا؛ سنگین‌تر از میتسوبیشی

همشهریهمشهری14 ساعت قبل

تصاویری که فتوشاپ نیستند ولی جعلی به نظر می‌رسند!

3+
انتخابانتخاب23 ساعت قبل

بزرگترین سریال‌تلویزیونی در یک‌قدمی تولید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر